Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sn Splendes, karşılatırmak açısından bu atışları bir de kurşunların orjinal haliyle yaptınız mı? Orjinalle, modifiyeli kurşunlar arasındaki fark nedir?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
(01-04-2018, 07:29 PM)splendes demiş ki:
(01-04-2018, 05:53 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Sayın Splendes,
Fişekler konusunda yorum yapamıyacağım ama atışlarınız karşısında saygıyla eğiliyorum.

Saygılar

Teşekkür ederim Ahmet Bey,bazen denkgeliyor bizde paylaşıyoruz.

Sonradan düşününce bende benzer bir modifikasyon yaptığımı hatırladım.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid338692

Bu kurşun Thug Slug dan esinlenmiş. Ancak tapanın bacakları yeteri kadar güçlü değil. Dolumdan sonra incelediğimde sıkıştırırken kimisinin kırıldığını gördüm. Örneğin 3 bacak sağlam ama 4.cü kırılıp bükülmüş.
Bu durum bana plastik malzemenin yeterli mukavemette/esneklikte olmadığını düşündürmüştü. BU yüzden bu kısmı kesip yerine keçe tapa koymuştum. Sonra o parti kurşun bitti ve Lee slug ve Tapa içinde 16ga çalışmaya başladım.

Yine de Özkara 12 ga Foster alırsam aynı şekilde modifiye ederim. Hatırladığım gayet isabetli idiler.

Saygılar.

Alıntı

Ahmet Bey atış yaptıktan sonra kurşunları toplamaya çalışırım bulduğum kurşunlarda en çok deforme olan bölge amotisör ve kurşunun taban kısmının tapaya değen bölimleri idi kullanılan plastik malzeme yüksek basınç altında deforme olup ilk haline dönmüyor ve kurşunun balans yapmasına neden oluyor haliyle sonuç isabetsiz atışlar lakin basınç makul düzeyde olursa çok fazla deformasyon olmuyor eğer yüksek hızlarda isabetli kurşun yapılmak isteniyorsa forumdaki üstadlarımız daha iyi bilir ama benim gözlemim bu 3 durumda mümkün;
1-Basınçtan etkilenmeyek sertlikte rijit bir tapa
2-Yüksek basınç altında bile deforme olmayan ve eski şekline kısa sürede geri dönebilen esnek malzemeden üretilmiş tapa.
3-Kurşundan bağımsız ilk basınçtan etkilenmeyen plastik bir ara tapa,basıncı homojen emebilen şeklini kaybetmeyen bir malzeme en az 10 mm(mantar,kauçuk ve kaliteli keçe) ve kurşunun alt kısmına kurşunu deforme etmeyecek normal sertlikte mika yada nitro cart türevi kağıt bir malzeme.
Bu üç yöntem dışında yaptığım çalışmalardan başarılı sonuçlar alamadım.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, Sabri, Ahmet Özalp, tirendaz
Sayın Splendes, Güzel analiz, benim tecrübelerim de aynı yönde.
Atıştan sonra kurşunun, tapanın, ve boş kovanın incelenmesi çok öğretici oluyor.
Su içine yapılan atışlarla namluda oluşan deformasyonu çok net izleyebiliyoruz.
Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
splendes, Sabri, tirendaz
(01-04-2018, 11:15 PM)tsuba demiş ki: Sn Splendes, karşılatırmak açısından bu atışları bir de kurşunların orjinal haliyle yaptınız mı? Orjinalle, modifiyeli kurşunlar arasındaki fark nedir?

Sayın tsuba,kurşunların orjinal haliyle dolum yaptım doldurduğum fişekler 700-800 bar sınırında olduğu için yüksek basınçtan tapa ayaklarında deformasyon ve kurşunun tapadan ayrılması gibi durumlarla karşılaştım iki atış birbirine yakınken 3. atış alakasız yerlere gidebiliyordu modifiyeden sonra durum düzeldi ama çok zahmetli yeni ve daha kolay bir modifiye üzerinde çalışıyorum iyi sonuç verirse buradan paylaşırım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsuba
(10-04-2018, 05:52 PM)SSSalih demiş ki: Sn.Sabri

Kalıbınız hayırlı olsun. Başka tapaları denememekle birlikte kalıptan çıkan kurşunlar  X-Wad 41mm Plastik Power Tapaya cuk oturuyor, bilginize:

[Resim: 1.jpg]

Dolum yaparken tapa kadehini kesip ayırarak ve keçe tapa kullanarak dolum yaptım. Ancak omzumdaki müzmin tendon rahatsızlığı nedeniyle arazide deneme fırsatı bulamıyorum. Farklı maçaları deneyerek, isabet anlamında tatmin edici bir dolum tarifi bulur ve paylaşırsanız sevinirim.
[Resim: 4.jpg]

[Resim: 3.jpg]

Saygılarımla..

Sayın SSSalih,

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Lyman 525 grain, internetteki atış videolarında gurupman olarak çok iyi sonuçlar vermediği kanısındayım. Bunun nedeni olarak da ağırlık merkezinin biraz geriye kayması olduğunu düşünüyorum.

Svarog Match da değişik ağırlıklarda döküm imkanı var. Sanırım siz sadece 34 gramlık kalıp getirtmişsiniz. Mamafih maçaları ayrı olarak ısmarlama imkanınız var tanesi 8 dolar. Adrese sorunsuz teslim.

[Resim: s_l500.jpg]
Ben 28 gramın ağırlık merkezinin daha önde olması nedeniyle isabet olarak daha iyi sonuç alacağıma inanıyorum. Belimden yeni ameliyat olduğum için bir 10-15 gün daha sahaya çıkamayacağım. Düzelince, kafamda bir kaç proje var onları gerçekleştirmeye çalışacağım.

Bir yandan da Lee 7/8 ons (24,5 gram) ın balistiğini düzeltmek için bir kuyruk tasarımım var onun tasarımını yaparken bilgisayar ortamında Lee ve Lyman (Svarog) karşılaştırması da yaptım. Bilgisayar simülasyonu balistik olarak  Lyman (Svarog) tasarımının daha iyi sonuç vereceğini düşündürüyor.  300-320-410 m/s (subsonik-sonik-süpersonik) hızlarda testler yaptım:

[Resim: Whats_App_Image_2018_04_08_at_23_30_54.jpg]

Hava akımı simülasyonunda Lyman türü akım hızları olarak daha dengeli seyir gösterecek  gibi geldi. Malumunuz, havalı tüfeklerde atılan ve başarılı sonuçlar alınan bir tasarımdır. Basınç dağılımı ise aşağıdaki gibi

[Resim: Whats_App_Image_2018_04_08_at_23_31_44.jpg]
Bunları sahada da test ettikten sonra incelemeleri detayıyla yazacağım.

Öncelikle müsait olunca 28 ve 30 gram döküp onları test etmeyi düşünüyorum. Elimde değişik tapalar var. Ben de X-wad kullanmayı düşünüyorum. Ama keçe ara tapa kullanıyorsak en altta gas seal olmalı diye düşünüyorum.

sabrimutluer@hotmail.com adresime iletişim bilgilerinizi gönderirseniz, sesli iletişimden mutlu olacağımı ifade etmek isterim

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
SSSalih, Gazanfer, tsuba, sparus, LAMRETOEJ, splendes, Alphawolf
Değerli Forumdaşlarım,

Getirttiğim Svarog kalıplarına aldığım saf kurşunlardan döküm yapınca gramaj tuttu. 28 gramlık kalıptan 28, 30 gramlık kalıptan 30 gramlık Lyman 525 türü svarog çekirdekler elde ettim. Altına 1 mm maket kartonundan zımba ile çıkarttığım kartı koyunca power tapaya da tam kıvamında ve ölçüsünde oturdular (Tapayla yaklaşık 31 gram):

[Resim: Ekran_Resmi_2018_05_01_14_00_59.png]

Bu çekirdeklerle 3 tür fişek hazırladım. Yavaş yanışlı barut olduğunu düşündüğüm Sterling 34 Gram saçma fişeklerinin yıldız kıvırmasını en uçtan keserek, sadece saçmaları boşaltıp, 28 gram svarog çekirdek koyup yüzeyel bir düz kıvırma yaptıklarım (solda), CX2000 kapsül 1.50 gm D20V ve 30 gramlık Svarog ile hazırladığım siyah maxam fişekler, U686 Fiocchi kapsül 1.70 gram CSB 3 barutu ile Fiocchi yesil kartuşta hazırladığım 28 gram Svarog fişekler, ek olarak sonuncusu gibi hazırlanıp çekirdeklerin üst kısmını kıl destere ile X şeklinde yardığım fişekler.

[Resim: Ekran_Resmi_2018_05_01_14_00_45.png]

Sn.XIII ile geçtiğimiz pazar günü 36,6 m (40 yarda) testlerimizi yaptık. Öncelikle isabet ve grupman için atışlarımız oldu. En iyi gurubu 1294-1300 fps çıkış hızlarında D20V ile doldurduğumuz fişeklerde elde ettik. Fiocchi ve 1.70 CSB 3 ile 1215-1243 fps çıkış hızlarında biraz daha dağınık gurup oldu.  Sterlingin 34 gramlık saçma fişeklerine svarog çekirdek koyduklarım ise 1176-1234 fps hızlarında çıkış hızı elde edip en dağınık gurubu yaptılar.

[Resim: Ekran_Resmi_2018_05_01_14_06_55.png]

Balistik jel hazırlama sıkıntılarımız nedeniyle mantarlaşma testlerini ard arda dizili 5 litrelik pet şişelerle yapmaya karar verdik. İlk atışımız üzeri x şeklinde yarılmış çekirdek ile oldu: İki pet şişeyi delip 2. nin arkasını delmeden şişenin içinde kalan çekirdek ilginç bir mantarlaşma meydana getrdi:

28 gramlık normal svarog çekirdek ile 2 atış yaptık ilkinde çekirdeği bulamadık, ikincide ise sadece normal Svarog çekirdek sadece ezilerek yayıldı:

Sayın XIII ün yorumu bu yumuşak Svarogların 30 gramlığın üzeri X çentik atılarak D20V az arttırılarak domuz avında kullanılabileceği yönünde. Herhalde bu konuda kendi yorumunu yapacaktır.

Saygılar

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Xlll, yyildiz, kuzeybuzulu, tirendaz, splendes, Yasin06, mimaslan, LAMRETOEJ, Alphawolf
Domuz avında en büyük handikap yakın mesafede atılan kurşunun avı delip geçmesi.
Testi yapılan kurşunun mantarlaşması gayet iyi. Av sezonunda deneyip görmek lazım.

Ege tayfası ile birlikte çok keyifli ve eğitici bir hafta sonu geçirdik. 
Sn, Sabri başta olmak üzere tüm ekip arkafaşlarıma teşekkür ederim. 

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes, Yasin06, LAMRETOEJ
Selamun aleyküm hayırlı ramazanalar;

Ahmet bey OMV Smartı nasıl temin ettiniz internet üzerinden güvenilir bi alış veriş sitesinden temin etme şansımız varmı.

[Resim: 29004307_10156236119183659_669086950_n.jpg]

how to deactivate tumblr

Alıntı

idiogomosiidiogomoi de aynı teknoloji ile üretim yapıyor,
(05-06-2018, 02:10 PM)aslanbeyx demiş ki: Selamun aleyküm hayırlı ramazanalar;

Ahmet bey OMV Smartı nasıl temin ettiniz internet üzerinden güvenilir bi alış veriş sitesinden temin etme şansımız varmı.
Sn aslanbeyx
Ben direk OMV'den aldım, bildiğim kadarıyla alışveriş sitelerinde yok.
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi