Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 7 Oy - 4.29 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silahların Tarihsel Gelişimi
Ben tesekkur ederim... Eskiden tarih dersi zor gecerdi simdilerde eskileri ogrenmek buyuk zevk veriyor...

Saygilar,

Alıntı

Sn ilksurfer,

Grand Turk firkasteyninin İngiliz HMS Bladford firkateyninin bir kopyası olduğu düşünülürse içine konulan tüfeklerin de 1700'lerin İngiliz tüfekleri benzeri olması gayetle uygundur. NTV Tarih dergisinin 6. sayısında çıkan bir yazıyı okuduysanız biz de 1740'larda İsveç'ten benzer tüfekler almıştık. Fakat konu tüfeklerin tam modelleri ve tipleri maalesef ne İsveç ne de İstanbul Askeri Müzelerince bilinmemektedir.

Saygılar, ve de tekrar sonsuz teşekkürler,

alikozanoglu

Alıntı

ilksurfer demiş ki:Ben tesekkur ederim... Eskiden tarih dersi zor gecerdi simdilerde eskileri ogrenmek buyuk zevk veriyor...

Saygilar,

Ne tesadüftür yukarda aktardığım bilgiler benim de zor geçen derslerimden derlediğim notlar. Islak, Uykusuz, Soğuk halde bu bilgileri alırken bayağı bir zorlanıyorduk. Ama şimdi sıcak odada net karşısında hakikaten zevkli oluyor. Hatta dün gece sabaha kadar Sn.alikozanoglu nun adresini vermiş olduğu sitedeki bilgileri zevkle okudum. Başlığın derya deniz bilgi ile dolup silahseverlerin zevkle okuması dileği ile..
Saygılar.

Alıntı

Sayın İlksurfer ve Sn Ali Kozanoğlu
Yukarıda fotoğraftaki Türk fitilli misket tüfekleri hakkında bilgi istiyorum.
Bu resim benim için çok önemli. Resimdeki süngüden koleksiyonumda bir adet var.
İngiliz 1740 tiplerine benziyor. Eşi kataloglarda yok. Bu nedenle resinde görünen tüfekler,
ama asıl süngüler hakkında resim, bilgi bulmamda yardımcı olur musunuz.
Saygılar
bsk

Alıntı

Musket'lerin, Yeniçeriler tarafından "misket" atan tüfekler olduğunu görünce hemen merak ettim ama Türkçe değilmiş, Fransızca bizim "atmaca" olarak adlandırdığımız kuşun erkek cinsine verilen "mousquette" kelimesinden türüyormuş.
Saygılar,
TT

Alıntı

Tufegin kesfinin Cin'den Osmanli'ya oradanda Avrupa'ya dogru gittigi dusunulurse kelimenin de misketten turemis olma olasiligi bence daha mantikli...

Alıntı

Sn.İlksurfer,
Bugün etimoloji (kökenbilim) sözlüğünden de baktım ama silahlar için sanırım misket kelimesi yabancı kökenli olan tüfeklerle birlikte gelmiş.
Ancak silah tarihi bilmeyen bir etimolog'un araştırması da olabilir Big Grin
Saygılar,
TT

Alıntı

Sn bskut,

The Grand Turk firkateyni içinde olduğu düşünülen silâhlıktaki tüfekler 1700'lerde İngiz ordusu tarafından kullanılan ve genel olarak Brown Bess (rivayete göre ceviz kundaklar ve zaman içinde kahverengi meneviş olan -yani bir tip kontrollu paslanma- sebebiyle ve de Kraliçe Elisabeth I.'e atfen verilmiştir. Halen çeşitli İtalyan ve İspanyol firmaları eski ve tarihi silâhların benzerlerini (replica) yapmaktadırlar. Resimdekiler tam olarak hangisi bilemiyorum. Ayrıca benzer tarihlerde diğer devletlerin de benzer silâhları vardı. Belki google'dan "replica muzzleloaders" veya "blackpowder arms" filân gibi aramak bir çare olabilir mi?

alikozanoglu

Alıntı

Sayın Ali Kozanoğlu;
Brown Bess'lerin Osmanlı tarafından alındığına dair bilgi varmı?
Askeri Müze'de bunlara rastladın mı?
Bendeki süngü anadolu kökenli olduğuna göre bir şekilde kullanılmış olmalı.
Yanılıyor muyum.
saygılar

Alıntı

Sn bskut,

1740'tan az sonra İsveç'ten "süngüleri ile beraber" alınan çakmaklı misket tüfekleri var ve o tarihlerde bir çok ülkenin süngülerinde susta veya halka ile kilitleme daha kullanılmıyor.
1738 İsveç modelinde kelebekli bir vida ve zigzag geçme oluğu ile bir takviye halkası bulunuyor. 1717-1746 Fransız modellerinde hiç bir kilitleme sistemi yok (ve bunların çok çeşitli versiyonları olduğu yazılı ki bu sebeple boylar çok farklı olabilir). Benzer tarihli İngiliz modellerinde de kilit sistemi yok, 1842 Avusturya Augutine karabina süngüsünde de. Ayrıca 1809 Prusya modelinde de.
Teşhis yönünden işiniz zor.
Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi