Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah ruhsatı yönetmeliği değişti!
(29-07-2017, 01:52 AM)rebel_43 demiş ki: Özet geçtiğiniz 4. Maddenin geçerli olması şu an için rüya gibi duruyor. ?

Resmi gazete de yayımlandı ve yasalaştı diye başka kaynaklardan da haberi okudum, bu durumda hayal gibi durmuyor sadece ne şekilde uygulanacak her dilekçe yazana bu kadar istihkak verecekler mi, her ruhsat sahibini kapsıyor mu yoksa sadece taşıma ruhsat sahipleri için mi geçerli olacak 1000 mermi istihkak kı bu konuda bir açıklama bulamadım. eğer konu ile detaylı ilgilenen forum üyesi arkadaşlarımız var ise bilgi verirlerse çok memnun olurum, saygılarımla...

Alıntı

Benim görüşüm 4. maddenin silah severler açısından umut verici olduğu yönünde.
Şu saatten sonra bu istihkakın verilmesi bakanın yetkisi dahilinde. Yasada 5 katına kadar arttırma yetkisi denilmiş, yani 250' ye de çıkabilir 1000'e de.
Ruhsat konusunda ise taşıma ve bulundurma ayrımı olacağını düşünmüyorum.

Yasanın geneline bakıldığında iş biraz siyasal görünüyor. Özellikle mevcut yürüyen soruşturmalar ve ihraçlar böyle bir ihtiyaç doğurmuş olabilir.
Mermi istihkakıda işin silah sahiplerini ilgilendiren yegane kısmı. Fırsattan istifademiz olursa ne ala. Bundan gayri umudumuz içişleri bakanlığı.
Hadi be bakanım güldür yüzümüzü Big Grin

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, drmehmet
Sanırım sonunda devlet de 200 mermiyle silah kullanmanın öğrenilemeyeceğini anlamış. Beklentimiz silah eğitimi verilmeden ruhsat verilmeme yönünde.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
alpsaral, pasa_7676, hamza, drmehmet, ckenarli
(29-07-2017, 05:55 PM)tabularasa demiş ki: Anladığım kadarıyla mevcut düzenleme ile ruhsat için gereken yazışmalar bakanlıkla yapılacağı için süreç uzayacak. Umarım iyi olur. Ve yıllık mühimmat istihkakının 5 katına çıkartılma olasılığı (olasılık bile olsa) oldukça güzel bir haber.

Ancak benim şöyle bir durumum var;

Temmuz ayı başında MKE'den sıfır silah satın almak üzere, satın alma belgemi çıkarttırdım. Ancak karşıma çıkan bir fırsat ile ikinci el bir tabancanın pazarlığını tamamladım ve bir miktar ön ödeme yaptım. Şu halde ikinci el silah satın alma evrakına ihtiyacım olacak gibi görünüyor.

Sizce nasıl olur? Bakanlıkla tekrar yazışma mı yapılır yoksa silah şube kendi içinde silah devrini halleder mi?

Merakımı gidermeme yardımcı olursanız çok sevinirim sevgili forumdaşlar.

Saygılar.
Ankara'daki uygulama:
Satış senedini aldıysanız dosyanıza geri verip,karşı taraftan aldığınız dilekçeyi işleme koydurup dosyalar birleşiyor.Notere gidip devri yapabilirsiniz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tabularasa, Fruktoz23
(29-07-2017, 11:47 PM)murat5555 demiş ki: Ankara'daki uygulama:
Satış senedini aldıysanız dosyanıza geri verip,karşı taraftan aldığınız dilekçeyi işleme koydurup dosyalar birleşiyor.Notere gidip devri yapabilirsiniz.

Evet, satış senedini aldım. Umarım Sivas'da da uygulama aynı şekildedir.

Cevabınız için teşekkür ederim sayın murat5555.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
murat5555
(29-07-2017, 11:23 PM)Ruhsuz demiş ki: Sanırım sonunda devlet de 200 mermiyle silah kullanmanın öğrenilemeyeceğini anlamış. Beklentimiz silah eğitimi verilmeden ruhsat verilmeme yönünde.

Devletin bi halt anladığı yok. Eğer anlamış olsaydı, doğrudan yasa/yönetmelik değiştirirdi. Bunun yerine yetkiyi siyasi iradenin keyfine bırakmış. Siyasi irade de mevzuya sizin baktığınız açıdan bakmıyor.

Konunun bu kadar bile ilerleyebilmiş olmasında teşekkür edilecek iki kişi var, o kadar...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, Ruhsuz, LAMRETOEJ, lenduha, asc
(30-07-2017, 10:02 AM)harun demiş ki:
(29-07-2017, 11:23 PM)Ruhsuz demiş ki: Sanırım sonunda devlet de 200 mermiyle silah kullanmanın öğrenilemeyeceğini anlamış. Beklentimiz silah eğitimi verilmeden ruhsat verilmeme yönünde.

Devletin bi halt anladığı yok. Eğer anlamış olsaydı, doğrudan yasa/yönetmelik değiştirirdi. Bunun yerine yetkiyi siyasi iradenin keyfine bırakmış. Siyasi irade de mevzuya sizin baktığınız açıdan bakmıyor.

Konunun bu kadar bile ilerleyebilmiş olmasında teşekkür edilecek iki kişi var, o kadar...

Çok haklısınız sayın Harun, millet sadece mermi sayısına bakıp ümitleniyor. Aslında önündeki ağaca bakanlar, arkadaki ormanı göremiyorlar.

Saygılar

Alıntı

Bazı holdinglerden fazla vergi veriyorum. Sınır ne olacak acaba. Smile

Alıntı

Bir şeyi merak ettim; mermi istihkakı 1000 olunca yine eskisi gibi MKEK marka fişek alabilecek miyiz, yoksa 9x19'u sadece Turaç mı üretecek? Smile

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
eraonk, sezgin63, Fruktoz23, alpini77

Bu konuda değişikliğin sebebi vekiller ve bazı üst düzey  godomanlar. Her sene 200 yerine tek seferde 1000 tane almak için yapılmış.  Vatandaş nasıl olacakta içişleri bakanınına ulaşacak derdini anlatacak.  Vatandaşa yansıması zor bir gelişme. 

Orman kanununa muhalefet suç olmaktan çıkmış. Bu adrese teslim düzenleme gibi. 

Zaten bazı kısımlar eksik yazılmış. CB danışmanları ve bazı diğer üst düzey kamu personeline ruhsat harcından muaf  taşıma  hakkı tanınmış. Hatta bazı üst düzey kamu personeline  ömür boyu taşıma hakkı tanınmış. Yasa daha çok  üst düzey kamu personeline yönelik kolaylıklar sağlıyor. 

Vergi konusu isabetli olmuş. Belki daha çok  vergi  için teşvik  sağlar. Hatta ben olsam belli miktarı aşandan ruhsat harcını düşük yada muaf tutarım. Adam zaten milli ekonomiye ve devlete  katkı sağlamış.

Saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lenduha, Ruhsuz, Murphy, alpsaral, sezgin63, tabularasa, Fruktoz23, shelby, DaRkNeSs-, Gazanfer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi