Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış Eliniz ile Baskın Gözünüz Zıt Yönlerde İse...
Exclamation 
Saygıdeğer Forum Üyeleri Merhabalar, 

Genel olarak solak bir silah severim. Genel olarak diyorum çünkü bazı ameliyelerimi sağ uzuvlarımı kullanarak gerçekleştiriyorum.

Şöyle ki; sağ elimle yazı yazamıyorum, sol ayağımla da topa vuramıyorum. Ama her iki elimde de aynı hassasiyette yemek yiyebiliyorum. İlginç değil mi? Smile

Atış elim sol. Tabanca veya tüfeği sol elimle kullanıyorum. Baskın gözüm ise sağ göz. Tabancamı sol elimle kullanırken mekanik nişangahları (gez ve arpacıkları) baskın olan sağ gözüm ile kullanıyorum.

Çift göz açık taktik tabanca atışlarında da otomatik olarak (baskın olan) sağ gözüm odaklanıyor. Hatta iki göz açık olarak sol gözümü odaklamak istediğimde bunu başaramadım. Burada da bir problemim yok. Hatta arkadaşlarım atışlarımın gayet başarılı olduğunu söylerler. Kısaca baskın gözüm ile atış elim zıt yönlerde.

Standart nişangahları olan Benelli Supernova tüfeğim ile yaptığım atışlarda baskın olan sağ gözümü kapatarak sol gözümü manual olarak odaklayabiliyorum. Zaten sol elinizle tüfek atışı yapıyorsanız sağ gözünüzü kullanma şansınız yok. Bu konuda da herhangi bir zorluk yaşamıyorum. Baskın olmasa da sol gözümü, diğerini kapatmak kaydı ile zaruret halinde kullanabiliyorum.

Baskın gözünüz ile atış elinizin aynı yönde (ikisinin de sol veya ikisinin de sağ) olması gerektiğini bugün Red Dot ile iki göz açık atış yapmaya çalışırken öğrenmiş oldum. Solaksanız ve baskın gözünüz sağ göz ise iki göz açık olarak Red Dot ile atış yapamıyorsunuz. Çünkü sürekli sağ gözünüz odaklanmaya çalışıyor. Bir gözünüzü kapattığınızda da Red Dot' ın bir anlamı kalmıyor. Tüfeğinizi ne taraftan yüzlerseniz o taraf gözünüzün (baskın olması) odaklanması lazım. Aksi halde ilginç bir nişan resmi çıkıyor ortaya.

Red Dot ile atış yapamayacağım hissine kapılıp canım da sıkıldı açıkçası. Baskın gözümü değiştiremem, sağ elimle de atış yapamam. Bu duruma herhangi bir yorumu, tavsiyesi olan forumdaşlar tecrübelerini aktarırlarsa memnun olurum. 

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tabularasa, rainman, S@riyerli, Zemre10, ismicey, bilakiss
Sn. Yasin06 ;

Zor bir durum gerçekten fakat sizin durumunuzda olan bir çok kişi için geliştirilmiş taktikler ve donanımlar mevcut. Aşağıdaki adreslerde ve youtube da bu konu ile ilgili bilgiler var. Ben de merak edip okumaya başladım , muhtemelen siz de benzer araştırmaları yapmışsınızdır ama yinede gözüme çarpan adresleri aşağıya yazdım. Cross dominant scout scope mount sizin için çözüm olabilir.

http://www.accurateshooter.com/optics/of...nting-rai/

https://forum.snipershide.com/forum/snip...e-dominant

https://www.usconcealedcarry.com/cross-d...t-shooter/

http://forums.thecmp.org/showthread.php?t=188319

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
Sayın Yasin06,
Benzer durum bende de var. baskın gözüm sol, tabanca atışlarında sağ elimi; tüfeklerde (üzerine reddot veya dürbün takılı tüfekler de dahil) sol elimi kullanıyorum. Bütün atışlarda keskin nişancı tüfekleride dahil iki gözüm daima açık kalıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam Sayın Fuat61 de atış gözü sol olmasına rağmen sağ elini kullanıyor.
Sağ elinizi ve omzunuzu tüfek için geliştirmeye çalışabilirsiniz.Bence en iyi çözüm bu olur.

Baskın gözü değiştirme ile ilgili bende işe yaramayan( daha doğrusu değiştirmek istemediğim için yeterince çalışmadım) ama sol elini kullanan baskın gözü sağ olan bir arkadaşımda işe yarayan şöyle bir yöntem var. Bu yöntem sayesinde arkadaşım baskın gözünü bir haftada sola çevirmişti.
Kısaca egzersiz şöyle: Baş parmağınızı arpacık gibi kullanıp sağ gözünü kapatıp sol gözünüzle nişan alıyorsunuz. Nişan aldığınız objeden parmağınızı ayırmadan sağ gözünüzü açıp kapatıyorsunuz. Sol gözünüzü bu süreçte sürekli odaklamaya çalışıyorsunuz. Bu işlemi 5'er dakikalık periyotta fırsat bulduğunuz zamanlarda yapıyorsunuz. Bunun yanında müsait olduğunuz durumlarda sağ gözünüzü bezle ( korsan gözlüğü de olur Smile kapatarak sol gözünüzü daha yoğun kullanabilirsiniz.
Forumda buna benzer bir konu daha önce geçmişti diye hatırlıyorum ama başlığı veya yazılanları bulamadım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
Sn. S@riyerli, 

Gönderdiğiniz bağlantılar ve alakanız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle inceleyeceğim.

Sn. Zemre10,

Sizin de belirttiğiniz gibi tabancada problem olmuyor. Tüfekte ise siz her iki elinizle de silah kullanabilmenin avantajını yaşıyorsunuz. 

Benim problemim de burada başlıyor. Baskın göz olan sağ tarafımla silah kullanamamam. Baskın gözümü ise (değişir mi bilmiyorum lakin) değiştirmek istemiyorum. Tabanca ile savunma amaçlı bir atış yapmam gerekirse hedefi ıskalama oranım büyür diye düşünüyorum. İki gözünüzde baskın olursa nasıl bir atıcı profili çıkar ortaya bilemiyorum.  Dodgy Hedef iki gözünüze de odaklanabilir.

İlgilendiğiniz için size de teşekkür ederim. Bakalım araştırmaya devam edeceğim bu konuyu. 

Saygılarımla.

Alıntı

Tabanca ile ilk tanıştığım dönemden hemen sonra benzer bir problemi ben de yaşamıştım.  Sağ el kullanıcısı olarak her iki gözümü de kullanabilmem ancak sol gözümün bir miktar daha baskın olması sebebiyle sorun yaşıyordum.  (Örneğin ışık soldan geliyorsa sol gözüm görüntüyü devralıyor, çoğu zaman da sağ gözümle odaklanabilsem de, sol göz devreye girebiliyordu.). Sol gözümü kullanarak daha rahat ettiğimi anlayınca ben de araştırmaya başlamıştım.

Ben, kararımı hem tabancada hem de tüfekte kullandığım eli değiştirmek yönünde vermiştim ve yaklaşık 4-5 ay bu şekilde devam ettim.  Başta garip geliyor ancak sonra alışılıyor.  Çocukken oyuncak tabanca ile oynarken başlayan tabancayı sağ elle kullanma alışkanlığını değiştirmek zor gibi geliyor ama inanın, gerçeğinde yeni iseniz, o kadar da zor birşey değil.  Evde kuru tetik çalışmaları ile beraber tekrar yaptıkça, kısa bir süre sonra göreceksiniz ki artık diğer elinizi kullanmak garip gelecek.  Peki ben tekrar neden sağ elime döndüm?  Rahat edemediğimden değil...  Her ne kadar, kendi satınalacağım silahları sol el kullanımına uygunluk kriterine göre seçebilecek olsam veya modifiye edebilecek olsam da, piyasadaki çoğu silah sağ el kullanıcılarına göre yapıldığı için ve mümkün olduğu kadar çok çeşit silah kullanabilme becerisini kazanmak istediğim için sağ ele geri döndüm.  Örneğin şarjör düşürme mandalının kullanımı için çoğu silahta uygulayamayacağım bir alışkanlık edinmek istemedim.  Ancak, sizin gibi sol elden sağ ele geçmem gerekse tereddüt etmez ve geri dönmezdim.

Ben olsam öyle yapacağım için tavsiyem bu yönde...  En kötü ihtimalle zaten tavsiye edilen "diğer elinizi" tabanca/tüfek kullanmakta geliştirmiş olursunuz ve vazgeçersiniz.  Ama tabi isterseniz bu şekilde devam da edebilirsiniz.  Tabancayı dominant gözünüzün önünde tutarak kullanabilir, tüfekte de dominant gözünüzü kapatarak veya hafif kısarak devam edebilirsiniz.  Dominant gözü değiştirmek bildiğim kadarıyla kolay bir iş değil.  Araştırmamda silah kullanılan eli değiştirmek daha kolay diye bir sonuca varmıştım.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Murata, Sabri, Yasin06, PersonalDefence, tirendaz, ismicey
(13-09-2017, 06:10 AM)
nsyuksel demiş ki:
Ve son olarak hickok45 amcamızın beklenen değerlendirmesi ile sahne yine Glock Gen 5 in.. 

Hickok45'de de aynı sorun var. 5.41 de sağ göz kapalı.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi