Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz tüfeğin ruhsatdakinden başka adreste bulunması.
Değerli üyeler,

Buradaki konuların hepsine baktım, cevap bulamadığımdan ayrı bir başlık açtım. Sorum şöyle;
Ankara Çankaya adresine kayıtlı 2 yivsiz tüfeğim var diyelim. Bunlardan bir tanesini Gölbaşı'ndaki bahçe evime bıraksam :

1- Bir ruhsatım olduğu için, bahçe evindeki tüfeğin yanına ruhsat fotokopisi koysam herhangi bir sorguda işe yarar mı?

2- Bahçe evindeki tüfek, evde kimse yokken çalınırsa, ruhsatta kayıtlı ikametgahdan başka bir adreste bulunmasından dolayı ne sonuçlar doğabilir?

Teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Cem1964
Sayın talaymu yivsiz tüfek ruhsatı taşıma yada bulundurma şeklince sınıflandırılmıyor sanıyorum. Bu nedenledir ki çıkabilecek sorunların ikamet adresiyle alakalı olabileceğini sanmıyorum. Basit bir fotokopinin ise aslının yerini tutacağını sanmıyorum iyisimi siz ruhsatınızı yanınızdan ayırmayınız. Aramızda hukukçu arkadaş varsa ben de verecekleri cevapları ve nasihatleri merakla bekliyorum. Hassasiyetiniz için tebrik ediyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
talaymu
(16-07-2017, 05:24 PM)talaymu demiş ki: Sorum şöyle;
Ankara Çankaya adresine kayıtlı 2 yivsiz tüfeğim var diyelim. Bunlardan bir tanesini Gölbaşı'ndaki bahçe evime bıraksam :

1- Bir ruhsatım olduğu için, bahçe evindeki tüfeğin yanına ruhsat fotokopisi koysam herhangi bir sorguda işe yarar mı?

2- Bahçe evindeki tüfek, evde kimse yokken çalınırsa, ruhsatta kayıtlı ikametgahdan başka bir adreste bulunmasından dolayı ne sonuçlar doğabilir?

Sn. talaymu,
Hukukçu değilim ama bilgilerim çerçevesinde sorularınıza yanıt vereyim. Yivsiz av tüfeği ruhsatı aynı zamanda taşıma belgesidir. Bulundurulması bir ikamet adresine bağlı değildir. Yasalarda belli bazı mahaller dışında, kılıfında olmak koşuluyla her yere taşıyabilirsiniz. Yivsiz av tüfeği ruhsatınızın üzerinde aşağıdaki resimdekiler yazıyor, okumuşsunuzdur zaten:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_17_08_10_19.png]

Burada ifade edilen "tüfek ruhsatnamesi olmadan" ifadesi hiç alınmamış, olmayan ruhsatı ifade ediyor. Kabahatler kanununa göre "hiç ruhsat alınmamış yivsiz av tüfeği bulundurmanın cezası "silahın müsaderesi ve 75 TL idari para cezası". Bu çok tartışılan sıkıntılı bir konu.

Bir sorun olur da, silahınıza yanınızda ruhsat olmadığından el konulursa, ruhsatınızı götürüp tüfeğinizi geri alırsınız.

Çalınırsa, sıkıntı var, mutlaka idari makamlara bildirmek zorundasınız. Karakola gidip ifade veriyorsunuz, oradan alacağınız belge ile ruhsat şubesinde silah ruhsatına "Çalıntı" diye yazılıyor. Eğer silah bulunursa size iade ediliyor.

Saygılar

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
husrev, osman08, 1905sss, LAMRETOEJ, lenduha, foottwo, talaymu, Gazanfer, sparus
Sn talaymu,

Aklınızda beliren bu sorunun nedeni, "aman kanunlara tam uyayım" vatandaş tipinde olmanızdan kaynaklı. Kanuna, nizama uygun hareket edeyim derken işin ucu bir süre sonra çıkmaza mutlaka gidiyor. Elbette tüm yasalara uyacağız, ama sonrasında sanırım bir parça umursamaz olmak gerekiyor. Ben beceremiyorum. Bakın sizin sıkıntınızın bir başka benzerini kendimden örnek vereyim:

Ruhsatlı yizsiz tüfeklerimi ve mühimmatı evde bulundurmak istemediğimden, işyerimde, yakınımda bulunduruyorum. Haftasonu atışlara da yine buradan alıp taşıyorum. Ancak aynı boşluk, tüfeklerin haftasonu ve haftaiçi akşam saatlerinde ofiste olmadığım saatlerde beliriyor. Tıpkı bahçe evinizdeki tüfeğin olası durumu gibi...

Fotokopi yerine,  ruhsatın aslını üzerinizde yahut araç kullanıyorsanız araçta taşımakta fayda var. Hiçbir kolluk kuvveti de sadece tüfeğinizi sorgulamak için bahçe evinize girmez. (Allah göstermesin) hırsızlık ihtimali için de ha kayıtlı ikamet adresinizden, ha bahçe evinizden çalınmış olsun, hiçbir farkı olmamalıdır... Yeter ki bir yakınınız Gölbaşı'nda tüfeği siz olmadan kullanmıyor ve yakalanmıyor olsun.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, talaymu

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi