Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Merhaba değerli arkadaşlar mevcut hallerini beğenmeyip sağını solunu ve tapasını elden geçirip yeniden doldurduğum 43 gramlık brenekelerle 250 yard mesafeye 5 atışlık bir çalışma yapıp paylaşmayı uygun gördüm 720 p tavsiye edilir iyi seyirler efendim.

Konu açamadığım için burdan paylaşıyorum kusura bakmayın Ahmet Bey,uygun değilse içerik silinebilir.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Yasin06, demirci57, lenduha, tirendaz, Xlll, yyildiz, Sabri, XXAHMETXX, ERDAL, Demirhisar
Sn. Splendes,  öncelikle elinize emeğinize sağlık.

Merakettiğim bir kaç konu var, müsaadenizle onları sormak isterim.

1.Brenneke kurşunlar belli bir mesafeden sonra takla atmaya meyillidir. Takla atan kurşun mesafe arttıkça isbetliliği azalır. 230 mt ye üst üste isabetli atışlar inanın beni şaşırttı. 

Bunun sırrı ne?  Wink

Kurşun ve tapada yapmış olduğunuz modifiyeyi detaylı paylaşırsanız sevinirim. 

2. 230 mt mesafeye atışı büyütmeli  optik kullanarakmı yaptınız? 

Bu mesafelere yivsiz tüfekle istikrarlı ve isabetli atış yapabilmek için ciddi ölçüde önleme yapmak gerekli olduğunu düşünüyorum. 
Büyütmeli optik ile atış yapmış olma ihtimalinizi bu sebepten düşündüm. Daha önce yapılacak atışlar ve o mesafeye optiği sıfırlamak suretiyle istikrarlı ve isabetili atışlar yapabilmek daha kolay olacağını düşünüyorum.
Benim ki sadece tahmin yanılmışta olabilirim. 

Mekanik nişangah ile atışları yaptıysanız önelemeyi nasıl  hesapladığınızı ve her atışta aynı önelemeyi nasıl verdiğinizide paylaşırsanız çok sevinirim.

3.Atışta kullanmış olduğunuz tüfeğin namlu boyunu paylaşırsanız. 

Çalışmalarınızın ve bizler ile paylaşımınız devamını dilerim.  Şimdiden çok teşekkür ederim. 

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
splendes, karabasan
(13-05-2019, 01:30 AM)splendes demiş ki: Merhaba değerli arkadaşlar mevcut hallerini beğenmeyip sağını solunu ve tapasını elden geçirip yeniden doldurduğum 43 gramlık brenekelerle 250 yard mesafeye 5 atışlık bir çalışma yapıp paylaşmayı uygun gördüm 720 p tavsiye edilir iyi seyirler efendim.

Sayın splendes,

Fişek dolumu konusunda sizi takdirle izliyorum. Ancak bu son çalışmanızda yavaş çekimlerde Brennekelerin bariz şekilde takla attıkları görünüyor. ( 1300 fps ile 25-35 m arası transsonik oluyorlar). Buna rağmen isabet oranınız harika.

Benim tasarladığım Lee Spoiler ile daha önce testlerini yaptığınız  kendi dolumlarınız 51 m ve 100 metre atışlarda aşağıdaki videolardaki takla olmadığı görülüyor. Bu dolumlarda namlu çıkış hızı neydi hatırlayamadım.

Bu testleri yaparken tapanın önemi konusunda yazışmıştık. (Lee kurşunlar bir çeşit sabot, aslında yivsiz namluda isabeti sorunlu olarak bilinirler) 

Aslında namlu çıkış hızı uygun olduğunda Brenneke'ler 100 metre içinde isabetli kurşunlar, bu dolumlarınızda kullandığınız barut yeterli bir hız sağlayamamış görünüyor.

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
karabasan, Triggernazi, splendes, xf7er

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi