Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bump Stock
#1
Bump Stock nedir ?
Las Vegas saldırısından sonra otel odasında bulunan 23 tüfekten 12 sinde takılı olan bu aksesuar, şu sıralar Amerika' da yoğun olarak tartışılan konulardan biri. Kısaca özetlemek gerekirse, yarı otomatik tüfek ile hemen hemen tam otomatik hızında ateş edebilmenizi sağlayan, basit ama zekice tasarlanmış bir dipçik sistemi.  AK/AR platformu için Slide Force firması tarafından geliştirilen bu aksesuar, federal yasalara uygun bulunup 2010 yılında üretimine izin verilmiş. Slide Force' un resmi sitesinde herhangi bir eyalette kısıtlamaya tabi olmadığı (saldırıdan sonra ne olur bilinmez) belirtilmiş ve BATFE' den (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives-Amerika' da alkol, tütün, silah ve patlayıcılardan sorumlu kurum) alınmış izin belgesinin bir kopyası paylaşılmış. Bilindiği üzere Amerika' da da, ülkemizde olduğu gibi sivillere tam otomatik silah satışı yasak (1986' da yürürlüğe giren yasaktan önce piyasada dolaşan silahlar hala el değiştirebiliyor) İşte bu aksesuarda tam olarak burada devreye giriyor ve federal yasağı ihlal etmeden tüfeğinizle tam otomatik gibi atış yapabilmenizi sağlıyor.


[Resim: bump_stock.jpg]


Bump Stock nasıl çalışıyor ?
Aslında çalışma sistemi çok basit. Yivsiz tüfeklerde de kullandığımız (bazı tüfeklerde orijinal olarak da bulunabilen) darbe emici dipcik sistemlerine benziyor. Ancak içinde herhangi bir yay/amortisör sistemi yok. Kabza kısmı dipcik kısmının içine birkaç cm girip çıkabiliyor. Kabzayı kavrayıp el kundağına bir miktar ileri doğru kuvvet uyguluyorsunuz. Tetiği çekince oluşan tepme ile kabza bir miktar geriye doğru hareket ediyor. Bu hareket ile otomatikman tetiği bırakmış oluyorsunuz. El kundağını ileri doğru ittirir vazitte olduğunuz için tetik sabit tuttuğunuz tetik parmağınıza tekrar çarparak silahın tekrar ateşlenmesini sağlıyor. Bu hareket döngüye girdiği zaman tam otomatik atış ile aynı görüntü ve ateş gücü oluşuyor. Tabi düzgün kullanabillmek için biraz alışmak ve pratik yapmak gerekiyor. Üreticinin sitesinde olası problemler ve çözümleri için ipuçları mevcut. Video konuyu daha güzel özetleyecektir :

İşin acı kısmı, saldırıdan sonra bu aksesuarın yok satıyor olması. Yahoo'nun haberine göre, röportaj yapılan silah dükkanı sahiplerinden biri "Son on yılda 2 adet satılsa şaşırırdım, şimdi toptancıda bile yok" demiş. Her benzer saldırıdan sonra Amerika' da tekrar alevlenen bireysel silahlanma tartışmalarının bir bölümünü de bu aksesuar oluşturuyor. Saldırganın otel odasında bulunan Bump Stock takılmış silahlarından biri :

[Resim: bump_stock2.jpg]

Saygılar.
 
Alıntı
36 üye teşekkür etti:
Carbon12, karabasan, hunter 12, lenduha, lupus, kut4, ThePulchra, alpi, harun, karanlık ay, Borz, 1905sss, PersonalDefence, Yasin06, heisenberg, wildeagle, Fruktoz23, kepenek50, emre76, TrCiviltary, DaRkNeSs-, ismicey, madenci08, Sabri, FRD, aosenguder, demirci57, alpago, alone61, bilakiss, pasa_7676, sparus, mhmty74, tekoglu, XXAHMETXX, nsyuksel
#2
Emeğinize sağlık. Çok seri atış yapıyor tüfek, ilginç gerçekten.

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
#3
Faydalı bilgi oldu Sn husrev, teşekkürler. 

İşin doğrusu ben saldırganın yasal olmayan bir şekilde silah mekanizmasını otomatiğe çevirdiğini düşünmüş, haberin ayrıntısına hiç göz atmamıştım. Elinize sağlık.

Aslında tam da "Bizde olmayan silah dertleri... (Teşekkürler 6136)" konusunu ilgilendiren bir ekipman...

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
#4
(04-10-2017, 01:19 PM)lenduha demiş ki: Aslında tam da "Bizde olmayan silah dertleri... (Teşekkürler 6136)" konusunu ilgilendiren bir ekipman...

Haklısınız sayın Lenduha, bu başlığı tamamen unutmuşum. Arama yapıp direk açmış bulundum konuyu. Dediğiniz gibi konuya tam olarak oturan bir ekipman.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
#5
Bunu edinip Safir e takasım geldi Big Grin
3. şarjörde dağılırdı sanırım ama olsun Smile
Teşekkürler Smile
 
Alıntı

#6
Sn. husrev

"Slide Force' un resmi sitesinde herhangi bir eyalette kısıtlamaya tabi olmadığı belirtilmiş" yazsa da A.B.D de bazı eyaletlerde  çoğul ateşlemeli cihazlar (multiburst devices) kanunla yasaklanmıştır. Örneğin Kaliforniya yasalarına göre  "Satmak, kullanmak, ödünç verme vs.. dahil" bir yılı geçmemek üzere hapis cezası verilmektedir.

https://www.quora.com/Are-bump-fire-rifles-legal

Bizde de 6136 sayılı kanunun 12. maddesi ağırlaştırıcı ceza şartları koymaktadır

Saygılarımla
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lenduha, emre76, husrev
#7
Dikkatinizi çekmiştir,
Bu saldırı ile ilgili haber yapan neredeyse tüm büyük medya kanallarımız, ''ABD'de süpermarkete girip, istediğiniz tam otomatik silahı satın alabilirsiniz''.. benzeri ifadeler kullanıyor. 
Hatta çok önemli bir kanalın ABD muhabiri, ''Şu anda size haberi verirken, aynı anda internetten tam otomatik silah sipariş edebilirim'' diyerek haber sundu.
Aslında bu, ülkemizi silahsızlandırma zihniyetindeki vakıflara baş köşesinde yer veren medyamızın, ateşli silahlara dair ne derece bilgi sahibi veya nasıl bir yaklaşım içinde olduğunun bir özeti.
Saygılar..
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, lupus, DaRkNeSs-, husrev, lenduha, ismicey, alpi, xeorx, Ercan 45, 1905sss, alpago, tekoglu, XXAHMETXX, ThePulchra
#8
Biz edinebilmeyi tartışırken elalem mizaha vurmuş bile konuyu..
[Resim: facebook_1507605586766.jpg]
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
lupus, lenduha, DaRkNeSs-, husrev, pasa_7676, tekoglu, XXAHMETXX, ThePulchra, ismicey
#9
Bu da CNN'in "laughing stock" (~maskara) olmasına yol açan bump stock olmayan bump stock animasyonu SmileSaygılarımla
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
lupus, kepenek50, DaRkNeSs-, husrev, nsyuksel, pasa_7676, Alphawolf, ilksurfer, Ozan60, blueokkes, Vefasiz, tekoglu, ThePulchra, Sabri
#10
Nerdeyse konulu çekeceklermiş...
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
lenduha, kepenek50, karabasan, DaRkNeSs-, husrev, nsyuksel, pasa_7676, ilksurfer, Ozan60, blueokkes, kotucenk, Vefasiz, tekoglu, ckenarli, ThePulchra, mimaslan
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi