Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning BAR II Yol Hikayesi
Arkadaşlar, 1995 fabrika onaylı, MKEK'den bir Ağabey'im tarafından sıfır alınıp, daha sonra bana devr edilmiş olan .308 win kalibredeki Browning BAR II Safari tüfeğim, şöyle böyle 13 yıllık ömründe, 2500 atımdan biraz daha fazlasını devirdi. Silahım tam bir aydır komple demonte bir şekilde yatıyor. Kundak içlerine nüfuz etmiş yağ ve kir artıklarının, ahşap aksam dahil hiç bir yerden yağ ve tortu kokusu gelemeyinceye kadar kuruması, yayların da bir müddet istirahat etmesi için silahı böylece bekletiyorum.

[Resim: resim026ew1.jpg]

Bu silahta şimdiye kadar sadece iki parçada kırım yaşadım. Bu kırımların her ikisi de fonksiyonu bozan kırımlar olmayıp, yıllık bakımlar esnasında fark edilmiş kırımlardır. Bu tecrübem, hiç bir mekanik arıza olmasa da, kullanılan tüm silahların yılda bir, hiç değilse iki yılda bir, işinin ehli birisi tarafından komple sökülüp, temizlenip, kontrol edilmesinin gerekliliğini gayet güzel öğretti. Bu bakım disiplinini tabancalarımda da aynen uygularım.

Aşağıda kırım yaşadığım iki parçayı görüyorsunuz;
Her iki kırmı da, PMC fişeklerle seri beşli setler attığım zamanlarda yaşadım.

[Resim: resim027wl6.jpg]

Bunlardan ilki, bolt korkuluğu olup, bolt üzerindeki kilit açma kapama kafasına oturarak sabitlenir. Bu korkuluğun kurma kolu yerleşen arağının arka kısmındaki ince bölümde bir çatlak oluştu. Ancak herhangi bir mekanik soruna yol açmayan bu parçayı, tam bakım zamanına kadar değiştirme ihtiyacı hissetmedim. Sİlahı monte ederken orijinal parça ile değiştireceğim.

[Resim: resim029iw7.jpg]

İkinci yaşadığım kırım olayını ise, bolt taşıyıcı kolları ve icra yayını taşıyan, patlama esnasında gaz pistonunun itmesi ile sistemi çalıştıran, kendisi bir çeşit sürgü gibi çalışan parçada yaşadım. Bu parçanın arka kısmında, tepme esnasında gövdedeki tampona vuran kısımda ince bir çatlak meydana geldi. Bunu da rutin yıllık bakımda fark ettim. Parçanın bu kısmı tam namlu altındaki etli kısımda çalıştığından, çok ince olarak bırakılmıştı. Dertten anlayan, sadece adı değil, kendisi de usta olan yakın bir dostum, orijinalinde hassas döküm olan bu parçayı, namlu altındaki et kalınlığı açısına uygun olarak, kırım olan kısımdan etlendirerek, blok çelik bir parçadan yeniden yaptı.
Aşağıdakilerden üstteki ustamızın yaptığı, alttaki de orijinal parçadır.
Et kalınlığı farkını gözle göremeyebilirsiniz, ancak kumpasla ölçüldüğünde, hem delik ağzında, hem de deliğin derinliğine doğru giderek artan bir et kalınlığı var. Ve parça namluya zerre kadar temas etmiyor. Cool

[Resim: resim031rd1.jpg]

Aşağıda silahın hayati yerlerinden birisi olan boltunu görüyorsunuz.
Kafada toplam 8 adet kilit yatağı vardır. Döner başlık tam ortada gördüğünüz kilit kaması tarafından, kendi etrafında döndürülür ve kilitler bu şekilde açılır-kapanır. İlk resim boltun kendisi, alttaki ise fişek yatağı girişindeki kilit yataklarıdır. Kilit yataklarının ilkinde görülen açık renk sadece boyadaki bir atmadan dolayıdır, ele gelen bir ezilme ya da zedelenme yoktur.

[Resim: resim043qd4.jpg]

[Resim: resim053zb2.jpg]

Silahların ehil kişilerce sökülmesi gerektiğinin çok güzel bir göstergesi olduğu için, kurma kolu ve sabitlenme şeklini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Kurma kolu bolt taşıyıcı üzerindeki özel raylı bir yatağa geçerek, kendi üzerindeki yaylı bir kilit kaması ile bolt taşıyıcısına sabitlenmektedir. İşi bilmeyen birisinin bunu klasik bir kurma kolu gibi sökmeye çalıştığını düşünemiyorum bile.

[Resim: resim034er6.jpg]

[Resim: resim037pt9.jpg]

[Resim: resim038si2.jpg]

Alıntı

Aşağıda ilk resimde istirahate aldığım bol kafası, sol altta tırnak yatağını, sağda da kovan fırlatıcısını görüyorsunuz.
İkinci resimde tırnak ve yayını,
Üçüncü de ise tetik ve horoz ayağı yayını görüyorsunuz;

[Resim: resim040lr8.jpg]

[Resim: resim039du2.jpg]

[Resim: resim050hk1.jpg]

Aşağıda bolt içerisine, ayrı pimle sabitlenmiş iğne kafasını görüyorsunuz.
Bu parça ayrı bir pimle sabitlenip, pim kafaları da sıfır tesviye edilerek sabitlendiği için, bu parçayı sökmedim.

[Resim: resim045uy7.jpg]

Aşağıda gaz pistonu ve gaz odacığını görüyorsunuz.
Gaz odacığı özel hassas kaynakla namluya sabitlenmiştir.
Sol arka yanında, sürgünün temas yerinde boya aşınması dışında bir korozyon yok.
Kenarda gördüğünüz sarı renkli hat ise kaynak izi olup, pas değildir.
Bunlardan temizlediğim kurumun ise haddi hesabı yoktu.
Kırmızı vida ise gaz basıncı ayar vidasıdır.

[Resim: resim052lm1.jpg]

[Resim: resim056dn4.jpg]

Aşağıda da silahın nişangahlarını görüyorsunuz.
LPA ayarlı gez ve korkuluklu arpacığı var.
Sanırım geze biraz soğuk değdirme boya yapma zamanı gelmiş, Cool .

[Resim: resim058ew2.jpg]

[Resim: resim059ct7.jpg]

Bu silahın ilk sahibi olan Ağabey'im gerçekten yivli tüfek atıcılığı ama özellikle de avcılığı konusuna çok hakim bir silahseverdir. Silahı 7-8 yıl dağ taş gezdirmesine rağmen, bana gerçekten çok mükemmel bir durumda devr etti. Ben de elimden geldiğince titiz bir şekilde silahı muhafaza etmeye çalışıyorum. En son mevzuat değişikliklerinden sonra sıradan bir mobilya konumuna düşse de, bu tüfeği, özellikle de atışının yumuşaklığı ve dağılım hassasiyetini çok seviyorum.

Saygılar.

Alıntı

Bir ömür bu hasasiyetle tüfeginizi sorunsuz olarak kullanmanızı dilerim.Bu hasasiyetli ve özenli kullanımı özendiren eğititci paylaşımınız için bir silahsever olarak teşekkür ederim Sn.lupus. Saygılar.

Alıntı

Sn. Lupus,
Gerçekten sivil kullanım için imal edilen yarı otomatik ender tüfeklerden biri. Böyle bir silahında sizin gibi kıymetten anlar bir dostun elinde olması sevindirici.
Saygılar...

Alıntı

Sn.alpago ve Sn.xlcod3r, başkalarını bilemem ama ben elimdeki silahlara bu milletin ürettiği maddi değerlerle satın alınmış ve korunması gereken milli servet gözü ile bakıyorum. Kendi kişisel tecrübeme dayarak şunu söyleyebilirim, duayen bir üreticinin tezgahlarından çıkmış kaliteli bir silaha, atış yapmakla büyük çaplı bir hasar hasar veremezsiniz. Bu tüfekteki her iki hasar da benim başlangıçtaki acemiliğim nedeni ile olmuştur. Daha o zaman ağırlığı yüksek icra yayı kullanmayı veya gaz ayar vidasını kullanmayı bilerek silahımı zorlasaydım, bu kırımları yaşar mıydım, bilemiyorum. Güzel temennileriniz çok teşekkür ederim, gönül ister ki eldeki bu tür malzemelerin kıymetini hep beraber bilip, sefasını dostlarla birlikte sürelim. Bir silahsever olarak, bu tür şeyleri diğer kıymet bilir silahsever dostlarla paylaşmadıkça, adam gibi ağız tadı ile de kullanamıyorum açıkçası. Kısmet inşallah.

Saygılar.

Alıntı

Uzunca bir süredir dağınık duran tüfeğimi nihayet bu gün toparladım.
Aşağıda daha önce görüntülemediğim tetik grubunu görüyorsunuz.
Bir tek yay, tetik ve horoz ayağını çalıştırıyor. Horoz yayları ise pozisyona göre farklı eksenlerde, horoza farklı kuvvet uygulayacak şekilde dizayn edilmiş. Tetik yekpare pirinç döküm, kaplama değil.

[Resim: 56370721.jpg]

[Resim: 43105921.jpg]

[Resim: 90983023.jpg]

[Resim: 75237589.jpg]

Aşağıda da gaz odacığı ve basınç ayar vidasını, sürgü, denge parçası ve bunlara bağlı olan bolt taşıyıcı ve aktarma kollarını, icra yayı ve milini, bolt yakalama / salma manevelasını görüyorsunuz.

[Resim: 65046939.jpg]

Tüfek yaklaşık olarak bir haftadır Sn.Göktuğ' da idi. Tüfeğe komple mata yakın bir Belgian Rust Blue yapıldı. Aşağıdaki resimlerin toz ve refleler nedeni ile yapılan işin kalitesi tam olarak göstermediğinden emin olabilirsiniz. Sağolsun usta aynı kendisine tarif ettiğim Browning'in tam mata yakın rust blue tonunu çıkarmayı başardı. Silaha bir iki çizik ve ezikliğin olduğu yerler dışında zerre kadar tesviye yapılmadı, sanayi kodları ve yazıların tam derinlikleri mufaza edildi. Orijinalinde olduğu gibi metal renginde bırakılan, ancak zamanla tüm bakıma ve dikkate rağmen noktalanmalar meydana gelen bolt korkuluğu ve kurma kolu da boyandı. Eloksel olan tetik grubu muhafazası ve şarjör muhafazası öylece bırakıldı.

[Resim: 69358925.jpg]

[Resim: 27307529.jpg]

[Resim: gez.jpg]

[Resim: 89872136.jpg]

[Resim: 27053056.jpg]

[Resim: boym.jpg]

Alıntı

sayın lupus,güzel bir "belgesel" oldu paylaştığınız için teşekkürler.
uzun yıllar zevkle kullanmanızı dilerim.

Alıntı

Hastayım güzelin nazına...
Mauser'in "bolt action"ına...

Ama sizin BAR'da bir güzel olmuş sayın Lupus...
Güle güle kullanın. Smile

Alıntı

zorbey34 demiş ki:Hastayım güzelin nazına...
Mauser'in "bolt action"ına...

Ama sizin BAR'da bir güzel olmuş sayın Lupus...
Güle güle kullanın. Smile

Vallahi Sn.Zorbey, Ağa' mıza göre bu silah çoluk çocuk için üretilmiş bir antrenman silahı ve ruhsata bağlanması bile fuzuli, lüzumsuz iş, kendileri bolt action olmayan, kovan boyu 57 mm den kısa mühimmat kullanan tüfekleri ateşli silah sınıfına sokmuyor.

Alıntı

Sayın Lupus, tüfeğiniz çok güzel.verdiğiniz bilgiler için de sağolun. Benim de gelecekte sahip olmayı istediğim türden bir silah. Böyle temiz bir Browning Bar tüfeği 2. el piysasında ne kadara alınabilir?
Saygılar .

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi