Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mermi istikakını 400 adet alabilirsiniz
Arkadaşlar bu uygulama demekki varmış.Glock için geçen sene almıştım.Bu senede Couger için müracaat ettim yazı hazır.

Alıntı

Ben silah ruhsatımı alırken, kamu görevlisi olduğum ve ilgili genelgeye göre sayılan kişilerden olduğum için sağlık raporu almama gerek bulunmadığını belirten bir dilekçeyle Ruhsat Şube'ye başvurdum. İki hafta boyunca genelgede açıkça yazmasına rağmen sağlık raporu istediler. Ankara'da bu işlerin uzmanı olan bir Emniyet Müdürü buldum da onun sözüyle ikna oldular. Yani bu iş böyle değil dediğinizde size cevap olarak sundukları şey "Ama önceden böyle yapıyorduk" olacaktır. Kanunda açık açık açık yazsa bile.
Mermi konusuna gelirsek evet kanunun lafzında böyle bir ifade konulmuş, ancak bu ifadeye de hayır burada kanunun ruhu itibariyle ikinci bir alımın yapılması kabul edilemez, Valilik tarafından izin verilme ile alınan mermi istihkakı süre geçmesi ile elde edilir, şeklinde bir yorum yapılması kuvvetle muhtemel. Yani kanunda bir boşluk var diye sadece kanunun lafzından anlaşılan ifadeler kabul görmeyebilir, bu konuda kanunun yapılış amacı vs. dikkate alınmaktadır. Ama temennilerimiz sizin yorumunuzu geçerli olması yönünde Sayın Rubikon

Alıntı

Haziran ayında yeni tabancam ile beraber mermi satın alma hakkımı kullandım.Bu mesele forumda konuşulunca, bende deneyeyim dedim ve ruhsat şubeye gittim. Sistemden hakkım olup olmadığına bakıp, tamam müracaatınızı alalım dediler ve iki gün sonra arayarak mermi satın alma belgemin hazır olduğunu söylediler. Sanırım olay tam şu şekilde oluyor. Tabancamızı aldıktan sonra, ruhsat için tekrar şubeye gidildiğinde, iş daha çabuk bitsin diye ilgili memur sadece tabancayı sisteme kayıt ediyor, mermiyi etmiyor. Bundan mütevellit sistemde mermi hakkım saklı duruyor. Sonradan bir çapanoğlu çıkmazsa ilk mermi hakkımı 400 kullanmış oldum.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Tongel, alpi
(02-11-2017, 01:32 PM)Vectra demiş ki: Haziran ayında yeni tabancam ile beraber mermi satın alma hakkımı kullandım.Bu mesele forumda konuşulunca, bende deneyeyim dedim ve ruhsat şubeye gittim. Sistemden hakkım olup olmadığına bakıp, tamam müracaatınızı alalım dediler ve iki gün sonra arayarak mermi satın alma belgemin hazır olduğunu söylediler. Sanırım olay tam şu şekilde oluyor. Tabancamızı aldıktan sonra, ruhsat için tekrar şubeye gidildiğinde, iş daha çabuk bitsin diye ilgili memur sadece tabancayı sisteme kayıt ediyor, mermiyi etmiyor. Bundan mütevellit sistemde mermi hakkım saklı duruyor. Sonradan bir çapanoğlu çıkmazsa ilk mermi hakkımı 400 kullanmış oldum.

Emşn olmamakla beraber Couger Tabancamın ruhsat aşamasında mermi alıp almadığımı sordular ve faturasını alıp girdiler.Ama ben tekrar yazı talep ettim ve aldım.

Alıntı

Sayın Üyeler

Hepinizin fikrine saygı duyuyorum ama bu konu mevzuatta açıklık var ey yetkililer derhal bu durumu düzeltin demekten başka birşey değildir. Burayı devlet yetkililerinden izleyenler de olabilir. Kendinizi ihbar ediyorsunuz resmen.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lupus
Bu bilinen ve senelerdir bazı illerde uygulanan bir yöntem. Ufak bir açık. Keşke konu açılmasa. Sonuçları kötü olacak.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lupus, Vefasiz
Sanırım, il ve ilçelere göre değişiklik gösteren bir uygulama. Türbeden, 2016 yılında aldığım SIG-1911 için, MKE'den sadece 50 adet mermi vermişlerdi, (envanterlerinde 45 acp nin kısıtlı olması nedenini öne sürerek) silah ruhsatı ile birlikte alınan 50 mermi sisteme işlendi. Kalan istikhakımın 150 adet olduğunu beyan ettiler ve verdikleri mermi yazısında, 150 adet yazıyor idi. Yani, 400 adet için evrak vermediler. 2017 yılındaki colt furyasında ise, kurumdan 200 adet 45 acp mermiyi alıp, sisteme işlettikten sonra sorduğumda, 1 yıl sonra geleceksin, o zaman 200 adet istikhakını alabilirsin yanıtını vermişlerdi. Başta da belirttiğim üzere, ruhsat şubelere göre farklılık gösteriyor olabilir.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Tongel, defender45acp
Sayın pasa_7676,

Şubeler arasında fark olduğu konusunda hemfikiriz.Aslında böyle konuları fazla dillendirmemek lazım .

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Tongel, lupus, alpi, xf7er, alone61, Sabri, Ahmet Efe, Vefasiz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi