12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
(06-12-2017, 12:35 AM)Sabri demiş ki: Sayın Ahmet Özalp,

Lee Drive Key Slug konusundaki ısrarınızı şu nedenlerle anlayamıyorum:

1. Ağırlık merkezi önde olmadığı için çekme dengesi ve  shuttlecock stabilitesi olmayan dengesiz, isabetsiz, kısa mesafede takla attığı yavaş çekim videoları ile kanıtlanmış bir tek kurşundur

2. Sizin saçma tapası ile atma tasarınız bir çeşit sabot yaratmaktır, sabotların yivsiz namlu ile atıldıklarında isabetsizlikleri bilinen bir konudur. Taofladermaus testlerinde yivli şok ve yivli namlu ile atışlarda bile Lee tasarımının dengesizliği gösterilmiştir

Lyman türü havalı tüfek kurşunlarına benzer olan dökümler daha stabil ve isabetli seyir göstermektedir.

Yivsiz tekkurşunların tasarım olarak ağırlık merkezi önde olması, yivsiz balistiğine daha uygun olup,  badmington topu gibi çekme stabilitesi ve denge açısından önemlidir. 

Saygılarımla

Sayın Sabri, ısrarımın nedeni çok basit, Lee kalıbım var ve pıtır pıtır döküyorum. Bunları bir şekilde doldurup atmam gerek. Lee bu kalıbı devam ettirdiğine ve Dünya'da yüzlerce kişi kullandığına göre bir bildikleri vardır diyorum. Olmuyor diyip Kalıbı kenara atacak değilim. Ayrıca Taofladermaus'u heyecanlı ve biraz tutarsız buluyorum. Bende pek güvenilir bir intiba uyandırmadı. Sizinkiyle çelişen Lee'nin isabetli olduğunu söylediği başka testleri de var.

1. FortuneCookie45LC nin ekli videosunda Lee 7/8 oz.slug'ların ağırlık merkezinin önde olduğu gösteriliyor.
Lee 1 oz. slug ise ağırlık merkezi ortaya yakın olduğu için tercih edilmiyormuş.

2. Taofladermaus'un  alttaki videosunda ise  yine ağırlık merkezinin önde olduğu belirtildikten sonra yapılan testlerle Lee Drive Key Slug'ın HEM Smoothbore HEM Rifled şoklarla atıldığında gayet düz ve doğru bir seyir gösterdiği anlatılıyor.
' We shoot the 7/8ers from both a smooth bore and a shotgun with a rifled choke tube.   I have to say even the results surprised me.
By looking at the high speed footage,  the slugs fly pretty straight and true.   I'd say the 7/8 oz slugs are a better choice for BOTH smooth bore and rifled shotgun configurations. '

Bubba Rountree Lyman 525 grain ile Lee 1 oz 440 graini karşılaştırmış. Videonun sonunda Smootbore namlu ile atıldığında Lee daha isabetli çıkıyor. Zatenı Lyman 525 grain ağırlığı ile tercih etmiyorum.İhtiyaç ta yok.

Burada Rifled şok kullanarak 100 m atışı yapıyorlar. Lee Slug 17.4 çapında olduğu için Modified hatta (tapanın kanatlarını keserek veya keçe tapa kullanarak). Fullşokla bile atılabilir. İsabet bence mükemmel.

Ben piyade tüfeği ile 100 m'de daha iyisini yapamam herhalde.
Maalesef Beretta 1301'e şok takamadığımız için 100 m'de bu performansı almak zor olur benim için..
[Resim: lee_rifle.jpg]

Taofladermaus, bazen açtığı fabrika fişeklerini, kurşunu çıkarıp yerine Lee takarak dolduruyor. Kestiği tapalar çok özensiz, kenarlar eğri, makasla rasgele kesmiş. İsabetsiz olmaları normal.

Lee Slug dolumunu çok daha hassas yapanlar var.
https://imgur.com/a/JhRVt
https://imgur.com/a/8kGYt

Adamların elinde 100 çeşit tapa olunca hangisi, hangi kurşuna uyar kararsız kalıyorlar.

Hem zaten Lee kullanmayayım desem 28 gm civarı başka alternatif yok ki?
Ancak ısmarlama yaptırılabilir. Veya Özkara'ya müracaat.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, Alphawolf, Ruhsuz, Xlll, splendes
Değerli forumdaşlarım,

Çok değişkenli fişek dolumu değişkenlerinde birisi de kıvırma. Kıvırma şekli ve miktarının hem fişek yatağı basıncını hem de namlu çıkış hızını etkilediğini biliyoruz. 

Aramalarıma rağmen düz kıvırma (roll crimp) ile ilgili verilere ulaşamadım. Belki gözümden kaçmıştır.

En yaygın kullanılan yıldız kıvırma ile ilgili veriler var.  8 li kıvırmanın 6 lı kıvırmaya göre ve derinliğine de bağlı daha çok basınç ve hız ürettiğini biliyoruz:

[Resim: crimp_depth_pressure.png]

[Resim: fold_crimp.jpg]

Eğer düz kıvırma ile ilgili veri paylaşabilirseniz, çok müteşekkir olurum.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Xlll, lenduha, tsuba, Gazanfer, mimaslan
Sevgili Sabri Bey,
Resime bakarak daha önce benim de paylaştığım bu kıvırma mevzuyla ilgili bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim.

Fotoğraftaki fişekler remington marka. Bu fişeklerin dip tablası yok tek parçalar ve diibe doğru daralan bir yapıya sahipler. Bunlara konulan tapaların da barut üstüne gelen kısmı daha dar. Fişek kovanının gövde kısmı piyasada hiç bir fişekte göremeyeceğniz kadar sert. Uçta yıldız kıvrılan kısım ise inceltilmiş.
Fotoğraftan yola çıkarsak fişeğin ağız kısmı derinleştikçe kalın ve kıvırması çok güç olan kısma doğru yaklaşıyor. O yüzden fişeğin ağzının açılması gittikçe güçleşiyor.
Bu tip fişeklerde kullanılan barut hacmi de bizim kullandığımız fişeklerden daha az. Ancak meydana gelen basınç dar hacim yüzünden yüksek.

Özetle bizim doldurduğumuz avrupa tipi fişekler maxam'ın bazı modelleri hariç yumuşak bir yapıya sahip. Resimdeki en sondaki fişek gibi kıvırsanız dahi aradaki basınç farkı bu kadar yüksek olmaz. Dikkat ederseniz Avrupa fişeklerin kıvırması sondaki fişek gibi genellikle. Kaldı ki Avrupa tipi fişeklerde fişeğin dip kısmı da daralmıyor.
Bahsettiğiniz düz kıvırmada basınç olayını bir arkadaşım bana mail olarak atmıştı. Bulursam burada paylaşacağım.
Selamlarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes
(08-02-2018, 11:50 PM)gunman demiş ki: Fotoğraftan yola çıkarsak fişeğin ağız kısmı derinleştikçe kalın ve kıvırması çok güç olan kısma doğru yaklaşıyor. 
Bu tip fişeklerde kullanılan barut hacmi de bizim kullandığımız fişeklerden daha az. Ancak meydana gelen basınç dar hacim yüzünden yüksek.

Özetle bizim doldurduğumuz avrupa tipi fişekler maxam'ın bazı modelleri hariç yumuşak bir yapıya sahip. 

Bahsettiğiniz düz kıvırmada basınç olayını bir arkadaşım bana mail olarak atmıştı. Bulursam burada paylaşacağım.
Selamlarımla.

Sayın gunman,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi bir görselle ifade edersek:

[Resim: Ekran_Resmi_2018_02_08_23_56_12.png]

Dediğiniz gibi bizim ülkemizde bulabildiklerimiz en alt sıradaki düz duvarlı kovanlardan. Haliyle söylediğiniz gibi yıldız kıvırmada bir fark beklemeyeceğiz.

Düz kıvırma ile ilgili paylaşımınızı merakla bekliyorum. (ayrıca fabrika dolumları gibi 8-9 mm düz kıvırma işini ben daha beceremedim)

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
gunman, splendes
Benim maillerden kazara silinmiş ama arkadaşımdan tekrar isterim. İlginç sonuçlar vardı.

Düz kıvırmada kıvırma lokmasının kalitesi çok önemli. Çoğu kıvırırken ya iç kısımdan katlar ya da ağız dış kısmını yayar. Ancak mutlaka lokma içini veya koıvanın ilk 5 mm'lik kısmını çok hafif yağlayın. İşinizi çok kolaylaştırır. Katlanmayı engellemek için de arada yarım tur geri ileri yapın. Birden hepsini kıvırmayın.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
splendes, Sabri, tirendaz
Barut A1 Kurşun cervo-28gram

İkinci sıradaki ölçümde bence krono hatası var ama diğerleri bir şeyler anlatıyor.

Fişek 70mm Ancak cinsi belirtilmemiş.

1,65gr - 63,5 mm - 430 bar - 445,2 m/sn
1,65gr - 62,0 mm - 451 bar - 445,2 m/sn
1.65gr - 60,5 mm - 605 bar - 467,6 m/sn
1,75gr - 62,0 mm - 592 bar - 469,7 m/sn

Saygılarımla...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
splendes, Haritacı1461, Sabri
Sabri Bey belki daha önce paylaşılmış olabilir ama ben genellikle aşağıdaki kaynaktan yararlanıyorum çok fazla veri mevcut yunanlı hobidaşların paylaşımları sorun teşkil edecekse paylaşım kaldırılabilir.
http://www.idiogomosi.com/pages/setup/bar-v1-tc.php

Alıntı

(09-02-2018, 04:41 AM)splendes demiş ki: Sabri Bey belki daha önce paylaşılmış olabilir ama ben genellikle aşağıdaki kaynaktan yararlanıyorum çok fazla veri mevcut yunanlı hobidaşların paylaşımları sorun teşkil edecekse paylaşım kaldırılabilir.
http://www.idiogomosi.com/pages/setup/bar-v1-tc.php

İdiogomosi tayfasının Türk'lerden nefret ettiğini e mail yazışmalarımıza dayanarak kesinlikle söyleyebilirim.
Ayrıca uzay çağı teknolojisi kullanıyor havasındalar. Halbuki esasında temelleri OMV'nin know-how'ı.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Lee Drive Key Sllug 7/8 oz.

Dağılan konuyu tekrar mecrasına sokma açısından Fişek Dolumunda halen bulunduğum durumu anlatmak isterim.
Tek Kurşun olarak 7/8oz. Lee kurşunu kullanmayı seçmiş idim. (Bu seçimin sebepleri önceki postlarda görülebilir.)
Yaptığım araştırmalara göre Tapa içerisine konulmuş kurşunun namludan zor da olsa geçmesi gerekiyor. Yabancı forumlarda 5-6 kg ağırlıkla kurşunun namlu içindekayması en ideal  durum olarak anlatılmış.
Daha sıkışık olduğu zaman yavaşlatıcı bir kuvvet oluşuyor ve randıman düşüyor. Nitekim Sn. Sabri yapılan testlerde bu kaybın %10 gibi cüzi bir miktar olduğunu belirtmişti. Yine de bu fark 400 m/s çıkış hızının %10'luk kayıpla 360 m/s'ye düşmesine sebep oluyor. Bu önemli bir fark. Maalesef piyasadaki tapaların cidarları yaklaşık 0.8 mm, daha incesi yok. Kurşunun çapı 17.35 mm.  0.8+0.8+17.35 = 18.95 mm
Namlunun 18.6 olduğunu düşünürsek bu kurşunun namludan çekiçlemeden geçmesi imkansız. (Ki Beretta 18.6 ile geniş bir namlu sayılır, Benelli namlum 18.5 ve piyasadabirçok 18.4 namlulu tüfek var. )5-6 kg değil belki 50-60 kg basınç gerekiyor. Barut çok daha fazla güç ürettiği için kurşun herhalikarda namludan geçecektir. Ancak randımanın düşeceği ve yüksek gerilmeler oluşacağı öngörüleblir. Dolayısıyla daha çabuk aşınma ve kırım olasılığı yükseliyor. Amaç zaten hasıl olmuyor.

Bu durumda kurşunu serbestçe tapaya oturtarak denemeler yapmaya başladım. Kurşun kenarlarında namlu içinde 0.5mm den fazla boşluk kalıyor ancak tapa sıkı oturursa iş görebilir diye düşündüm. Son zamanlarda hava muhalefeti yüzünden bunları hakkıyla deneyemedik ama edindiğimiz izlenim keçe tapanın çok fazla gaz kaçağı yaptığı ve çıkış hızının 340-360 gibi beklediğimizin altında çıkması oldu. Örnekler böyle:

Kovanlar Chedite, Kapsül CX2000, Barut: D20, Kurşun Saf olsaydı 24.8 gm gelmesi gerekirdi. Bizimkiler kalaylı 23.68 gm.

[Resim: 28052558_10156132817493659_1784105906_n.jpg]

[Resim: 28236364_10156155758288659_261557110_n.jpg]

[Resim: 28313334_10156155758343659_1039058484_n.jpg]

Bu kurşunlar yıldız kapatıldı. Shotgunworld, castboolits vs forumlarda Lee Slug'ın Yıldız kapama için tasarlandığı belirtiliyor. Ancak şeffaf kovanlardan görüldüğü gibi, kenarlarda çok boşluk kalıyor, burada oluşan esnek yüzey beslemede sorun çıkarabiliyor. Bu kurşunların sıvama kapatılmasının daha doğru olacağına karar verdim. Zaten ne hikmetse piyasadaki bütün tek kurşunlar yuvarlak sıvama kapatılmış.

Geçen hafta nihayet ince kanatlı bir tapa temin ettim. Bu tapa içinde kurşunla, kuvvetlice itince namludan geçiyor. Bu tapayı bulunca işin rengi değişti. Bu sefer yıldız değil yuvarlak sıvama yaptım.

[Resim: 28052542_10156132817193659_712899051_n.jpg]

[Resim: 28176021_10156135859128659_1273411270_n.jpg]

[Resim: 28053643_10156132817693659_1235675017_n.jpg]

[Resim: 28313329_10156155768018659_2074261963_n.jpg]

Sağ baştakiler fabrika üretimi. Benimkiler de onlara yakın gibi.
[Resim: 28458586_10156155768063659_142703356_n.jpg]

Performansı çok merak ediyorum. Kısmetse yakında  denedikten sonra ölçümleri paylaşacağım.
Saygılar

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
tirendaz, Sabri, Xlll, yyildiz, serdaraktas, Cem1964, tsuba, sparus, blacksea, husrev, SSSalih, PersonalDefence, Huysuz
(22-02-2018, 08:56 PM)Ahmet Özalp demiş ki: İdiogomosi tayfasının Türk'lerden nefret ettiğini e mail yazışmalarımıza dayanarak kesinlikle söyleyebilirim.

Efendim Türk'ten nefret etmeyen Yunanlı pek yok ki zaten. 90 lı yıllarda Selanik ve Pire'ye birkaç kez gitmiştim. 2 defasında Türk aleyhtarı sokak yürüyüşüne denk gelmiştim, pankartlı sloganlı. Bizde böyle bir gündem yok ama adamların bize olan nefreti baki.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
wubıh, gaul

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi