Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zigana Sport Yol Hikayesi
Evet Sn.Ekeke, başka poligonlardaki Zigana Sport' ların ne kadar zorlandığını, ne kadar sürede kaç atıma çıktıklarını bilemiyorum, ancak buradaki poligonun Zigana Sport'u her bir namlu ile ortalama 25.000 atım görebildi. Bizler çatlağı tespit etmeden önce, daha düşük atımlarda gözle görülemeyen kılcal çatlaklar oluşup oluşmadığından da tam olarak emin olamıyoruz. Ancak kabaca 20.000 atım üzerine çıkan Zigana'larda namlunun çok daha sık ve hassas bir şekilde kontrol edilmesi gerektiği ortada.

Saygılar.

Alıntı

35.000 atım civarı ömre yaklaşan Zigana Sport sürgüsü, namlu yüksüğü ve etrafında kırıma uğradı.
Oluşan çatlaklardan birisi malzemeyi boydan boya geçiyor, diğeri ise yaklaşık olarak yarısına kadar uzanıyor.

[Resim: dscn4471w.jpg]

[Resim: dscn4466o.jpg]

Alıntı

Aşağıdaki fotoğrafta irca yayı kılavunun arka kısmının neden olduğu malzeme erozyonunu görüyorsunuz. 25.000 atıma yaklaşan gövdede meydana gelen söz konusu erozyon nedeni ile kılavuzun arka kısmı şimdilik sadece tetik yayı üzerine baskı yapıyor ve henüz herhangi bir mekanik tutukluğa neden olmuyor. Ama yakında revizyon gerektireceği aşikar, sanırım el değmişken gövde ve sürgü birlikte değişecek...

[Resim: dscn4477t.jpg]

Alıntı

(25-09-2009, 04:17 PM)fightingbard demiş ki: Sn Lupus,

Kanımca bu durum, bu silahın "nihai namlu ömrünü" su götürmez bir şekilde tespit ediyor.
20-25 000 atım...

Sevgiler

Sn. Lupus'un yakından takip ettiği bu örnekler, sadece namlu değil, gövde ve sürgü ömrünü de yaklaşık bu rakamlarda tespit ediyor sanırım...

Saygılarımla...

Alıntı

Jandarma komutanlığı Ruhsat şube bürosunda sohbet ettiğimiz bir görevli, Testlerde seri üretim yerli silahların çoğunun 5000 atıma gelmeden sorun çıkardığını, fakat örneklerden sadece 1 adet Zigana T modeli ile 1 adet de Sarsılmaz kılınç 2000 light modelinin sorun çıkarmadan, kırım yaşanmadan 25000 atıma ulaşabildiğini söylemişti.Bunun üzerine somut olarak, Zigana ve Kıınç 2000 light modellerinin dayanımı nı merak etmiştim. Burada da görüldüğü gibi Zigana'nın bu atımlara ulaşabildiğini görmek güzel fakat sarsılmaz Kılınç 2000 light modelleri ile ilgili net bir(hatta pek olumlu) bilgiye rastlamadım bu konuda bir bilgisi olan var mı acaba ?
Saygılar.

Alıntı

Pek dikkat etmiyoruz aslında ama hepimizin tabancalarımızın ömrünü uzatmak için, uyumlu bir buffer kullanması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Alıntı

[Resim: 72686504ff6.jpg]

Sport, F, Kc, Fc, T, K modellerinde aynı problemin olduğu açık şekilde görünüyor, üretici firma bu soruna karşı hala önlem almış değil, 2007-2011 arasında; tüm bu saymış olduğum modellerde sorun hala aynı durumda, firma mühendisleri yerinde saymakta, bana kalırsa üretici firmanın vizyonunu ve misyonunu gözden geçirmesi veya buna önlem alması gerektiği kanaatindeyim!!

İnşallah birileri çıkarda buna önlem alır, maksat burada firmayı kötülemek değil, yerli üretimin çıtasını "TT" aracılığıyla yükseltmektir..

Saygılar...

Alıntı

15'in üzerinde ortağa sahip bir firmadan vizyon ve misyon değiştirmesini beklemeyin..

Alıntı

Üstatlar yıl neredeyse 2013 olacak, sizin tartışmalarınızın üzerinden epey zaman geçti. Aca bu silah bir gelişme oldumu yoksa aynı sorunlar devam etmektemidir ?

Alıntı

Sn Robinson ustat Lupus değerlendirmesinden sonra da pek bir şey değişmemiştir , bu yukarıda ki rapor şunu özetler Poligonda kullanılan Zigana görevini yapıp ,emekliliği haketmiş ..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi