Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt OlAnket: Hangisi atış başarısı ve gerek iç gerek dış kılıf ile taşıma rahatlığı kriterlerin de daha iyi?
Bu anket kapalı.
Sig Sauer p229 Legion
80.00%
44 80.00%
Beretta 92 FS Compact Inox
20.00%
11 20.00%
Toplam 55 oylar 100%
* Bu ankete oy verdiniz. [Sonuçları Göster]Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sig Sauer p229 Legion VS Beretta 92 fs compact inox
#1
Saygıdeğer forum üyeleri, 


Uzun zamandır kafama takılan ve gerek forumda gerekse internet de diğer yerli ve yabancı kaynaklarda araştırmama rağmen konu başlığında adı geçen tabancaların birebir kıyaslamasına dair net bir sonuç bulamadım. Eğer gözden kaçırdığım bir veri varsa affınıza sığınıyorum.

İki yıldır poligon atıcılığı yapıyorum yani tabancalar ile henüz iki yıldır haşır neşirim. Tabanca almamda ki temel amaç poligon atıcılığımı geliştirmek, daha üst düzeye çıkarmak. Yan amacım ise tabancamı taşıma ruhsatı ile taşıyarak nefsi müdafaayı temin etmek. 

Belirttiğim bu kriterler çerçevesinde p229 Legion ve 92 fs compact inox mantıklı geldi. Sizin bu konuda ki kıymetli görüşlerinizi sebepleri ile birlikte almak istiyorum. Eğer bu iki model dışında başka tavsiyeleriniz de varsa öğrenmek isterim (Esasında Glock 19, Sig Sauer p320, Canik TP9 SF Elite S de az da olsa kafamı kurcalayan modeller arasında.). Son olarak ilk tabancam olacağını ve Allah izin verirse üç yıl kullanacağımı belirtmek isterim.
(Eğer yazım veya noktalama hatası yaptı isem affediniz.)

Saygılarımla
 
Alıntı

#2
Sn ctykolik,

Amatör, fakat yabancı forumlarda da benzer tartışmaları okuyan birinden görüş kabul ederseniz;

Bu tür soruların yanıtı olarak genellikle üçüncü, beşinci modeller öneriliyor ve tartışma ucu olmayan bir yere gidiyor. Buna karşın özellikle sorunuzun yanıtı olarak SigSauer'in kalite olarak ön plana çıkarıldığını ve "oy çokluğu" ile kabul gördüğünü belirtmeliyim. (Örnek bir tartışma: http://www.survivalistboards.com/showthread.php?t=40178) İşin doğrusu bu iki silahın/markanın karşılaştırıldığı forumlarda Beretta ikinci seçim de olmayıp Glock tercih ediliyor.

Ancak bu tercihler, iki modelin malzeme kalitesi, üretim bantı kalitesi vb. fabrikasyon özelliklerini karşılaştırmaya yetiyor. Bu tür tartışmalarda dikkat çekilen en önemli nokta ise atıcının fiziksel özelliği, kabzanın ele ne şekilde oturduğu vb noktalar oluyor.

Yine Sig'in Beretta'ya göre daha kısa tetik mesafesi olduğunu okumuştum. Mutlaka (nasıl olacaksa) her iki modeli de denedikten sonra gönlünüze göre yapacağınız seçim kesinlikle yanlış bir seçim olmayacaktır.

Bu son cümlem yüksek dozda kişisel görüş içerse de sizin seçiminizi yapmak zorunda kalsam bir Berettasever olarak elbette SigSauser alırdım.

Saygılarımla.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ctykolik, shelby
#3
Sn.ctykolik,

'Taşıma ruhsat'ından söz ettiğinize göre Türkiye'de olduğunuzu varsayıyorum; ancak sözünü ettiğiniz P229 Legion, ülkemizde permi harici bulunmayan bir model. Hakeza Beretta 92FS Compact Inox da öyle(Eğer yanlış bilmiyor isem)...

Aklınızın bir köşesine takılan modeller ile, sorunuzun ana kısmını oluşturan modeller arasında çok ama çok farklılıklar mevcut.

Öncelikle taşıma ruhsatlı bir tabanca önerisi beklerken belirli kriterleri baştan belirlemek gerekiyor:

- Bütçeniz nedir?

- Atım yatağı dolu mu boş mu taşıyacaksınız?
--- Atım yatağı dolu taşıyacaksanız, ilk atışı tek hareketli mi, çift hareketli mi yapmayı tercih ediyorsunuz?
--- Atım yatağı boş taşıyacaksanız, sürgü üzerindeki manivelaların kullanımınıza etkisini değerlendirdiniz mi?

- Elinin standart bir büyüklükte mi?
--- Eğer eliniz ortalama bir tabanca kabzasına göre büyük/küçük kalıyorsa değiştirilebilir bir kabza sırtlığına, ya da satış sonrası bir çözüme ihtiyaç duyuyorsunuz demektir.

- Fiziksel yapınızın ve giyim alışkanlıklarınızın silah seçiminize etkisi nedir?
--- Kabza yüksekliğini saklayabilecek misiniz, yoksa öncelikli tercihin kısa kabzadan yana mı?

Taşıma amaçlı silah seçimi üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur; her ne kadar ülkemizde lütfedilen ürünlere, fahiş fiyatlara sahip olabiliyor olsak da, sürekli üzerinizde olacak bir metal parçasının size uyumlu olması, ruhsat sürenizi mutlu geçirmeniz için elzemdir.

Bu sebeple olabildiğince ince elemeniz, sık dokumanız tavsiye edilir.

İyi günler.
 
Alıntı
12 üye teşekkür etti:
lenduha, PersonalDefence, Zemre10, ctykolik, Murata, lupus, Gazanfer, pasa_7676, mimaslan, blueokkes, Sort, Dmrahmet
#4
Sn. Red Kit 


Yeterli bütçem var . 
Atım yatağı boş taşıyacağım. 
Sürgü üzerinde manivela bulunması fark etmez . 
Lakin "p229 ülkemizde permi hariç bulunmuyor" demişsiniz. Kushuruma bakmayın ne demek istediğinizi anlamadım .


Saygılarımla
 
Alıntı

#5
Sn.ctykolik

Profilinizdeki yaşınız eğer doğru ise (20 görünüyor), mevcut yasalarımız dahilinde silah ruhsatı almak için biraz daha sabretmeniz gerekiyor.

Permi hakkı, ruhsat süresi ve ülkemizde satılmış ve satılan tabancalar ile gerekli bilgileri ise forum sayfalarında ufak bir arama ile bulabilirsiniz sanıyorum.

İyi günler.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lupus, ctykolik, lenduha, pasa_7676, drmehmet
#6
Sayın lupus


Sizin bu konuda ki görüşünüz nedir. Doğrusunu söylemek gerekirse sizin fikrinizi çok merak ediyorum. Kıymetli fikirlerinizi bizimle paylaşır mısınız?
 
Alıntı

#7
Sn.ctykolik,

Katılımcı arkadaşlarımız konuyu gayet doğru bir algoritma ile değerlendirmişler. Her iki model de ülkemizde birinci elden tecrübe paylaşmanın mümkün olmadığı modeller. Ancak şimdiye kadar SIG Sauer ve Beretta modelleri ile olan tecrübemize dayanarak sadece şu tespiti yapabiliriz, tetik çekişleri, vuruş kararlılıkları ve isabetlilikleri nedeni ile klasik SIG Sauer modelleri poligonda hedef ve puan atıcılığı için Beretta 92 serisinden daha uygun tabancalardır.
 
Alıntı
11 üye teşekkür etti:
fuat_61, tirendaz, usame, lenduha, pasa_7676, xeorx, ctykolik, tekoglu, blueokkes, Dmrahmet, ertdr
#8
Hemen hemen çoğu kaynak da sizin dediğinizi söylüyor. İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim Sayın lupus.


Saygılarımla
 
Alıntı

#9
Sayın lupus


Başta da belirttiğim gibi tabanca almakta ki temel amacım poligon atıcılığı bu doğrultuda p226 Legion SAO'yu çok başarılı buldum fakat gerek sürgü uzunluğu gerekse kabze uzunluğu bakımından gizli taşımada problem çıkartması mümkün gözüküyor. Sizin bu konuda fikriniz nedir?
 
Alıntı

#10
http://www.tabancatufek.com/forum2/forum...php?fid=43

Yukardaki link deki başlıklarda Sn Lupus'un sorduğunuz sorulara cevaplarını bulabilirsiniz.

Gizli taşımayı etkileyen faktör en fazla nedir?
Bu faktör deki 226, 229 arasındaki fark kaç mm dir?
SAO hakkındaki düşünceleri.

Bulamazsanız tekrar yazın buraya, mesajları alıntılayarak paylaşımını sağlarım.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, ctykolik
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi