Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah ruhsatı yönetmeliği değişti!
Exclamation 
Silah ruhsat yönetmeliğinde değişiklik yapılmış. Paylaşıldımı bilmiyorum.

Özetle:

1. Valilerin yetkisi yeniden içişleri bakanına geçmiş, bakan yetkiyi vali veya müsteşalarına devredebilecek.
  2. KHK ile ihraç edilenler ruhsat alamayacaklar.
  3. Ciro ile yapılan ruhsatlandırma vergi bedeli üzerinden de yapılabilecek.
  4. Mermi istihkakı yıllık 1000 adete kadar çıkarma yetkisi bakanda olacak.
  5. Katalog suçlar haricinde, mahkeme kovuşturması olanlar ruhsat için başvurabilecekler.
Kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/silah-ruhs...ydwPaYolnQ
Genelge: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/20...728-28.pdf

Alıntı
46 üye teşekkür etti:
heisenberg, blacksea, Sabri, Cankaya, eraonk, Rangeman, Mechul, Sedo, PersonalDefence, Karagoz, serdaraktas, pashazade, husrev, madenci08, demirci57, lenduha, rebel_43, tsuba, Flobert, tabularasa, hunter 12, 1905sss, foottwo, leon04, ducak, tirendaz, shelby, Surmene, Fruktoz23, pasa_7676, Gazanfer, sparus, gokhankartal08, topraxxx, Ruhsuz, harun, LAMRETOEJ, Tongel, ilhanb, Mehmet Emin, oluc, ckenarli, browning 61, Guns N' Cars, FBC, jeronimo
Özet geçtiğiniz 4. Maddenin geçerli olması şu an için rüya gibi duruyor. ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsuba
Satın alma belgemi çıkartmıştım ama daha Ankaraya gidip silahımı alamadım. Umarım beni etkilemez. Bu arada yine umarım ki bu değişiklik silahseverlerin aleyhine yorumlanmaz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
Silah ruhsatında yeni dönem
İçişleri Bakanlığının hazırladığı "6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik" Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

"6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik"e göre, İçişleri Bakanı can güvenliği nedeniyle silah ruhsatı verebilecek. İçişleri Bakanı gerekli gördüğü takdirde, bu yetkisini yazılı olarak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı veya il valilerine tamamen veya kısmen devredebilecek.

Daha önce, kovuşturmaya konu suç bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektirdiğinde ruhsat verilmemekteyken, değişiklikle katalog suçlar arasında sayılmamış ise kovuşturma aşamasında da silah taşıma ruhsatı verilebilecek.

Terör suçları, ruhsat almaya engel suçlar kapsamına alınarak, milli güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle görevden uzaklaştırılan veya kamu görevinden çıkarılanlara ruhsat verilmeyecek.

Şirket sahiplerine taşıma ruhsatı verilirken ciro miktarı dikkate alınırken, yapılan düzenlemeyle vergi miktarına göre de taşıma ruhsatı alma imkanı sağlanacak.Ayrıca, yeni yönetmelikle yıllık 200 adet olan mermi istihkakı da İçişleri Bakanı tarafından beş katına kadar artırılabilecek.
Yapılan değişikliğe göre, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcıları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcılarına süresiz taşıma ruhsatı verilebilecek. Başbakanlık ve bakanlıkların ilgili kurum ve kuruluşlarının başkanları, bakan yardımcıları, teftiş ve denetim kurulu başkanları, Cumhurbaşkanlığı birim başkanı, başdanışmanı, danışmanı ve özel kalem müdürü ise görevde iken taşıma ruhsatı alabilecek.

Devlet Denetleme Kurulu başkan ve üyeleri, Başbakanlık müsteşar yardımcıları, müsteşarlar, teftiş ve denetim kurulu başkanları, Cumhurbaşkanlığı birim başkanı, başdanışmanı, danışmanı ve özel kalem müdürü, bakan yardımcıları emeklilikte taşıma ruhsatı alabilen yeni makamlar oldu.

Kaynak: http://www.mynet.com/haber/guncel/silah-...-3171112-1

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
V-Ozdemir, topraxxx
Ben saygıdeğer forum ahalisinin yorumlarını merakla bekliyorum . Bu ne demek oluyor ? Hükümet kendi valisine güvenmiyor mu da yetkiyi yukarıda toplamış ?

Alıntı

4 ncü madde uygulamaya girer ise, biz silah severler için sevindirici ve iyi bir haber.

Alıntı

Ülkemizde yıllardır düzenli şekilde bireysel silahlanma karşıtı kampanyalar yürütülüyor ve insanların algısı bu yönde şekillendiriliyor. Bu çalışmaların odağında olan zihniyetin ne olduğu malum olmakla birlikte yıllar içinde öylesine kökleşmiş bir düşünce kalıbı yaratılmış ki toplumun her kesiminde silahlanma karşıtlığı sağlam şekilde yer edinmiş durumda. 

Hal böyleyken bu düzenlemelerin bizim taleplerimiz için yetersiz de olsa desteklenmesi, sahip çıkılması, olumlu olarak anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde yarın bir gazetenin manşetinde çıkacak magandalara iyi haber artık düğünde 1000 mermi atabilmelerinin önü açıldı türünde bir haberle bu düzenlemenin ardından gelebilecek adımların önü kamuoyu baskısı sonucu hemen kesilir ve toplum mevcut algısı sebebiyle tepki veremez bunu böylece kabullenir.

Valilerden yetkinin alınması konusunu ben olumlu değerlendiriyorum. Bireysel silahlanmaya kişisel ön yargısı olan valiler silah ruhsatı vermeyebiliyordu. İstihkak konusunda ise 200 değil 1000 rakamının konuşulması bile bence bir adımdır. Bu konuda bir ilerleme kaydedilmesi isteği yöneticilerimizde varsa eğer, bu ilerleme de ancak böyle adım adım gelecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
topraxxx, Flobert, Ahmet Özalp, Fruktoz23, hamza, Son Akıncı, trkmustafa
(29-07-2017, 01:18 PM)PersonalDefence demiş ki: Valilerden yetkinin alınması konusunu ben olumlu değerlendiriyorum. Bireysel silahlanmaya kişisel ön yargısı olan valiler silah ruhsatı vermeyebiliyordu. İstihkak konusunda ise 200 değil 1000 rakamının konuşulması bile bence bir adımdır. Bu konuda bir ilerleme kaydedilmesi isteği yöneticilerimizde varsa eğer, bu ilerleme de ancak böyle adım adım gelecektir diye düşünüyorum.

Uygulamayı görmeden yorum yapmak için biraz erken diye düşünüyorum. Bana göre uygulama devletten alınıp, siyasal erk'e devredildi.

Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
lenduha, kut4, sparus, Shepherd, Kıraç Ata, Flobert, Fruktoz23
Anladığım kadarıyla mevcut düzenleme ile ruhsat için gereken yazışmalar bakanlıkla yapılacağı için süreç uzayacak. Umarım iyi olur. Ve yıllık mühimmat istihkakının 5 katına çıkartılma olasılığı (olasılık bile olsa) oldukça güzel bir haber.

Ancak benim şöyle bir durumum var;

Temmuz ayı başında MKE'den sıfır silah satın almak üzere, satın alma belgemi çıkarttırdım. Ancak karşıma çıkan bir fırsat ile ikinci el bir tabancanın pazarlığını tamamladım ve bir miktar ön ödeme yaptım. Şu halde ikinci el silah satın alma evrakına ihtiyacım olacak gibi görünüyor.

Sizce nasıl olur? Bakanlıkla tekrar yazışma mı yapılır yoksa silah şube kendi içinde silah devrini halleder mi?

Merakımı gidermeme yardımcı olursanız çok sevinirim sevgili forumdaşlar.

Saygılar.

Alıntı

Vergi borcu olmaması şartını kaldırmalarını beklerdim.5 yıllık ruhsat yenileme süreci de 10 sene olsaydı keşke.En büyük temennim buydu.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, alpini77, husrev, Fruktoz23, FBC

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi