Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni bir Emniyet Mekanizması
Merhaba
Yarı otomatik Tabancalar(SA/DA) ve Revolverlere uygulanabilen bir Mekanizma geliştirdim.Patent müracaatında bulundum.
Mekanizmanın eşsiz bir avantajı,silahı iki eliniz ile kavradığınızda,bir eliniz tetikde iken diğer elin başparmağı ile,Gezi aşağı bastırarak,Horozun iğneye ulaşmasını engelleme olanağı..Bir profesyonel için anlamlı olmayabilir fakat stres altında olan ve elleri titreyen biri için,hayat kurtaran bir özellik  diye düşünüyorum..En çok eleştiriyi,ilk hareketin el ile kurulması zorunluluğundan dolayı alıyorum.Silahı tam emniyete almak istediğimden bu şekilde tasarladım.Gezi aşağı bastırdığınızda ,tetik manivelasını da aşağı bastırmış ve tetiği devreden çıkarmış oluyorsunuz.Böylece Tetik için ikinci bir emniyete gerek kalmıyor.Ama piyasanın talebi doğrultusunda ilk atışıda Tetik ile kurma özelliği kazandırılabilir...
Lakin bu şekilde bile,patlamayan bir mermide, tetik ile kurmak zaten mümkün!
Parçaların azlığı ve tasarımın basitliği, bakım ve arıza ihtimalini en aza indiriyor.İmalatı da kolaylaştırıyor..
Aşağıdaki linkte kısa bir tanıtım videosu mevcut..

Olumlu,olumsuz fikirlerinizi duymayı çok isterim.
Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sezgin63, Hakan_, ckenarli, Saka
Sn erhank9,

İşin teknik yönü ile ilgili yorum yapabilecek bir bilgi birikimim yok, umarım yeni ufuklar açabilecek bir çalışma olur. Fakat benim ilk aklıma takılan hareketli gez ile nişan almak, doğru vurmak mümkün olabilecek mi? Bu konuda çalışmanız veya denemeleriniz var mıdır?

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
erhank9
Horozu kurduğunuz anda,gez kendi konumuna otomatik olarak dönüyor.o bakımdan bir sıkınti olmuyor..gezin hareketli olması fikri rahatsızlık yaratsada,iyi üretilmiş bir mekanizmada sorun olmaz..lakin gezin baglı olduğu sürgüde zaten hareketli ve bir miktar boşluğa sahip.
Saygilarımla

Alıntı

Erhan Bey öncelikle başarılar dilerim.

SA DA tabancalara uygulanabilir demişsiniz ama gördüğüm kadarıyla sizin sistem SAO çalışıyor. Horozu kurarak emniyeti devre dışı bırakıyorsunuz.

1911, BHP gibi silahları atım ytağı dolu horoz inik kulanmak gibi olmuş. Belki göremedim ya da anlayamadım.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Karagoz, tirendaz, PersonalDefence, Fruktoz23
Merhaba
Silah DA bir silah.Yalniz gezi indirerek,horoz ile kilitlediğinizde,tetik manivelası aşağı bastırilir ve tetik işlevsiz olur.Horozu geri cektiginiz an,manivela yerine oturur ve silah  yine DA olur.Gezi asaği bastirmadan kullanirsaniz yine  tetik ile kurup atış yapabilirsiniz.
Saygılarımla

Alıntı

(02-08-2017, 07:58 PM)erhank9 demiş ki: lakin gezin baglı olduğu sürgüde zaten hareketli ve bir miktar boşluğa sahip.

Tamam da, arpacıktan bağımsız bir hareketi yok ki.

Emek verdiğiniz için olumsuz bir şey yazarak sizi üzmek istemediğimden nasıl bir yorum yazacağımı bilemedim açıkçası.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Karagoz
Teşekkür ederim
Arpaciktan bağımsız değil ama namludan bağımsız bir hareket mevcut.Namluda hareket ediyor.sürgüde.Sanırım,kaliteli  bir imalat ile bu oynamaların minimum seviyeye indiği konusunda bana katılırsınız.O yüzden hepimiz kaliteli imal edilmiş silahları tercih ederiz.Aynı şey,hareketli namlulu ve sabit namlulu silahlar konusunda da mevcut.Sabit namlulu silahların daha iyi Hedef aldığı düşünülür,lakin hareketli namlulu silahlarda pekala iyi hedef alır.Bu konuyuda bu bakımdan ele almakta fayda var.Sert bir yay ve kaliteli bir imalat,arpacığın hep ayni konuma donmesini ve atış kabiliyetine olumsuz etki etmemesini sağlar.
Saygilarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Murata
(03-08-2017, 10:33 AM)erhank9 demiş ki: Teşekkür ederim
Arpaciktan bağımsız değil ama namludan bağımsız bir hareket mevcut.Namluda hareket ediyor.sürgüde.Sanırım,kaliteli  bir imalat ile bu oynamaların minimum seviyeye indiği konusunda bana katılırsınız.O yüzden hepimiz kaliteli imal edilmiş silahları tercih ederiz.Aynı şey,hareketli namlulu ve sabit namlulu silahlar konusunda da mevcut.Sabit namlulu silahların daha iyi Hedef aldığı düşünülür,lakin hareketli namlulu silahlarda pekala iyi hedef alır.Bu konuyuda bu bakımdan ele almakta fayda var.Sert bir yay ve kaliteli bir imalat,arpacığın hep ayni konuma donmesini ve atış kabiliyetine olumsuz etki etmemesini sağlar.
Saygilarımla

Gezi iki parçalı; bir kısmı hareket etmeyen şekilde neden düşünmediniz? Ters U biçiminde sürgü üzerinde sabit bir gez görevini yaparken, altında horozu ve tetiği kilitleyen emniyet mekanizmanızı bağımsız hareket ettirebilirdiniz. 

Tasarımda en zayıf noktanız sürgünün en gerisinde, yayla yukarı itilen emniyet mekanizmanızın yukarı fırlamasını engelleyen ince köprü gibi görünüyor. Bir düşme ya da çarpma ile deforme olduğunda kilidin takılı kalma ihtimali güçlenir, en iyi ihtimal nişan hattı bozulur. Ancak yukarıda bahsettiğim emniyet mekanizmanızın üzerindeki sabit gez, yaylı emniyet mekanizmanızın da yukarı fırlamasına da engel olabilir.

Herşey bir yana, böyle bir tasarımı düşüncede ya da ekranda 3D modelde bırakmadan fiilen uygulamış olmanız bile takdire şayan. Dahası için yolunuz açık olsun.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.lenduha
Yapıcı yorumunuz için teşekkür ederim.Ayrıca konuya hakimiyetiniz belli.Videodaki bir prototip.fikrin kabaca çalışır vaziyete gelmiş hali.Bu bakımdan eksikliklerinin olması yadırganmamalı.Elbette üretime geçmeye değer görulür ise, ince değişiklikler yapilacsk ve dayanımi arttırılacaktır.

Saygılarımla

Alıntı

(04-08-2017, 02:41 PM)erhank9 demiş ki: Sn.lenduha
Yapıcı yorumunuz için teşekkür ederim.Ayrıca konuya hakimiyetiniz belli.Videodaki bir prototip.fikrin kabaca çalışır vaziyete gelmiş hali.Bu bakımdan eksikliklerinin olması yadırganmamalı.Elbette üretime geçmeye değer görulür ise, ince değişiklikler yapilacsk ve dayanımi arttırılacaktır.

Saygılarımla

Sn. erhank9

Gezi aşağı bastırıp aynı anda horozu indirmektense, yalnızca gezi aşağıya bastırarak silahı emniyete almak daha pratik görünüyor. 
Aşağıdaki videoda bir örneği mevcut. Benim düşüncem bu sistemdeki gezi decocker gibi kullanabilirseniz daha uygun ve faydalı bir model ortaya çıkabilir.
Bu arada çalışma için elinize sağlık, bir şeyler üretip ortaya koymak sanıldığından çok daha zor bir iş.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
S@riyerli

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi