Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şarjör ömrü..

Youtube da dolaşırken karşılaştığım bu çalışmada çeşitli modellerde kullanılan şarjörlerin dolu, boş ve yarı dolu şekillerde bekleme süreleri, güç kayıpları ve deformasyonları ile ilgili kapsamlı bir çalışmaya rastladım, sizlerle paylaşmak istedim.. 
Saygılarımla,

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, Karagoz, 1905sss, heisenberg
Sayın nsyuksel,

Şarjör ve şarjör yayı sonsuz ömre sahip değildir. Çok sık kullanılmaya veya doldurulup yıllarca bırakılmaya da. Genellikle Şarjör yayına kabahat bulunmasında,  şarjör gerdel tablası bozukluğu, kötü mühimmat, sorunlu silahlar yaydan daha sorumludur.

Genel kanı şarjörün sürekli dolu tutulması yayın esnekliğini bozmadığı yönündedir.  Benim dedemden miras kalan  90 Yıllık FN 1922 de şarjörü sürekli dolu tutmama rağmen yaylarda bir gevşeme  veya atış esnasında bir soruna bu güne kadar rastlamadım.
[Resim: Ekran_Resmi_2017_10_01_21_10_23.png]

Elbette sınırlı sayıda atışla, şarjörün eskitilmesi de zor. Kanımca şarjör yayı paslanma veya korozyon olmadıkça çok uzun süreler fonksiyonunu sürdürecektir. Tavsiye edilen 3-4 ayda bir şarjörün de boşaltılıp bakımının yapılması yönünde.

Lucky Gunner sitesindeki bir söz hoşuma gitti "Şarjör ve yayından rahatsız olanlar, revolver kullansın".

Saygılar

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
demirci57, lenduha, 1905sss, kuzeybuzulu, taarruz, heisenberg, Dr.Vatan, pasha, nsyuksel, Tongel, husrev, wubıh, xeorx, sem, Murata, browning 61, mimaslan, Fruktoz23, pasa_7676, Çılgınturk
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...arj%C3%B6r

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, nsyuksel

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi