Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZ TÜFEKLERDE BALİSTİK
(10-06-2018, 11:45 PM)splendes demiş ki:  sıklıkla deneme yapan birisi olarak şunu belirtmek isterim kullanmış olduğunuz kurşunların tapasının  ayakları yüksek basınç altında deforme oluyor ve eski halini almıyor buda balansa neden olup istikrarsız sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor tek kurşun testlerinde tapa önemli bir faktör.Aşağıda paylaşacağım amatör çalışmamda tapaları modifiye edip doldurduğum ve v1=450-460 m/s olan kurşunların slug namlu performansları mevcut modifiye öncesi videolarını bulamadım lakin dağılımda afaki farklar oluşuyor.

Sayın splendes,

Kendi dolumlarımızda tüm birleşenler (kapsül, barut, tapa, kıvırma vb...) elbette önemli. İyi bir atıcısınız, buna şüphem yok. Sizin 450 m/s (1476 fps) namlu çıkış hızında attığınız mermiyi 400 m/s olarak atsaydınız veya 36 m değil de 55 m mesafeden atsaydınız aynı sonucu alamayacaktınız.  Ya da 487 m/s çıkış hızında atarsanız 70 metreye kadar ayni sonucu alabilirsiniz. Yukarıda yaptığımız çalışmada yivsizlerde isabetlilik konusunda transonik bölgenin önemini vurgulamak istedim. 

Mesafe mermide sadece düşme üzerinde etkili değil, transsonik bölgede aniden çekme katsayısının düşmesi merminin balistik dengesini bozarak sağa-sola kaçışlara da neden oluyor ki, bu da isabeti düşürüyor. Yukarıdaki çalışmada hedeflere bakarsanız bu sağa-sola sapmaları gözleyebilirsiniz. Tapa eğri ezilirse bir dümen görevi yapıp sapmaya sebep olabilir ama bu sık görülen bir durum değildir. Yani konu sadece tapa değil. 

Plastik tapaların bacaklarının niye bükülebilir yapıldığını, niye keçe tapaların ezilebilir özellikte olduğunu, niye barut ile mermi arasına kazık gibi sert bir madde değil de ezilebilir malzeme koyduğumuzu isterseniz bir araştırın.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
(10-06-2018, 07:18 PM)Sabri demiş ki: Değerli forumdaşlarım,
Her ne kadar yazıp çizdiklerim, bazı hesaplamalarımla "derin hesap" diye dalga geçilse de...

Sn . Sabri,
İşte size en çok tiiye alınan yada sulandırılan konular top list  Smile
1- Yivsizlerde Balistik
2- Yerli yivli tüfekler
3- .22 lr nin durduruculuğu
Efendim şaka bir yana, şahsım adına ben paylaşımlarınızı severek takip ediyorum. Konuyu sabote etmeden çekileyim. Teşekkürler.
Saygılar

Alıntı

Sayın Carbon12,

Size bir hikaye ile cevap vereyim:

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden bir bilge kişi varmış. Çalışmaya başlamadan önce sabahları kumsalda yürüyüş yaparmış. Bir gün ileride, uzaklarda, dans eder gibi hareketler yaparak kendisine doğru gelen bir insan silüeti fark etmiş. Başlayan günü dans ederek karşılayan biri olabileceğini düşünmüş. Ancak yaklaştıkça silüetin bir genç adam olduğunu görmüş. Genç adam, birkaç adımda bir, yerden bir şeyler alıyor ve okyanusa firlatıyormuş. Sormuş ona bilge kişi:"Günaydın delikanlı. Hayrola, ne yapıyorsun böyle?

"Genç adam cevap vermiş: "Okyanusa deniz yıldızı atıyorum." 
"Sanırım şöyle sormalıydım" demiş bilge kişi; "Neden okyanusa deniz yıldızı atıyorsun?" 
"Görmüyor musunuz, güneş yükseliyor ve sular çekiliyor. Onları suya atmazsan ölecekler." 
"Ama delikanlı, baksana, kilometrelerce kumsal var ve baştan aşaği deniz yıldızıyla dolu. Sen bir kaç tane atmışsın ne fark eder ki?" 

Genç adam kibarca dinledikten sonra eğilerek bir deniz yıldızı daha almiş, dalgalanan okyanusa doğru firlatmış ve "Bakın" demiş bilge kişiye, "Bunun için çok şey fark etti." 

Ben de yazılarımı arzu eden kişilere faydası olsun diye yazdım.

Evrende bir seyirci olmayı ve olup biteni izlemeyi değil, bir oyuncu olmayı ve fark yaratmayı seçmek ve bunun için küçük de olsa, tüm sorunları halletmese de aktif olarak bir şeyler yapmak! İşte felsefe bu. Felsefeniz olsun ve ona göre yapın, bir şeyler yapın, fark edecek.

Zaman zaman forumun eski araştırmaya dayalı, bilgi yüklü yazılarını özleyenler var. Eski bilge üstadlar artık foruma yazmıyor. Kendisinden çok şey öğrendiğim minnettar olduğum Lupus üstad bile kısır tartışmalardan bezdi. 

Beni kısır tartışmaya çekmeye çalışan kimseyle polemiğe girmeyeceğim. Yazmakta olduğum Yivsiz ile ilgili kitabımla ilgileneceğim. Foruma Log-off ediyorum. 

Saygılarımla

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
lenduha, nsyuksel, splendes, Carbon12, Xlll, usame, mimaslan, tirendaz, faruk, MB277, Ahmet Özalp, yyildiz, PersonalDefence, Oberon, LAMRETOEJ, jfmrk, xeorx, Alphawolf

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi