HUSAN ARMS 410 GA
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAN ARMS 410 GA
Fiyatı yine yüksek tutmuşlar. Bunun dışında kozmetik olarak da çok hoşuma gitmedi. Markalamalar gereksiz büyük ve kaba duruyor. Lazer yerine kazımalı markalama (veya daha zarif puntolar) olmalıydı, bu hali ucuz gösteriyor. El kundağında da sabit raylardan vazgeçip ve keymod yapmalıydılar bence.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
AsmTR, cevik1911
Fiyat yüksek. Bu tüfek çıkacak diye bekleye bekleye başka bir GA tüfek edindik zaten.Smile Alana'da, satana'da hayırlı olun.Smile

Alıntı

Şuan için bulabildiğim tek fotoğraf. Beklediğimden daha iyi görünüyor.
[Resim: 26868757_170477037052390_2037191344560013312_n.jpg]

Husanın Instagram hesabından paylaşmış olduğu video;

https://www.instagram.com/p/BeQVcFPFbUN/...=husanarms

Video'da dikkatimi çeken ilk ve tek şey son atıştan sonra kurma kolunun kilidinden kurtulup açılması oldu.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sem

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sirflayer, topraxxx, Boztepeli, sem, blueokkes
Buğün kısa bir süre inceledim , dıştan inceleme fırsatım oldu , sökmeme izin vermediklerinden içini net göremedim ilk izlenim Safir - Aksa gövdesi ile aynı gibi , yani Ersus gibi monoblok değil , parçalı bağlantılı bir gövde görüntüsü vardı , tabiki söküp bakmak gerek . Ersus videolarında Hüsan için eski kasa çıkacaklarını söylemişlerdi , sanırım bunu söylemek istemişler , tabiki yinede söküp bakmak gerek.
El kundağının bağlantı yeri zayıf olmuş , 36 larda klasik , el kundağında gövdeye çentik olmadığı için sağ elle kabzeden sol elle kundak bağlantı yerinden tuttuğunuzda kunda sağ sol dönebiliyor , kilitli barrel nut olmadığı için problem devam ediyor gibi. Yeni kasa aksa ve Ersus mevcut kasasında bu problem minimize edilmiş fakat gördüğüm kadarı ile burada el kundağı seçimi yanlış olmuş , tabiki kullancıların yorumları daha doğru olacaktır. Bolt mekanizmaları benziyor gibi az gördüğüm kadarı ile , ilk izlenimlerim bunlar , birisi alıpta sökerse daha net bilgiye ulaşırız.

Alıntı

"DİKKAT SATIŞ AMACI İÇERMEZ! REKLAM İÇERMEZ!"

Değerli forum üyeleri, bugün öğleden sonra HUSAN .410 GA "M 71" model dikey kutu şarjörlü tüfekler dükkanımızda olacaktır.Tüfekler satıldığı için sadece bir gün bizde kalacaktır.
Onun için yakından incelemek isteyenler,"SÖKÜM YAPIP BİRLEŞTİRMEK SERBESTTİR" .Arzu edip, "kalitesini" veya "kalitesizliğini" görmek isteyenler, vakti olanlar davetlidir. En azından fikir sahibi olabilmeniz için tüfekler gitmeden görmenizi isterim. Çay ve kahve ikramımızdır Smile
Hiçbir şekilde alışveriş yapmanız beklenmiyor.Güzel sohbetiniz ve arkadaşlığınız bizim için kafidir. Fotoğraf veya video çekmeniz de hiçbir sakınca yoktur. Buyrun gelin. İstişare ederek forumumuz için inceleme yazısı yazmak isteyen dostlarımızı bekliyorum.Adresimiz profilimizde mevcuttur.Hayırlı Cumalar.

Saygılarımla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Xlll, Rangeman, ugurucar57, nsyuksel, yyildiz, DoganSW, Gazanfer, Fruktoz23, akifabrek, ERDAL
Değerli Forumdaşlarım,

2018 Prohunt fuarında Osman Ortaç üstad, Husanarms M71 .410 ile ilgili bir röportaj yapıyor:

Can Yılmaz kendi tasarladığı .410 un kinetik sistemle çalıştığını söylüyor, Ortaç üstad hemen lafı gediğine koyuyor "Yani namluda delik yok". Can yılmaz "Yok" diyor.

Şimdi şu sorular kafamı kurcalıyor:

1. Geri tepme esasına dayalı inertial (kinetik) sistemle çalışan,  bu güne kadar yapılmış hiç bir .410 tüfek var mıdır?

2. Kendi tasarladığını söylediği tüfekte namluda delik olduğunu bilmeyen bir tasarımcı var mıdır?

3. Kinetik sistemde piston varmıdır?

[Resim: Ekran_Resmi_2018_05_19_10_18_37.png]

4. AR-15 disiplininde direct impigement veya kısa vurmalı piston sistemi kullanıldığına göre, AR-15 disiplininde çalıştığı söylenen Husan M71 de sistem kısa vurmalı piston sistemi ile çalışmıyor mu?

5. Ortaklıkları olduğu söylenen Ersüs, Husan'dan önce .410 u piyasaya sürdü, Husan M71 in Ersüs'ten , çalışma sistemi olarak farkı var mı?

Saygılarımla

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
ERDAL, Yasin06, yyildiz, Cem1964, ilksurfer, nsyuksel, Kanuni, mimaslan, shelby, Surmene, Fruktoz23, Gazanfer, AsilCan, cem_d
Osman beye birşey diyemem.Herzamanki gibi naif İstanbul beyefendisi gayet güzel de anlatıyor. Ama yanına geviş getire getire gelen gayrı ciddi tasarımcı olduğunu iddaa eden vatandaş önce kendine ve sonra işine daha çok saygı göstermeli.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sirflayer, cem_d
Sayın Sabri,
Husan ile Ersüs arms ortaklığı mevcuttu.Tüfek yüzünden araları açıldığı ve ayrıldıkları bilgisi mevcut. Aralarında kasa makyajları hariç fark yok. Çalışma sistemleri aynı. AR-15 den devşirme, Safir modelinin iyileştirilmiş çalışır hale getirilmiş! (Ersüs de sıkıntılar olduğu dile getiriliyor) modeli olduğu kesin.

Ersüs de çalışan Süleyman ustanın geliştirdiği söylenen platform temel de Safir'in kalite olarak ete kemiğe ürünmüş halidir. ( ki yapılan tüm değişikler bu forum içerisinde çok eski konularda, Sayın Baris tarafından zamanında dile getirilmiş, incelenmiş, kendisinin yazdığı ve değerli forum üyelerinin de katkı yaptığı bir takım listeler de ne yapılır ise bu tüfeğin çalışacağı açıklanmıştı.) Süleyman Balcı ustanın Ersüs ten ayrıldığı,yerine silahla arası olmayan bir mühendisin geldiği, kalıplarda ve işçilikte bazı hataların olduğu bunları gidermek için iş başı yaptığı söyleniyordu. Fuar videolarında kendisini görememem bunu kanıtlar nitelikte.Tabi bunlar dedikodudan ibaret olabilir.

Can Yılmaz Beyefendi, bence fuarın yorgunluğu ile bir hata yaptı toparlama çalıştı ve bu hatadan o sırada geri dönemedi.Son saniyeler de elinde ki tüfeği birilerine vermek istemesi, sohbetin konusundan uzaklaşabilmek için, söylediği yanlışlığı geçiştirebilmek için bir kaçıştı.Sayın Ortaç ise durumu farketti sorguladı ama tüfek hakkında konuştuğu kişinin emin olması sebebi ile çok üzerine gidemedi ve video yu kapattı.

M71 ve Ersüs kısa vurmalı piston sistemi ile çalışıyor. Video da söylenenin aksine iki adet gaz port deliği de mevcut Smile Ben sadece marka bağımsız olarak şunu söylemek istiyorum 3 farklı model AR-15 devşirmesi tüfeği inceleyen ve kullanan olarak.

Husan gerçekten kaliteli malzeme,işçilik,boya,hizmet sonrası iletişimi,müşteri ilişkileri,10 senelik garantisi ve metal şarjörü ile ön planda.

Çift taraftan çekilebilen ambidextrous üst sürgü kolu,ergonomik dipçik,saat yönün tersine çevrilerek sıkılan ön el kundağı,el kabzesi,reset mesafesi kısa ve ağırlığı gayet güzeldi.Her tarafı buram buram kalite kokuyor.Malzemeler arası sıkılık toleransları çok güzeldi.Tüfeği salladığınızda en ufak bir ses yoktu.Metal şarjörü benim test ettiğim tüfekte 3 fişek markasını da yaklaşık 300 atımda tam olarak çalıştırdı.Hiç tahliye problemi yaşamadım.

Aksa Crossfire ile ilgili söylemem gereken birşey yok.Ne malzeme kalitesi ne boya ne işçilik vasatın altıında bir tüfek.Yeni satın aldığım tüfek 20 atışta alt gövdede kırım yaşadı.dipçik buffer tüpüni tutan pim kırıldı.Ardından ben onu farkedene kadar dipçik bağlantısı gövdeden çatladı ve artık tamamen su koydu.Allah var,Firmaya haber bile vermeden kargo ile geri gönderdim.Yeni versiyon alt gövdeyi komple değiştirip göndermişler sağ olsunlar. Ama tüfek yeniydi. Bu da malzeme kalitesini ve metal sertleştirme işleminin yeterli ısıl işleme maruz kalmadığını gösteriyor.Yeni gelen alt gövde sıfırdı ama ben bolt kolunu takıp ilk çekişte hemen boya kazındı ve alttaki metalde derin bir iz bıraktı.Ayrıca tüfeğin heryerinden şakır şakır sesler gelmekte.

Malzeme sıkılık toleransları çok zayıf.Tüfek ilk geldiğinde çalışmıyordu. Yaklaşık 10 noktasına el aletleri zımpara eğe ile müdahele edip 4 saat sonunda ancak çalıştırabildim.Bu sefer de fişek tahliye problemi vardı.Namlu ile fişek yatağı arasına bile müdahale etmek zorunda kaldım.Bolt group elemanlarını eğeledim freze ile temizledim ve anca iş çözüldü.Husan ve Ersüs de bu sorun hazır giderilmiş olarak geliyor. Üçüncü bir tırnak yardımıyla fişek tahliyesi başarılı olmuş.

Benim gözlemlediğim yapılan tek ama tek iyileştirme sadece bu üçüncü tırnakla sorun giderilmesi ile çalışır hale gelmiş.Çünkü 3 tüfeğinde herşeyi ama herşeyi tamamen aynı. Bu firmalar kaliteli malzeme daha iyi işçilik ile tüfekleri modernize etmişlerdir. Müsait zamanda bu 3 tüfeğin karşılaştırmasını yapacağım.

Saygılar.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
tirendaz, Tellioglu, Sabri, ilksurfer, hunter 12, nsyuksel, yyildiz, sem, Yasin06, Bariis, ombra, demirci57, mimaslan, baracudadiver, xeorx, 6patlar, Flobert, blueokkes
Bilmiyorsan bilmiyorum de, bu kadar mı zor...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sirflayer, mimaslan, serdaraktas, Gazanfer, cem_d

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi