Tabanca tercihi için yardım istiyorum?...
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabanca tercihi için yardım istiyorum?...
Merhaba, yeni üye olup, aşağıdaki mesajımla tecrübeli arkadaşlardan bilgi ve yönlendirme almak istemiştim. Ama sanırım üyeliğim yeni olduğu için olsa gerek henüz konu açamıyor olabilirim. Bu sebeple uygun görünüp, yeni konu olarak taşınırsa diye ilgili moderatörlerin görüşlerine sunarım;

"STERY L901 TECRÜBESİ VE YENİ TABANCA KARŞILAŞTIRMA/TAVSİYE RİCASI

Selamlar. Öncelikle forumdaki bu ilk mesajımla birlikte, kısa bir süredir takip ederek bilgilendiğim, merakımı giderdiğim pek çok konuda, özveriyle paylaşımda bulunan kıymetli üstad ve forumculara teşekkürlerimi sunarım.
Sizlerden görüş/yönlendirme  talep ettiğim konu ise;  bir yıldır bulundurma ruhsatlı silahımdan başka, işim gereği hasıl olan taşıma ruhsatlı silah ihtiyacıma uygun ithal tabancayı seçmektir. Mevcut Steyr l9 a1 imi biraz da aile baskısıyla alırken,  silahlara karşı hevesim veya bilgim olmadığından, elime aldıklarım arasında en rahat kavrayabildiğim (ellerim biraz küçük) ve bana göre tasarımı güzel(fütüristik) seçeneği değerlendirmiştim. Ama bir süre sonra gerçekten hayatımı emanet edebilirmiyim diye 1000 atışlık bir teste sokmaya karar verdiğimde her şarjörde ortalama iki kovanı başıma atıyor olması oldukça rahatsız ediciydi. Elli mermiden sonra gözlükle devam etmek zorunda kaldım. Allah korusun, bir çatışma sırasında edranalinlebirlikte kafaya kovan gelmesi panikletici olabilir.  Ayrıca ortalama beş şarjörde bir tutukluk da yaptı ama nerdeyse tamamına yakını ilk mermiyi sürerken ve mekanizmayı nazaran yavaş çektiğim zamanlarda gerçekleştiği için hata bende de olabilir.  Bunun haricinde kolumun çok yorulup sarsıldığı seri atışlar haricinde gayet iyi sonuçlar aldım. Steyr umduğumun aksine kutusuyla gelen 3 şarjörü seri boşaltıp tekrar tekrar atışlarımda silahı etkileyecek bir ısınma da yaşatmıyor ( soğuk bir yede olanın da etkisi vardı muhakkak). İlk denemenin de acemiliğiyle 2 gün süren atışlarımda 1000 merminin sonuna kadar hiç temizlemedim yeni aldığım tabancamı, sorun çıkarmamakla birlikte, nihayi temizlikte umduğumdan çok daha az iş ve kir tutmuştu.
Ama herşeyerağmen, tasarımını ne kadar sevsem ve elime ne kadar iyi otursa da boş kovan konusu, sürekli yanımda taşıyıp, Allah korusunyeri geldiğinde canımı emanet edeceğim, silahtan öte arkadaş yerine koyacağım bir tabanca için daha iyi bir alternatif arayışına itiyor. İlk başta biraz da ithal silahların vergi vb. Sebeplerden ötürü fiyatının şişmesi sebebiyle ve milli duygularla kesinlikle yerli alayım bu kez diyordum. Mc28 modeli de hem çok kaliteli görünüyor, hem de elime iyi oturuyordu. Oysa forumdaforumda okudukça, özellikle sn. Lupus ve emniyetten kullanıcı arkadaşların tecrübelerinden sonra yerli silahlardan koşarak uzaklaşmak gerektiğini anladım. Ama ithalde de konuya çok hakim olmadığım için, seçenekler de artınca gerçekten işin içinden çıkamıyorum. Öncelikle fiyatı ederi oldukça ve tabiri caizse kazıklanmadıkça hiç problem değil, sonuçta bir seferlik bir alışverişle bir ömür kullanmak niyetindeyim. Önemli olan her yönüyle içime sinen, taşıması, çıkarması rahat, hasar bakımından da etkili bir tabanca olması. Allah korunsun bir baskın anında insan elindeki küçük bir tabancayla canını kurtaramaz belki tam donanımlı uzun namlulu silahlara karşı ama çoluğumuzdan çocuğunuzdan bizi koparmak isteyenlerin de en azından bir ikisi yaptığını aynı şekilde ödesin isterim. Yoksa bizimki sadece tedbir almakla ilgili, korursa Allah ancak rabbim korur, silah ne yapsın bir başına...
Şimdi özellikle modelleri tecrübe etmiş arkadaşlar ve üstatlara bana daha iyi fikir verebilmeleri için kendi acemi izlenimlerimi aktarayım baktığım modeller arasında;
*özellikle polis arkadaşların favori tavsiyesiyle baktığım sigsauerler belki çok kaliteli ve özeldirler ama hem elime tutması çok zor(kabzası kalın) geldi, hem de gövde de kaba olduğu için taşıma ve çıkarma zor olacak gibi.
*asker arkadaşlarımın tavsiyesiyle baktığım beretta92fs çok kaliteli ve evladiyelik gibi duruyor ama o da benim için yine hem tutması çok zor hem de çok ağır, tek elle nişan almak bile problem. Rahmetli Ömer Halisdemir gibi babayiğit yapıdaki insanlar için daha ideal...
*Glock çok popüler ve revaçta. Hem hafif, hem taşıma ve çekmeyi zorlaştıracak gereksiz ayrıntılardan uzak. Ama pek çok tanıdığımda darbeye, çarpmaya bağlı kırık dökükler var. Bir türlü içine sindiremedim.
* Springfield, Fn, Heckler K., Babyeagle vb. Pek çok yakından görme şansım olamayan ama netten araştırdığım kadarıyla güzel marka var ama onlar da Türkiyede çok az ve az bulunan malın fiyatı da ederinin üzerinde diye düşünüyorum.
*DesertEagle çok güzel görünüyor ama magnum kullanmak zor mu bilmesemde, taşıması kesin zordur. Bir süre sonra bıkıp evde, torpidoda bırakacağım bir şey olmasın.
* Hs, cz 75(yeni çıkan modeli değil ama eski tasarımı) ve waltherppq şuan favorilerim arasında, bunlar(özellikle de en yakın durduğum ppq) konusunda tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Sw hakkında çok bir bilgi sahibi olamadım. Belki ideal modelleri var mı bilmiyorum.
*Bir de colt 1911 var ki, bu madde başlı başına muamma benim için. İlk olarak bir arkadaşımın star marka 1911 i ile birkaç atış yaptığımda tanıştım tasarımla. Ele inanılmaz güzel oturuyor, taşıması çekmesi çok rahat.  Gereksiz ayrıntılar yok, sade ince ve çok şık.  Marka güven vermiyordu ama yine uzun mesafede(80-100mt) çok başarılı ve keyifli atışlar yaptım. Akabinde internette biraz araştırınca modelinorjinalicolt a resmen vuruldum zaten. Ama işte fiyatı...   Bayağı araba fiyatı.  O paralara eder mi bilmiyorum, 40-50 bin civarlarında oldglory diye kartal işlemeli felan çok güzel ama faiş fiyatlı 1911 ler gördüm.  Hoş, standart modelleri de ucuz değil, 9.000$(32.000tl) verecek olsam düz model için, 10 bin daha ekler özel bir şey tercih ederdim. Ama işte burda13-14bin dolar olan işlemeli modelleri internette 2.500$ yurt dışı fiyatıyla görünce insan bir durup düşünmüyor değil.
a. 1911 ?in colt dan başka yine kaliteli markalara ait modelleri var mıdır daha ekonomik olarak tavsiye edebileceğiniz?(ss çok kaba mesela, sw gereksiz detay fazlalığı yapmış. Star gibi markalar bana kalitesiz gibi geldi.  Tasarımın aslına ve ruhuna dokunmadan , yine marka üreticilerce yapılmış uygun modeller var mı yoksa illedecolt mu dersiniz
b. 1911 kült olduğundan fiyatlar gereksiz tavan yapmış diyip bu modelden bu fiyat politikasında vaz mı geçmeli?
c. Tüm bunlara rağmen ne yapıp edip fiyatına bakmadan alınacak kadar iyi mi gerçekten?

1911 haricinde olmalıysa yazdığım açıklamalara göre bana tavsiye edebileceğiniz tabancalar nelerdir? Özellikle konunun doğayeni olmuş kıymetli üstatlardan yardım ve ilgilerini rica ediyorum. Saygılarımla.. ."

Alıntı

Browning High Power... Aradığınız kriterler; görece ufak elinize iyi oturması, rahat taşınması ise, bir de bhp'ye bakın derim.

Colt 1911'in ederi, internette gördüğünüz, araba fiyatına eş şişirilmiş fiyatlar değil. Bu yıl içinde MKEK'e geldi ve satıldı, forumda da çokca bahsedildi zaten.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alpina Leo
Uzun süredir de mke silah satıştan kontrol ediyorum oysa ara ara. Geldiği gibi tükenmiş olmalı. Peki mke nin ne zaman hangi ithal silahları getireceğine dair halka açık bir takvim veya online program vb. Yok sanırım değil mi?

Alıntı

Herkese selamlar, konuyu tekrar gündeme getireceğim ama geçen uzunca sürede pek cevap alamamışım, hoş şimdi bakınca yazı gereğinden fazla uzun olduğu için kimse okuyamamış da olabilir Smile Şimdi umarım bilgi sahibi arkadaşlar deneyimleriyle yönlendirici olurlar.
Ben de bu arada taşıma ruhsatım için satın alma evrakımı çıkardım. Umduğumdan daha uzun ve zor oldu vali bey sağolsun Smile ama yanlış anlaşılmasın, ben de vali olsam imza atmazdım tanımadığım evraka. Aslında ihtiyacı olmayana taşıma vermemeleri iyi tabi ama durumum kendisine anlatılınca da hak verip onaylamalarıyla birlikte ödememi istedikleri bağış fazlaca geldi(en azından benim bütçeme göre). Normalde vazgeçerdim almaktan ama tabi bir de aracılara mahcup olma derdi vardı, en nihayetinde süreç bir şekilde tamamlandı ve bağışların gerçekten hayırlı yerlere istenmesi içimi rahatlatıyor. Sadece keşke herkesin bütçesiyle paralel isteseler daha iyi olurdu benim için de...

Ben de bu süreçte boş durmadım ve resimdeki havalı(her iki anlamda da Smile)   tabancayı aldım. 1911 modelinin tutuş, ebat, tasarım vb. her şeyine iyice yakınlaşmak ve tanımak için sanırım. Olan şu ki, havalısı bile çok güzel ve insanın aklını çelmeye yetiyor orjinal bir colt için.
[Resim: 7262430_11298990_thumbnail.jpg]

Bugün geldiğim noktada 1911 e çok daha istekli durumdayım, halen de ne yapacağım konusunda her türlü istişare, görüş  ve öneriye ihtiyacım var ama. Satın alma evrakımın süresi henüz başlamışken acele de etmeden iyi bir şey gelirse mke den veya piyasadan denk gelirse temiz bir şey artık....  

Görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler, saygılarımla...

Alıntı

(03-10-2017, 09:22 AM)Murata demiş ki: Browning High Power... Aradığınız kriterler; görece ufak elinize iyi oturması, rahat taşınması ise, bir de bhp'ye bakın derim.

Colt 1911'in ederi, internette gördüğünüz, araba fiyatına eş şişirilmiş fiyatlar değil. Bu yıl içinde MKEK'e geldi ve satıldı, forumda da çokca bahsedildi zaten.

Saygılar.

sn. Murata,  gerçekten öneriniz hiç gündemimde ve bilgim dahilinde olmayan bir modeldi ve araştırınca tam yazdıklarıma cevap veren bir silah olduğunu gördüm.   Tabi hiç atış yapamadım ama sadeliğiyle, ele oturuşuyla felan çok hoş bir model. Yine de silahçıda baktıklarımın kondisyonları çok kötüydü ondan mı bilmiyorum ama almak istemediğim bir silah olduğuna karar verdim. Aslında tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor gibi ama tam adını da koyamadığım bir isteksizlik oldu ve ısınamadım.  
Öte yandan 1911 government 9x19 a çok yakın olmakla birlikte,   orjinal 45 cal. de olabilir mi diye düşünüyorum. Yani hiç 45 kalibre ateşlemedim ve gücü, tepmesi, etkisi hakkında tecrübe sahibi değilim.  Sizce kullanım olarak çok farkları var mıdır yoksa bir şekilde denemeden karar vermemek mi lazım kalibre konusunda? 
Saygılarımla....

Alıntı

Sayın Alpina Leo
Öncelikle saygılar yazılanları okudum belki yaşım 16 olabilir fakat yazdıklarınıza bakılırsa benim fikrim Beretta mod 70 ve Beretta 81f bakmanızı tavsiye ederim 7.65 kalibreye ülkemizde ulaşmak çokda zor değil umarım gönlünüze göre bir tabanca bulursunuz.

Alıntı

Stouger 8000 f hakkında fikri olan

Alıntı

Sayın alpina leo,
Bütçenize uygunsa Browning Silver Chrome beklentilerinizi karşılayacak çok iyi bir tercih olur.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi