Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mühimmat
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,
Kendi mühimmatlarimi doldurmaya basladim. Simdilik 9 mm .357 mag. .223 rem. ve .308 win. Kalibre mermiler.

selamlar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
Bu aralar mühimmat doldurma videoları izliyorum. Ancak 12 ve 410 kalibre dışında mühimmat dolduran neredeyse yok. Neden ? Bizde 9x19, 233, 308 doldurmak yasak mı ?

Alıntı

(27-06-2020, 05:36 PM)Militia_747 demiş ki: Bizde 9x19, 233, 308 doldurmak yasak mı ?

Yasak. Ama yönetmelikle. İlgili daireye sordum, "neden yasak?" diye. En yetkili ağızdan cevap:

- Bunun eğitimi verilmiyor, bilgisizce dolum yapılabilir. Aşırı barut hakkı verme veya yıpranmış kovan kullanarak yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek olaylar çıkabilir. Bu nedenle yasaklıyoruz.

Haklı yönü var. Ancak kararın doğruluğu tartışılır. Tehlikeli araç kullananlar var diye araç kullanmayı yasaklamak gibi bir şey. 

Ancak konunun çok üzerine gidilmiyor. Biri işin suyunu çıkarana kadar durum bu şekilde devam eder. 

Yakın zamana kadar kargo ile fişek gönderiliyordu. Birileri suyunu çıkarınca, yasaklandı. Şimdi fişek dağıtımı çok ciddi ızdırap.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Rangeman, Militia_747, ERDAL
(27-06-2020, 06:46 PM)harun demiş ki:
(27-06-2020, 05:36 PM)Militia_747 demiş ki: Bizde 9x19, 233, 308 doldurmak yasak mı ?

Yasak. Ama yönetmelikle. İlgili daireye sordum, "neden yasak?" diye. En yetkili ağızdan cevap:

- Bunun eğitimi verilmiyor, bilgisizce dolum yapılabilir. Aşırı barut hakkı verme veya yıpranmış kovan kullanarak yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek olaylar çıkabilir. Bu nedenle yasaklıyoruz.

Haklı yönü var. Ancak kararın doğruluğu tartışılır. Tehlikeli araç kullananlar var diye araç kullanmayı yasaklamak gibi bir şey. 

Ancak konunun çok üzerine gidilmiyor. Biri işin suyunu çıkarana kadar durum bu şekilde devam eder. 

Yakın zamana kadar kargo ile fişek gönderiliyordu. Birileri suyunu çıkarınca, yasaklandı. Şimdi fişek dağıtımı çok ciddi ızdırap.

-Hayatımda bu kadar saçma bir yasak görmedim. (Ülkemizi göz önünde bulundurunca biraz komik oldu ama) Yanlış doldurmadan oluşacak yaralanmalar dolduran kişiyi ilgilendirir. Bu özgürlüklerimizin kısıtlanmasıdır. 

-Fişeklerin dağıtımı için yasa çıkarılacak diye duymuştum çıkarmadılar sanırım daha.

Enine boyuna düşünmeden, uygun yasa çıkarmadan yasaklamak canım ülkemin geleneği oldu. Bu memlekete akıl sır erdiremiyorum.

Alıntı

(27-06-2020, 05:24 PM)glock17 demiş ki: Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,
Kendi mühimmatlarimi doldurmaya basladim. Simdilik 9 mm .357 mag.  .223 rem. ve  .308 win. Kalibre mermiler.

selamlar...

TR' de iseniz barutu ve primer'i nereden alıyorsunuz? Hadi kurşunu kendiniz döktünüz diyelim diğerlerini bulmak problem gibi.

Alıntı

(27-06-2020, 09:11 PM)Militia_747 demiş ki: Bu özgürlüklerimizin kısıtlanmasıdır. 

-Fişeklerin dağıtımı için yasa çıkarılacak diye duymuştum çıkarmadılar sanırım daha.

Ne yazık ki "özgürlükler ülkesi" değiliz! Devamını yazmayayım siyasete giriyor...

Evet, fişek dağıtımın düzenlenmesi ve istihkaklar gibi internet ortamında izinlerin verilmesi çalışmaları var. Ancak kapsamını da bilmiyorum, ne zamana hazır olacağını da.

Saçma yönetmelikler ve uygulamalar konusunda çok haklısınız. Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
Siyasetten öte ülkenin yıllar yılı teröre maruz kalması insanların bireysel özgürlüklerini bile etkiler oldu.Trakya'nın köyünde çiftçilik yapmakta olan kardeşim bile artık gübreyi alırken izin kağıdı ile alır olmuş.
Şimdi devlet tarafından bakınca evde 7.62 mühimmatı doldurulması direkt olarak acaba doğuda teröristler kendi mermisini dolduracakmı sorusunu ortaya getiriyor.
Malesef amerika'da böyle bakılıyor politikacılar tarafından.Eğer koyduğumuz yasaklar 1 tane eli kanlı suçluyu durduracaksa varsın 100 milyon kanunlara uyan vatandaşta etkilensin diyorlar saçma şekilde.

Milli Mücadelemizin Kadın Kahramanları...

[Resim: Screen-Shot-2020-06-27-at-5-42-17-PM.png]

[Resim: kurtulus-savasinda-mermi-tasiyan-kadinlar-1647761.jpg]

[Resim: milli-mucadelenin-kadin-kahramanlari-d09445.jpg]

[Resim: 7b8b965a410.jpg]

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
m16a2, yyildiz, waltherslv, Militia_747, eucar, Bariss, ErhanG, alpercuhaci, harun, T.T.BOY, glock17
Ben yurt disinda yasiyorum, (Almanya) öncelikle mühimmat doldurmanin egitimini aldim.
Amacim cok fazla mermi harcayan biri olarak kendi silahimdan attigim mermilerimi kendim doldurursam Fabrika mermilerinden daha hassas ve kendi silah namlu ve mermi hazne ölcülerine daha uyumlu bir kovan ölcüsü, cekirdek agirligi vb. Detaylar ile atista hedefte kücük gruplar olusturmak. + Mermi harcamalarimi düsürmek idi.

Almanya da kovan primer (atesleyici) cekirdek almak icin 18 yasini doldurmus olmaniz yeterli, sadece Barut icin 5 yil gecerli ruhsat almaniz gerekiyor bunun icinde 2 günlük bir egitimden geciyorsunuz.

Ruhsatta senelik alabileceginiz barut miktari kayitli benim ruhsatta örnegin 10 Kg.
Barut üreticilerinin cesitli agirliktaki cekirdekler icin detayli mermi dolum tabelalari var en az dan en fazla konabilecek miktarlar verilmis.
Dolduracak kisi bu miktarlar arasinda bir cesit basmak yapabilir.
Diger detaylara girmiyorum Balistik ölcümler, kovan uzunluklari vb.
Örnegin; .223 rem. icin ben böyle bir basamak dolumu yaptim 23,2-24,00 grain 2 ser basamakli bir dolum 20 ser adet mermi doldurdum ve bunlari AR 15 tüfegimle 100m. denedim hangi dolum hedefte daha iyi bir grup olusturdu ona göre o dolum verileriyle diger mermileri doldurdum.

Türkiye de yasal ortami bilmiyorum. Aticilik sporuyla ilgilenenlerin ve düzenli bir sekilde poligonda kayitli atislara katilanlara böyle bir imkan sunulabilir diye düsünüyorum.

benim aticilik günlügümden kisa bir alinti.

selamlar.

[Resim: IMG-20200626-162841.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Militia_747, California, ErhanG, yyildiz, Dost, harun
Aklıma takılan bir soru daha var. IPSC veya taktikal atıcılık yapan arkadaşlar eğitim/çalışma yaparken kaç kutu 9x19 kullanıyorlar 1 yıl boyunca istihkakları yetiyor mu ? Yetmiyorsa nasıl mühimmat temin ediyorlar ?

Alıntı

IPSC atislarinda aylik ortalama 700 +- 200 adeti buluyor.
Almanyada mermi alim konusunda bir sinirlama yok.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi