Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mühimmat
Fişek: Ateşli silahların canlı ve cansız hedefler üzerinde tahribat yapmak maksadıyla kullanıldıkları çekirdek, barut, kapsül ve kovandan oluşan aksamların bütünüdür.

Mermi: Fişeğin ucuna takılan çekirdektir.

Kurşun: Çekirdeğin yapısında kullanılan metal kısımlar.

Sevk fişeği: İçi barut ile dolu olan çekirdeksiz bir barut türüdür.

Manevra fişeği: İçinde barut bulunan çekirdeksiz kovandan ibarettir. Ses çıkarır, eğitim ve tatbikatlarda kullanılır. Aynı zamanda silahın kurulmasını sağlar.

Eğitim fişeği: Silahın çalışmasını öğrenmek için eğitim yapmak için kullanılır. Fişeğin üzeri delikli yada çizgi şeklinde izlidir. Kapsülü vuruş izlidir, içerisinde barut yoktur.
Magnum: Barut miktarı kendi çapındakilere göre fazla ve barut cinsi değişik olan bir fişek modelidir.

Fişeğin Yapısı:
Çekirdek (mermi): Ateşleme ile birlikte kovandan ayrılıp, namluyu terk ettikten sonra hedefi tahrip eden genelde kurşundan yapılmış bir parçadır. Gömlekli ve gömleksiz olarak ikiye ayrılır. Gömlekli çekirdeklerin dışı, tombak (%90 bakır, %10 çinko) kaplı çeliktendir. Çekirdekli fişeklerin kullanım amacına göre (Zırh delici, Yangın, İzli) çok çeşitli yapılmışlardır.

Barut: Ateşli silahlarda, fişek çekirdeğinin hedefe gönderilmesine veya bir aracın fırlatılmasına yarayan yanıcı, patlayıcı ve katı maddedir.

Alıntı

Barutun yanması sonucu oluşan ısı 2000-2500 derecedir. Barut çeşitleri, kara barut, dumansız barut, sevk barutudur. Barut nitroselülozdan oluşur. Nitroselüloz ve nitrogliserinden oluşan barutlara çift bazlı barut denir. Nitrogliserinli barutta %60 nitroselüloz, %39 nitrogliserin ve %1 madeni tuz vardır.

Kovan: Fişeğe ait diğer kısımları, barut, çekirdek ve kapsülü bir arada tutan, barut ile kapsülü dış etkilerden koruyan parçadır. %70 bakır, %30 çinko karışımından yapılmıştır.

Kapsül: Ateşli silahlarda, horozun yada ateşleme iğnesinin darbesiyle ateşlenen, içerisinde kimyasal maddelerden oluşan ve darbeye çok hassas özel yanıcı ve patlatıcı maddelerin bulunduğu küçük bir parçadır. Kimyasalı darbeye hassas fulminat (Kapsül eczası) maddesidir. İki tip kapsül vardır. Boxer tipi, Berdan tipi.

Fişeğin Ölçüleri:
Metrik sistemde fişek ölçüleri, milimetre (mm) olarak ifade edilir. Fişekler özellikle İngiliz ve Amerikan sisteminde kalibre olarak ifade edilmektedir. Bir inç 25,4 mm’dir. Kalibre 25,4/100 olarak ifade edilir. 38 kalibrelik bir fişek metrik sistemde 9,65 mm’ye tekabül eder.

38 x 25,4/100 = 9,652 mm’dir.

Fişeklerde boy uzunluğu çok önemlidir. Örneğin MP-5 fişekleri (9x19) olarak G-3 P.Tf. fişekleri (7,62x51 NATO) olarak yazılır. Buradaki 19 ve 51 rakamları fişek kovan uzunluğunun (mm) cinsinden ifadesidir.

Fişeklerin Tasnifi:

Merkez veya kenar vuruşlu fişekler: Bu fişekler ateşleme maddesinin bulunduğu yere, yani kapsülün bulunduğu bölgeye göre gruplandırılır.

Toplu veya otomatik tabanca fişeği: Kovan dip tablalarının geniş (çıkıntılı) veya girintili oluşuna göre sınıflandırılır. Kovan dip tablaları (çıkıntılı) ise toplu tabanca fişeği, kovan dip tablaları girintili ise otomatik tabanca fişeği adını alır.

Browning veya parabellum tipi fişekler: Çekirdeğin uç kısmına kütlüğüne veya sivriliğine göre ayrılırlar. Eğer bir fişek çekirdeğinin ucu küt veya yuvarlak ise Browning tipi fişek, çekirdeğin ucu sivri ise buna da parabellum tipi fişek adı verilir

Alıntı

7,65 mm Browning fişek (7,65X17): John BROWNİNG tarafından 1897'de üretilmiştir. 1900 yılından bu yana silahların %75 'nin bu fişeğe göre üretildiği bilinmektedir. Askeri tipte üretimler genelde 4,6 gr veya 4,8 gr arasında değişen çekirdek ağırlığına sahiptir. İlk hız 300 m/sn.dir

9 mm kısa Browning fişeği (9X17): 1908 yılında COLT tarafından üretilmiştir. 1910 yılında Belçika FN Herstal tarafından kabul edilmiştir. Standart çekirdek ağırlığı 6,5 gr dır. İlk hızı 270 m/sn.dir. Ülkemizde 1945 yılından itibaren üretilmektedir.

9 mm Parabellum Fişeği (9X19): 1902 yılında Alman George LUGER tarafından geliştirilmiştir. Gerçekte 7,65 mm parabellum fişeğin 9 mm çekirdek ile üretimidir. 9X19 mm fişek daha sonra uluslararası askeri fişek olmuştur. Gömlekli fişektir. 7,45 gr ağırlığındadır. İlk hızı 396 m/sn.dir. Çekirdek çapı 9,02 mm, kovan ağırlığı 3,71 gr. , toplam uzunluk 30 mm civarındadır. 1 santimetre kareye yapılan gaz basıncı 3810 kg.dır.

38 kalibre special SW fişeği (9,65 mm): 1900'lü yılların başında SW firması tarafından geliştirilmiştir. Fişek çekirdeği 10,23 gr. ağırlığındadır. 12,96 gr metal gömlekli fişekler, arabalara karşı polisler için üretilmiştir. İlk hızı 300m/s.dir.(Sn.m16a2 nin uyarısıyla yanlışlık düzeltilmiştir.Saygılar)

Alıntı

Sn alpago,benim bildiğim 38 Special mermisinin çıkış hızı 300m/s civarındadır.O hızlara FN five seven mermisinin bile ulaşabileceğini sanmıyorum.

Alıntı

Doğrudur Sn.m16a2 bende bilgileri çeşitli makalelerden derledim yanlışlık olması ihtimali vardır. Saygılar.

Alıntı

Açıkçası nereye yazmam gerektiğine karar veremediğim için sorumu bu başlıkta belirtiyorum, moderatör arkadaşlar gerekli gördükleri takdirde yerini değiştirebilirler diyerek...
P220'ye aklım ve gönlüm ısınmış durumda tek endişem mühimmat konusunda. Mke sitesinde incelediğimde yerli ve yabancı fişekler başlıklarında .45 göremedim. (Eğer bu değilse 455 MK II WEBLEY (FIOCCHI) TABANCA FİŞEĞİ (262 GRN)). 45'lik kullanan arkadaşlar temin konusunda sıkıntı yaşıyorlar mı? 9mm fişeklerle arasında fiyat anlamında nasıl bir denge söz konusu? Cevaplar için şimdiden teşekkürler, saygılar sunarım

Alıntı

sem demiş ki:Mke sitesinde incelediğimde yerli ve yabancı fişekler başlıklarında .45 göremedim. (Eğer bu değilse 455 MK II WEBLEY (FIOCCHI) TABANCA FİŞEĞİ (262 GRN)).

Sn. sem,
MKE'de .45 kalmamiş olabilir. Site satışa hazır silah ve mühimmatı gösteriyor (güncellendiyse). 455 MKII revolver mermisidir, resmi ekte; MKE resmini siteye koymaya zahmet etmemiş.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Sn Sem .45 mermisi her daim bulunur mkek sitesinde yoksa bile bayilerde mutlaka bulunur...

Alıntı

Değerli bilgileriniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Güzel günler sizin olsun

Alıntı

melihaga demiş ki:Sn Sem .45 mermisi her daim bulunur mkek sitesinde yoksa bile bayilerde mutlaka bulunur...
Sn.melihaga,
Bu günlerde İstanbul'da .45 bulabileceğimiz bir bayi biliyor musunuz?
Saygılarımla,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi