Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAVUNMA HATTINDA POMPA MEKANİZMALI TÜFEK.
Aşağıdaki videoda Radion Tactics eğitimcilerinden Frankie McRae' nin bir eğitim programından derlenmiş ipuçlarını görebilirsiniz. Pompa mekanizmalı tüfek sahiplerine, özellikle de pompa mekanizmalı tüfeğe savunma amaçlı olarak sahip olanlara, yabancı dilleri olmasa bile izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

Saygılar. 

Alıntı
42 üye teşekkür etti:
kepenek50, gaul, Metur, xf7er, Ahmet Efe, husrev, sem, Dr.Vatan, Ruhsuz, wubıh, 1905sss, alpi, karabasan, Kimble, Carbon12, wildeagle, emre76, kut4, pasa_7676, Alphawolf, browning 61, tirendaz, kuti, Cem1964, Huysuz, zi'b, lenduha, blueokkes, efe1753, serdar75, Aslan Doğan, hunter 12, SSSalih, sadık, HTK, seceton, xxglockxx, ERTUNGA, hymer, Haritacı1461, Zamane Akıncısı, Tartarus
Eğitimin başında öncelikle tüfekle atış, atıcılık ve muharebe kavramları ayrılıyor... Tüfekle atış yapmanın başka, muharebe yapmanın bambaşka bir şey olduğu vurgulanıyor.

Eğitim öncesi ve sonrası seviye tespiti yapılıyor...

3:15' deki tosunun eğitim öncesindeki seviye tespiti esnasında ön el kundağını artistik puanları yüksek tutacak şekilde manüpüle ederken, eğitim sonrasındaki seviye tespiti esnasında 28:00' da nasıl manüpüle etitğine dikkat ediniz... 3:40' da motosiklet kazası sonucu sol tarafında asar kalan kursiyer atış yaparken benimsenen tekniklerin kişiye göre değişkenlik gösterebileceği vurgulanıyor...

4:40' da farklı acil doldurma teknikleri anlatılıyor, çalışma alanı tarif ediliyor, neden bu işlerin çalışma alanında yapılması gerektiği açıklanıyor...

7:30' da duruş, tutuş tarif ediliyor...

10:00' da tüfeğin sadece bir ateşli silah olmadığı, yerli yerinde kullanmayı bilen için iyi sopa olduğu vurgulanıyor...

16:30' da acil doldurma tekniklerinden en az hareket içeren, en garantili sonuç veren tekniğin yardımcı el ile üstten dolanmak olduğu açıklanıyor...

17:35' de baskın elin tüfeğin kubuzundan neden asla ayrılmaması gerektiği açıklanıyor...

19:25' de müsabakalarda uygulanan her tekniğin muharebe şartlarında geçerli olmadığı vurgulanıyor...

20:30' da taktik dolduruş yapmak için zaman ve sütrenin önemi vurgulanıyor...

26:40' da evde dolu muhafaza edilecek tüfeğin, şarjör ve semeri fişekle yüklü, namlu fişek yatağına fişek sürülmeden bırakılması öneriliyor...

Burada kişisel tecrübelerime dayanarak bir uyarı da ben yapmak isterim... Pompa mekanizmalı tüfeğin horozunun kurulu kalmadığından emin olunuz. Çünkü horoz kurulu kalırsa mekanizma kilitli kalacaktır. Stres ve panik anında namluya fişek sürmek için ön el kundağını çekmek istediğinizde elinizi ayağınızı iyice birbirine dolayan kötü bir sürprizle karşılaşabilir, mekanizma kilidini açan manivela veya düğmeye basmayı akıl edene kadar bayağı bir terleyebilirsiniz.

Saygılar.

Alıntı
56 üye teşekkür etti:
husrev, victorinox, PersonalDefence, Ahmet Efe, matador, mrcaptain, xf7er, wubıh, al-me, Xlll, eraonk, Sabri, sem, Dr.Vatan, Ruhsuz, 1905sss, mhmty74, alpi, ombra, karabasan, Kimble, kut4, LAMRETOEJ, pasa_7676, Alphawolf, ducak, heisenberg, musti, tirendaz, Huysuz, S@riyerli, yavuzmete, orhancengizk, ThePulchra, lenduha, blueokkes, ERTUNGA, Rockatansky, blacksea, serdar75, Aslan Doğan, mfarukarikan, demirci57, hunter 12, kepenek50, asuspc, browning 61, smhyksl, seceton, xxglockxx, Dr.Oz, TrCiviltary, Haritacı1461, Tonyukuk ÖTUKEN, gaul, Metur
Sn lupus,

Paylaşım yetmemiş, bir de bizler için özet çıkarmışsınız... Hatta özetten öte, nerelere dikkat etmemiz gerektiğini işaret etmişsiniz... (Kendi adıma) bu videoya hasbelkader rastlamış olsam bile bu kadar anlaşılır olmazdı.

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
lupus, Alphawolf, browning 61, Ahmet Efe, smhyksl, 1905sss, Sabri, wubıh
Sayın lupus ve forum üyeleri,
Arkadaşlarımla yaptığımız yivsiz av tüfeği sohbetlerinde bir kaç kelam ediyor ve söylediklerim onları şaşırtıyorsa, bu sizlerin hiç bir menfaat gözetmeksizin paylaştığınız bilgi ve deneyimleriniz sayesindedir. Elbette kendilerine bilginin doğru adresini veriyorum. Sağ olun, var olun.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lupus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi