Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
#51
(Dün, 09:48 AM)splendes demiş ki: Saygılar

Ellerinize,emeğinize sağlık Ahmet Bey sonuçlar gayet başarılı benim denemelerimdeki sıkıntı sanırım yüksek hızlardı,yaptığım kurşunları avda ve uzak atışlarda kullanacağım için 480-530 m/s hızlarda test etmiştim.
Sizin yaptığınız çalışma eğer isabet istikrarı devam ederse fiyat/fayda açısından çok iyi bir seçenek.Başarılar dilerim.

Teşhisinizde haklısınız sanıyorum. Bir ara en az 500 m/s çıkış hızlı fişek doldurmak için epey uğraştım. 400 m/s üstü hızlarda randıman alamadık. 375-390 arası hızlarda daha isabetli olduğunu gözledik. Aslında böyle olmaması gerek gibi geliyor bana ama balistik konusunda yorum yapacak bilgim yok.
Tabi burada en önemli faktör tüfek. Yukarıdaki değerler Beretta 1301 ile alındı. Sonuçta kendi tüfeğime göre bir fişek yapmayı amaçlıyorum. Aynı fişekleri 61 namlu Ata Neo ile attığımızda 440-460 m/s gibi ölçümler yaptık. Namlu boyu ötesinde çap farkı da bunda etkili. Beretta 18.60 diğeri ise 18.40.
Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
#52
(Dün, 08:03 PM)Ahmet Özalp demiş ki: Teşhisinizde haklısınız sanıyorum. Bir ara en az 500 m/s çıkış hızlı fişek doldurmak için epey uğraştım. 400 m/s üstü hızlarda randıman alamadık. 375-390 arası hızlarda daha isabetli olduğunu gözledik. Aslında böyle olmaması gerek gibi geliyor bana ama balistik konusunda yorum yapacak bilgim yok.

Sayın Ahmet Özalp,

Bir çok forumda özellikle yavaş yanışlı barutlarla 550 m/s (1800 fps) Lee key Drive ile dolum yapan ve iyi sonuç aldıklarını yazanlar var. Öte yandan 75 yarda ötesinde sonuç alınmadığını yazanlar var.

Sizin sonuçlarınız ilginç, ben de pek anlayamadım açıkcası. Ama araştırırken sizin elde ettiğiniz sonuçlara benzer yorum yazanlar da olduğunu gördüm.

[Resim: Ekran_Resmi_2018_03_22_20_30_52.png]

Subsonik dolumların daha isabetli olacağı konusuna katılıyorum.

Lee Key Drive Slug'ların balistik değerleri maalesef kötü. Benim 7/8 ons için hesapladığım BC 0,04 - 0,05 civarında. Bu değerlerde çok çabuk ve kısa mesafelerde transsonik oluyorlar.

Bildiğiniz gibi yakında ben de 7/8 ons Lee kalıp aldım. Onca okuduklarımdan sonra, balistiğini düzeltmek için Sn. splendes'in yukarıda yazdığı gibi tapası ile seyir gösteren slugların daha iyi BC değeri ve isabeti olduğunu gördüm. Daha iyi balistik değer elde etmek için Lee'ye kuyruk eklemeye karar verdim.  Hesaplarım bunun BC değerinin 0,11 civarı olacağını gösteriyor. Şu anda bir yandan Solid Works de kuyruğun bazı açılarının akış dinamiklerini incelerken öte yandan CNC de ilk taslakları yaptırdım. Fırsat olursa yakında subsonik ve süpersonik değerlerde atış yaparak değerlendireceğim. Sonuçları paylaşır ve tartışırız.

Saygılar
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
splendes, tirendaz
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi