Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sayın aseyhan,

Oldukça ilginç bulgular elde etmişsiniz. D20 miktarı 1.70 biraz fazla, bir kere benim de korka korka doldurmuşluğum var. Genelde D20, 28 gram için 1.50 gram öneriliyor, yük (payload) artınca atım yatağı basıncı çok artıyor (lyman 525=34 gram). Bu tür hızlı yanışlı barutlarla 1300 fps den daha fazla namlu çıkış hızı elde etmemiz pek mümkün değil. Yavaş yanışlı barut da ülkemizde bulmak sorun.

Bu hızlarda 40 metre üzerinde düzgün bir gurup elde etmek Lyman 525 için sıkıntılı, 40 metreden sonra transsonik oluyorlar, dağılım artıyor. Siz 40 metreye atmışsınız. Eğer yivli şok kullanmasaydınız 50 fps namlu çıkış hızı farklılığında bu mesafede  4-5 cm yükseklik farkı görecektiniz. Demek ki yivli şok bir miktar dönme stabilitesi kazandırıyor. 40 değil de 50 metreye atsaydınız gurup kesin dağılacaktı

Yana doğru dağılımın sebebi yivli şok ve  spin drift olabilir. Farklı çıkış hızlarında yanal dağılıma sebep olmuş olabilir. Tapa ile ilgili değil. Tapada Lyman altına 2 mm maket kartonundan disk koyarsanız, tapaya yapışmadan düzgün bir ayrılma sağlıyor, bu da gurupmanı olumlu etkiliyor. Ek bilgi olarak aktarayım.

Lyman 525 için BC yerine hesapladığım SD (kesitsel yoğunluk) 0.111  Bu da 28 gram foster için hesaplanan 0.107 den pek farklı değil. Ancak benim yaptığım CFD analizlerinde iyi bir seyir göstereceklerini ifade eden bulgular var. Domuz  avı için de iyi bir seçenek. Benim doldurduğum  1.50 D20 ve 28 gram Svarog'larla avcı arkadaşlarım geçen yıl epeyce domuz devirdiler. 

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, al-me, aseyhan, mehmetstar
Sn. Sabri,

Kendileri de 34 hatta 35 gram gelen bazı yerli brenneke veya misket tipi kurşunlarda 1,8 hatta 1,9 gr d20 çıkıyor kesip tartınca. Bunları da yoklukta atıyoruz hepimiz zaman zaman. O yüzden çok korkmadım ama iyi bir şey değil kesinlikle haklısınız. Forumda aranırken eski konulardan birinde Sn. lupus'un da 1.7 gr d20 ile lyman 525 doldurduğunu gördüm o da güven verdi biraz.

Elimde bir miktar csb1 olduğunu düşündüğüm barut var.(satıcı d20 değil öteki barut diye çok teknik bilgi verdi satarken sağolsun, ama anladığım kadarıyla Türkiye şartlarında gri-siyah dairesel kesitli olarak satılan barut bu olsa gerek) Daha önce denemedim ve devamını bulur muyum çok emin olmadığımdan d20 ile bir reçete bulma derdine düştüm. Csb1 ile kaç gr kullanmak gerekir 34 gr atmak için? Daha sağlıklı olur mu? 32 gr için 1,78 gr diye belirtilmiş maxam'ın sitesinde.

Denemeleri 40 mt de başladım ki bu mesafede derli toplu bir grupman elde etmeden daha uzağa denemek zaten anlamsız olurdu. 40 metrede 3-5 cm grupman elde edebilirsem sonra 75 mt vs gibi denemeler yapabilirim.

Ama her halükarda iyi bir grupman elde edemesem bile en kötü 1,5 gr d20 ile doldurarak 25-30 metre için ucuz maliyetle eğlencelik atış fişeği olarak kullansam dahi döküm malzemesinin parasını çıkarırım onu anladım ve sevindim. Fişek fiyatları uçtu malum ve önümüz bahar, her hafta sonu en az 50-100 fişek atan biri için artık kurşun dökmek ihtiyaç oldu.

Elimde karton ara tapa veya kendim üretmek için kartonu düzgün kesecek bir düzenek yok. Makasla uğraşacak kadar sabırlı da değilim. Ama yinede bir deneyeceğim tavsiyenizi mutlaka etkisi vardır. Belki bahsettiğiniz düzgün ayrılmayı yakalayabilirim bakalım.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.aseyhan,

Ben yeşil barutların Nobel sport 206 serisi (S, V, SV) ve Maxam CSB (6-8-10) ile D20 barutu görünüşleri çok benzediği için ayırd edemiyorum. Onun için kestiğim fişekten D20 görünümlü barut çıkınca emin olamıyorum. 

Bunlar çoğunlukla hızlı yanışlı barutlar ve 1300 fps ( 400 m/s) üzerinde hızlara erişmemiz maalesef zor. Payload artınca barut miktarını arttırırsak bu sefer atım yatağı basıncını arttırıyoruz, o da ayrı sorun. Hızlı yanışlı barutlarda basınç ani arttığı için tapada ve saçma atıyorsak saçmada deformasyona neden oluyor, o da isabet ve gurupman sorunu yaratıyor. Bu çıkış hızında tek kurşunlar 30-40 metrede transsonik olup isabet ve gurupman bozuluyor.

CSB1 bildiğim kadarı ile D20 ye göre daha yavaş yanışlı bir barut. 32 gram için tavsiye edilen 1.7 gram. Elimde CSB 3 var, ben subsonik dolumlarım için onu kullanıyorum.

Maalesef ülkemizde barut ciddi sorun. Tecna bulabilsek 50 grama kadar yüklerde iyi çıkış hızlarında tek kurşun dolumu yapmak mümkün. Forumumuzda Sn. Splendes daha önce ucuzken koli ile aldığı fişeklerden elde ettiği barut ile 1600 fps (500 m/s) namlu çıkış hızında fişekler yapıyor. Belki konuyu görürse katkıda bulunur.

Ülkemizde shot card bulamadığımdan, ben kendi döküm yaptığım Lee ve Svarog kurşunların altına maket kartonundan 17 mm İzeltaş kayış zımbası ile çıkarttığım diskleri kullanıyorum. Çok pahalı değil, internet alışverişi ile elde etmiştim

[Resim: Ekran-Resmi-2019-03-17-19-30-39.png]
https://www.hepsiburada.com/izeltas-elta...market-pla

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, aseyhan, lenduha, trkmustafa
Sayın Aseyhan yerli 34-35 gram kurşunlardan(misket dışında bu ağırlığa ulaşanları görmedim)çıkan barut d20 değil büyük çoğunlukla 206 ama özkursan dan çıkandan şüpheliyim çünkü onların her şeyi özel? tek kurşun dolumu için malesef yüksek bir ağırlıktan başlamışsınız çünkü bu ağırlığı hız yaptırmak kolay değil d20 ile bu zaten çok zor csb1 barutu geçen hafta denedim 28,5 g.foster kurşunu v1,5=1390 fps ile attı(1.95 gram,9 derece sıcaklık 1130 rakımda) bu rakamı 1450 fps lere çıkarmak mümkün ama 34 gramla basınç aşırı yükselir önceden azda olsa bedeli mukabilinde tecna ve A0 bulmak mümkünken artık bulamıyoruz biraz tuzlu olmakla birlikte sterling tornado,normal slug ve şevrotinleri keserek A0 barut elde etmek mümkün 2,20 gram A0 la 32 gram kurşuna 1500 fps yaptırılabiliyor.(basınç biraz yükseliyor)

İsabet konusuna gelirsek leyman tarzı tapa içine konan kurşunların bir standardı yok tapa değiştirerek isabeti artırmak mümkün benzer bir kurşunla cedit ve x-wad 36 gram tapası kullanarak iyi sonuçlar almıştım Sayın Sabri Hocamızın dediği gibi kurşunların altına karton koymayı unutmayın,tekrar gibi olacak ama şu videoda benzer bir(30-28 g olabilir) kuşunun denemesi mevcut.

Birde Sayın Hocamızın gönderdiği savorog slugun 100 metre yavaş çekim videosu var isterseniz onuda atabilirim.
Bu tarz kurşunlardan isabet olarak çok şey beklemeyin 70 metrelere kadar sonuç almak mümkün sonrasında biraz şans
Keyif alacağınız atışlar yapmanız dileğiyle..
Kolay gelsin efendim.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, aseyhan, al-me, tirendaz
Sn Splendes,

bu durumda benim d20 zannettiğim barutlar 206 türevleri Verdiğiniz bilgiler ışığında 50 metre içi düşüneceğim bu dökümleri her şekilde. Belki subsonic dolumlar denerim ileride bakalım. Zaten yivsizden çok fazla uzun mesafe beklentim yok. Döküm işine girmekte temel amacım zaten ucuz maliyetle atış işlerimi devam ettirmekti.

Bakalım deneyelim biraz daha. Yaptığım tüm hobilerde bu deneme yanılma / öğrenme sürecinden keyif alıyorum. Döküm de denenecek yeni şeyler verdi bana. 28 gr svarog kalıp ta alırım belki ileride bakalım.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi