Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahlar ve Tutukluk
#1
Tutukluk ile İlgili Tanımlar:

-Tutukluk :
Komple silahın veya herhangi bir parçasının hatalı çalışması veya mühimmatın normal çalışmamasıdır. Tutukluk, silahın ateş gücünü etkiler. Tutukluk yapan silah emniyete alınır. Tutukluğun nedeni tespit edilir. Arızalı silah tamir için gönderilir.

-Kesiklik :
Silahın cephanesinin, hatalı faaliyetinin sebep olduğu bir ateş kesikliğidir. Hatalı faaliyete sebep olan cephane ayrılır. Yeni cephane ile atışa devam edilir.

-Kendiliğinden ateş alma :
Fişek yatağındaki merminin, namlunun harareti ile ateş almasıdır. Böyle durumlarda hedef kontrolü yapmak gerekiyorsa önce silahlar boşaltılır. Daha sonra hedef kontrolü yapılır atışa devam edilir.

-Geç ateş alma :
Hatalı mühimmatın sebep olduğu gecikmedir. Bu durumda 15-20 saniye hedef hattında bekledikten sonra, patlamayan mermi dışarı atılıp, ikinci mermi sürülür, atışa devam edilir.

-Ateş almama :
Tetik çekildiği zaman silahın ateşlenmemesidir. Kapak takımı çekilerek fişek atım yatağından çıkarılır. İğne kapsüle değmemişse, silah atıştan alınarak iğne değiştirilmek üzere gönderilir. İğne kapsüle temas etmiş ise fişek imha edilir yeni fişekle atışa devam edilir.

-Merminin namluda kalması (halkavi) :
Sevk barutunun rutubet ve nemden dolayı bozulması veya az olması nedeniyle, barut gazı basıncının mermi çekirdeğini namlu boyunca itememesidir. Dikkat edilmezse namluda kalan mermi çekirdeği silahta hasara sebep olur. Atış kesilir, silah boşaltılır, mermi çekirdeği namludan çıkartılarak atışa devam edilir.

-Yerine oturmamış kapak :
Kapak takımının veya mekanizmanın tam olarak öne gitmemesidir. Bu durum tetiğin normal çalışmasına engel olur, silah ateşleme yapmaz. Kapak takımı geriye çekilerek fişek yatağı ve mermi kontrol edilir. Arıza tespit edilemezse silah atıştan alınır tespit için gönderilir.

Tutukluklarda Alınacak Tedbirler:

Tutukluk meydana gelmeden önce alınacak tedbirler :

-Silahın teknik özelliklerini bilmek ve mekanik eğitimini iyi yapmak gerekir.
-Silahlar amacına uygun dikkatli kullanılmalıdır.
-Silahlarda orijinal kendi parçalarını kullanmak gerekir.
-Silahlar günlük bakımı muayene ve kontrolü yapılmalı parça eksiği veya arıza anında tespit edilip giderilmelidir.
-Silahlar teknik açıklamalarına göre kullanılmalı ve bakımları yapılmalıdır.
-Herhangi bir hata arıza meydana geldiğinde hemen bakım kademeleri ile koordine kurulmalıdır.
-Yetkisiz kişilere silahta herhangi bir işlem yaptırılmamalıdır.
-Silahların ayarları sık sık kontrol edilmelidir
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#2
Tutukluk Çeşitleri Ve Nedenleri :

Silahtan meydana gelen tutukluklar:

-Yağsız ve paslı olması.
-Hareketli parçalar arasına herhangi bir yabancı madde girmesi.
-Silahın yapımında kullanılan malzeme hatası.
-Parçalarda aşınma, kırılma, gevşeme gibi arızalar (özellikle iğne, tetik tulumba arızaları çok önemlidir.)
-Tırnak arızası (Fişeğin atım yatağına sıkışması)

Fişekten kaynaklanan tutukluklar :

-Kapsül hatası.
-Kovanların ezik, çatlak paslı veya hatalı olması,
-Fabrikasyon hatalar veya muhafazasındaki ihmaller,
-Oynayan çekirdekler

Beslemeden Kaynaklanan Tutukluklar :

-Şarjörün temiz olmaması.
-Gerdel ve yayın arızalı olması.
-Fişeklerin şarjöre iyi yerleştirilmemesi.


Kullanıcı Hatasından Kaynaklanan Tutukluklar :

-Silahın iyice atışa hazırlanmaması veya herhangi bir parçanın yanlış takılması.
-Silahın periyodik bakımlarının muntazam yapılmaması.
-Silahın kötü kullanımı.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#3
Acele Tutukluk Giderme :

-Atış yaparken, tetik çekildiği halde mermi ateşlenmiyorsa tutukluğun nedenlerini araştıracak yeterli zaman olmadığı hallerde, silaha takılı olan şarjörü değiştirmeden tutuklukların süratle giderilmesi için şarjörün yerine tam oturmadığı veya kapak takımının tam kapanmadığı düşünülmelidir.
-Atış esnasında (namluya fişek sürülmemesinden) meydana gelen tutuluklarda, atıcı tutukluğu süratle gidermek için şarjörü alttan çok sert vurmamalı, şarjörü çıkarıp tekrar yerine oturtmalı veya değiştirmelidir.
-Sürekli olarak el ile alttan çoksert vurularak yerine oturtulan şarjörün çeneleri eğilir ve görev yapmaz duruma gelebilir.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#4
Sn. Alpago,
Vermiş olduğunuz bu faydalı bilgiler bir çok arkadaşımızın işine yarayacak, hatta kazaların meydana gelmesinide engelleyecektir.
Saygılar...
 
Alıntı

#5
En temel tutukluk giderme manevrası, tap-and-rack, şarjör ve sürgü manüpülasyonudur. Tabandan sert bir vuruşla şarjör tekrar yerine sıkıca oturtulur. Bu şekilde şarjör oturma kusurlarından dolayı oluşmuş olabilecek kusur giderilir. Müteakiben de, sürgü şarj edilerek, kendi hızıyla salınır ve fişek yatağı boşaltılır, yeni bir bir fişek atım yatağına sürülür. Bu şekilde de, sıkışmış bir kovan veya patlamamış bir fişek tahliye edilir. Bu manevra oldukça geniş bir tutukluk nedeni portföyünü kapsadığı için, en temel manevradır.

Aşağıda '' The Box o Truth '' daki amcaların bunu nasıl yaptığını, sürgü üzerindeki çeşitli manevelaların neden modern savunma teknik ve taktiklerinde yeri olmadığını, son dönemde bu aparatların eklendiği silahların neden birer mühendislik harikası olamayacağını da gayet net olarak görüyorsunuz;[Resim: e21.jpg]


[Resim: e22m.jpg]


[Resim: e23n.jpg]


[Resim: e24.jpg]
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, sencerstm
#6
Fişek yatağında bir fişek ya da kovan sabit olarak oturup, bunun üzerine yeni bir fişek sürülmesini müteakiben meydana gelen tutukluk ise, giderilmesi biraz daha zor olan bir sorundur. Klasik tap-rack manevrası burada işe yaramayabilir.


[Resim: e25.jpg]Bu durumda ise ilk yapılması gereken şey önce şarjörün sert bir şekilde çıkarılmasıdır. Bu şekilde şarjör ağzı ve atım yatağında sıkışan taze fişek ya şarjöre geri oturacaktır, ya da tamamen kurtulup boşluğa düşecektir.


[Resim: e26b.jpg]


[Resim: e27k.jpg]Şarjörü atış elinize alarak, sürgüyü 2-3 kez sertçe manüpüle edin. Bu işlem esnasında, atım yatağındaki fişek ya da kovanın daha rahat tahliye edilebilmesi için, silahın hafifçe yana doğru çevrilmesini öneren taktisyenler de mevcuttur. Müteakiben de şarjörü yine sertçe yerine oturtarak, tap-rack manevrası yapın. Silahınız tekrar göreve hazırdır. Bu durumda eğer yanınızda yedek şarjör varsa bunu kullanıp, diğerini yedek olarak saklamayı öneren taktisyenler de mevcuttur.


[Resim: e28.jpg]


[Resim: e29m.jpg]


[Resim: e23n.jpg]


[Resim: e24.jpg]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#7
Eğer bu manevraları bilmeden bir yarı otomatik silah taşıyorsanız, ya silahınızı zaten kullanmaya hiç niyetiniz yoktur ve sosyal amaçlı bir süs ya da aksesuar olarak taşıyorsunuzdur, ya da kendinize ve silahınıza, mekaniğin ve atıcılığın gerçeklik sınırlarının ötesinde cahilce bir güveniniz var demektir. Ki bu güven bir gün sizi öldürtebilir. Çünkü her mekanik alet, mutlaka bir gün bir sorun çıkaracaktır ve ne zaman, nerede, hangi şartlarda olacağını, yazgının kalemini elinde tutandan başka hiç kimse bilemez.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#8
usta bu kovan tahliye yerinde mermi dikti diyelim kızağı geri çekip kendi hızıyla mermi orda dik bir vaziyetteyken bırakırsak mermi patlarmı yani üst kızakla tabanca arasında dik konumda duran mermi sıkıştırmadan yada ezilmeden dolayı patlarmı belki patalamaz ama bu mke mermi belli olmaz bu açıdan sordum teşekkürler.
 
Alıntı

#9
''Fişek yatağında bir fişek ya da kovan olarak oturup, bunun üzerine yeni bir fişek sürülmesini müteakiben meydana gelen tutukluk ise, giderilmesi biraz daha zor olan bir sorundur. Klasik tap-rack manevrası burada işe yaramayabilir. ''

Sayın üstadım, daha dar bir sebep spektrumu olduğunu evvelki ifadelerinizden çıkardığım bu durumun esbabı mucibesi, dandirikleşmiş carcür ağzı mıdır, başka ise ne haldir, arz ederim?
 
Alıntı

#10
nurikilligil demiş ki:''Fişek yatağında bir fişek ya da kovan olarak oturup, bunun üzerine yeni bir fişek sürülmesini müteakiben meydana gelen tutukluk ise, giderilmesi biraz daha zor olan bir sorundur. Klasik tap-rack manevrası burada işe yaramayabilir. ''

Sayın üstadım, daha dar bir sebep spektrumu olduğunu evvelki ifadelerinizden çıkardığım bu durumun esbabı mucibesi, dandirikleşmiş carcür ağzı mıdır, başka ise ne haldir, arz ederim?
Sn.Killigil burada sorun genelde tırnak veya yayında, ya da kovan tablasındadır. Özellikle yüksek kalitede MKEK fişeklerinin yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde, bu manevralara kesinlikle çok iyi çalışmak gereklidir. Kullandığımız silahların tırnak ve yaylarının da bakımlarını ihmal etmemeliyiz. Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi