Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlar ve Tutukluk
Deneme değil efendim, polis kendini korumak üzere 45 kalibre tabancası ile ateş etmiş ve atışlarından biri saldırganın 40 kalibre HS XD tabancasının namlusundan içeri girmiş.

Alıntı

Upss, bilgilendirme için teşekkür ederim Sayın ilksurfer.
Linki yeni okudum.

Saygılarımla.

Not: Sayın ilksurfer, ümit ediyorum yanlış anlaşılmamışımdır. Kastettiğim Amerikanın imkanları dolayısıyla silahlara her türlü işkenceyi reva görmeleri.
Geçenlerde seyrettim. Adam 9mm Glock ile .308, .45 vs vs, o an elinde ne mühimmat varsa deniyor. Bir diğeri Glock'a .50 kalibre atıyor. Türkiye de silahseverlerin kanına dokunuyor efendim.

Konu dağıldı, özür dilerim.

Saygılarımla.

Alıntı

Lucky Luke ölmemiş demekki.. Smile

Alıntı

Sayın lupus, çekirdeğin namlu içinde kalması ve atıcının da bu sorunun farkına varamaması, ve atışa devam etme arzusunda olması durumunda karşılaşacağı olası durum ve senaryo ne olur, ve bu sorunu çözmesi için izleyeceği en sağlıklı yol nedir?

Aynı sorun farklı silahlarda farklı senaryolara dönüşebilir mi? (Tabanca/tüfek)

Böyle bir olay hiç yaşamadım ama bilmemek ciddi bir eksiklik.

Çok teşekkür ederim, saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(30-12-2016, 05:56 AM)Antiterör demiş ki: Sayın lupus, çekirdeğin namlu içinde kalması ve atıcının da bu sorunun farkına varamaması, ve atışa devam etme arzusunda olması durumunda karşılaşacağı olası  durum ve senaryo ne olur, ve bu sorunu çözmesi için izleyeceği en sağlıklı yol nedir?

Aynı sorun farklı silahlarda farklı senaryolara dönüşebilir mi? (Tabanca/tüfek)

Böyle bir olay hiç yaşamadım ama bilmemek ciddi bir eksiklik.

Sn. Antiterör,

Yivliler konusunda hiç bilgim yok. Yivsizlerde böyle bir sorunda ısrarcı olmamak, farkına varıldığında sıkışan çekirdeği harbi ile çıkartmak doğru çözüm diye biliyorum. Aksi halde yiysizde namlu yarılması beklenen bir sonuçtur. 

Ama yivlilerde, özellikle çatışma ortamında acil çözüm nasıl olur, ben de gerçekten merak ediyorum.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, ERDAL
Çatışma ortamı gerginliğinde öncelikle bu problemi farketmek önemli bir sorun; eğer farkedecek kadar şanslıysanız ve vaktiniz varsa, fişeği atım yatağından geri bir alet(kalem vs.) yardımıyla çıkarabilirsiniz.

Eğer vaktiniz yoksa yapılacak tek şey ivedilikle ikincil silaha geçmektir.

Eğer problemi farkedemeden sürgüyü manipüle edip yeni fişeği ateşlediyseniz, elinizdekinin bir Sig Sauer olması için dua edersiniz. Smile Yoksa can sıkıcı yaralanmalar sözkonusu olabilir.

Eğer vaktiniz yok ve ikincil silahınız da yoksa; Hatay valimizin dediğini gibi abdestli gezmenin faydalarını düşünmek ve Kelime-i Şehadet getirmek için kısacık bir vaktiniz kalmış demektir. Smile

Saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Sabri, Antiterör, lupus, heisenberg, lenduha, alpago, Gazanfer, ismicey, xeorx, alone61
Sn Redkit , sig sauer olunca ne değişiyor ben anlamadım , olaki fişeği sürdünüz ve ateşlediniz bu durumda kaboom olmaz mı? Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Antiterör
(30-12-2016, 05:56 AM)Antiterör demiş ki: Sayın lupus, çekirdeğin namlu içinde kalması ve atıcının da bu sorunun farkına varamaması, ve atışa devam etme arzusunda olması durumunda karşılaşacağı olası  durum ve senaryo ne olur, ve bu sorunu çözmesi için izleyeceği en sağlıklı yol nedir?

Namluda çekirdek kalması ( squibb load ), fark edilmeyip üzerine ikinci bir atış yapılması durumunda yaşanacak hadise ; 

1 . Çekirdeğin namlunun neresinde kaldığı, 

2. Kullanılan mühimmattın tipi ve basıncı ile ilgilidir. 

Yarı otomatik tabancalarda genelde iki çekirdek birden sıyrılıp çıkar gider, ancak namlu, basıncın tepe yaptığı alan ve yerde, genelde ön ucuna yakın bir yerde şişer, sürgü bu şişen alan ve bombenin üzerinde sıkışır. Her ne kadar bazı üreticiler bu durumları fabrika şartlarında test ederek, bu olayın hasarsız atlatılacağı iddialarını pazarlasa da, genelde olan olay budur. Nadiren Ka-Boom hadiselerinde olduğu gibi namlu yarılabilir, ancak istisnai bir durumdur.    

Düşük basınçlı elde mükerrer dolum yapılan fişeklerle atış yapılan bir revolver namlusunda ise birden fazla çekirdeğin namlu içerisinde ard arda sıkıştığı, atışın sıkışan çekirdekler silindirin dönmesine engel olacak kadar birikince durdurulduğu bir örnek olmakla birlikte bu istisnai bir hadisedir.

Kollu mekanizmalı yivli tüfeklerde olayın sadece mekanizma başı kilit kırımları ile, yarı otomatik / otomatik tüfeklerde yine mekanizma kilit aksamı ve yüzeyleri hasarı ile atlatılan örnekler olmakla birlikte, namlunun yarıldığı örnekler mevcuttur. 

Namluda çekirdek kaldığı nasıl fark edilir? Fark edildiğinde ne yapılmalıdır?

Öncelikle şunu temel kural olarak benimsemek lazımdır;

Atış esnasında fark edilen herhangi bir anormal olayda atış derhal sonlandırılmalıdır.

Sıcak çatışma ortamlarında bunu yapmak çok ama çok zor, hatta çoğunlukla mümkün bile değildir, bu gibi durumlarda imkan varsa gerekli mekanik kontrollerin yapılabileceği örtü/gizleme sağlayabilecek bir sütre arkası buluna kadar ikincil silah kullanılmalıdır. 

Aslında bu konu o kadar önemli ki, sadece '' squibb load '' , yani namluda çekirdek kalması durumlarında değil, şarjördeki fişeklerin bitmesini müteakiben yapılacak şarjör değiştirme ve yeni fişek yükleme durumlarında bile silahın mekanik durumu kontrol ve analiz edilmeden şarjör değiştirilmesi ve fişek yükleme manevrası yapılmaması önerilmektedir, çünkü şarjörün sonlarına doğru da kapsülü ateşlenmeyen hatalı bir fişek, tahliye edilmemiş bir boş kovan namlu fişek yatağında sıkışmış olabilir veya daha kötüsü asıl konumuz olan namluda çekirdek kalma hadisesi vuku bulmuş olabilir.   

Aşağıdaki videoda asıl konu biraz farklı olsa da genel yaklaşım tarzı oldukça ayrıntılı olarak anlatılıyor, poligon şartlarında silahın mekanizmasının hareketlerini ve o andaki konumunu bakmadan hissedebilecek düzeyde tecrübeli atıcıların bile sahada ve stres altında bu melekelerini yitireceğini, bu nedenle tüfek herhangi bir nedenle çalışmadığında ( fişek bitebilir, silah fişek sürme veya boş kovan tahliye hatası yapabilir, hatalı fişek ateşlenmemiş olabilir, fark etmez ), kesin analiz yapmadan silaha müdahale edilmemesini, atıcı ateş altında ise ikincil silahla durumu idare etmeyi, ilk fırsatta mekanik kontrol yapmayı, atıcı ateş altında değilse mekanik kontrol yaparak duruma müdahale edilmesi gerektiğini anlatıyor.  Aksi halde basit bir ateşlenmemiş fişek veya tahliye edilmemiş kovan sorununun giderilmesi çok daha zor çift besleme, AR serisi tüfeklerde çift besleme sorunun, giderilmesi çok daha zor ( Videoda değinilmemekle birlikte AR' lerin kurma kolu yapısından dolayı meydana gelen, tecrübesiz ve eğitimsiz ellerde ancak sahra sökümü yapılarak giderilebilen bolt over-ride gibi tutukluklar ) tutukluk türlerine dönüşeceğinden bahsediyor. 

Videonun sorunuzla ilgili kısmına, yani namluda çekirdek kalması durumuna gelecek olursak, tetiği çektik, '' klik '' sesini duyduk ( normal şartlarda '' squibb load '' olayında '' klik '' sesine '' pilop '' sesi eşlik eder, ama stres altında sadece ''klik '' sesi hissedilip fark edilebilir ), silah ateşlenmedi, tepmedi, şahlanmadı, bu durumda; 

1. Ateşlenmiş olan bir önceki fişeğin boş kovanı tahliye edilmemiştir,

2. Namlu fişek yatağına şarjörden yeni bir fişek sürülmemiştir, 

3. Sürülen yeni fişek tamamen hatalıdır,

4. Horoz/iğne aksamı kaynaklı bir sorun nedeni ile kapsül dahi ateşlenmemiş, bir tam fişek namlu fişek yatağında kalmıştır,  

5. Kapsül ateşlenmiş, ancak barut hiç ateşlenmemiş, çekirdek namluda kalmıştır.

Bu durumda atıcı sahada değilse atışı derhal durdurmalıdır! 

Silah emniyete alınıp, şarjör çıkarılmalıdır. 

Müteakiben sürgü/mekanizma geride kilitlenerek, namlu fişek yatağı, namlu fişek yatağından tahliye edilen fişek/boş kovan değerlendirilmelidir. 

Eğer şarjör çıkarıldığında en üstteki fişek hafifçe ileri sürülmüş, sürgü/mekanizma geride kilitlenmek üzere geri çekildiğinde namlu fişek yatağından bir tam fişek veya boş kovan tahliye edilmezse, namlu fişek yatağı da tamamen boş ise, silah şarjörden bir fişek alarak namlu fişek yatağına sürememiş demektir.

Eğer şarjör çıkarıldığında sürgü/mekanizma geride kilitlenmek üzere geri çekildiğinde, namlu fişek yatağından bir tam fişek tahliye edilirse;

1. Kapsülde iğne izi varsa, sürülmüş yeni fişek hatalıdır. 

2. Kapsülde iğne izi yoksa silahın ateşleme sisteminde bir sorun var demektir.

Eğer şarjör çıkarıldığında, sürgü/mekanizma geride kilitlenmek üzere geri çekildiğinde namlu fişek yatağından bir boş kovan tahliye edilirse;

1. Kovan alışageldiğimiz düzeyde kirli ise, büyük ihtimalle bir önceki ateşlenen fişeğin boş kovanı namlu fişek yatağında kalmıştır,

2. Kovan anormal bir siyah is ile kaplı ise, kapsül ateşlenmiş, ancak barut ateşlenmediği veya fişekte hiç barut olmadığı için namluda çekirdek kalmıştır!

Aşağıdaki videolarda namluda çekirdek kalma hadiselerine örnekler izleyebilirsiniz;

Aşağıdaki videodaki atıcı ise çok şanslı... Gerçekten çok şanslı, çünkü ısrarla şansını zorlamasına rağmen sıkışan çekirdek ikinci bir fişeğin namlu fişek yatağına sürülmesi engelleyecek bir mesafede sıkıştığı için ikinci bir fişeği silaha sürüp ateşleyemiyor. 

Bu videoyu paylaşma nedenim ise son zamanlarda türeyen '' Überr '' hızlı '' Taktikul '' manevra meraklılarını uyarmaktır.  '' Attığımız fişekler MKEK üretimi, zaten kapsüller sıkıntılı, kesin kapsül hatasıdır...'' deyip geçmenin pahalıya mal olabileceğini her fırsatta hatırlatmama rağmen, artistik puanlar düşmesin diye, mekanik durum analizi ve kontrolü yapmadan '' vur/çek '' manerası yapmaya devam ediyorlar. Umarım bu videodaki atıcı güzel bir örnek olur.  Aksi halde bir gün '' ÇEK/BIRAK/BAM/DEVAM '' yerine, '' ÇEK/BIRAK/GÜM!/ANNAHHHH! '' olabilir.    

Poligonda işler kolay... Sonuçta karşınızda size ateş etmeyen hedefler var. Sahada başınıza bu tür bir şey geldiğinde, yine de şartların el verdiği ölçüde mekanik durum kontrolü yapılmalıdır. Fişek / kovan tahliye penceresine bakıldığında, eğer mekanizma grubunun tam olarak ileriye gidip yataklarına kilitlendiği görülüyorsa, şarjör çıkarılmalıdır, çıkan şarjörün ağzındaki fişeğin konumu çift besleme ve öncesi durumların ip ucudur. Özellikle mekanizma grubunun geride kilitlenemediği G3/HK33/AK47 gibi tüfeklerde, eski nesil bazı tabancalarda tecrübesiz ellerde, o esnada olmayan bir çift besleme sorununa yol açmak isten bile değildir. Müteakiben sürgü/kurma kolu çekilerek namlu fişek yatağından boş bir kovan mı, yoksa bir tam fişeğin mi tahliye edildiği kontrol edilmelidir. 

Eğer bir tam fişek tahliye edildiyse, şarjörü takmadan önce bir kaç kez kovan tahliye penceresini gözleyerek çek/bırak manevrası yapıp, çalışma alanının tamamen boş ve sorunsuz olduğundan emin olunmasını müteakiben şarjör geri takılır, çek/bırak manevrası ile namlu fişek yatağına yeni bir fişek sürülerek silah tekrar atışa hazır hale getirilir.  

Eğer boş bir kovan tahliye edildiyse;

1. Tahliye edilen boş kovan alışageldiğimiz ve bildiğimiz oranda kirli/isli bir boş kovan ise, büyük ihtimalle silah sadece boş kovanı tahliye edememiştir... 

2. Eğer tahliye edilen boş kovan alışageldiğimiz ve bildiğimizden çok daha kirli/isli ise büyük ihtimalle sadece kapsül ateşlenmiş ve çekirdek namluda kalmış demektir.

'' Büyük ihtimalle '' diyorum, çünkü tüm bu ayrıntılar, özellikle stres hiçbir anlam ifade etmeyeceği gibi, yanıltıcı da olabilir. 

Özetle, asıl olan, her zaman tam bir kontrol yapmaktır. Poligon şartlarında mutlaka sahra sökümü yapılmalı, silah ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmelidir. Asla ama asla namluya önünden, hele hele monte bir silahın namlusuna önünden bakmamak, namluyu fişek yatağından bakarak kontrol etmek alışkanlık haline getirilmelidir. Poligon şartlarında bu emniyet tedbirleri harfiyen uygulanmalıdır. Örnek mi? Buyrunuz;

Saha ve farklı ışık şartlarında, namlu ucundan namlu içerisine ışık yansıtma teknikleri öğrenilmeli, zor şartlarda namlu fişek yatağından bakarak namlunun içerisinden ışık geçip geçmediğinin kontrolünün nasıl yapılması gerektiği öğrenilmelidir. Sahada görev yapan kişilerin mutlaka ama mutlaka ikincil bir silahı olmalıdır.

Namluda kalan çekirdek ahşap, pirinç, polimer kaplı çelik veya etrafına plastik bant sarılmış bir takozla vurularak çıkarılmalı, müteakiben namlu ve diğer aksam kontrol edilmelidir. 

Namluda kalan çekirdeğin üzerine ikinci bir atış yapıldığında marka ve modeli ne olursa olsun, .50 AE veya .500 SW Magnum da görmedim ama tabancalarda meydana gelen en ağır hasar namluda halkavi tarzda bir şişmedir. Yurdumun yokluk zamanlarında, menşe belgelerini dedelerin düzenlediği onlarca FN 1910/1922 Yüzüklü Belçika, On Dörtlü Browning HP, Beretta Mod 34/51/70 namluları barutu unutulan elde dolma fişeklerle yapılan kazalarda şişirilmiş, yurdum ustalarının bir kısmı soğuk, bir kısmı pürmüz ile hafifçe ısıtırak bu namlulardaki bombeleri düzeltmiş, bu tabancalar herhangi tutukluk veya dağılım sorunu yaşamadan yurdum insanına hizmet etmeye devam etmiştir. Smile Şahsen şahit olduğum olaylarda veya olay sonrasında görme şansım olan olan tüm tabancalarda gördüğüm hasar budur. Yivli ve yivsiz tüfeklerde fişek basıncı ve tüfek kalitesine bağlı olarak Ka-Boom' a kadar uzanan muhtelif hasar ve yaralanmalar meydana gelebilir.

Saygılar.

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
heisenberg, ugurucar57, tirendaz, Sabri, hunter 12, binajwaad, lenduha, Antiterör, ilksurfer, bilhan, fuat_61, alpago, sem, Dr.Oz, fbalun, demirci57, Sakin, husrev, ERDAL, ankaralı, Ahmet Efe, al-me, cem321, ismicey, xeorx, alone61, herojd11, meydey123
Sayın lupus emeğinize sağlık, çok kıymetli ve hayati bilgiler edindim şahsen. Başta güvenlik güçleri olmak üzere tüm silahseverler buradan faydalanır umarım.

Asker/polis açısından ikinci bir silahın gerekliliğine olan vurgu demirbaş niteliğinde bir gerçek oldu. (Tüfek+tabanca veya tabanca+tabanca)

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lupus, Sabri, fbalun, ismicey, xeorx

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi