HUSAN ARMS 410 GA
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAN ARMS 410 GA
Husan 36 kalibre nin Ersüs firmasi ile herhangi bir bağlantısı yok. 36 kalibre Husan'nın Konya Beyşehir fabrikasında tasarlanıp üretiliyor. Bu hafta Ankara'da tüfeğin tanıtım toplantısı var. Ersüs Arms sahibi Mustafa Ersüs ve Husan arms sahibi Erol beyi de tanıyorum ve görüşüyoruz fakat Ersüs firmasının Husan 36 kalibre ile hiç bir bağı yoktur.

Alıntı

Sayın Mcemsah aynen bunu demek istemiştim. Eski tarihlerde imrenerek baktığımız FX firmasının revolution model pcp tüfeği namlu içindeki gazın bir kısmını hemen namlu altındaki transfer kanalıyla geriye ileterek mekanizmayı kurar ve atım yatağına yeni bir pellet sürerdi. Bu konsepti daha sonra başta uzakdoğulu Evanix firması olmak üzere bir çok firma (ve hatta Hatsan)yeni modellerine uyarladı. Son zamanlarda sayıları giderek artan muharebe tüfeği görünümlü yivsiz av tüfeklerimizdeki mekanizmanın çalışma prensibi ile bahsettiğim yarı otomatik pcp tüfeklerin mekanizması tamamen farklı.

Alıntı

Bugün piyasaya hakim bir kaç av bayiisi arkadaş ile sohbet ederken mevzu açıldı, onlar da bu tüfeğin aslında başka bir tasarımcı ve üreticinin ürünü olduğunu, HUSAN' ın başka bir tasarımcı ve üreticinin tüfeğini kendi markalaması ile piyasaya sürdüğünü, yakında asıl tasarımcı ve üreticisinin markası ile piyasaya çıkacağını söylediler. Bakalım bekleyip hep beraber göreceğiz. Smile

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Sabri, nsyuksel, lenduha, FRD, Flobert, 1905sss, Fruktoz23, tirendaz, Metur, DaRkNeSs-, alpago
Sayın Lupus;
Yani şöyle mi olacak, önce Husan 36 kalibre piyasaya çıkacak, daha sonra farklı bir firmaya ait 36 kalibre raflardaki yerini alacak ?
saygılarımla...

Alıntı

(30-09-2017, 10:45 PM)lupus demiş ki: Bugün piyasaya hakim bir kaç av bayiisi arkadaş ile sohbet ederken mevzu açıldı, onlar da bu tüfeğin aslında başka bir tasarımcı ve üreticinin ürünü olduğunu, HUSAN'  ın başka bir tasarımcı ve üreticinin tüfeğini kendi markalaması ile piyasaya sürdüğünü, yakında asıl tasarımcı ve üreticisinin markası ile piyasaya çıkacağını söylediler. Bakalım bekleyip hep beraber göreceğiz. Smile

Sayın Lupus,

Husan'ın tasarımı ve üretimi bütün tüfeklerde kurma sistemi, klasik yarı-otomatik av tüfeklerindeki piston ve uzun vurmalı kurma sistemini kullanırken (Kırmızı ok), tanıtım videolarında gördüğüm .410 kalibre şarjörlü tüfekte farklı bir sistem olduğunu (Kırmızı daire) farketmiştim.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_10_01_09_36_29.png]

Henüz daha söküm resim ve videoları gelmediği için bilemiyoruz ama Husan'ın standart üretimi dışında bir tasarım ve farklı bir kurma sistemi olduğunu seçebiliyoruz. Tasarımın üretim hakkını almış da olabilirler. Herhalde yakında durum açıklığa kavuşur.

Henüz piyasaya çıkmadan, kullanıcılar tarafından test edilmeden güvenilirliği konusunda yorum yapmak için erken. 

Yukarıda forumdaşlarımızın yorum yaptığı, bir yivsizin tahliye ettiği kartuşu 5 metre öteye fırlatması bir çok faktöre bağlıdır, binaenaleyh bir üstünlük olarak algılamamak gerekir diye düşünüyorum

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Flobert, nsyuksel, lupus, Xlll
Değerli forum üyeleri,
İnstagramda gezerken bahse konu olan tüfeğin iç mekanizmasını içeren bir fotoğraf ile karşılaştım. Mekanizma çalışma prensibi açsından fikir vermesi düşüncesi ile burada paylaşıyorum.
Saygılar...

[Resim: 44768e29_0e99_4371_83b2_b060db1d3578.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, FRD, lupus, alpi, Xlll, Fruktoz23, nsyuksel, alpago
(04-10-2017, 03:20 PM)osman08 demiş ki: İnstagramda gezerken bahse konu olan tüfeğin iç mekanizmasını içeren bir fotoğraf ile karşılaştım. Mekanizma çalışma prensibi açsından fikir vermesi düşüncesi ile burada paylaşıyorum.

Sayın osman08,

Benim görebildiği kadarıyla AR tarzı bir sürgü taşıyıcı (dipçikte irca yayı olmalı), döner başlıklı bir sürgü kilitleme sistemi var. Sürgü taşıyıcıya baktığım zaman bunun kısa vurmalı bir kurma sistemi le bağlantılı olabileceğini sadece tahmin ediyorum. Ama gaz itiş sistemi ve piston konusunda bir fikir edinemiyorum.

Sanırım bu Safir T-14 yapısında bir tasarım, iyileştirilmiş bir model gibi algıladım.

Saygılarımla

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
osman08, Flobert, SKN, lupus, kepenek50, DaRkNeSs-, Kanuni, alpi, Murata, Xlll, ERDAL, Fruktoz23, nsyuksel
Hala bir gelişme yok sanırım çıkış tarihi konusunda?

Alıntı

Ekim sonu Kasım başı gibi satışa çıkacak diye duydum.

Alıntı

Firmanın sosyal medya hesaplarından 8 ve 10 ekim tarihleri arasında bu tüfek için lansman etkinliği yapılacağı söylenmişti, şimdi söz konusu firmanın - sanıyorum ki-çalışanlarından biri ( ki bu tüfeğin geçirdiği aşamaları genellikle  kendisi bildiriyordu) sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada kriminal daireden alınması gereken raporun alınamaması nedeni ile etkinliğin iptal edildiğini bildirdi. Bu raporun ne olduğu konusunda bir bilgim yok. Sanırım üstadlar bu raporun ne olduğunu, ne kadar gecikme yaşatacağını vs. biliyorlardır. Sosyal medyada görünce burada da paylaşmak istedim.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi