Mossberg 500 çalışma prensibi
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mossberg 500 çalışma prensibi
(26-12-2017, 02:15 PM)husrev demiş ki: Sayın yyildiz, sahip olduğum tüfekte bahsettiğiniz kadar bir sertlik gözlemlemedim. Ancak "biraz" sert diyebilirim ki zaten öyle olmalı. Youtube' da emniyet butonunu nasıl söküp takabileceğinizle ilgili birçok video var. Temizleyip yağlamak belki bir çözüm olabilir ancak herşeyden önce sayın Harun' la veya Tac87' den bir yetkili ile de görüşmeniz faydalı olacaktır.

Saygılar.

Selamlar.

Benzer emniyet sistemine sahip S55 tüfeğim var. Ardaki fark pamuk-demir farkı kadar var desem yeridir.
Bir söküp temizlemeye deneyim. Toplamayı beceremez isem parçaları toplar TAC87 nin kapısına dayanırız Smile

Saygılarımla.

Alıntı

(26-12-2017, 06:38 PM)yyildiz demiş ki: Bir söküp temizlemeye deneyim. Toplamayı beceremez isem parçaları toplar TAC87 nin kapısına dayanırız Smile

Konuyu inceleyelim. Size bilgi verelim. Kolayca çözebileceğiniz bir sıkıntı değilse, kapımız her zaman açık.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
(26-12-2017, 08:26 PM)harun demiş ki:
(26-12-2017, 06:38 PM)yyildiz demiş ki: Bir söküp temizlemeye deneyim. Toplamayı beceremez isem parçaları toplar TAC87 nin kapısına dayanırız Smile

Konuyu inceleyelim. Size bilgi verelim. Kolayca çözebileceğiniz bir sıkıntı değilse, kapımız her zaman açık.

Mossberg emniyetleri zaten biraz serttir. Kazara hareketi engellemesi amacıyla bu şekilde yapılmaktadır. Sportif tüfekler gibi kolay hareket eden mandallara sahip değildir.

Üç ihtimal görünüyor:

1. Emniyet mandalının altındaki yatakta (ball bearing) yağlanma ihtiyacı vardır.

2. Emniyet mandal vidası çok sıkılmıştır.

3. Emniyet mandalının altında, mekanizmaya giden kollarda ayarsızlık vardır.

Siz emniyet mandalını sökmeye çalışmayın. Çünkü:
- Üzerindeki vida biraz değişik, uygun olmayan bir tornavidayla sökmeye çalışırken vidayı bozabilirsiniz.
- Mandalı çıkardığınızda, emniyet doğru pozisyonda değilse, parçayı mekanizma içine düşürebilirsiniz, çok zor çıkıyor.

İlk işlem olarak mandalı sökmeden yağlama deneyebilirsiniz. Bir silah yağı veya orta kalınlıkta sakızlaşmayan bir endüstriyel yağ kullanarak mandal yatağına bir damla yağ damlatın. Mandalı birkaç kez ileri geri oynatarak, yağlamaya çalışın. Küre yatak (ball bearing) emniyet mandalının arka tarafında (dipçik tarafında). Yağlamayı o yöne yaparsanız veya yağı arkaya doğru kaydırırsanız daha iyi olur. 

Bu basit uygulama sonuç vermezse, tüfeğin namlu grubu ve ön el kundağını sökün, gövde ve dipçik grubunu bize gönderin. UPS veya MNG Kargo ile karşı ödemeli yollayabilirsiniz. Gönderirken lütfen kullanma kılavuzundaki arıza formunu doldurun. Kılavuzu kesmek istemezseniz fotokopi alıp doldurabilirsiniz. Adresimiz, kullanma kılavuzunda var.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Xlll, Karagoz, 1905sss, ugurucar57, PersonalDefence, yyildiz, husrev, sem
Selamlar.
Hafta sonu temizlik yaparken biraz yağlamayı denemiştim. Ancak "ball bearing " denilen kısımdan haberim yoktu. Bugün videolarda izledim. Tekrar deneyeceğim. Sizden almış olduğum Gunslick ürünler var, onları kullanıyorum.
Üzerindeki zımbırtının vida olduğunu anlamamıştım. Yine videoları izleyince jeton düştü. Ama videolarda genelde düz uçlu vida var. Evdeki bir kaç kutu bits uç setleri arasında sanırım uygun bir tane olacaktır.
Tüfek rahmetli kayınbaba dan kalma. En az 20 yıllık olduğunu tahmin ediyorum. Muhtemelen sizden alınmamıştır. Tahminimce ya hiç kullanılmamış yada bir kaç atış yapılmış sadece. Yaklaşık 2 yıldır bende olmasına rağmen bana da kullanmak nasip olmadı.
Dediğim gibi Ankara'da olduğumdan en kötü bir çay içmeye uğrarım.
İşin en kötü tarafı tüfekleri evde öyle bir yere tıkıyorumki, çıkarmak için iki kişi gerekiyor. Acil bir kasa almam lazım Smile

İlginiz için teşekkürler.
Saygılarımla.

Alıntı

(26-12-2017, 10:06 PM)yyildiz demiş ki: Tüfek rahmetli kayınbabadan kalma. En az 20 yıllık olduğunu tahmin ediyorum. Muhtemelen sizden alınmamıştır. Tahminimce ya hiç kullanılmamış yada bir kaç atış yapılmış sadece. Yaklaşık 2 yıldır bende olmasına rağmen bana da kullanmak nasip olmadı.
Dediğim gibi Ankara'da olduğumdan en kötü bir çay içmeye uğrarım.
İşin en kötü tarafı tüfekleri evde öyle bir yere tıkıyorumki, çıkarmak için iki kişi gerekiyor. Acil bir kasa almam lazım Smile

1990 yıllarında ithal edilen büyük parti Mossberg 500 ve Maverick M88 tüfekler var. Hatta o zaman gazeteler pazarlamış tüfekleri. Sizin kayınbaba yadigarının çeyrek asırı var. CTM'nin kuruluşu 1995, o zamanlar ortalıklarda yoktu, hatta "fikir" bile değildi.  Smile  Bizim Mossberg'lerin en eskisi 2015 üretimi.

Çok büyük ihtimalle yılların eylemsizliği ile sıkışmış bir emniyet mandalı var ortada.

YouTube'da "mossberg 500 safety replacement" olarak arattırın. Bazıları tüm tetik grubunu söküyor. dikkatli yapılırsa, bu videodaki gibi sökülebilir (mekanizma geride olacak) :

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Sabri, ilksurfer, yyildiz, 1905sss, husrev, Gravis_Pro, tirendaz, Cem1964, xf7er, wubıh

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi