Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış Eliniz ile Baskın Gözünüz Zıt Yönlerde İse...
Exclamation 
Saygıdeğer Forum Üyeleri Merhabalar, 

Genel olarak solak bir silah severim. Genel olarak diyorum çünkü bazı ameliyelerimi sağ uzuvlarımı kullanarak gerçekleştiriyorum.

Şöyle ki; sağ elimle yazı yazamıyorum, sol ayağımla da topa vuramıyorum. Ama her iki elimde de aynı hassasiyette yemek yiyebiliyorum. İlginç değil mi? Smile

Atış elim sol. Tabanca veya tüfeği sol elimle kullanıyorum. Baskın gözüm ise sağ göz. Tabancamı sol elimle kullanırken mekanik nişangahları (gez ve arpacıkları) baskın olan sağ gözüm ile kullanıyorum.

Çift göz açık taktik tabanca atışlarında da otomatik olarak (baskın olan) sağ gözüm odaklanıyor. Hatta iki göz açık olarak sol gözümü odaklamak istediğimde bunu başaramadım. Burada da bir problemim yok. Hatta arkadaşlarım atışlarımın gayet başarılı olduğunu söylerler. Kısaca baskın gözüm ile atış elim zıt yönlerde.

Standart nişangahları olan Benelli Supernova tüfeğim ile yaptığım atışlarda baskın olan sağ gözümü kapatarak sol gözümü manual olarak odaklayabiliyorum. Zaten sol elinizle tüfek atışı yapıyorsanız sağ gözünüzü kullanma şansınız yok. Bu konuda da herhangi bir zorluk yaşamıyorum. Baskın olmasa da sol gözümü, diğerini kapatmak kaydı ile zaruret halinde kullanabiliyorum.

Baskın gözünüz ile atış elinizin aynı yönde (ikisinin de sol veya ikisinin de sağ) olması gerektiğini bugün Red Dot ile iki göz açık atış yapmaya çalışırken öğrenmiş oldum. Solaksanız ve baskın gözünüz sağ göz ise iki göz açık olarak Red Dot ile atış yapamıyorsunuz. Çünkü sürekli sağ gözünüz odaklanmaya çalışıyor. Bir gözünüzü kapattığınızda da Red Dot' ın bir anlamı kalmıyor. Tüfeğinizi ne taraftan yüzlerseniz o taraf gözünüzün (baskın olması) odaklanması lazım. Aksi halde ilginç bir nişan resmi çıkıyor ortaya.

Red Dot ile atış yapamayacağım hissine kapılıp canım da sıkıldı açıkçası. Baskın gözümü değiştiremem, sağ elimle de atış yapamam. Bu duruma herhangi bir yorumu, tavsiyesi olan forumdaşlar tecrübelerini aktarırlarsa memnun olurum. 

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tabularasa, rainman, S@riyerli, Zemre10, ismicey, bilakiss
Sn. Yasin06 ;

Zor bir durum gerçekten fakat sizin durumunuzda olan bir çok kişi için geliştirilmiş taktikler ve donanımlar mevcut. Aşağıdaki adreslerde ve youtube da bu konu ile ilgili bilgiler var. Ben de merak edip okumaya başladım , muhtemelen siz de benzer araştırmaları yapmışsınızdır ama yinede gözüme çarpan adresleri aşağıya yazdım. Cross dominant scout scope mount sizin için çözüm olabilir.

http://www.accurateshooter.com/optics/of...nting-rai/

https://forum.snipershide.com/forum/snip...e-dominant

https://www.usconcealedcarry.com/cross-d...t-shooter/

http://forums.thecmp.org/showthread.php?t=188319

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
Sayın Yasin06,
Benzer durum bende de var. baskın gözüm sol, tabanca atışlarında sağ elimi; tüfeklerde (üzerine reddot veya dürbün takılı tüfekler de dahil) sol elimi kullanıyorum. Bütün atışlarda keskin nişancı tüfekleride dahil iki gözüm daima açık kalıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam Sayın Fuat61 de atış gözü sol olmasına rağmen sağ elini kullanıyor.
Sağ elinizi ve omzunuzu tüfek için geliştirmeye çalışabilirsiniz.Bence en iyi çözüm bu olur.

Baskın gözü değiştirme ile ilgili bende işe yaramayan( daha doğrusu değiştirmek istemediğim için yeterince çalışmadım) ama sol elini kullanan baskın gözü sağ olan bir arkadaşımda işe yarayan şöyle bir yöntem var. Bu yöntem sayesinde arkadaşım baskın gözünü bir haftada sola çevirmişti.
Kısaca egzersiz şöyle: Baş parmağınızı arpacık gibi kullanıp sağ gözünü kapatıp sol gözünüzle nişan alıyorsunuz. Nişan aldığınız objeden parmağınızı ayırmadan sağ gözünüzü açıp kapatıyorsunuz. Sol gözünüzü bu süreçte sürekli odaklamaya çalışıyorsunuz. Bu işlemi 5'er dakikalık periyotta fırsat bulduğunuz zamanlarda yapıyorsunuz. Bunun yanında müsait olduğunuz durumlarda sağ gözünüzü bezle ( korsan gözlüğü de olur Smile kapatarak sol gözünüzü daha yoğun kullanabilirsiniz.
Forumda buna benzer bir konu daha önce geçmişti diye hatırlıyorum ama başlığı veya yazılanları bulamadım.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Yasin06, musti267
Sn. S@riyerli, 

Gönderdiğiniz bağlantılar ve alakanız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle inceleyeceğim.

Sn. Zemre10,

Sizin de belirttiğiniz gibi tabancada problem olmuyor. Tüfekte ise siz her iki elinizle de silah kullanabilmenin avantajını yaşıyorsunuz. 

Benim problemim de burada başlıyor. Baskın göz olan sağ tarafımla silah kullanamamam. Baskın gözümü ise (değişir mi bilmiyorum lakin) değiştirmek istemiyorum. Tabanca ile savunma amaçlı bir atış yapmam gerekirse hedefi ıskalama oranım büyür diye düşünüyorum. İki gözünüzde baskın olursa nasıl bir atıcı profili çıkar ortaya bilemiyorum.  Dodgy Hedef iki gözünüze de odaklanabilir.

İlgilendiğiniz için size de teşekkür ederim. Bakalım araştırmaya devam edeceğim bu konuyu. 

Saygılarımla.

Alıntı

Tabanca ile ilk tanıştığım dönemden hemen sonra benzer bir problemi ben de yaşamıştım.  Sağ el kullanıcısı olarak her iki gözümü de kullanabilmem ancak sol gözümün bir miktar daha baskın olması sebebiyle sorun yaşıyordum.  (Örneğin ışık soldan geliyorsa sol gözüm görüntüyü devralıyor, çoğu zaman da sağ gözümle odaklanabilsem de, sol göz devreye girebiliyordu.). Sol gözümü kullanarak daha rahat ettiğimi anlayınca ben de araştırmaya başlamıştım.

Ben, kararımı hem tabancada hem de tüfekte kullandığım eli değiştirmek yönünde vermiştim ve yaklaşık 4-5 ay bu şekilde devam ettim.  Başta garip geliyor ancak sonra alışılıyor.  Çocukken oyuncak tabanca ile oynarken başlayan tabancayı sağ elle kullanma alışkanlığını değiştirmek zor gibi geliyor ama inanın, gerçeğinde yeni iseniz, o kadar da zor birşey değil.  Evde kuru tetik çalışmaları ile beraber tekrar yaptıkça, kısa bir süre sonra göreceksiniz ki artık diğer elinizi kullanmak garip gelecek.  Peki ben tekrar neden sağ elime döndüm?  Rahat edemediğimden değil...  Her ne kadar, kendi satınalacağım silahları sol el kullanımına uygunluk kriterine göre seçebilecek olsam veya modifiye edebilecek olsam da, piyasadaki çoğu silah sağ el kullanıcılarına göre yapıldığı için ve mümkün olduğu kadar çok çeşit silah kullanabilme becerisini kazanmak istediğim için sağ ele geri döndüm.  Örneğin şarjör düşürme mandalının kullanımı için çoğu silahta uygulayamayacağım bir alışkanlık edinmek istemedim.  Ancak, sizin gibi sol elden sağ ele geçmem gerekse tereddüt etmez ve geri dönmezdim.

Ben olsam öyle yapacağım için tavsiyem bu yönde...  En kötü ihtimalle zaten tavsiye edilen "diğer elinizi" tabanca/tüfek kullanmakta geliştirmiş olursunuz ve vazgeçersiniz.  Ama tabi isterseniz bu şekilde devam da edebilirsiniz.  Tabancayı dominant gözünüzün önünde tutarak kullanabilir, tüfekte de dominant gözünüzü kapatarak veya hafif kısarak devam edebilirsiniz.  Dominant gözü değiştirmek bildiğim kadarıyla kolay bir iş değil.  Araştırmamda silah kullanılan eli değiştirmek daha kolay diye bir sonuca varmıştım.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Murata, Sabri, Yasin06, PersonalDefence, tirendaz, ismicey, Surmene, Alphawolf, Xlll
(13-09-2017, 06:10 AM)
nsyuksel demiş ki:
Ve son olarak hickok45 amcamızın beklenen değerlendirmesi ile sahne yine Glock Gen 5 in.. 

Hickok45'de de aynı sorun var. 5.41 de sağ göz kapalı.

Alıntı

Saygıdeğer Arkadaşlar,

Konu ile ilgili güzel bir yazıyı Akçaabat Avcılık ve Atıcılık Federasyonu' nun sayfasından kaynak olması amacı ile alıntıladım. Yazarı ile ilgili bir bilgi maalesef yoktu. İlgililerine çok faydalı bilgiler mevcut. 

Atışlarda, baskın göz (dominant eye) ile atışta kullandığınız elinizin çaprazlık arzetmesinden kaynaklanan sorun, eğer iki göz açık atış yapma alışkanlığınız varsa gerçekten bir sorun teşkil edebilir. Eğer iki göz açık (both eyes open) atış yapmıyorsanız, cross dominant olsanız bile bu sizi etkileyen bir sorun değildir.

Ancak, iki göz açık atış yapmanın avantajlarından faydalanmak için bu şekilde atış yapmaya alışan ya da bu şekilde atış yapmak isteyen birisinin, atış yaparken baskın gözünü bilmesi gerekir.

Aslında hepimiz, nereye bakarsak bakalım, hangi cisme bakarsak bakalım, bu yerin ya da cismin iki farklı imajını görürüz, birisi sol gözün kendisine göre, (sol gözün cisme olan mesafe ve açısına göre) , diğeri sağ gözün kendisine göre (sağ gözün cisme olan mesafe ve açısına göre) gördüğü iki farklı imajdan bahsediyorum. Beynimiz, bu iki farklı imajdan, baskın olan gözün gördüğü imajı seçer ve diğerinin üzerine baskın kılarak, gerçek görüntünün bu görüntü olduğunu bize kabul ettirir. Yani aslında, nereye bakarsak bakalım, baskın gözümüzün gördüğü imajdır beynimizin bize sunduğu, diğer gözün imajı da kaybolmaz, beyin görüntü olarak kabul etmediği bu diğer imajı da , cismin bize olan dikey uzaklığı ve (yanca ve boyca) hızı gibi parametreleri hesaplayabilmek için kullanır.

Bununla birlikte, göz baskınlığının da dereceleri vardır, yani herkeste baskın gözün diğer göze baskınlık derecesi aynı değildir. Kimi insanlarda, baskın göz diğerine çok baskındır, böyle insanlarda beyin baskın olmayan gözün gördüğü imajı, görüntü oluşumu açısından neredeyse tamamen yok sayarak, sadece yukarıda bahsettiğim hesaplamalar için kullanır...

Kimilerinde ise baskınlık daha azdır...

Cross Dominant kişilerde, baskınlığın sadece nispeten daha az olması durumlarında, yapacağınız çalışmalar kayda değer sonuç verebilir.

Ancak, Cross Dominant kişilerde baskınlık çok fazlaysa , başarılı bir şekilde atış yapabilmenin sadece 3 çıkar yolu vardır;

1) Baskın göz tarafınızda atış yapmayı öğrenmek ki bu genellikle atışa yeni başlayanlarda başarılı olan bir yöntemdir... Uzun yıllar boyunca atış yapmış biriyseniz, bu yöntem size çok zor gelecektir.

2) Atış yaptığınız tarafta olmayan gözünüzü, yani baskın gözünüzü kapatarak, baskın olmayan gözünüzün kontrolü almasına zorlayarak atış yapmak ki , bu atış sırasında çoğu zaman hissetmeyeceğiniz ancak atış performansınızı olumsuz yönde etkileyecek bir strese yol açar. Aynı zamanda, beyin, hedefin derinlik, uzaklık ve hız parametrelerini hesaplarken genellikle hata yapar.

3) Atış gözlüğünüzün, baskın göz tarafını, bir patch ya da uygun bir yamayla kapatarak, atış yaptığınız tarafınızdaki baskın olmayan gözünüzün kontrolü almasına zorlayarak atış yapmaktır ki, bu 3'ü arasında , en kolay olanıdır.

Cross Dominant olan bir kişi, baskın gözü çok fazla baskın değilse, bolca çalışarak ve pratik yaparak atış performansını yükseltebilir; bunlar, aslında çok basit ama sonuç almak için çok fazla tekrar ve pratik gerektiren çalışmalardır;

En çok görülen Cross Dominant durumu, sağ eliyle atış yaptığı halde, sol gözü baskın olan kişilerin durumudur. Bu durumda yapılabilecek örnek alıştırmalardan bir tanesi, baş parmağınızla bir cisme nişan alarak yapacağınız alıştırmadır. Baş parmağınızla bir cisme nişan aldığınızda, parmağınıza bakmadan hedefe konsantre olursanız, flu olarak baş parmağınızın iki farklı imajını da farkedersiniz. Bu imajlardan "soldaki" nişan alırken referans almanız gereken imajdır. Bu şekilde, baskın gözünüzü yavaşça kapatıp açarak, yani sol gözünüzü her kapatıp açtığınızda imajı teke düşürüp tekrar çift görünmesini sağlayarak, beyninize, dikkate alması gereken imajın soldaki olduğu telkininde bulunursunuz ve bu çalışmayı ne kadar çok yaparsanız, iki göz açık cisme bakarken, referans olan imajın soldaki olduğunu beyniniz o kadar iyi öğrenir..

Bu çalışmayı, tüfeği omuzlayarak da yapabilirsiniz, hedefe konsantre bakılırken, referans alınması gereken arpacık imajı, soldakidir. Soldaki imajı, baskın olan sol gözünüzü yavaşça kapatıp açarak ve bu işlemi binlerce , belki onbinlere kez tekrarlayarak (belki ayları bulabilir), beyninize, iki göz açık atış yaparken, birincil olarak soldaki arpacığı referans alması gerektiğini öğretebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu çalışmalar ancak, baskınlık derecesi ileri seviyede olmayan cross dominat kişiler için geçerlidir. Ben de, sol gözü baskın ancak sağ elini kullanan bir cross dominant atıcıyım, ancak sol gözümün baskınlığı çok ileri derecede değil, "40 Yıllık Emektar Çifte" başlıklı konuda resimleri bulunan tüfeği bana yadigar bırakan rahmetli babamın küçük yaşımda bana öğrettiği bu metodla, resimlerdeki klasik çifte tüfekle iki göz açık atışın alıştırmasını yaparak kendimi geliştirdim, şu anda tüfeği omuzladığım anda hiç bir imaja ya da arpacığa dikkat etmeye gerek kalmadan, direkt tetiği çekebiliyorum. Yani, cross dominant sorunumu bu şekilde aşabildim.
Baskın gözü çok fazla baskın olan kişilerin, yukarıda saydığım 3 seçenekten birini uygulamaktan başka çareleri maalesef görünmüyor, zira bu konuyla ilgili okuduğum bir çok yazı ve kitapta baskınlığın ileri derecede olduğu kişilerde, çalışmayla pek sonuç alınamadığı vakılardan bahsedildiğine rastladım.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
ugurucar57, S@riyerli, yyildiz, demirci57, Carbon12, Surmene, tirendaz, Mr.Wayne, defender45acp
(14-06-2018, 01:46 AM)Yasin06 demiş ki: 3) Atış gözlüğünüzün, baskın göz tarafını, bir patch ya da uygun bir yamayla kapatarak, atış yaptığınız tarafınızdaki baskın olmayan gözünüzün kontrolü almasına zorlayarak atış yapmaktır ki, bu 3'ü arasında , en kolay olanıdır.

Bant namlulu av tüfeklerinde 3. seçenek işe yarıyor. Baskın gözünüzün önünü kapatacağınız, yani baskınlığını azaltacağınız yarı geçirgen tülbent gibi birşey ile alıştırma yapabilirsiniz. Baskınlığı diğer gözünüze alabiliyorsunuz. Veyahut baskın göz tarafı biraz fazla karartılmış özel bir atış gözlüğü ile de talimlerinize devam edebilirsiniz. Atış elinizi değiştirme seçeneği ise içlerinde en zor olanı. Acemi atıcılardan daha acemi gibi hissediyorsunuz. 

Red Dot kullanımında ise,

Öncelikle Reflex Sight yerine tüp şeklindeki Red Dot kullanımına geçmelisiniz. Amaç baskın olmayan gözünüzü kapadıgınızda baskın gözünüz kırmızı noktayı görmemeli. Eğer baskın göz kırmızı noktayı görmez ise iki gözünüz açık olarak atış yaptığınızda mecburen baskın olmayan gözünüz görüntüyü devralıyor. Eğer Cross Dominant biri Reflex Sight bir Red Dot kullanırsa hangi gözünü kapatırsa kapatsın diğer gözü kırmızı noktayı göreceği için bu tarzdaki optikler bu kişilere uygun olmuyor. 

Atış eli sol, baskın gözü sağ olan bir atıcının kamerasından sol göz kapalı vaziyetteki resim,
Gördüğünüz gibi baskın göz kırmızı noktayı görmüyor.

[Resim: 20180614_021709.jpg]

İki göz açık iken resim aşağıdaki gibi. Baskın göz noktayı görmediği için görüntüyü baskın olmayan göz devralıyor ve güzelbir resim çıkıyor ortaya.

[Resim: 20180614_021635.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
demirci57
Göz tembelliği gözde ve göz sinirinde yapısal hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözün normal sınırlara oranla daha düşük görme kapasitesinin olmasıdır. Bende de göz tembelliği var sol gözüm baskın göz sağ gözüm ise tembel göz. Bu benim aynı zamanda sol göz atıcı olmama sebep oldu diye düşünüyorum. Baskın gözü sol gözden sağ göze alabilmek bizi  yetişkin bireylerde bi anlamda göz tembelliğinin de tedavisi gibi bir sonuca çıkarır mı? Ben göz tembelliği tedavisinin ileri yaşlarda çok mümkün olmadığını biliyorum. Yeni yeni gelişmeler reklamlar var ama gerçekten sonuç verip vermediğini bilmiyorum. Konuya hakim bir arkadaşımız göz tembelliği ve baskın atış gözü değişimi ile ilgili bir değerlendirme yapabilir mi?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Ufak bir hatırlatma ile giriş yapayım.

Sn üyeler. Küçük cocuklarınızı( 6 aydan itiraben) düzenli olarak göz doktoruna götürün. Eğer gözlerinde göz tembelliği yani ampliyopi varsa 5-6 yaşına kadar tedavisi mümkün. Çok basit bir tedavisi var. Ancak yaş geçtikten sonra malesef kalıcı oluyor. Ne kadar erken yakalarsanız o kadar iyi.

*Uyarı : Küçük cocuklar göz tembeli olduğunu anlamazlar. Çünkü diğer gören göz sayesinde görüşlerini normal zannederler. Genellikle bu durumu anladıklarında çok geçmiş olur.

Mr.Wayne. . Aynı durumdaıyz. Normalde sağakımdır . Ama sağ gözüm tembel. Sağ gözle atış yapamıyorum.

Üzgünüm şu an için tedavisi yok. Normalde insan vucudu 18 yaşına kadar gelişmesini sürdürür. Ama gözle ilgili kısım çok daha erken gelişimini tamamlar. Tembellik beynin görüş ile kısmının gelişimini tamamlamama halidir.

Zaten tembellik denmesi bundan. Gözü biri gördüğü için beynimiz tembellik edip diğer gözle ilgili gelişimini tamamalamamasıdır .

Cocukken gören göz kapatılır. Yani bir gözlük yada korsan bandıyla Tembel olan gözün çalışması teşvik edilir. Cocuk gelişim sürecinde olduğu için beyin bunu düzeltir. Malesef yetişkinlerde gelişim süreci tamamlandığı için tedavi şimdilik yok.

Çünkü sinir hücreleri yani nöral hücreler kendilerini yenileyemezler. Öyle olsa zaten felcin çaresi bulunurdu. Ama bu bilime güveniyorum. Belki ben görmem ama mutlaka çaresi bulunacaktır.

saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi