Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sig Sauer P320 Fails Drop Test!
#11
Sn. Red Kit, yorumlarınız için teşekkürler. Aslında tahmin etmiştim burada özel bir mühimmat kullanılmış olabileceğini fakat, sizlerin teyit etmesi daha iyi oldu.
Kişisel görüşüm bu testlerin tamamen gerçeğine yakın bir şekilde simüle edilmesi ve ilgili test raporlarının bir platform altında veya üretici sitelerinde yayınlanmasıdır. (tıpkı Euro NCAP gibi)
Ancak malumunuz silah sektöründe bu ne kadar mümkün tartışılır.
 
Alıntı

#12
Bu konuyu biraz güncelleyelim. 
Sn.Rubikon'un paylaştığı videonun akabinde çok sayıda kullanıcı da bu testi yapmaya karar vermiş ve benzer sonuçlarla karşılaşmış. Gelen çeşitli eleştiriler üzerine de ilk videoyu yayınlayan Ohama Outdoors kanalı bir devam videosu yayınlamış. 

Paylaştığım ikinci video ise biraz daha farklı. Meraklı kanal sahibi silahlara düşme testi uygulamak yerine gerçek mermiler ve çekiç ile silahlara girişmeye karar vermiş. Güvenlik hak getire... Ancak TP9'un da testte yer alması sebebiyle videoyu paylaşıyorum.

Sig Sauer firması P320'in üretimini durdurdu(sorunu çözene kadar) ve tabancalar için bir güvenli tetik modifikasyonu yapacağını deklare etti, hazırlanan geliştirilmiş tetikli modeller basının önünde teste tabii tutularak güvenli oldukları gösterildi, ancak bu yapılacak geliştirmenin bir 'geri çağırma' olmadığını, isteyen kullanıcılar için yapılacak bir değişiklik olduğunu ve silahın çok sayıda testi geçerek güvenli olduğunu kanıtladığını savundu.
Hazırlanın yeni tetik paketinin kullanıcılara nasıl sunulacağı ise ilerleyen günlerde netleşecek.
Son videoda yeni tetik ile yapılan testi görebilirsiniz.

https://www.cnbc.com/2017/08/08/sig-saue...ously.html


http://www.thetruthaboutguns.com/2017/08...on-monday/
 
Alıntı
13 üye teşekkür etti:
lenduha, Zemre10, Rubikon, heisenberg, PersonalDefence, blacksea, Yasin06, lupus, tirendaz, husrev, ilksurfer, Simurg, Xlll
#13
Çekiçle vurarak bu testi taklit etmeye çalışmak bence çok doğru değil. İlk yapılan düşme testlerinin yavaş çekimlerinde görünen o ki tetik, kendi eylemsizliği sebebiyle silah yere düştüğünde hareket etmeye devam ediyor ve bu yüzden ateşlenme gerçekleşebiliyor. Zaten aksi takdirde, aldığı darbe sebebiyle iğne kurulu konumundan kurtulsa bile çekirdeğe iğne blok emniyeti sebebiyle ulaşamazdı. Yani Sig P320'de yaşanan problem düşmenin ya da çarpmanın verdiği darbe etkisi sonucu değil, tetiğin kendi ataletiyle geriye gelmesi sonucu ortaya çıkmış oluyor. Bu yüzden de tetik korkuluğunu sabit bir noktaya sıkıca dayadıktan sonra çekiçle vurmanın iğne blok emniyeti olan hiçbir silahı patlatması bence mümkün görünmüyor. 

Çekiçle vurulduğunda P320 o zaman neden patlıyor derseniz, videoda 7:36 ile 7:37 arasını ağır çekim modunda izlediğimizde Sig P320'nin tetik korkuluğunun darbe alınca tahtanın üzerinden kaydığını, silahın bu esnada serbest hareket ettiğini ve bu yüzden tetiğin kendi ataletiye geri gelerek silahı ateşlediğini görebilirsiniz. 

İkinci konu ise bu testler esnasında iğnenin kurulu kalıp kalmadığının pek üzerinde durulmaması. Bence bu konunun da üzerinde durulması, drop test prosedüründe bir zorunluluk olarak yer alması gerekir. Çünkü eğer silah yere düştüğünde iğne kurulu konumundan kurtuluyorsa, silah patlamasa bile kullanıcısının hayatını tehlikede bırakacaktır. Silahı tekrar eline alan kullanıcı tetiği çektiğinde fişek ateşlenmeyecektir.

Sonuç olarak Sig Sauer'in sayın Red Kit'in paylaştığı son videoda görünen testi bence tüm sorulara cevap veriyor. Önce silah belirli bir açıyla yere düşürülüyor, ardından da yere düşürülmüş silahla ateş ediliyor. Böylece silahın düşme esasında tetik ataletiyle ateş almadığı gösterildiği gibi, aynı zamanda iğnenin de kurulu kalmaya devam ettiğini anlayabiliyoruz. Tabi test için kullanılan aparat gerçek hayata ne kadar uyumludur orasını bilmek şu an mümkün değil. 

Saygılarımla.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
heisenberg, Red Kit, lupus, ilksurfer, alone61, Simurg, Tongel, Xlll
#14
(14-08-2017, 10:59 PM)PersonalDefence demiş ki: İkinci konu ise bu testler esnasında iğnenin kurulu kalıp kalmadığının pek üzerinde durulmaması. Bence bu konunun da üzerinde durulması, drop test prosedüründe bir zorunluluk olarak yer alması gerekir. Çünkü eğer silah yere düştüğünde iğne kurulu konumundan kurtuluyorsa, silah patlamasa bile kullanıcısının hayatını tehlikede bırakacaktır. Silahı tekrar eline alan kullanıcı tetiği çektiğinde fişek ateşlenmeyecektir.

Defalarca dile getirilmesine rağmen mevcut teknik şartnamelerimizde de yerli iğne ateşlemeli silahların testleri geçebilmesi için kapsüle temas olmaması yeterli teknik özellik olarak tanımlanmakta, darbe elemanının kurma elemanında sabit kalması şartı koşulmamaktadır.

(14-08-2017, 10:59 PM)PersonalDefence demiş ki: Sonuç olarak Sig Sauer'in sayın Red Kit'in paylaştığı son videoda görünen testi bence tüm sorulara cevap veriyor. Önce silah belirli bir açıyla yere düşürülüyor, ardından da yere düşürülmüş silahla ateş ediliyor. Böylece silahın düşme esasında tetik ataletiyle ateş almadığı gösterildiği gibi, aynı zamanda iğnenin de kurulu kalmaya devam ettiğini anlayabiliyoruz. Tabi test için kullanılan aparat gerçek hayata ne kadar uyumludur orasını bilmek şu an mümkün değil. 

Şahsen fabrika testlerine değil, gerçek saha testleri ve kullanıcı tecrübelerine inanan birisi olarak üreticinin söz konusu modeli evveliyatında da fabrikada defalarca videodaki gibi test etmiş olduğunu, ancak bu handikapı tespit edemediğini, silahın o hali ile tüm testleri geçmiş bir tabanca ve '' Glock Killer '' olarak piyasaya verilmiş olduğunu hatırlatmak isterim.

P 320 modelinde sorun, ateşleme iğnesi ve ateşleme iğnesi emniyet bloğu ile, kurma elemanı, ateşleme iğnesi emniyet bloğu açma manivelası, tetik kolu mesafeleri ve bunları taşıyan gövde bloğu ilişkilerinde;[Resim: Sig_P320_internal_safety.png]


[Resim: 33IDBYR.jpg]Ülkemizde ilk kez bir kamu ihalesinde zuhur ettiğinde sistemin handikaplarını izah etmeye çalıştığımızda, muhataplarımız hep firma yetkilisi ağzı yaptığımız imaları ile uyarılarımıza ağız burun kıvırmışlardı. Genelde verilen cevaplar bizde tabancaların namlu fişek yataklarına fişek sürülmeden taşındığı yönündeydi.  

Neyse... Bu hamur çok su götürür. teknik ayrıntılarla insanları sıkmanın alemi yok. Forumda kaç kez yazıldığını hatırlamıyorum, canlı örneklerle izah edildiği halde ısrarla kaale alınmayan temel bir düsturu yeri geldiği için tekrar hatırlatmak istiyorum; Duayen bir üreticiden çıkmış olsa bile, piyasaya yeni çıkan silah modellerine elinizde tuzlukla saldırmayınız!  

Saygılar.
 
Alıntı
21 üye teşekkür etti:
Red Kit, tirendaz, husrev, lenduha, heisenberg, kut4, ilksurfer, PersonalDefence, Rubikon, harun, blacksea, Ozan60, batuhanvurall, Zemre10, alone61, Simurg, orpeus, sem, wubıh, Xlll, alpago
#15
Sn.Personal Defence,

İğne emniyet bloğu ve videonun geneli ile ilgili olarak dediklerinize tamamen katılmakla birlikte, P320'nin çekiç darbesi sonucu ateşlenmesi esnasında diğer videolarda gördüğümüz büyüklükte bir tetik hareketine maruz kalmadan da ateş aldığı görülüyor.

Aşağıdaki 2 fotoda dikkatli bakarsanız, tabancanın tahta üzerinde kaymasının, ateş almadan sonra gerçekleştiğini görebilirsiniz. 

Görünen durum şudur ki; P320 tetik sistemi dışarıdan gelen bir kuvvet etkisiyle hata vermeye müsait durumdadır. Bu sorunun çözümü de tetiğin hareketini engelleyici bir tetik emniyetinin tabancaya yerleştirilmesidir. Çünkü; sıfır aldığınız bir tabancada birkaç gram hafif tetik bugün için çözüm olabilir, ancak sistem parçaları birbirine alıştığında, yıllar ve binlerce atım geride kalarak tetik sistemi iyice yumuşak hale geldiğinde 'ne derece' hafif bir tetiğin bu soruna sebep olduğunu bilmeden yapılacak bir 'iyileştirme' ancak bugünü kurtarmaya yarayacaktır. 

Sig Sauer P320'nin hikayesinden çıkarılacak çok ders olduğuna inanıyorum. Kendi adıma çıkardığım en önemli derslerden biri iğne emniyet bloğunun asla tek başına yeterli bir emniyet olmadığıdır.

Biraz reklam gibi olacak olsa da diğer bir ders de; birilerinin 'Safe action' derken aslında ne kastettiklerini daha iyi anlamak oldu. Smile

[Resim: p3201.jpg]

[Resim: p3202.jpg]

image upload
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
lupus, tirendaz, husrev, lenduha, heisenberg, ilksurfer, PersonalDefence, harun, scarface4086, alone61, Simurg, sem, Xlll, alpago
#16
Aklıma direk Iver Johnson geldi.

[Resim: hammer2hammer.JPG]

Saygılar.
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Red Kit, lenduha, heisenberg, PersonalDefence, harun, lupus, tirendaz, alone61, Xlll, alpago
#17
Konu hakkında detaylara vakıf olmak isteyenler için tüm meselenin güzel bir özeti.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
#18
"tokmak fired" testleri önemli tabi...
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kotucenk
#19
Bu hadiseden sonra Amerikonyalılar işi iyice makaraya vurmuş... Smile
[Resim: P320GAG1.jpg]
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
Carbon12, ombra, sem, ThePulchra, alone61, heisenberg, husrev, PersonalDefence, Vefasiz, Xlll, blueokkes, alpago, tirendaz, batuhanvurall, scarface4086, Surmene
#20
Ama bu poster daha bir sarkastik... Smile
[Resim: P320GAG2.jpg]
 
Alıntı
19 üye teşekkür etti:
ombra, sem, ThePulchra, Zemre10, alone61, Carbon12, heisenberg, husrev, Red Kit, Oberon, Vefasiz, Xlll, blueokkes, alpago, tirendaz, batuhanvurall, Murphy, scarface4086, Surmene
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi