Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rus tabancaları
Sizlere rus tabancaları ile ilgili bir haberin linkini veriyorum.

Ben inceledim bana çok ilginç geldi.Özellikle hepsi kendince özgün ve bir amaca yönelik tasarımlar.Esinlenme var ama birebir klonlama yok.
Darısı bizim yerli silah üreticilerine.

https://tr.sputniknews.com/rusya/2017090...i-tabanca/

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
alpi, tirendaz, sem, madenci08
Aslında bu konu oldukça detaylı bir konu.Konuyu ateşli silah ölçeğinden biraz daha çıkarıp küresel silahlanma ve küresel politikaya gireceğim. Dileyenler bunu geniş bir analiz yazısı olarak okuyabilir ya da düşünebilirler.Elbette konuyu bir şekilde ateşli silahlara bağlayacağım.

Putin günümüzün en çok tartışılan lideri.Ülkemizde dahi sevenler ve sevmeyenler var. Putin sıradan bir hukuk fakültesi mezunuyken bir şekilde ona temas etmiş bulunan bir KGB ajanı vesilesiyle KGB'de işe başladı. Putin'in emekli olduğu dönem Sovyetler birliğinin yıkıldığı en çalkantılı dönemlerdi. Putin bu dönemde yüksek lisans ve doktorasını uluslararası ilişkiler alanında yaptı. Putin'in bitirme tezinin ana fikri  Yeni Rusya'nın ( Novo Rossia ) yükselişi doğal gaz ve petrol gibi doğal kaynakların doğru kullanılması vesilesiyle olacaktı.Rusya bu konuda bu tekel oluşturacak dünyanın enerji krizine girdiği bir dönemde büyük bir tedarikçi olacak bu şekilde bozulan ekonomi düzeltilecek ama en önemlisi enerji kozu politik bir argüman olarak kullanılabilecekti.

Putin'in siyaset basamaklarını nasıl çıktığı konusunda detaylı bir bilgiye sahip değilim.(Aslında ciddi bir internet araştırmasına bakar ama ben modern Rusya'dan ziyade Rus tarihini okuma modundayım. Akdes Nimet Kurat'ın kitabına başlayacağız her neyse.) Tezi çok sevildi.Rusya doğalgaz hatları ile Avrupa'nın yegane tedarikçisi haline geldi.Doksanların sonunda bu tezi  her halde ülkemizden de sevenler vardı.Türkmen doğal gazı yerine Rus doğal gazı için akıllara zarar bir antlaşma imzalandı.O dönemin yılmaz !!! bir  siyasetçisinin yardımları ile tüm Orta Asya petrol ve doğal gazı Rusya üzerinden ve Gazprom üzerinden satılmaya başlandı. Bu şekilde Orta Asya'nın dizginleri Rusya eline geçti. Petro diktatörlük tanımı ise artık neredeyse Rusya tekel olduktan sonra istediği gibi at oynatmaya başladıktan sonra geldi.Ekonominin temeli arz ve talep ilişkisi üzerine kuruludur.Arza hakim olan fiyatı istediği gibi belirler.Rusya bedavadan az paraya sattığı gaz için fahiş meblağlar istemeye başladı. Avrupa bu fiyatlara itiraz edince en soğuk kış gününde yılbaşı sabahı gazı kesti.Bunun sonucu bir tarafı donarak uyanan Avrupa halklarının yöneticileri halk desteğini kaybetmemek adına antlaşma imzaladı.

Putin İki binli yılların başında askeriyede  büyük bir modernizasyon projesi başlattı.Bu uzun soluklu olacaktı ve tamamlanması 2020'li yılları bulacaktı.Başlangıçta Sovyetlerin dağılmadan çok önce geliştirdiği ama kullanma sokamadığı sistemler üretilmeye ve ordu kullanımına sokulmaya başlandı.Bu projelerden bizim forumu ilgilendiren en önemlisi "Ratnik" projesi idi.Bu proje özellikle dünya genelinde doksanlarda tartışılan Tek er / Asker modernleştirilmesi üzerine kuruluydu.Bu proje kapsamında yeni balistik yelekler , taktik ekipmanlar ve özellikle ateşli silahlar geliştirildi.Bunların bir kısmı sadece proje olarak kaldı.

Yukarıda ki habere geri dönersek haberdeki tabancaların çoğunu 16 yaşımdan bu yana world.gun.ru sitesini ilk keşfettiğimden bu yana biliyorum.Bu silahların çoğunluğu aslında seksenli yıllarının tasarımları , doksanların üretimleri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.Özellikle Serduyakov zamanında benim favorimdi. Serduyakov'un özellikle daha az plastik içeren ilk versiyonunu çok beğenmiştim.Tüm Türk milleti gibi bir paragrafın içinde delicilik geçtiğinde hemen heyecanlanıyoruz.O dönemler bunları toplayıp ajandama yazardım.

Rusların tarih boyu en iyi yaptıkları şeylerden birinin iyi olan şeyleri kopyalamak ve bunları sanki kendi icatları gibi göstermektir.Rusların bu noktada kendilerini geliştirdikleri muhakkak. Sovyetler daha kapalı bir kutuydu. Rusya'nın daha açık olduğunu görüyoruz.Özellikle interneti ve İngilizceyi çok iyi kullanıyorlar.Rusya özellikle Putin askeri modernleşmesi sırasında özelikle tabanca çapı olarak 9X19 mm parabellum kullanımına geçildi.(Batı'nın iyi taraflarını almak Big Grin ) Ruslar hala 9x18 mühimmat kullanmaya devam ediyorlar ama son dönemde geliştirdikleri silahların neredeyse tamamı 9X19 hatta bu çapa haiz makineli tabanca ürettiler.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2017/...age-video/

Haberde bahsi geçen PL-15K bu.Firearm blogda yorumculr silahı direkt olarak Ruger sr9c'ye benzetmişler.Ruslar her ne kadar kendi belgesel ve videolarında kendi savları savunurlar ki bu demek olur ki Rus silahları her zaman en iyisidir.Kapitalistlerin silahları beş para etmeyen iyi şişirilmiş ve iyi pazarlanan silahlardır.Rusların özellikleri son dönemde ki silahların pek çoğunu izledikleri bu silahların çoğunu ithal ettikleri biliniyor.Özellikle bireysel üreticiler Rus piyasasında etkili olmaya başladı. Orsis bu şekilde ortaya çıktı.Geçtiğimiz günlerde Rus bir İPSC atıcısı CZ75 Shadow klonu olduğu belli olan bir atış tabancası geliştirdi.

Kalesnikov concern yakın zamanda pek çok ateşli silahın tanıtımını yaptı.Bu silahların videoları internete yeni düştü.Şu an video paylaşabilme imkanım yok.Eğer paylaşılmamış olursa buraya koyarım.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2016/...-firearms/

Rusların batılılaşma faaliyetleri ile kılık kıyafetten kuşama batılı ordulara benzediğinden dem vurdum.Özellikle Rus keskin nişancı tüfekleri modernize edildi.BU sadece SVD'nin modernleştrilmesi değil. Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi ile Rus özel kuvvetleri ve paralı askerlerinin çok farklı sistemleri kullandığını gördük.Özellikle kurma kollu Accurancy keskin nişancı tüfeği kullandıklarını gördük.Normalde Rusların Sniper kavramından anladıkları ile Batı'nın anladıklarının aynı olmadığı forumda dile getirilmişti.Rusların sniper yaklaşımın ne kadar değiştiği bilinmez ama özellikle kurma kollu tüfeklere ve pikatiny/weaver gibi ekipman rayları kullanımına alıştığını görüyoruz.Normalde Sovyetlerin kendine has optikleri ve sabitleme sistemleri vardı.Bu anlamda bir batılılaşma olduğu kesin.

Kalesnikov Concern'in videolarında arzı endam eden sakalı bir amca var.Yanlış bilmiyorsam kendisi bir atış hocası ve ipsc eğitmeni.Muhtemelen kalesnikov için danışmanlık yapıyor.

Putin'in Sovyetler birliğini yeniden diriltmeye çalıştığını iddia edilmekteydi.Ben neredeyse on sene önce bu adımın yeni Rus çarı olmak istediğini eşime dostuma söylüyordum.Zaman beni tasdik etti.Rusya Sovyetler birliği değil.Hem o kadar güçlü değil hem de o ideolojiye sahip değil lakin Ruslar her zaman Rus'tur.Özellikle son beş yıldır yaşanan (öncesi de vardı ama ayyuka çıkmamıştı) Rusya-NATO savaşı ve Ukrayna krizi nedeniyle ABD petrol ve doğal gaz üzerinden yaptırım uygulama kararı aldı.Körfez ülkeleri ucuz fiyattan petrol ve gaz sattı.Rusya ekonomik krize girdi. Putin'in Rus halkı tarafından bu kadar sevilmesinin yegane nedeni ülkeye getirdiği ekonomik refahdı. Ambargo bir şekilde delindi.Özellikle Yemen'de savaşan S.Arabistan savaşın giderlerini yetiştirememeye başladı.Çatlak sesler yükseldi. Trump'da bunun üzerine tam bir opportunist olarak geldi.Buraları elbette ayrı konu ama ambargoyu çatlatanlar Körfez ülkeleri mi yoksa Batılı küresel petrol satıcıları mı bir düşünmek lazım.

Rusya'nın Suriye'de ki varlığı sorgulanmaya değer.Pek çoğumuz aslında bunu Rusların kadim güneye inme projesi olarak yorumladık ama elbette bunun enerji politikalarıyla yakından ilgisi var.Rusya bölgede kalıcı olmak istiyor ve bunun uzun vadeli bir proje olduğu belli.Bu noktada Rusya ile yakınlaşılması üzerinde durulması gereken bir mesele.En basitinden zaman bize Rusların niyetinin ne olduğunu S-400 satışı gösterecek.Rusların bizim oranın tabiri ile bizi otarıp otarmadığını (hayvan otlatmak ) bir kaç sene içerisinde anlayacağız amaçları bizi oyalayıp mevcut hava savunma  zaafiyetin korunması ve Suriye konusunda bizden taviz koparmak mı.İkinci Fırat Kalkanı harekatını bekletmek mi bunları yakında anlayacağız.

Zamanın gösterdiği bir şey var.Petrol ve doğal gaz satmak sizi zengin eder ama küresel güç yapmaz.Ekonomik güç  askeri güç , politik güç ve jeopolitik güç gibi pek çok unsurunda elinizde oması lazım. Rusya'nın şimdi ki hamleleri askeri ve politik güç olmak üzerine kurulu.

Şimdilik yazıyı burada bitireyim ateşli silahlar konusunda bazı eklemeler yapmak istiyorum.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
eraonk, tirendaz, ismicey, Tonyukuk ÖTUKEN, rainman, alpago, husrev, wubıh, iso, sem, PersonalDefence, Tongel, ombra, Dr.Oz, defender45acp
Arada bizim kapora yanmasın da...

Sn madenci08, hazır söz açılmışken aklıma takılan bir soruyu sorayım.  ABD Senatosu Bütçe Komisyonu, bizim Cumhurbaşkanlığı korumalarına 1,2  milyon USD'lik yarı otomatik tabanca ve mühimmat satışının yasaklanmasını öngören tasarıya onay verdi. Yani satmıyorum diyor...

Bu sipariş ABD'ye geçilirken yerli üreticinin yaptığını beğenmediler, güvenemediler diyelim. Peki şimdi bu silah ve mühimmatın alternatifi Rus üretimi olabilir mi? Hani kaporayı biraz artırsak? Hiç bilmediğimden soruyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp

Bu TFB'ye gönderilen kolaj video.Bu video Kalesnikov concern tarafından yapılmış.Video bize çok fazla tabancadan bahsetmiyor. Zaten bu küçük bir kolaj.

Army Recognition'un geçen sene Rusya'da yapılan bir fuarda çektiği şu videolar daha fazla bilgi içeriyor.

Özellikle piyade tüfekleri ve manga destek silahları hakkında ciddi bilgiler içeriyor.  Özellikle konuşmacının İngilizce'si takdire şayan. Rusya uzun vadede 5.45mm mühimmat kullanacak ve ana tasarımlar bu yönde. Ukrayna 7.62X39'u kullanımdan kaldırıyor. Rusya ve Ukrayna bu silaha ait belki ellerinde milyonlarca mermi olduğu için tamamen vazgeçemiyor.Ukrayna AKM'yi legal bir silah olarak gördüğünden bu silahın bir milis silahı olabileceğini düşünüyor ve askeri depolarda saklıyor. Ukrayna 5.56 mm çapa geçiş yapmayı düşünüyor. Rusya'ya geldiğimizde Ruslar geçiş döneminde kullanılmak üzere 7.62X39 olarak mermi atan  Ak-12 versiyonu üretecekler.

Bir önemli nokta tüfeğin ağırlığının çokta hafifletilmek istenmemesi. Bugün hepimiz AK-47 diyoruz ama dünya üzerinde AK-47 bulabilmek çok zor. Ruslar AK-47' yi modernize etti ve adına modernize AK anlamında AKM koydu.AKM özellikle daha rahat atış yapılabilsin diye özellikle ağırlaştırılmış bir silah. Bu sayede daha kontrol edilebilir bir silah oluyor.

Düzenleme : Ters söylemişim. AKM'nin otomatik atışta daha kontrol edilebilir olması tamamen mekanizma ile alakalı.AK-47 AKM'den neredeyse bir kilo daha ağır.

Bu videoda ise tabanca ve diğer silahları görebiliyoruz. Özellikle keskin nişancı tüfekleri hakkında bilgi veriyor.Yarı otomatik olan tüfekler .308 ve 7.62X54 kurma kollu olan ise .338 lapua SV-98 keskin nişancı tüfeğinin yeni versiyonu.

Burada ise ek olarak bildiğimiz SVD Dragunov. SVD-M olarak geçen model üzerinde biraz dafa oyananmış ve pikatiny eklenmiş.

PL-15'in geniş versiyonu.

Sn. Lenduha işin açıkçası epeydir memleketteydim. Bizim orada internet e bebeğim eee şeklinde olduğundan çoğu haberin anca başlığını okuyabildim. Bu konu hakkında çok detay bilgim yok. Ben sadece ABD'ye koruma olarak gideceklerin permi ile silah alma haklarının kısıtlandığını zannetmiştim. ABD içerisinde personele silah satılmayacak gibi düşünmüştüm.

Biraz konuyu bilirsem daha iyi yorum yapabilirim. Mesele  sadece tabanca mı? Tabanca dünyanın her yerinden alınabilir. CZ'nin yeni tabancası olabilir mesela  Smile Tongue .

Eğer insider bilgi istiyorsanız özellikle Fırat kalkanı sonrasında Ruslarla bir kısım piyade sistemleri hakkında görüşmeler yapıldığı bunun S-400 görüşmeleri arasına sıkıştırıldığı dair sosyal medyada haberler geçti. Bunun içerisinde tabanca veya tüfek var mıdır bilemem.

Devletler arası tüm silah alışverişleri resmi kanallarla yürümüyor .Mesela özel kuvvet alımları kısıtlı ve gizli oluyor. İkinci dünya savaşı bir komandonun tüm silahları belirli bir yetkinlikle kullanabilmesini şart koştu ama özellikle düşmanın potansiyel silahlarını kullanmayı bilmek bu işin olmazsa olmazı haline geldi. Bu nedenle Afganistan'da elinde AKM ile gezinen SEAL komandoları gördük. Bir kısım küçük alımlar yapılmış olabilir.

BU konularda molot ve kalesnikov concern'in yetkilisi olan Sn Hasso daha fazla bilgi verebilir. Elbette böyle bir alış veriş olmuşsa bu alışveriş hakkında yorum yapmaması doğru bir tercih olabilir. Genel manada Kalesnikov'un işleyiş yapısını ve iş yapma modelini bildiğini düşünüyorum. Genel bazı bilgiler verebilir. Mesela Türkiye sivil pazarını yada kolluk kuvvetlerine (özel harekat vs) veya askeri alımlara sıcak bakıp bakmadıkları konusunda bilgi verebilir diye düşünüyorum.

Özellikle ben tabanca olarak sivil piyasayı düşünüp düşünmediklerini merak ediyorum. Osmanlı savunma Türkiye pazarına hangi silahları sokmayı düşünüyor.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
iso, sem, PersonalDefence, wubıh, ismicey

Ekleme.Bu videoda yeni modeller mevcut. Başlığın bence yeni Rus ateşli silahları olarak değiştirilmesi gerekecek.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
iso, wubıh, ismicey, Tonyukuk ÖTUKEN

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi