Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mossberg 500 çalışma prensibi
Mossberg 500' ün çalışma prensibi ile ilgili bir video hazırladım. Herhangi bir konu hakkında ilk defa bir anlatımda bulunduğum için son derece amatörce olduğunu söyleyebilirim. Ancak bir mekanizmanın arkasındaki mühendisliği kendimce keşfetmek ve kendi tüfeğimin mekanizmasını anlamak benim için oldukça eğlenceliydi. Videoda kullandığım ve daha önce forumumuzda da tanıtılan "World of Guns: Gun Disassembly" programı, sahip olduğumuz veya olamadığımız birçok silahın çalışma prensibini bizlere göstermesi açısından gerçekten eşsiz bir program.

00:00 - 01:15 Tarihçe
02:18 - 03:23 World of Guns Tanıtımı
03:24 - 10:42 Maverick 88/Mossberg 500 Farkları
10:57 - 15:45 Tüfeğin Parçaları
15:46 - 35:05 Çalışma Prensibi

Bu arada Güncel satılan modeller ile tanıtımı yaptığım programda kullanılan model arasında 2 fark gözüme çarptı, onlarıda bu başlık altında açıklamak istiyorum. İlki emniyet mekanizması ile ilgili. Eski modellerde emniyet butonunun altındaki kola temas eden parça tetik kolu ile bütünleşik iken, günümüzde üretilen modellerde bu kısım ayrı bir parça olarak tasarlanmış. Alttaki resimde işaretli parça eskiden tetik kolunun bir parçasıymış.

[Resim: mossberg_trigger2.png]

Bir diğer fark ise Horoz' da mevcut. Horoz kertiği artık çift kademeli. Mekanizmayı yarıya kadar kurduğunuzda Horoz Tulumbası Horoz üzerinde bulunan ilk kertiğe takılıyor. Yani Horoz yarı kurulu şekilde kalıyor. Ancak bu haliyle kapsülü patlatacak güce ulaşamıyor. Mekanizmayı geriye çekmeye devam edip tam kurduğunuzda ise Horoz Tulumbası ikinci kertiğe takılıyor ve Horoz tam olarak kurulmuş oluyor. Bu hali ile tetiği çektiğinizde kapsülü/fişeği patlatabiliyoruz. Bu mekanizmanın amacı, Horoz tam kurulmadan ve Horoz Tulumbası tarafından yakalanmadan hemen önce el kundağını/mekanizmayı hızlıca ileri doğru ittirdiğinizde Horozun iğneye ulaşıp kapsülü/fişeği patlatmasını engellemek olduğunu düşünüyorum. Üstadlarda yorumlayabilirse sevinirim. Eski ve yeni Horoz tasarımı şu şekilde :

[Resim: mossberg500_hammers.png]

Saygılar.

Alıntı
32 üye teşekkür etti:
Ruhsuz, Karagoz, haplo, PersonalDefence, blacksea, ThePulchra, asuspc, bowhunter, faruk, Sabri, fuat_61, Borz, harun, matador, Carbon12, hymer, heisenberg, Fruktoz23, rainman, Cem1964, Tonyukuk ÖTUKEN, tekoglu, Gazanfer, demirci57, HZT, 12gauge, yyildiz, Yasin06, Gravis_Pro, Xlll, foottwo, PEHLİVAN
Acemi bir "YouTuber" olarak videonuzu çok beğendim. Devamını getirmeniz dileğiyle.

Youtube - Ömer Furkan Ata

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
Sn. Husrev,
Video da belirttiğiniz gibi Maverick 88 ile Mossberg 500 ün arasında ki bu 9 yıllık garanti farkı, zor bela kararını Maverick 88 den yana vermiş olan ben için, içime biraz şüphe düşmesine neden oldu.Ülkemiz için geçerli olmasa bile üreten firma ürettiği ülkede bir ürüne 1 yıl diğerine 10 yıl garanti veriyorsa, son kullanıcı olarak bana direk 1 yıllık bozulabilir 10 yıllık garantili olanı al ömürlük olsun izlenimi veriyor. Gönlümüz zaten Mos500 den yana lakin fiyat düşündürüyor. Birde işin diğer boyutu var ki o da şöyle; fiyat o seviyelere çıkınca alternatifler geliyor. Örneğin bir Benelli Nova gibi. Yada az daha koy Süpernova al gibi. Kafam iyice karıştı.

Alıntı

(12-08-2017, 03:19 PM)Yabgu35 demiş ki: Sn. Husrev,
Video da belirttiğiniz gibi Maverick 88 ile Mossberg 500 ün arasında ki bu 9 yıllık garanti farkı, zor bela kararını Maverick 88 den yana vermiş olan ben için, içime biraz şüphe düşmesine neden oldu.Ülkemiz için geçerli olmasa bile üreten firma ürettiği ülkede bir ürüne 1 yıl diğerine 10 yıl garanti veriyorsa, son kullanıcı olarak bana direk 1 yıllık bozulabilir 10 yıllık garantili olanı al ömürlük olsun izlenimi veriyor. Gönlümüz zaten Mos500 den yana lakin fiyat düşündürüyor. Birde işin diğer boyutu var ki o da şöyle; fiyat o seviyelere çıkınca alternatifler geliyor. Örneğin bir Benelli Nova gibi. Yada az daha koy Süpernova al gibi. Kafam iyice karıştı.

Öncelikle Türkiye'de her iki ürünün de garantisi 2 yıldır. 

Garantinin kısa olması ile mantığınız doğru gibi geliyor ilk bakışta ama öyle değil. Garantiyi sağlamlık göstergesinden çok bir pazarlama (marketing) stratejisi ve maliyet hesabı olarak düşünün. Yani siz M500 aldığınızda 10 yıllık garantiyi de satın alıyorsunuz, M88 ile ek garanti fiyata dahil değil.

1990'lı yıllarda Türkiye'ye girmiş birçok Maverick var. Yaklaşık 30 yıl sonra hemen hepsi sorunsuz işler durumda. Hatta şu sıralar Maverick sahipleri tüfeklerine bizim sıfır fiyatımızdan da fazla değer biçiyorlar.   Smile

Diğer bir konu ise, garantisi bitmiş dahi olsa, imalat hatası kaynaklı sorunları biz bir şekilde üretici ile görüşüp çözeriz. Bugüne kadar sadece Mossberg değil, tüm ürünlerimizde karşılaştıkları sorunlarda müşterilerimizi üzmemeye gayret ettik.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
husrev, Gazanfer, Yabgu35, al-me, Kara45, pasa_7676
Alıntı: 1990'lı yıllarda Türkiye'ye girmiş birçok Maverick var. Yaklaşık 30 yıl sonra hemen hepsi sorunsuz işler durumda. Hatta şu sıralar Maverick sahipleri tüfeklerine bizim sıfır fiyatımızdan da fazla değer biçiyorlar.   Smile

Sayın Harun, Mossberg' in ülkemize tekrar giriş yaptığından haberleri olmadığından ikinci el fiyatları böyle komik kaldı sanırım. Zamanla normal seviyelere geleceklerini düşünüyorum.

Sayın Yabgu35, aynı ikilemlerden ben de geçtim, ancak bu noktada sayın Harun' un dediklerine katılıyorum. Mossberg 500 ile beraber verilen garantiye "bonus" gözü ile bakmak gerekir ki zaten ülkemiz için birşey ifade etmiyor. Yurtdışında Maverick hakkında yazılanları da elimden geldiğince okudum. Kronik bir sorunu olmayan, uzun yıllar güvenle kullanılabilecek bir tüfek. İncelemede belirttiğim gibi mekanizmaları zaten aynı. Benelli hakkında yazdıklarınızda haklısınız ancak ben o opsiyonu zaten listemden çıkardığım için seçim yapmak benim için daha kolay oldu. Benelli kesinlikle kötü bir tüfek değil. Gerek forumumuzda, gerekse yurtdışında çok sevilen ve sorunsuz bir tüfek. Ben Mossberg'i seçerken şunları dikkate aldım;

- Özgün mekanizma tasarımı (Kaşık ittirmeden, parmak sıkıştırmadan fişek doldurmak gerçekten çok pratik, tang safety'    de ayrıca güzel)
- 1960 lardan günümüze kadar olan kullanıcı geri bildirimleri (Benim için en etkili neden bu oldu)
- Firmanın tarihçesi
- Bol aksesuar seçeneği

Siz de kendi +/- listenizi yaparak karar verme aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Son bir tavsiyede bulunmak istiyorum, içinize sinmeyen, gerçekten istemediğiniz bir tüfeği satın almayın. Eğer tutkuyla istediğiniz bir tüfeğe bütçeniz yetmiyorsa onun yerine başka bir tüfek almayın. Bütçenizin uygun duruma gelmesi için sabredin ve istediğiniz tüfeği alın.

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
demirci57, Sabri, harun, Yabgu35, ombra
Merhabalar,
Bugün kararımı vererek, en baştan beri içime sinen ve istediğim tüfeğe sahip oldum. Hiç boş yere kafa karıştırmamak gerekirmiş. Seçimim Maverick 88 7+1 ısı kalkanlı versiyonu oldu. Aslında 5+1 olanı tercihimdi lakin bayinin elinde o anda olmadığı için, bende elim boş çıkmamak için 4 cm den bir şey olmaz deyip bunu aldım. Smile Umarım kazasız belasız kullanmak nasip olur. Herkese teşekkürler.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
husrev, harun, Gazanfer, 1905sss, Kıraç Ata
İyi günlerde keyifle kullanırsınız inşallah, hayırlı olsun.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yabgu35
Selamlar.
Dün Mossberg 500A tüfeğimi kabaca temizleyip yağladım. Ancak emniyetinin sertliği dikkatimi çekti. Neredeyse tek parmakla açılıp kapanmayacak kadar sert. Bir iki defa açıp kapatınca parmak dayanmıyor ve iki elin başparmakları ile açıp kapatmak gerekiyor. Ne yapmam gerektiği konusunda fikir verebilen olursa sevinirim.
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın yyildiz, sahip olduğum tüfekte bahsettiğiniz kadar bir sertlik gözlemlemedim. Ancak "biraz" sert diyebilirim ki zaten öyle olmalı. Youtube' da emniyet butonunu nasıl söküp takabileceğinizle ilgili birçok video var. Temizleyip yağlamak belki bir çözüm olabilir ancak herşeyden önce sayın Harun' la veya Tac87' den bir yetkili ile de görüşmeniz faydalı olacaktır.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
sayın husrev paylaştığınız gönderi bilgi açısından muhteşem mossbergle ile ilgili türkiyede büyük türkçe kaynak kıtlığı var Big Grin teşekkürler Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi