Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış Eliniz ile Baskın Gözünüz Zıt Yönlerde İse...
#11
Bu durumda baskın gözün değişiminde başarılı olan arkadaşlar varsa bunu nasıl açıklayabiliriz. İkisi başka konularsa cahilliğimi maruz görün. 
Bu arada göz tembelliği tedavisinde aktif göz kapatılıp tembel göz açık olacak şekilde masa tenisi tarzı bir objenin farklı mesafe ve hızlı takibini gerektiren sporların tavsiye edildiği bir makale okumuştum. Hem çocuklara spor yaptırıyor hemde sıkılmalarının önüne geçiliyor. Saygılarımla.
 
Alıntı

#12
Sn. yazar:

Tıp konusunda bilgi sunmakatan mutluluk duyarım.

Baskın göz ile göz tembelliği farklı seylerdir. Baskın gözle atış diye bir zorunluluk yok.

İnsanlar yapısal olarak önden simetriktir. Ancak işlevsel olarak değiliz. Çoğunluk insanın sağı solundan daha işlevseldir. İnsalık buna sağaklık ve solaklık diyor.

Çoğunluk insan sağ eliyle yazar. Sağ ayağıyla daha iyi top oynar. Çünkü beyin 2 lobtur. Sağ lob solu, sol lob sağı yönetir.
Evrimselmi desem yaratımsal desem işte bu 2 lobta soldaki sağdakinden daha baskındır.

Aynı şey göz içinde geçerlidir. Beyin aynı anda 2 gözün görüntüsünü birleştirmez. Görebildiği alan makası kadar baskın olan gözle görür. Kalan kısma baskın olmayan gelen gözden gelen görüntüyü ekler.

Ama bu demek değildir ki baskın olmayan göz bozuk görüyordur. Eğer şahsın baskın olmayan gözü kör yada bzouk değilse aşağı yukarı sağı kadar iyi görebilir. Eğer sol gözün korneası daha iyiyse daha net bir nişan alabilir.

Yani sağak gözü baskın bir kişi sol gözüylede sıkıntısız şekilde atış yapabilir.

Sağ gözünüz tembel olduğu beyin solu baskınlaştırıyor.

Ben göz tembeli olupta o gözüyle atış yapabileni duymadım.

Baskın göz size her zaman daha iyi atış yapma imkanını sağlamaz. Belki sağlam sol gözlede çok daha iyi atışlar yapabilirsiniz. Bunu fark eden bazı sportif atıcılar baskın olmayan gözleriyelde ateş ederler.

Saygılar.
 
Alıntı

#13
Sn. forumdaşlar,

Aşağıdaki videoda çapraz dominansın tabancada sorun olmadığını, tüfekte sorun yarattığını söylüyor. Tabanca atışında çapraz dominansda nişan alan gözü hedef hattına uyarlamak daha kolay görünüyor:

Aşağıdaki video da tüfekte reddot kullanırken çapraz dominansın sorun yaratmadığını, ancak metal nişangah veya büyütme olunca bir gözü kapatıp atış yapılması gerektiğini anlatıyor:

Saygılarımla
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
demirci57, Yasin06, rainman
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi