Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlar ve Tutukluk
Silahta tutukluluğa sebebiyet verecek olayların neredeyse hepsi silah sahibinin bakım ve kullanım hatalarından kaynaklanmaktadır.

Bu hataları maddelendirecek olursak;

1. Şarjöre dolum yapılırken fişeğin şarjör ağzının tam üzerine basılması. Tabanca gibi kısa namlulu silahlarda şarjöre dolum yapılırken fişeğin tabla kısmı önce şarjör ağzındaki açıklığa verilmeli daha sonra basılmalıdır.

2. Bakım sonucu parçaların aşırı yağlanması, özellikle fişek rampası ve gerdelin üzerine yağ dökülmemelidir.

3. Bakım esnasında tırnağın temizlenmemesi, barutun tırnak üzerindeki yağla birleşmesi sonucu tırnaktaki yağın çamurlaşmasına bağlı olarak dikme diye tabir ettiğimiz boş kovan tahliye sorunlarının yaşanması.

Bunlar basit ama dikkat edilmesi gereken noktalardır. Tabi ki metal yorgunluğuna bağlı olarak her silahta tututkluluk mutlaka yaşanacaktır. Ancak bunu geciktirmek yine bizim elimizdedir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
lupus demiş ki:Fişek yatağında bir fişek ya da kovan sabit olarak oturup, bunun üzerine yeni bir fişek sürülmesini müteakiben meydana gelen tutukluk ise, giderilmesi biraz daha zor olan bir sorundur. Klasik tap-rack manevrası burada işe yaramayabilir.

[Resim: e25.jpg]

Bu durumda ise ilk yapılması gereken şey önce şarjörün sert bir şekilde çıkarılmasıdır. Bu şekilde şarjör ağzı ve atım yatağında sıkışan taze fişek ya şarjöre geri oturacaktır, ya da tamamen kurtulup boşluğa düşecektir.

[Resim: e26b.jpg]

[Resim: e27k.jpg]

Şarjörü atış elinize alarak, sürgüyü 2-3 kez sertçe manüpüle edin. Bu işlem esnasında, atım yatağındaki fişek ya da kovanın daha rahat tahliye edilebilmesi için, silahın hafifçe yana doğru çevrilmesini öneren taktisyenler de mevcuttur. Müteakiben de şarjörü yine sertçe yerine oturtarak, tap-rack manevrası yapın. Silahınız tekrar göreve hazırdır. Bu durumda eğer yanınızda yedek şarjör varsa bunu kullanıp, diğerini yedek olarak saklamayı öneren taktisyenler de mevcuttur.

[Resim: e28.jpg]

[Resim: e29m.jpg]

[Resim: e23n.jpg]

[Resim: e24.jpg]

Sayın Lupus,

Çok yararlı bir paylaşım yapmışsınız. Silaha gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bir anda başınıza gelebilecek en kötü tutukluk şekli. Bu tutukluk şekli eski model içten tırnaklı BHP'lerden soğumama ve uzak durmama neden olan şeydir. Buna biz tırnak kaçırması diyoruz. Bu olay içten tırnak bir BHP ile başınıza gelirse sadece şarjörü çıkarıp, sürgüyü sertçe ileri bırakıp yataktaki fişeği veya kovanı alamazsınız. Tırnak kırılma hadisesiyle karşılaşabilirsiniz. Aynı durumla 38 cal bir Llama (içten tırnaklı) ile ateş ederken de karşılaşmıştım.

Selamlar

Alıntı

''Oğlum silah belki ömrü hayatında bir kez lazım olacak.Ama o gün çalışmazsa eyvah demek geç olacak.Silahına iyi bak,arızalandığında nasıl davranacağını iyi öğrenki telaşa verme''

Rahmetli babamın bu sözünü hiç unutmam.
Ve askerdeyken bana bağlı er ve erbaş'larada bunu sık,sık hatırlatırdım.
ALLAH Rahmet eylesin..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ali Timsah
''Tutukluk yapan silah senin düşmanındır'' Peder.Big Grin

Alıntı

Sn Ashes o babanın eli öpülür.. Çok doğru söz söylemiş..
+10

Alıntı

(21-02-2009, 03:44 PM)lupus demiş ki: Eğer bu manevraları bilmeden bir yarı otomatik silah taşıyorsanız, ya silahınızı zaten kullanmaya hiç niyetiniz yoktur ve sosyal amaçlı bir süs ya da aksesuar olarak taşıyorsunuzdur, ya da kendinize ve silahınıza, mekaniğin ve atıcılığın gerçeklik sınırlarının ötesinde cahilce bir güveniniz var demektir. Ki bu güven bir gün sizi öldürtebilir. Çünkü her mekanik alet, mutlaka bir gün bir sorun çıkaracaktır ve ne zaman, nerede, hangi şartlarda olacağını, yazgının kalemini elinde tutandan başka hiç kimse bilemez.

Saygılar.
Konuyu hortlatmış olacağım, ama yukarıdaki hususları önemle tekrarlamak ve özellikle yeni üyelerimizin dikkatini çekmek isterim...

Saygılarımla..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn. Alpago ve Sn. Lupus, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

Sevgiler,

Alıntı

Cumartesi günü, sn.Ömer ile poligon atışlarında benim G19 tutukluk yaptı. Sürgü yaklaşık 1cm geride takıldı. Tap-Rack yaptım ama sürgü 1mm dahi geri gitmedi, geri gitmiyorsa ileri gider dedim ve kaba etine bastım tokatı. Sürgü yerine oturdu. Tetiği çektim, mermi ateş aldı ve kovanı dışarı fırlattı. Kovanı fotoğraflamadım ama epey eziklik vardı.

Alıntı

''......yazgının kalemini elinde tutandan başka hiç kimse bilemez''Lupus
Sn.Lupus keskin kaleminiz konuşmuş yine,bu ve benzer uyarılar hepimizi güçlendiriyor.

Gücün top tabanca tüfek olduğu zannedilir ama asıl güç bilgidir.Dünyadaki en güçlü en yanılmaz en tutuklak yapmaz güç bilginin ta kendisidir.

Ayrıca bir sorum olacak;silah tutukluk yaptığında tahliyeden çıkan mermiyi ne yapmak gerekir?Çıkan merminin zarar görmüş olduğunu biryerlerinin yamulmuş olacağını düşünüyorum.Tekrar şarjöre mi sürülmeli yoksa imha mı etmeli?Ve nasıl imha etmeli?Yani çöp kutusuna mermi atılır mı?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Güzel söz, güzel anlatım. Başarılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi