Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uçakta Silahlardan Ücret Alınması
Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre 01.01.2018 tarihinden itibaren Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile seyahat sırasında teslim edilen tabanca için 20 TL. ücret alınacak...
Tabanca ne kadarlık bir yer kaplıyor acaba? 20 TL. büyük bir rakam değil ama insanı bezdiriyorlar doğrusu...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
LKT
20 TL. büyük para değil diye bugün ses çıkarmazsan yarın 200 TL'yi yasladıklarında ses çıkaracak durumun olmaz.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
iso, Tongel, Ruhsuz, browning 61, Rockatansky, bahadr, ckenarli, DaRkNeSs-, Sabri, Ahmet Efe, cevik1911, sss5423, defender45acp
Taşıma ruhsatının ayrıcalık olduğunu onlar da fark etmiş demek ki...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Ruhsuz, iso, Sabri, husrev, shelby
Emniyet ve TSK personelinden almasınlar bari

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
iso, alone61
Anlamsız bir uygulama.
Şahsi kanaatim;
Esasen Silah sahibinin üzerinde taşıdığı fişek miktarı, tabancanın namlu boyu vs. Tüm parametreler göz önünde bulundurularak, her birinin sayısal karşılığı en yüksek devlet memuru maaşının karesiyle çarpılarak elde edilen rakam,
Silahseverlere vergi olarak yansıtılmalıdır. Üstelik sadece uçak ta değil, kişinin özel mülkünde yada özel aracında bulunduğu zamanlar da dikkate alınmalı ve özel taşıma vergisi olarak yansıtılmalı.
Ben böyle düşünüyorum.
Bu şekilde daha anlamlı olacağını düşünüyorum.
Bu arada ben taşıdığım silahlar için, silah ruhsat harcı, vergisi vs. ödemiyorum.
Ama işte her vicdan sahibi insan gibi bende böyle şeylere sinirleniyorum.

Saygılar.

Alıntı

(01-11-2017, 04:17 PM)iso demiş ki: Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre 01.01.2018 tarihinden itibaren Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile seyahat sırasında teslim edilen tabanca için 20 TL. ücret alınacak...
Tabanca ne kadarlık bir yer kaplıyor acaba? 20 TL. büyük bir rakam değil ama insanı bezdiriyorlar doğrusu...

Sn. iso, arkadaşlar gelirlerini çeşitlendirmenin yeni bir yolunu bulmuşlar. Doğu illerinde silahlı yolcular ekseriyetle asker yada polis olduğu için THY güzel haraç kazanır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iso
Fişek başına da 1 tl yazsınlar, hatta teslim etmeden silahları söküp temizlesinler bahşiş de alırlar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
iso, Ruhsuz, Ahmet Efe
Prosedür şöyledir:

Terminal girişinde teslim edilen silahlar, evrakı ile birlikte havayolunun güvenlik poşetine konulur. 
(Bu poşet, silahı darbelerden korusun diye Pegasus için balonlu naylondan yapılmıştır, diğerilerini bilmiyorum.)

"Security item" olarak nitelenen silahlar, yine havayolunun sadece bu işe özel istihdam edilen görevlileri tarafından, silah teslim noktasından, sizin seferinizi yapacak uçağa taşınır. Uçağın kargo bölmesinden belirlene yere yerleştirilir, evrakı kabin amirine iletilir ve kaptana bilgisi verilir. 

Uçak varış noktasına geldiğinde, yine havayolunun sadece bu işle görevli personeli tarafından uçaktan alınarak terminal çıkışındaki silah teslim noktasına evrakı ile birlikte ulaştırılır.

Yani silahlarınız özel kargo muamelesi görür. Her havayolu bunlar için ilave istihdam sağlar, bu personel periyodik olarak eğitilir, bu personelin girişte ve belirli zamanlarda güvenlik soruşturması yapılır, ve de ilgili prosedürler uygulanır. 

Anlayacağınız üzere, silah taşıma işi 1 kg ek ağırlık taşınması gibi basit bir konu değildir. Havayoluna ek masraf söz konusudur. Bu masrafın ve iş yükünün karşılığı 20 TL midir, o tartışılır. Pegasus gibi tüm ek masraflardan arındırılmış fiyatla bilet satan havayolları (LCC - Low Cost Carrier) için, bu tip ilave masrafların hizmet sunulana yansıtılması normaldir. THY gibi tam hizmet veren havayollarında bu hizmet için ek ücret talep edilmesi ise havayolunun taktiridir.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
lenduha, citronium, iso, 1905sss, sem, ilksurfer, karabasan, karaca, tsuba, husrev, defender45acp, blueokkes, durango
Çok afedersiniz, ben diğer hassas kargolardan yahut bagajlardan hiçbir farkı olmayan, ekstra bir taşıma prosedürü gerektirmeyen spor malzemelerim için yıllarca ek kargo parası ödedim (30 Euro ile 60 Euro arasında değişiyor). Halen de check-in'de "bu nedir?" diye sorduklarında "yay" demek zorunda kaldığım malzemelerim için ödüyorum. Bu parayı kocaman çantası olan golf ve kayak sporu ile uğraşanlar ise ödemiyor, orası ayrı...

Şimdi, bunu bir silah sever olarak söylüyorum; evrak muamelesi olan, özel taşıma ve saklama koşulları gerektiren silah taşınması için asıl garip olan bir ücret alınmıyor olmasıdır. Bu uygulamada eleştirilecek bir yan alınacak para olmamalıdır... Eğer bu ücret sadece "vur abalıya" harçtan muaf olamayan  kesimden alınacak ise, işte bu eleştirilebilir.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
sem, iso, ducak
Havayolu şirketleri tabii ki bu iş için yaptıkları masrafı üzerine koyacakları uygun bir karla müşterilerine sunmalıdır fakat iş yine gelecek uygulamanın adil uygulanıp uygulanmadığında kilitlenecek. Önce milletvekilleri, sonra sırasıyla lobisi kuvvetli diğer meslek grupları kendilerini muaf tutacak yönetmelikleri havayolu şirketlerine kabul ettirecek, olan yine gariban vatandaşa olacaktır. Bu iş için 20TL bence yüksek bir bedel ve emin olun muaf tutulanların sayısı arttıkça bu rakam daha da yukarı gidecektir. Belki de havayolu şirketi muaf tutulacak meslek gruplarını tahmin edip şimdiden bedeli yüksek tutmuşturSmile ya da ben çok iyi niyetliyim.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lenduha, rainman, iso

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi