Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uzun süreli elektrik kesintisine hazırlık
Herkese merhaba. Zamanın getirdiği şartlardan ve zaruri ihtiyaçlar listesinin son 15-20 sene de bile bir hayli değişmesinden dolayı kötü güne hazırlık senaryolarımızda değişiyor. Pek çok konu tartışılmış yada halihazırda tartışılmakta. Uzun süreli elektrik kesintisi konusu hakkında bilgilerimizi ve hazırlıklarımızı birbirimizle paylaşmalıyız diye düşünüyorum.

Eskiden beri yaylacılıkla uğraştığımızdan dolayı ve yaylamızda elektrik bulunmamasından dolayı konuyla bir hayli içli dışlıyız. Ancak yayladaki elektrik ihtiyacımız telefonların şarjı(tabi ozamanki ericsson g628 yada a1010 Rolleyes ), el fenerleri ve radyonun pillerinden ibaret olduğu için bizi profesyonel bir çözüme itmedi. Bir bidon gaz yağı, ahırdaki hayvanlar, bahçedeki meyve sebze, çuvaldaki mısır unu haftalar boyunca yeterli oluyordu.

Artık yaylacılıktan ve köyden uzaklaşmamızdan, şehir hayatına iyice adapte olmamızdan, artık bir aileden sorumlu olmamızdan dolayı bildiğimiz basit çözümleri ya uygulayamıyoruz yada bu çözümler yetersiz gelmekte.

Dünya'nın ve memleketimizin içinde bulunduğu durumlar büyük savaş, nükleer saldırı, siber saldırılar gibi tehlikeleri düşünülür hale getirdi maalesef. Hatta yakın zaman önce ülkemize bu yönde saldırılar yapıldı(tıklayın). 

Tüm bu sebepler doğrultusunda evdeki ağzına kadar dolu dondurucumuzun, uydu alıcınmızın, cep telefonumuzun, aydınlatmamızın uzun süreli çalışması için sağlam bir çözüm bulmak gerekiyor. En makul çözüme de bilgilerimizi birbirimizle paylaşarak gidebiliriz diye düşünüyorum.

Bu konudaki tartışılabilecek çözümlerden bazıları; 
- Çatıya koyulan güneş paneli ve rüzgar tribünleri bunlara bağlı yüksek kapasiteli jel aküler ve sağlam bir invertör.(pahalı, apartmanda kullanılmaz)
- Benzin veya dizel jeneratör(pahalı sayılabilir, çok gürültülü, apartmanda kullanılmaz)
- Elektrik ihtiyacını en aza indirmek(dondurucudaki kıyma, kuşbaşı, balık, sebze yerine kilerde tarhana makarna ve konserve saklamak gibi)

Bu konular hakkında bilgisi arkadaşlarımızın hangi önlemleri almamız gerektiği, hangi önlemlerin daha az masrafla daha kullanışlı olacağı ve varsa kendi hazırlıkları konusunda bizleri aydınlatırsa çok makbule geçer.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
tsuba, bahadr, heisenberg, husrev, alpi, mfarukarikan, Fruktoz23, sem, lupus, ismicey, PersonalDefence, tirendaz, XXAHMETXX, Murata, wubıh, lancet, Dr.Oz, sparus
Belgesel kanallarında güneşteki fırtına ve patlamaların dünyadaki tüm elektrik sistemini ve elektrikli araçları kullanım dışı bırakabileceğini izlemiştim. Sonuçları çok yıkıcı, tüm dünyada yiyecek ve ilaç gibi nemli sevkiyatlar duruyor, uçaklar ve gemiler uzun yıllar boyu çalışamıyor, elektikli aletler ve otoobiller kullanılmaz hale geliyor, bunları tamir etmek de uzun yıllar alıyor. İnsanlık orta çağa geri dönüyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mcemsah
Kasım 2012'de Sandy kasırgasından sonra  New York'ta 4 gün elektrik kesilmiş, Ulaşım ve İnternet durmuştu.
Bizde ise böyle bir durumun sebebi yüksek ihtimalle, Doğa değil, İnsan olacaktır. '31 Mart 2015 Elektrik kesintisi' sebebi hala kamuoyuna açıklanmamış bir olay. 3 büyük şehir (ve başka şehirler) de aynı zamanda meydana gelen kesinti hayatı büyük ölçüde etkilemiş, siber saldırı iddiaları gündeme gelmişti.
.
Kesintinin uzaması durumunda Ulaşım ve İletişim zorlaşacaktır.  Servis sağlayıcıların duracağını, Cep telefonları, TV'ler, İnternet'e ulaştığımız aygıtların anlamsız hale dönüşeceğini düşünüyorum..

Bu durumda bilgi çok değerlenecektir. Şimdi anında erişebildiğimiz bilgilerden gerekebilecekleri bir yere kaydetmemiz faydalı olur. Tuzak kurmak, Ateş yakmak. Yenilir bitkiler, vs Hayatta kalma ile ilgili aklınıza ne gelirse.

Küçük bir jeneratör alıp 1-2 bidon (400-800 Lt) dizel depolayabilirsiniz, ancak bu bir süre sonra bitecektir ve burası Orta doğu olmadığı için petrol  bulmak mümkün olmayacaktır. Buzdolabı, Çamaşır makinası söz konusu olmayacak, solar panellerden üretilen elektrik ancak şarjlı el fenerlerine ve olmazsa olmaz elektrikli cihazlara yetecektir. Kısacası gereksinimlerimizi elektriksiz gidermeyi öğrenmemiz gerekecek.  

Şehirlerde yaşamak zorlaşacak, artık Çağdaş'a veya Careefour'a gidip Süt, Ekmek Dolmalık Biber alamıyacağız.  Çoğunluk şehirden kaçacak. Zaten şehirlerin demografik yapısı son 10 senede hızlı bir değişim geçirdi, insanlar artan bir hızla Bodrum'a, Kaz Dağlarına, Muğla şeridine, gözü karartanlar Avrupa'ya Amerika'ya kaçtılar.  
Uzun süreli bir elektrik kesintisi kısa zamanda yaşam biçimimizi değiştirecektir. Ateş başı muhabbeti hariç Güneş batınca uyunup, doğunca uyanılacaktır.  
Şahsen yakın gelecekte yüksek rakımlı, ulaşım'dan ve gözden uzak bir bölgeye yerleşip Elektriksiz  (Off-Grid) bir düzen kurmayı planıyorum.  Gerekli kaynak, 'knowhow', ekip, ekipman ve avan proje mevcut. Uygulayacak yer arıyorum.

Saygılar

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Murata, tugrul, wubıh, lupus, Xlll, heisenberg, baykaralper, Dr.Oz, tsuba, ismicey, sparus, evreseli
Konuya meraklı arkadaşlara aşağıdaki makaleyi okumalarını şiddetle tavsiye ederim.

http://nationalinterest.org/feature/batt...fare-12467

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Xlll, Borz, tirendaz, baykaralper, mfarukarikan, Dr.Oz, blueokkes, sparus, xf7er
https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/201...-az-kaldi/

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Rangeman, blueokkes, ismicey, sparus, xf7er
2030...

Dünya nüfusunun yüzde 60' ı şehirlerde yaşayacak... Bu istatistik gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere özel yapıldığında bu oran daha da artacaktır.

Önümüzdeki otuz yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz kalacak... Büyük şehirlerde yaşayanların bu durumda çok daha fazla etkileneceği aşikar.

Elinde silahı olup, toprağına, suyuna, tohumuna sahip çıkabilen yaşar.

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
blueokkes, Rangeman, Xlll, kararsız, heisenberg, rainman, PersonalDefence, hunter 12, ThePulchra, browning 61, sem, lenduha, Sabri, LAMRETOEJ, Ercan 45, alpi, TrCiviltary, ismicey, sparus, evreseli
(02-10-2017, 10:43 PM)lupus demiş ki: 2030...

Dünya nüfusunun yüzde 60' ı şehirlerde yaşayacak... Bu istatistik gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere özel yapıldığında bu oran daha da artacaktır.

Önümüzdeki otuz yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz kalacak... Büyük şehirlerde yaşayanların bu durumda çok daha fazla etkileneceği aşikar.

Elinde silahı olup, toprağına, suyuna, tohumuna sahip çıkabilen yaşar.

Sayın Lupus,
Önemli bir noktaya işaret ettiniz. Tohumuna sahip çıkma bir savaş ve halen bu savaşta yenik durumdayız. Bir zamanlar çok değil 20-25 sene önce, Dünyadaki Gıdası kendine yeten 7 ülkeden biri iken, şimdi Gıda olarak dışa bağımlı olduğumuz gibi, Tohumluk olarak ta büyük ölçekte dışa bağımlıyız. Şöyle söyleyeyim. Eğer Et, Gıda ve Tohum ithalatı durursa açız.
Tohum Takas grupları münferit cephelerde savaşmaya devam ediyor, Şenliklerde değiş tokuş yaparak doğal tohumları yaşatmaya, paylaşarak çoğaltmaya çalışıyorlar. Ancak küresel tohum üreticilerinin ajanları bu topluluklara bile sızıp, atalık tabir ettiğimiz doğal tohumları elde etmek için sürekli çalışıyorlar.
Bilindiği gibi yasal olarak satılabilen sertifikalı hibrit tohumlar kısır ve tohumluk olarak kullanılamıyor. Her sene yeni tohum almak zorundasınız. Sertifikasız ama üretken bir doğal tohumu ise satın alabilmeniz yasal olarak mümkün değil. Halen ancak değiş tokuş yapabiliyoruz ki korkarım yakında tohumlarımızın bozulmasını önlemek amacıyla buna da kısıtlama getirilir.

Saygılar

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
lupus, kararsız, ThePulchra, sem, Sabri, mhmty74, LAMRETOEJ, alpi, tsuba, ismicey, evreseli
Çok çok önemli bir konu.Ufak tefek aklım erdiği kadarıyla bazı gözlem ve bilgilerimi aktarmak istiyorum.Uzun bir süredir yurtdışında bulunan bir tanıdığımızı tesadüfen gördük.Kıyamet senaryolarında,savaş durumunda ihtiyaç meseleleri hakkında konuşurken kendisi bize "Orada en çok eksikliğini hissettiğimiz şey elektrik tir" dedi.Taşınması kolay olan inverter tipi minimum 2 kva gücünde bir jeneratör sabit yerleşim olmaması durumunda hayati bir önem taşır.Zira tek haber alma kaynağı olan telsiz ve radyo için elektrik çok önemli.Şayet yerleşik bir düzene geçeceksek de kesinlikle inverter tipi jeneratörden uzak durulmalı.Bir arıza durumunda düz olanlarını tamir etmemiz çok daha hızlı ve kolay olur.Yerimizi fark edilebilirlik açısından minimuma indirgeyen ses desibeli olarak düşük 4-6 kva bir jeneratör ise tüm buzdolabı dahil bir çok ihtiyacımızı karşılayacak ölçüde yeterli olacaktır.Kaynak makinesi gibi yüksek voltaj gerektiren makineler kullanacaksak ise en az 8 kva gücünde bir jeneratör tercih etmeliyiz.

Kendi kendimize yetebileceğimiz ziraat ile yiyeceklerimizi de üretebiliriz.Sertifikalı tohumlar ile ancak bir kez mahsül alır sonrasında da avucumuzu yalarız.Yerli ve %100 organik tohumlara ulaşmalıyız ve bunları koruma altında da tutmalıyız.Ben tanıdığım bir satıcıdan (ki kendisiyle internet üzeri tanıştık) doğal-organik tohumlar aldım.Yıllardır bunlardan elde ettiğim çekirdekler ile tekrar tekrar meyve ve sebze hasat ediyorum.Yaklaşık 5 dönüm bahçemizin bir kısmını bu iş için ayırdık.Yüzlerce tohum sebze ve meyve mevcut.Ekmeye hazır bir tohum bankası da oluşturdum.Aslında tohumları aldığım abimizin adresini paylaşacaktım ancak belki sıkıntı olur diye buraya eklemiyorum.Arzu edenler olursa özelden kendisinin web adresi ve numarasını verebilirim.Kesinlikle tüm ürünleri organiktir.Zaten olmasa bir tohumdan 20 -25 hasat almamız mümkün olmazdı.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe, evreseli, nimso

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi