Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sayın Ahmet Özalp bey,

Sizin yazdıklarınızdan yararlanarak kendi dolumlarımı yapmaya başladım. Ancak malzeme bulmakta zorlanıyorum. Yaptığım farklı dolumların üzerine yazmak yerine Değişik renklerde kovan kullanarak ayırd etmeyi düşünüyorum. Turaç'ın sitesinde farklı renkte kovanlar var ama sitede satış yok. Ayrıca kapsül isterseniz internet bayileri öyle bir ayırım yapmıyor ellerinde ne varsa onu gönderiyor. Rica etsem dolum malzemesi temin edebileceğimiz, taşrada oturduğumuz için kargo ile gönderim yapan firmaların internet bağlantılarını yazabilirmisiniz? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Selam ve saygılarımla

Alıntı

Sayın Alphawolf,
Herhalde E-temin, Avfoni, Sİberav(Yazıcılar) gibi dolum malzemesi satan siteleri biliyorsunuz. Siteleri herzaman günceldir. Bu sitelerde mevcut olan ürünleri alırsanız ertesi gün gelir fakat her istediğinizi bulamazsınız. Bunlar haricinde telefonla görüşerek teyit edip sipariş verebileceğiniz 2 kaynak var.

1. ARES AV, Birkan Balıkçı http://www.aresav.com

2. BUĞRA AV, Tayfun Yetiş http://www.bugra-av.com/iletisim-bilgileri

Her ikiside güvenilir dürüst esnaflardır. Birkan Bey Çanakkale'de Tayfun Bey Tokat'tadır. Telefon numaraları web sayfasında var. Sitedeki ürünler güncel olmayabilir. Ama stoklarında en fazla dolum malzemesi bulunduran kişilerdir. Bu bakımdan telefona görüşerek sipariş verirseniz daha iyi olur.

Saygılar

NOT: Kovanları ayırdetmek için renk yeterli olmuyor. Zaten çok çeşitli renk bulamazsınız. Üzerine permanent marker'la yazınca güzel oluyor ama tekrar dolum yapılacağında iş karışıyor. Yazı silinmiyor. Normal keçe kalem ise dayanmıyor hemen siliniyor. Birkaç yöntem denedim, sonunda kovanlara hiç bir şey yazmadan kutulara yazmaya karar verdim. Ölçüm yapmak için her tip dolumdan normalde 10 adet hazırlıyorum. Koyduğum kutunun içine bir de içeriği gösteren bir etiket koyuyorum. Saçma olunca 25'lik partiler oluyor. Kutuyu bantlayıp atış alanında açıyorum. En temizi bana göre böyle.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sparus, Alphawolf
Sayın Üyeler,
Sıcaklardan dolayı 2 aydır ihmal ettiğim çalışmalara, sezon açılışı ile beraber tekrar başladım. Hava yine de çok sıcak ve güneşli idi, Tezgahımızı kurduğumuz ağaç gölgesi sürekli yer değiştirdiğinden bir süre sonra ölçüm yapmayı bırakıp trap atışları yaptık. Bölge çekim alanı dışında olduğundan krono ölçümlerinde ısı ve basınç datasını göremedik maalesef.

[Resim: 40584170_1961413270591302_5506627421887004672_n.jpg][/url]

Özellikle yapmak istediğim bir test vardı. Gözlemlerimize göre Lee Drive Key slugların çapı tapa içine konulduğunda namludan (tokmaklamadan) geçmeyecek kadar büyük. Slug çapı : 17.35 mm. Bulabildiğimiz en ince tapanın kanatları 0.75 + 0.75 = 1.5 mm, toplam çap 18.85 ve 18.6 namludan ittirerek geçmesi imkansız. Tabi barut gücüyle sıkışarak geçiyor ancak  ideal durumun tapa içindeki kurşun 10-12 Lb (5-6 kg) güçle ittirildiğinde namludan kayması olarak yabancı forumlarda belirtilmiş ve daha fazla güç gerekiyorsa randımanın düşeceği söylenmiş.
Daha eski yazışmalarımızda Sayın Sabri bu kaybın % 10 civarında az bir miktar olduğunu belirtmişti.(Lyman)

Bu durumu değerlendirmek için 7/8 oz Lee sluglardan bir kaç tanesini, kayış zımbası ile 17 mm'ye haddeledim. Sonra bütün diğer bileşkenler aynı olarak haddeli ve haddesi fişeklerin hızlarını ölçtüm.
Sonuçlar aşağıda:

Haddeli
[Resim: haddeli24g.jpg]

Haddesiz
[Resim: haddesiz24g.jpg]

Görülüyor ki ölçümlerde belirgin bir fark yok. Haddesiz olanlar bir nebze daha fazla basınç üretiyor gibi, haddeli olanlar daha dengeli standart sapma daha düşük, ama elde edilen fayda haddelemenin zahmetine değmez.

ÖNEMLİ: Arkadaşlar verilen değerler benim şartlarıma ve namluma göre belirlenmiştir ve kesinlikle üniversal değildir, bu yüzden bu değerleri aynen alıp kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Doğru değerler, her durum için, azdan başlayıp kademeli olarak arttırarak her dolumcu tarafından bizzat belirlenmelidir.  

Örneğin Cheditte Aquila Barut'u için verilen değerler böyle:

[Resim: Capture.jpg]

Firma 32 gm'a ortalama 1.6 gm Barut öneriyor.

Ben ise aynı barutu 24 gm kurşun için kullanıyorum ve ekonomik olması için 1.4 gm a kadar indim. Oysa teorik olarak aynı basınçı elde etmek için firma değerini arttırmam gerekirdi. Buna rağmen sonuçlar tatminkar.

[Resim: Aguila24g.jpg]

[Resim: Aguila24g2.jpg]

Fişekler konforlu, geri tepme yok gibi, basınç normal en önemlisi standart sapma düşük, bu şekil yeterli benim için. Durduruculuğu ve deliciliği yeterli olmayacaktır belki ama gerekirse bunu sağlamak için arttırma payım epey var.

Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Alphawolf, eucar, XXAHMETXX, Sabri, PersonalDefence, splendes, husrev, Yasin06

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi