Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MPT 55
#1
MPT 55, yani MPT 76' nın  5.56 versiyonu aktif olarak kullanılmaya başlanmış. MPT 55 ve MPT55K ( Karabin-Kısa Namlulu ) olmak üzere iki versiyonu üretilmiş. Daha önce Yerli Piyade / Hücum Tüfeği konusunun birkaç sayfasında da bilgi paylaşımı yapılmıştı ama artık adını daha sık duymaya başlayacağımızı düşünerek yeni konu açıyorum. İlgili konu: 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...35&page=52

Cumhurbaşkanlığı korumalarına geçtiğimiz günlerde dağıtılmış. 

http://aa.com.tr/tr/turkiye/cumhurbaskan...lah/943048

Daha önce de Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın korumalarına dağıtılmış.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/bakan-isika-...uma/779851

Tüfek ile ilgili şöyle bir video da mevcut:

[Resim: thumbs_b_c_c9829670edfe0e2e2f2de6e911293e0e.jpg]


Görselin ve haberlerin kaynağı Anadolu Ajansıdır. 

Saygılarımla.
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
FRD, lupus, S@riyerli, Tartarus, serdaraktas, alpago, heisenberg, sem, Ahmet Özalp, ismicey, ERDAL, karabasan, Surmene, Dr.Oz
#2
Forward assist button; nami diger unlü ?sessiz doldurus dugmesinin? amele lugatindan cikip artik mke muhendisleri tarafindan da kullanilmaya baslanmasi ne kadar gurur verici. Umarim internet sitelerindeki aciklamalarda da yerini alir.
El kundaginda kutle azaltimi icin mlok/keymod degil vidali da olsa, saat 3 ve 9da panel sistemine gecis yapilmis, HK buna G35 kod 416a7 de gecmisti, en azindan bu konuda yenilik mevcut.
Keske bu yeniliklerle dolu!! ozgun tasarim, en azindan 10.5 inclik kisa namlulu model reklam videosunda bolca sergiledikleri POH tarzi  tutusa da katki saglamak icin klonladiklari 416a5?ler gibi vucuda yakin tutabilmek icin daha anatomik ve daha dik kabze yapisina sahip olsaydi, veya dipcik pedini rahat tutustan hizli dogrultmaya uygun olmasi acisindan eski hk stili gibi icbukey degilde yine kopyaladiklari model gibi veya su anda revacta olan tarz gibi duz/dis-bukey yapsalardi, veya atis kontrol manivelasi 90 degilde kisa 45 derece hareketli olsaydi...
O zaman gercekten yenilik olmasa da, cagdas denilebilirdi...
AR15 gibi namlu aksi ve bolt hatti dogrusal bir tufek klonunda hala eski heckler koch g3/33/mp5 esintileri devam ediyor.
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lupus, S@riyerli, PersonalDefence, alpago, karabasan, lenduha, alone61, ismicey, xlcod3r, wubıh
#3
Forward assist button ilk kez 1993 de HK 23 E 5.56 görmüştüm.Felaket kullanışlı idi sessiz isen 1-0 önde başlarsın.Bakalım bu yenilerin geri dönüşleri nasıl olacak bekleyelim görelim.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
S@riyerli
#4
(22-10-2017, 04:59 PM)ardenne demiş ki: Forward assist button; nami diger unlü ?sessiz doldurus dugmesinin? amele lugatindan cikip artik mke muhendisleri tarafindan da kullanilmaya baslanmasi ne kadar gurur verici. Umarim internet sitelerindeki aciklamalarda da yerini alir.

Şartnamelerde bile aynen böyle geçiyor Sn.Ardenne... Bazı temsilciler de '' Silent Loading '' şeklinde tercüme edip üreticiye gönderip, aletin anavatanındaki küffar taifesinde dumurdan beyinde kısmi yanıklara kadar uzanan hasarlara neden olabiliyor...


Başka bir konuda yazılmış bir mesajlar...

(22-06-2017, 05:15 PM)lupus demiş ki: İnsanlar zamanında çok şeyler düşünmüş, çok şeyler yapmışlar... H&K P7 sadece tek hareketli ateşleme ve tetik sistemine sahip olduğu halde, namlu fişek yatağı dolu ve ateşleme sistemi tam istirahatte taşınabilen, kavrandığında ateşleme sistemi tam kurulu hale gelen, herşeyiyle tamamen simetrik kullanıma uygun mekanik harikası bir tabanca. Ama tüm bu özellikleri üretimde kalmasına yetmedi ve P7 artık tarih oldu.

Kuantum fiziği ile ilgilenenlerin ve George Gurdjieff gibi neospritualistleri takip edenlerin ilginç bir iddiası vardır; Olmayan bir şeyi hayal edemezsiniz! Mutasavvıflar aynı şeyi '' Allah' ın herhangi bir alemde yaratmamış olduğu herhangi bir şeyi tahayyül edemezsiniz...'' şeklinde ifade ederler. Silah sektöründe çalışan tanıdıklarıma zaman zaman Gaston Glock' un hikayesini anlatır, Viyana Patent Enstitüsü' nde geçirdiği vaktin esbabı mücibesini vurgular ve fabrikalarında mutlaka ayrı bir ekip oluşturup, çalıştıkları konular üzerinde bugüne kadar üretilmiş tüm çözümleri, alınmış patentleri, hangilerinin hangi gerekçelerle üretildiğini, hangilerinin hangi gerekçelerle tarih olduğunu, hangilerinin bugün hala geçerliliğini koruduğunu araştırmalarını öneririm.  Bu tavsiyeyi pek kaale alan yok ama, eğer bu konulara ciddi bir şekilde kafa yormaya niyetli iseniz size de işe gaz bulutu halinden başlamanızı öneririm.


Saygılar.

(22-06-2017, 05:15 PM)lupus demiş ki: Bence çok acele etmeyin... Tavsiyemi ciddiye alıp, işe aşağıdaki sistemleri inceleyerek başlayın. Sonra bir ömür boyu boş yere icat çıkardığınız mutluluğu ile yaşarsınız. Çünkü Türk Patent Enstitüsü Glock markasını Türkiye' den müracaat eden bir kişi adına tescil edecek kadar cühela takımından müteşekkil bir kurumdur. 

(22-06-2017, 05:15 PM)lupus demiş ki: Hasılı kelam... Zor iştir hiç düşünülmemiş olanı düşünmek... İcat çıkarmak... Çok zor. 

Gaz bulutu safhasından başlamak lazım diyoruz ama... Bugüne kadar bu lafı dinleyene hiç denk gelmedim. Bu memlekette denk gelinebileceğinden de ümidi kestim...Konumuza dönecek olursak...Bu mesajları yeri geldikçe temcit pilavı gibi paylaşma nedemiz yine daha önce paylaşmış olduğumuz bir ayrıntı... Aşağıdaki video görsel bir ABD Ordu talimnamesidir. 4:50' den itibaren tüfeğin sağ arkasında yer alan kolun işlevi tanımlanıyor;Alıntı: A special future of the XM16E1 rifle is the forward assist assembly. This permits the rifleman to sit the bolt manual if it fails to do so automatically.


ABD Ordusu bu kolun mekanizma herhangi bir nedenle yerine tam oturmadığında atıcının mekanizmayı eliyle oturtabilmesini sağlamak amacı ile konulduğunu beyan ediyor. 

Aşağıdaki videoda ise tavsiye ettiği kitaplar bir yana, bizzat kendisinin de bu konuda kitapları olan, 1965 yılından bu yana AR platformu ile gerek kullanıcı, gerek levazımcı, gerek tekniker, gerek tarihçi olarak haşır neşir olagelen, bu konuda gerçekten çok bilgili ve tecrübeli birisinden 18:30' dan itibaren yardımcı itme kolunun hikayesini, kurma kolu sadece mekanizmayı çekebilmesine rağmen Stoner' ın orijinal tasarıma bu düzeni neden koymadığını, bu kolun ABD Kara Kuvvetlerinin mekanik olmaktan ziyade psikolojik bir talebi olduğunu, kendisinin bu platformla milyon adetten fazla atış yaptığı halde Vietnam dahil ömründe bir kez olsun bu kolu kullanma ihtiyacı hissetmediğini, son dönemlerde bazı taktikul öterlerin namlu fişek yatağı kontrollerinde gerekmese de bu kolu kullandıklarını dinleyebilirsiniz. Vakti ve yabancı dili olup, şehir ve internet efsaneleri haricinde konu hakkında kaynağından bilgi edinmek isteyenlere videonun tamamını izlemelerini tavsiye ederim.
 


Bu aleti icad eden... Tadil ettirip söz konusu kolu ekleten... Bu işin kitabını yazan adamlar bu kola böyle özel bir anlam ve işlev yüklemezken, bizim memlekette böyle bir anlam ve işlev icad edilmesi takdire şayan bir durum.

Standartlara uygun üretilmiş... Montajı teknik usullerine uygun yapılmış... İrca yayı ve tamponu evsafa uygun... Usulüne uygun temizlik bakım yağlaması yapılmış... Direk / dahili, gaz / piston tahrikli ( Sanılanın aksine orijinal tasarımın mekanizma taşıyıcısının bizzat bir piston görevi gördüğü pistonlu bir düzendir ) bir AR15' de kurma kolunu ne kadar yavaş bırakırsanız bırakın mekanizma başı şarjörden sıyırdığı fişeği namlu fişek yatağına sürer ve yerine oturarak kilitlenir. Eğer yardımcı itme kolu kullanılmak zorunda kalınıyorsa, videoda da bahsi geçtiği üzere bir şekilde kir, tortu, aksamda pas, korozyon veya evsafını yitirmiş irca yayı varlığını düşünmek gerekir. Şu günlerde moda olan harici piston sistemli AR15' ler ise ayrı bir konudur. Eğer bu düzenlerde yardımcı itme kolu kullanılmak zorunda kalınıyorsa, yay ve ilgili parça toleranslarından işe başlamak gerekir. 

Hep diyoruz ya... İşe gaz bulutu aşamasından başlamak lazım diye... AR15 ile iştigal edecek adam da işe Eugene Stoner' ın hayat hikayesinden, 1900' lerdeki Cei-Rigotti' den başlayacak, konu ile ilgili dünyada yapılmış ne kadar patent müracaatı varsa hepsini yalayıp yutacak. Ancak o zaman saçma icatlar çıkarmadan konuya vakıf olabilir.


Saygılar.
 
Alıntı
21 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Alphawolf, Xlll, heisenberg, FRD, alpago, karabasan, ardenne, tirendaz, lenduha, emre76, Zemre10, _X0X_, trkmustafa, alone61, Tonyukuk ÖTUKEN, xlcod3r, husrev, wubıh, kepenek50, Dr.Oz
#5
Sn lupus;

Bugün sosyal medyaya düşen Milli Modern Makineli Tüfek videosunu görmüşsünüzdür. Buram buram inovasyon,yaratıcılık kokan bu videoda belli ki testi yapan şahıslar yetkili kişiler. Mg3 ile Pkm yi melezleyip o kazuleti ortaya koyan ve video çeken bu şahısların bahsettiğiniz bilgileri araştıracağına,inceleyeceğine,yalayıp yutacağına olan nacizane inancım,MKE'nin bir gün adam olacağı inancım ile paralel seyretmekte maalesef. Tek tesellimiz artık patent ücretleri ve ithalat izinleri ile uğraşmadan güvenlik güçlerini donatabilecek olmamız.

Saygılar...
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
lupus, PersonalDefence, alpago, karabasan, blueokkes, sem, ismicey, xlcod3r, tirendaz
#6
Hamasete de razıyız... Tamamen yerli kaynaklarla ihtiyacı gören çalışan birşeyler yapsınlar da ne yaparlarsa yapsınlar....
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
FRD, alpago, karabasan, blueokkes, sem, trkmustafa, ismicey, 1905sss, tirendaz, Son Akıncı
#7
Sn.FRD, 

Videoyu görmemiştim... Siz söyleyince aradım... Silah FN MAG kopyasına benziyor...


 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
FRD, blueokkes, xlcod3r, karabasan, alone61
#8
Sn. Lupus benzerliği hemen tespit etmişsiniz. İlk gördüğümde M 240 klonu bu dediğimde epeyce bir itiraza maruz kalmıştım..
İyi günler.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
karabasan, zarif_, tirendaz, alone61, alpago, lupus, ardenne, blueokkes
#9
Efendim kavram kargaşasına mahal vermemek için bizde her keskin nişancı tüfeği KANAS, her makinalı tüfek BIXI' dir... Smile
 
Alıntı
13 üye teşekkür etti:
karabasan, zarif_, Yasin06, alpago, PersonalDefence, Dr.Vatan, tugrul, alpsaral, tirendaz, DaRkNeSs-, Murphy, ardenne, blueokkes
#10
Sayın üstadım, 

M240 hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz? Rafine, kendini kanıtlamış bir platform mudur? 
Doğru bir seçim mi yapılmıştır yoksa HK417 temelli MPT76 gibi yanlış bir platform üzerine bina edilecek bir proje gibi mi görünmektedir?

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi