Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winchester SXP Dipçik Değiştirme
(17-01-2018, 12:56 AM)tirendaz demiş ki: Ancak bu sefer de şu sorun çıktı: ray ve gövde aluminyum fakat bağlantı vidaları çelik! Yine sayın yivlicinin yönlendirmesi ile lazer ile aluminyum kaynak yapıldı.

Hayırlı olsun Sn tirendaz.

Gövdenin rayın altına gelen üst kısmının et kalınlığı çok ince olabilir mi, yani yeter miktarda diş açacak malzeme kalınlığı yok mu acaba? Malzeme çok ince değilse, gövdenin alüminyum alaşımı olması delinip base bağlanmasına engel olmamalı diye düşünüyorum. Yıllar önce sahip olduğum alu alaşım gövdeli tüfeğin kasası üstten delinip sorunsuzca MAK base bağlanmıştı, geri döndürülebilir bir uygulama idi, base i çıkartıp diş deliklerini uygun tapalar ile körlemek suretiyle. Lazer kaynağın kötü tarafı geri dönüşü olmaması, gerçi Sn yivlici konunun uzmanı, o ayrı.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Sağolun sayın blacksea,
Ray geldiği hali ile kasaya bağlanabilir halde değildi. Çok ilginç ama sanki başka bir tüfek için yapılmış gibiydi. Anladığım kadarı ile sayın yivlici rayı kasaya adapte edebilmek için ray kaidesini bir miktar inceltmek zorunda kaldığı için ayrıca tedbir daha almamızı önerdi.
'' Normal şartlarda bu yaptığım montaj işini görür ama sen bu tüfekle çok atış yapacak gibi duruyorsun'' dedi ki haklı: red dot ile nasıl atış yapılır, onu da öğrenmem gerek Smile
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blacksea
(19-01-2018, 12:13 AM)tirendaz demiş ki: '' Normal şartlarda bu yaptığım montaj işini görür ama sen bu tüfekle çok atış yapacak gibi duruyorsun'' dedi ki haklı: red dot ile nasıl atış yapılır, onu da öğrenmem gerek Smile

Sayın tirendaz,

Size bildiğiniz konularda ukalalık etmek istemem. Benim Red-dot'la iki göz açık atış yapmam için, her iki göz açıkken kırmızı noktayı dürbün gibi içinden bakmadan hedefte görmem biraz zaman aldı. Bol bol tüfek omuzlayıp kırmızı noktayı hemen hedefte görmek için kuru Red-dot çalışması yapmıştım  Wink Kas hafızası gibi göz hafızası da zamanla gelişiyor, sonra anında bummm. Bu refleks gelişince Red-dot sight, reflex sight oluyor.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, lenduha, PersonalDefence
Teşekkür ederim sayın Sabri,
Tam da dediğiniz biçimde kullanmayı hayal ediyorum: geleneksel okçuluk yaparken ecnebilerin "instinctive shooting'' dedikleri melekeyi kazanmaya çalışmıştım.
Bu tüfeğin kara gün tüfeğim olmasına karar verdim: hedefe doğrultup düşünmek, hizalamak zorunda kalmadan atış yapabilmeye çalışacağım.
Yani sonunda o red dot dolaba geri dönecek inşallah. Smile
Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, lenduha
Merhabalar sizin tüfeğinizde namluda beyazlaşma oluyormu İstanbul silahı aradım pek ilgilenmediler

Alıntı

(19-01-2018, 12:46 PM)tirendaz demiş ki: Bu tüfeğin kara gün tüfeğim olmasına karar verdim

Sn Tirendaz,

Bu ifadeyi görünce sorma ihtiyacı hissettim. Belki de ben beceriyorum veya benim tüfeğe özel bir araz bilmiyorum ama ben Sxp Ultimate Defender modelinde yaptığım 1500-2000 atımda 6-8 kez diyebilirim gavurun "double feed" dediği hadiseyi yaşadım. Başlarda tüfeğe toz konudrmayıp kesinlikle tutuş şeklimle / manipülasyonla alakalı olduğunu düşünüyordum ama gayet dikkatli kesin ve net hareketlerle manipüle ettiğimden gayet emin olduğum anlarda da başıma gelince bu konudaki fikrim değişti.

Siz hiç bu hadiseyi yaşadınız mı? Fabrikaya göndersem ilgilenirler mi çok emin değilim. Ben aslında gözle de şarjör tüpünden gelen fişeği durduran sac parçanın köşelerindeki çok hafif yuvarlaklaşma - parlamayı görebiliyorum. Muhtemelen oluşan bu ufak malzeme eksilmesi şarjör tüpünden gelen fişek dip tablası  da biraz çap olarak küçük veya fazla yuvarlak hatlı ise bu soruna sebep oluyor olabilir diye düşünüyorum. Sizin tüfekte o parçayı gözle inceler misiniz bir daha ki temizlikte. Sizin tüfekte de benzer bir yıpranma var mı? 

Bu hadisenin yaşandığı çoğu durumda basitçe sorunu giderip atışa devam edebildim ama bir iki seferinde tüfeği sökmek zorunda kaldım, hatta öyle bir sıkıştı ki meret, sökmekte bile zorlandım diyebilirim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Mertarıer,
Namluda bir sıkıntı oluşmadı, ama haklısınız ilgilenmezler sağolsunlar.
Sayın aseyhan,
Bendeki model Winchester SXP Defender High Capacity. İlk 1000 atışa yaklaştım ancak sadece bir kez dediğiniz gibi bir sorun yaşadım: geri tepmeyi pompalama hareketine katkısı olsun diyerek kontrol edebilirim düşüncesi ile elcikteki elimi gevşek tutuyordum. Sonuçta fişeği tahliye edemeden bir fişek daha sürülmeye çalıştı vs vs.
Boş fişeği zorlayarak çıkartabildim, sorun giderildi.
Atış sayım az, henüz bir aşınma görmüyorum ama elbette resim çeker ve paylaşırım.
Siz dipçik vs konusunda bir ilerleme kaydedebildiniz mi?
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
Sn Tirendaz,

Ben dipçiğe ve benim için pek ideal sayılmayacak erişim mesafesine bir şekilde alıştım sanırım. Aslında kitabi anlamda çok sağlıklı bir tutuş veya duruşum yok ama bir şekilde vücut veya kas hafızası diyelim tüfeğe göre kendini ayarladı. İlginç bir şekilde sert doluları dahi atarken hissedilen tepme de bu duruş/tutuş oturması ile azaldı. Bu tüfekte hissiyat anlamında yarı otomatik tüfeklerden bile daha az tepme hisseder oldum. Manipüle hızım da benim amatör ihtiyacım için yeterli seviyeye geldi. Tüfeğe dair hala alışamadığım şey "ghost ring" nişangah. Aslında hesapta hızlı hedef bulma, kaldır at için yapılmış nişangaha göre ben V gez ile hala daha hızlı hedef buluyorum. Red dot ile sorun yok.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Sn.aseyhan,

Ben sizin anlatımınızdan 'double feed' dediğiniz hadisenin kurma kolunu çektiğinizde kaşığa iki fişeğin aynı anda düşmesi olarak algılıyorum. Eğer sorun bu ise Sn.tirendaz'ın tüfeğinde bu sorunla HİÇ karşılaşmadık. 

Dipçik konusunda Yıldırım Av'dan temin ettiğimiz dipçik tüfeğe 'neredeyse' tam uydu. Montaj gerçekleştiğinde sağ ve sol tarafta 1mm'nin altında bir taşma var ancak bu bizim için kafaya takılacak bir problem değil. Dipçik malzemesi sert bir plastik, ancak elcik ve dipçik pedi oldukça yumuşak, atış esnasında can yakmıyor, atışı konforlu.

Tüfeğin üzerine bir de TacStar fener monte ettik, fener fiyatı bütçeye Özkursan Kama fişek ile ateş edilmiş gibi adeta, ancak 50 metrelik bir otoparkta yaptığımız denemede ışığın gayet yeterli olduğunu tespit ettik.  

Sn.tirendaz'ın SXP'sine SightMark reddotunu takmanın akabinde atışın oldukça keyifli bir hal aldığını söyleyebilirim. Yivsiz üzerinde red dot ile ilk kez atış yaptım, iki göz açık atış yapmanın bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum... Eğer bir 'Kara Gün' tüfeği saklıyorsanız, imkanınız elveriyor ise üzerine mutlaka red dot takmak gerekir diye düşünüyorum. Bir tüfek ile dövüşecek olsaydım, üzerinde red dot'u KESİNLİKLE isterdim.

Tüfeğin son haline dair bir kaç foto:

[Resim: 20180204_104616.jpg]

[Resim: 20180204_104618.jpg]

[Resim: 20180204_104624.jpg]

[Resim: 20180204_104621.jpg]

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Yasin06, aseyhan, Sabri, tirendaz, Karagoz, harun, Xlll, Murata, wubıh, karabasan, mimaslan, lenduha, husrev, blacksea, BBNinca
Bu tüfeği hallettiğimize göre sıra ATA CY Tactical'a son bir şans vermeye geldi Smile

Fener tac87'den: evet, pahalı sayılabilir ama ürünün arkasında sayın harun var, sağolsun, varolsun.

Fener için tek eleştirim fenerin uzaktan kumanda düğmesini basılı tuttuğunuz sürece çalışıyor olması olabilir.Kumanda üzerinde iki düğme var, ikisi de aynı biçimde çalışıyor. Kumanda düğmeleri çok rahat, ancak bir düğmenin feneri sürekli açık tutmaya ayrılmış olmasını isterdim. Bu durum ürün kutusunda belirtiliyor, benim gözümden kaçmış, çok da önemli değil (belki tüm fenerlerde bu şekildedir). Kumanda parçasını kenara kaldırdım Smile

Red dot şu an sayın XIII'ün forumda satışa sunduğu ürünün aynısı. Tesadüf, sayın harun ile burada yazışmamız sonucu kendilerinde bulunmadığını öğrenince yurtdışından bir dost aracılığı ile getirttikten 1 hafta sonra sayın XIII'ün ilanını gördüm. Hemen hemen aynı fiyata geldi, ihtiyacı olan tekrar düşünsün derim Smile

Red dot ile nişan almak neredeyse utanç verecek kadar kolay Smile Winchester'ın  o herkesin pek sevdiği yeşil plastik arpacık zımbırtısını ikinci gün söküp atmış, sonra da bandın üzerinden o minicik pirinç arpacığı göreceğim diye uğraşıp durmuştum. Kabul ediyorum, çok iyi bir kaynak yapamıyorum: hem gözlüklü olmam, hem de gözümün 20 cm önünde gerçekleşen şiddetli bir patlama fikrini sevmediğim için kaynak noktam daha çok alt çene kemiğim oluyor. Çok iyi kaynak yapabilen bir arkadaşım red dot'un pozisyonunu yüksek buldu ama bu bir sorun mudur, alışkanlık ile değişir mi, bilemiyorum. Bendeniz pek memnunum Smile

Dipçik çözümü hiç ummadığım yerden, Doxcarms'dan geldi. Birkaç farklı dipçik modelini denedikten sonra fotoğraftaki modelde karar kıldık.

Bu küçük projemiz bir kez daha gösterdi ki; memleketimizde silahlar ile uğraşmak istiyorsanız muhakkak aklıbaşında, bilgili, sabırlı dostlarınız olmalı; yoksa tek başınıza delirir, kalırsınız.

Bu vesile ile forumumuza tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
Red Kit, Yasin06, Kara45, harun, hunter 12, Sabri, PersonalDefence, Xlll, Murata, ilksurfer, karabasan, mimaslan, lenduha, blacksea, bilhan, BBNinca

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi