İnkıta nedenler ve çözümler
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnkıta nedenler ve çözümler
Sevgili Silahseverler.
Babama ait vefatından sonra üzerime aldığım yadigar 1970 model Adalet Bakanlığı tarafından dağıtılan 7.65mm tabancanın sorunlarının tespiti ve düzeltici işlemlerini sizlerle paylaşıyorum.Faydası olması ümidiyle.

[Resim: 20171021_113918.jpg]

Öncelikle silahtaki işçilik kalitesi tam bir fecaat.Tezgahtan çıktığı gibi duruyor, tesviye yapılmamış.O dönemin şartlarıda göz önüne alınmalı tabiiki.

Sorunları altı gruba ayırabiliriz.
1 - Şarjör
2 - Fişek rampası
3 - İşaret pimi
4 - Fişek fırlatıcı
5 - İrca yayı
6 - Mühimmat

Silah protatipte hem 9x17 hemde 7.65x17 mermiler için tasarlanmış dolayısıyla namlu değiştirilerek kullanılabiliyor.(Ülkemiz kanunları buna uygun değil) Şarjörde her iki tip mermiyi alabilecek şekilde toleranslı yapılmış, bu yüzden 7x65 mermi üst ölü noktası 9x17 ye göre daha yukarda.Atış esnasında son fişek şarjörden çekilemeden gerdel sürgüyü kilitleyip son mermi atılamıyor.

[Resim: 20171021_115217.jpg]

Bunun önüne geçmek için gerdelin duruş açısını uç kısmını aşağıya gelecek şekilde büküp takarlar.Ancak buda mermilerin namluya sürülmesini zorlaştırır.Kesin çözüm gerdelin sürgü kilit manivelasını karşıladığı bölüme 1mm lik bir kanal açmaktır.

[Resim: indir.jpg]

Elimde bir adet orjinal bir adet Gözükızıl Bir adette markasız şarjör var.Bunlardan sadece Gözükızıl a ulaşabildim.Firmaya sorunumu anlattım hemen aynı gün hiçbir ücret almadan yeni gerdel gönderdiler.İlgilerine buradan teşekkür ederim.Gelen gerdel preste forma sokulmuş tam bir uyum içinde çalışıyor.

[Resim: 20171021_114437.jpg]

böylece şarjör tamamen ve düzenli bir şekilde boşaltılabiliyor.

Sürgü fişek tablası feyz aldığı Walther deki gibi boş olarak yapılmış.Buda sürgü hareketini tahditliyor mermiyi sürse bile horozu kuramayabiliyor.Önce buraya ince bir 4140 malzemeden parça koyup lazer kaynakla sabitlemeyi düşündük.Ama işaret pimi hapsolacak veya iptal edilmek zorunda kalınacak.Amacım orjinaline sadık kalmak.Bunun yerine sürgülü geçme plaka koymayı düşündük fakat cnc yi bayağı meşgul edecek malzemenin inceliğide biraz ürküttü açıkçası.Son olarak burayı biraz tesviye ederek daha akışkan bir yapıya sokmak daha makul geldi ve öylede yaptık.Keçeyle polisaj tabiiki bölgeye ulaşabildiğimiz ölçüde.

[Resim: 20171021_114536.jpg]

Sürgü kilit manivelası başlı başına sorunlar yumağı.İki görevi var.Bir fişek tahliyesi iki sürgü kilit.Hareketi ise basit bir yapıda ama işlevsel.Küçük bir yayla tahrikleniyor merkeze açılan bir mil ilede menteşe görevi yerine getiriliyor.Bu menteşe zamanla aşınmış veya üretimde toleransı biraz kaçırılmış olmalıki yerinde boşluk yapıyor ve parça sola yana doğru çıkma eğilimi gösteriyor.İlk atışa müteakip yana kayıp patlamış fişeğin sürgü ile geri gelip tırnağa temasını engelliyor.Boş fişek tahliye edilemediği için sürgü ileri hareketiylede yeni fişek namluya sürülmeye çalışılıyor ve ortada boş ve dolu fişek buluşuyor.Bazen patlamanın etkisiyle parça yerine geliyor atışa devam ediliyor sorunun tespitide zorlaşıyor.

[Resim: 112233.jpg]

Biz parçanın bu bölümünü lazer kaynakla doldurtup tornada 5mm çapta işleyip sonrada yerine alıştırdık.Artık pozisyonu muhafaza ediyor ve doldur boşalt sıralaması düzenli yürüyor.

[Resim: 20171021_114704.jpg]

[Resim: pa_63sst1.jpg]
[Resim: Ekran_Al_nt_s.jpg]
Bu arada sürekli sök tak yay özelliğini kaybettiği için yeni yay yaptırdık.Orjinali bulunmuyor.Çizimi aşağıda

[Resim: yay.jpg]

İşaret pimi.Olsada olur olmasada denilen türden.Adamlar koymuş ama tesviye yapılmadığı ve montaj esnasında yayın pozisyonunu tutturamadıkları için görev yapamadığı gibi fişeği tahditliyor ve inkıta yapmasına sebep oluyor.Pimi iyi bir tesviye akabinde polisaja tuttuk.Yuvasınada elimizin ulaştığı ölçüde düzeltmeler yapıp yayıda olabildiğince deforme etmeden tam yerine oturacak şekilde monteledik.Çalışması güzel yumuşak hareketlerde görev yapıyor

[Resim: images.jpg]

[Resim: 20171021_115410.jpg]

İrca yayı deformasyonu.Yay artık özelliğini kaybettiği için şaheser MKE mermilerine ayak uyduramıyor ve aksaklığa sebep oluyor.Yayı önce sardırdım.Bu arada MKE Kırıkkale tesislerinden telefonla ulaştığım Yetkili İbrahim bey yakından ilgilendi Kuruma değil belki ama İbrahim beye şahsen teşekkür ediyorum.Kendisi yakından ilgilendi Temin edebildiği bütün parçaları 15 günde hazırlattı cüzi bir rakamıda MKE ye yatırdım ve parçalar elime ulaştı.O dönemin orjinal kabze kapaklarından tutunda vidası burçları irca yayı yeni şarjörde bulunuyor.

Fişek rampası biraz dik açıda, namlu ile birleşmiyor.Arada 1.5 mm lik mesafe var.Burayı traşlayıp namlu ile bütünleştirmek faydalı olur kanaati var ama bunu silahın bu durumuyla çalışma kontrolu yaptıktan sonra karar vermeyi uygun bulduk.100 adet mermiyi hem seri hemde yavaş atışla test ettik.Bir mermi patlamadı.Bir kaç kez tekrar namluya sürüp denedik nafile.Beretta ilede denedim yok fişek patlamadı.Silah sorunsuz.Ama diğer iki şarjörün gerdeli eski olduğu için son mermiyi atmadan sürgüyü kilitleyip atışı kesiyor.Gözükızıldan uygun formda ürettikleri gerdellerden talep edeceğim.

[Resim: 20171021_115312.jpg]

imageupload

upload picture

Alıntı
52 üye teşekkür etti:
FRD, harun, Karagoz, Zemre10, heisenberg, Red Kit, alpago, Huysuz, nutkey, sirflayer, 1905sss, MB277, eraonk, tugrul, hunter 12, wepster, Bertaraf3, ckenarli, HZT, kuti, alpi, Tonyukuk ÖTUKEN, lenduha, L@stmohik@n, husrev, efe1753, serdaraktas, S@riyerli, madenci08, kotucenk, Murata, tsuba, Carbon12, sparus, Fruktoz23, yasin1210, serdar75, Kıraç Ata, defender45acp, Vefasiz, matador, tirendaz, karabasan, sem, xeorx, Tongel, alone61, ismicey, tiripol, aslan_polis, Ruhsuz, Kayrahan
Mühimmat sorunlarını anlatmaya gerek yok sanırım.Forundaki hemen hemen herkez konuya vakıf.Ben yinede paylaşayım MKE ile sorunlar var Avukatlarım devrede.Sorunlu fişeklerle ilgili Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Emniyet Müdürlüğü, Muğla Mühendisler odası ve tabiikide noterler.Hiçbirisi sorumluluğu almak istemiyor,Rapor tutturamıyoruz..Avukatlarıma verdiğim talimat "yıllardır size maaş ödüyorum, aldığınız parayı hakedin".
Bir kısmını tornada havşalattım RADUS yani.Buyurun görseller altta.

[Resim: a_1.jpg]

[Resim: a_2.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
ilbay, Vefasiz, FRD, tsuba, xeorx, alone61, defender45acp
Sayın Revoket,

Blgilendirmeler ve görseller çok bilgilendirici,teşekkürler.

Sadece;

Avukatlarıma verdiğim talimat "yıllardır size maaş ödüyorum, aldığınız parayı hakedin".

sözünü şık bulmadım.Daha değişik ifade edilebilirdi belki.

SAYGILAR...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Revoket, lenduha
Kullandığım cümle davamın ne kadar arkasında olduğumun ifadesidir.Avukatlar benim yıllardır hem ailece hemde rakı balık can arkadaşlarımdır.Onlarsız hiçbir şeye imza atmam.Ben nereye onlar oraya.Saygı benden.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, serdar75, Tongel, ismicey, defender45acp
Sayın Revoket,

Forumda yüz yüze olmadığımız için ve sadece yazılı metinler üzerinden konuşunca,
bazen sözlerin içindeki hicve veya şakaları anlayamadığımız oluyor.

Açıklamanız için teşekkürler,iyi akşamlar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Revoket

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi