Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sig Sauer P320 Fails Drop Test!
#1
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
Zemre10, Flobert, lenduha, Red Kit, lupus, Yasin06, sezgin63, heisenberg, kut4, ilksurfer, ahmetarslan, ERDAL, Murata, Rangeman, ThePulchra, OzgurSarigul
#2
Mevcut kılavuzun 25. sayfasındaki uyarı:

https://www.sigsauer.com/wp-content/uplo...V00_LR.pdf

[Resim: Ekran_Resmi_2017-08-07_23.06.06.png]


Kılavuzun bir önceki versiyonunda (P/N 8501300-01) 23. sayfada yer alan değiştirilmiş uyarı (Google Cache ile bir süre daha bakılabilir):

[Resim: Ekran_Resmi_2017-08-07_23.20.07.png]

Saygılarımla.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Yasin06, sezgin63, Red Kit
#3
İğnenin Glock' lardaki gibi yarı kurulu (Safe Action) değilde, tam kurulu olarak beklediği tek hareketli ve iğne ateşlemeli tabancalarda, düşme gibi ani şok ve sarsıntılarda tetik arka kolunun iğneyi salabileceği ihtimali videoda da gördüğümüz üzere daha önce forumda konuşulmuştu.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#4
Eski kılavuzlaran görüntüyü internette birileri paylaşmış:

[Resim: P320_660x319.jpg]
Aslında bu da eskinin yenisi. "Any Gun" ifadesi "Any Firearm" olarak editlenmiş... Neyse, konu bu değil.

Bu eski kılavuzda "Tabanca düşerse patlayabilir!" uyarısını okuyan Dallas Polis Teşkilatındaki silahlardan sorumlu memur, Departmana durumu bildiriyor ve önce tüm silahlar geri çağrılıyor. Sonra kılavuzdaki ifade oldukça yumuşatılıyor* ve Dallas Polis Teşkilatı bu açıklama ile birlikte silahların halen kullanımda oldukları açıklamasını yapıyor.

Sular duruldu derken, bir büyük av-silah marketi (Omaha Outdoors) bu videoyu yayınlıyor ve silah forumları şimdilik ikiye bölünüyor.

Saygılarımla.

*Tüm SIG SAUER tabancaları, sadece tetiğe basıldığında ateş edilmesini sağlayan etkili mekanik emniyet tertibatları içerir. Bununla birlikte, bir ateşli silahı dolu bırakmaktan kaçınmak için daima önlemler alınmalıdır. Oldukça düşük ihtimal de olsa, dolu herhangi bir silahın düşürüldüğünde deşarj olması hala mümkündür.
 
Alıntı

#5
Biraz konu dışı. Videoda sanki şahlanma biraz fazla gibi .

Tabancalarda şahlanmayı ölçen bir sistem yada ölçü var mı ?
 
Alıntı

#6
Merhabalar,
Revize edilen ve şu anda kullanıcılara sunulan klavuzda ifadeler aşağıdaki şekilde düzeltilmiş.

Mealen diyor ki; "Biz bu tabancaları sadece tetiğe basıldığında ateş etsin diye tasarladık. Ama siz bu tabancaya normalde yapmayacağınız eziyetleri kronik olarak yaparsanız, bizim tasarımımıza zarar verirsiniz ve tekrar kullanmadan önce getirin bir gözden geçirelim. Tabancayı bir çoban değneği gibi kullanırsanız, e bu da kul yapısı patlar."


https://www.sigsauer.com/wp-content/uplo...proof2.pdf

[Resim: Sig_Rev01.png]

upload image


Bu vesile ile forumunuza katılmak çok güzel. Sizlerden öğreneceğim çok şey var, başta üstadlar olmak üzere herkese selamlar.
 
Alıntı

#7
(08-08-2017, 12:04 AM)Yasin06 demiş ki: İğnenin tam kurulu olarak beklediği tek hareketli ve iğne ateşlemeli tabancalarda...

Sorun sadece ateşleme elemanının bekleme konumu değil Sn.Yasin06...  Ateşleme elemanının kurma elemanları ile ve tüm bunların gövde ve sürgü ile olan ilişkileri de çok önemli. Sürgüdeki ateşleme elemanını, gövdedeki kurma elemanı ile kurup, gövdedeki kurma elemanını da ayrı bir şase/kaset içerisine yerleştirip, ikinci bir kararsız bağlantı oluşturursanız, üretimde veya sahada meydana gelebilecek aksiliklerde bu tür sorunlar yaşanma riskini arttırırsınız. Eğer bu düzende ısrarcı iseniz ve asıl hedef kitleniz güvenlik amacı ile silah taşıyanlar ise, bu durumda ateşleme ve kurma elemanlarını tasarlarken, tetik çekme konforu vs den önce, her şartta emniyetli olacak şekilde tasarlamalısınız. 

Saygılar.
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Yasin06, Rubikon, PersonalDefence, Carbon12, heisenberg, lenduha, blueokkes
#8
Videodan anladığım kadarıyla tetik , silah o açı ile düştüğünde yerçekimi ataleti ile tetiğe basılmış gibi davranıyor.
Videoda tetik modifiyesi ( tetiğin hafifletilmesi ) ile sorunun giderilebileceği söyleniyor. Yada bir tetik emniyeti eklenebilir deniyor.
Çözümler basit gibi dursa da Sig Sauer gibi bir firmanın bunu gözden kaçırması enteresan geldi bana...
 
Alıntı

#9
Üstadlar,
Ben yanlış mı görüyorum? Tabanca yere düşüp patladığında sürgü geriye gdip tabanca tekrar kurulmuyor veya geride kilitli kalmıyor...
Bütün markalar bütün modelleri için bu test raporlarını yayınlıyorlar mı? Ben göremedim.
 
Alıntı

#10
(08-08-2017, 12:59 PM)Carbon12 demiş ki: ...Tabanca yere düşüp patladığında sürgü geriye gdip tabanca tekrar kurulmuyor veya geride kilitli kalmıyor...
Bütün markalar bütün modelleri için bu test raporlarını yayınlıyorlar mı? Ben göremedim.

Tabanca ateş aldığında tekrar kurulmuyor, çünkü içerisinde gerçek bir mermi yok. Kurusıkı ya da çekirdeği çıkarılarak böyle bir çalışma için hazırlanmış ve yalnızca iğnenin kapsüle ulaşıp ulaşmadığını kontrol eden mermilerde test gerçekleştiriliyor ve test için şarjöre her seferinde tek mermi basılıyor. Ancak gerçek mermi ve dolu şarjörle olsa dahi, sürgünün geri hareketi esnasında yere vurarak ya da tamamen serbest bir ortamda patlayarak sürgüyü kuramaması oldukça normaldir; bazı hafif gövdeli tabancalarda gözlemlenen 'gevşek tutuş' hadisesinin temeli de aynı konudur.

Her üretici bu ve benzeri testleri yapmalıdır, ancak hiçbir üretici bu tarz bir rapor yayınlamak zorunda değildir, zaten söz konusu video da bir silah/outdoor mağazası tarafından çekilmiş. Ancak videoda bahsedilen konu, Amerikan Ordu Şartnamesi'nin kabza-iğne bölgesine gelebilecek bir darbeyi simüle edecek bir test prosedürüne sahip olmadığı, ve bu problemin 'bilindiği kadarıyla' ordu ihalesinde görülmediği. 

Bu videodan çıkarılacak en önemli ders, silahlı güvenlik güçlerinin şartnamesini oluşturan uzmanların ve bu ihaleye silah veren üreticilerin, ateşli silahın mekanik fonksiyonlarının her şart altında mükemmel şekilde işleyip işlemediğini kontrol edecek test ve ihale prosedürünü hazırlarken çok ama çok daha titiz olmaları gerektiğidir. Eğer Sig Sauer P320, bu işlerin en detaylı yapıldığı, bu işlerle uğraşmaktan artık bir gözü kapanmış abilerin arasından, bu problemle ihale kazanarak Amerikan askerinin kılıflarında yer bulacak ise; tüm dünyada şartname hazırlayan uzmanların şapkalarının önüne koyarak 'acaba?' sorusunu kendilerine sormaları, ve bu tabanca ve söz konusu ihaleden gereken dersleri çıkarmaları gerekmektedir.
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
DaRkNeSs-, Murata, lupus, Carbon12, Yasin06, serdaraktas, lenduha, Sakin, zarif_, blacksea, heisenberg, Tongel, PersonalDefence, xeorx, Simurg, Fruktoz23
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi