Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Photo 
(13-07-2017, 03:29 PM)Ahmet Özalp demiş ki: hedefe vuruş anına kadar 1.1. Mach altına düşmemesini sağlayacak bir yapı tasarlamak amacındayım.
SAygılar

Konuyu uzun zamandır ihmal ettiğimi gördüm ve güncellemek istedim.

Son olarak, hedefe vuruş anına kadar transonik bölgeye düşmeyecek ve bu sırada oluşan şoktan etkilenmeyecek bir kurşun yapma çabasında idim.  Hızı ölçmek için Namludan 1.5 m mesafeye yerleştirilmiş Caldwell ve 36 m de hedefin altına koyduğum Steinert akustik kronografı kullandım.
İlk doldurduğum 12 ga Foster tipi kurşunların çıkış hızı 400 m/s hıza bile ulaşamadı. Haliyle Steinert min.376m/s hassasiyetiyle hiç ölçüm yapmadı.

Araştırma sonucu istediğim kurşun benzerini buldum.

[Resim: Capture.jpg]

Burada gördüğümüz 12 ga kurşunlar 50 m de hala ses hızının üstündeler. Ancak namlu çıkış hızları da epey yüksek. Amacıma ulaşmak için 500 m/s çıkış hızı yakalamam gereği açıkça görülüyor.
Barut miktarını arttırmak basıncı kabul edilen seviyenin üstüne çıkarabileceği için barut hakkını arttırmak yerine daha hafif kurşun için 16 ga (yaklaşık 24 gm) ve 20 ga (yaklaşık 20 gm) kurşunlarla denemeler yaptık.

[Resim: foster_16.jpg]

[Resim: foster_20.jpg]

Aradaki  400 m/s 'den düşük ölçümler dolum hatasından kaynaklı. Ya iyi sıkılanmamış ya da tapada sorun var.
Ancak diğerleri de en fazla 420m/s verdiler.
Sonuç olarak elimdeki D20 Barutu ile istediğimi başaramıyacağımı anladım.
Dolayısıyla şimdilik bu sevdadan vazgeçtim. Steinert'ı IMS savunmaya teşekkürlerimle iade ettim ve Lee 7/8 kurşun dolumuna başladım. Bunun sonuçlarını ayrıca paylaşacağım.

Umarım Sayın Harun Alliant Barutu getirir ve Red Dot'la tekrar deneriz.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, Ruhsuz, aseyhan, al-me, sem
(02-12-2017, 07:35 AM)Ahmet Özalp demiş ki:
(13-07-2017, 03:29 PM)Ahmet Özalp demiş ki: hedefe vuruş anına kadar 1.1. Mach altına düşmemesini sağlayacak bir yapı tasarlamak amacındayım.
SAygılar

Son olarak, hedefe vuruş anına kadar transonik bölgeye düşmeyecek ve bu sırada oluşan şoktan etkilenmeyecek bir kurşun yapma çabasında idim. 

S. Ahmet Özalp,

Transsonik bölgeye girmemenin bir yolu da benim araştırma planladığım subsonik mühimmat. Hesaplamalarımı shooterscalculator.com sitesinde yapıyorum. Bu sitede ölçüler emperyal olarak girildiği için metrik sonuç veremiyorum ancak çevrilebilir.

100 metre mesafede transsonik bölgeye girmeyecek yivsiz tek kurşun namlu çıkış hızları ya 1050 fps (320 m/s) altında ya da en az 1600 fps (487 m/s) olmalı. 

32 Gram (493 grain) Foster tipi tek kurşun G1 çekme  (BC=0.107) ( http://www.frfrogspad.com/extbal2.htm )
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopi...8&start=28 ) Nişangah 70 metreye sıfırlanmış olarak atış yaparsak sonuçlar aşağıdaki grafik ve tablolardaki gibi çıkar:

[Resim: subsonic_supersonik_kar_la_t_rma2.png]

[Resim: subsonic_supe_kar_la_t_rma2.png]

Süpersonik atışta daha yatık bir balistik eğri ve trajede 2 cm bir fark ortaya çıkar 100 metreye 0.15 saniye daha çabuk ulaşır, 1397 ft/lb (193.14 kg/m) bir enerji taşır ve 100 metrede 5 cm kadar bir düşüş yapar

Subsonik atışta daha parabolik bir balistik eğri, trajede 4,5 cm kadar bir yükseklik farkı olur, 100 metrede 856 ft /lb (118,34 kg/m) enerji taşır ve 100 metrede 11 cm kadar bir düşüş yaşar.

Eğer 100 metre içinde domuz vurayım diyorsanız elbette 1600 fps namlu çıkış hızında, mermi yolunda çok az yükseklik farkı ve 100 metrede daha yüksek enerjisi ile tercih edilir.

Ancak, hedef atıcılığı yapacağım diyorsanız transsonik bölgeye girmeden, omuzumu yormadan isabetli ve keyifli atışlar yapacağım diyorsanız subsonik mühimmat daha avantajlı görünüyor.

Subsonik Foster mühimmatlarımı hem MKE barutu hem de  D20 ile hazırladım, ancak iş yoğunluğumdan test etme fırsatım olmadı. Test edince sonuçları aktaracağım

Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
aseyhan, al-me, tirendaz, sem, Alphawolf, Ahmet Özalp, ThePulchra
Sn Sabri,

Subsonik denemeler için havalı silah pelleti benzeri şekilde döküm yapabilsek daha başarılı olabilir mi belki? Havalı silahlarda 800-1050 fps aralığında genelde iyi iş yapıyorlar (yivli namluda tabi)

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, Alphawolf
Sn Aseyhan, Döküm konusunu epey araştırdığım için bildiklerimi paylaşayım.

Kendiniz tasarlayıp yaptırmazsanız Foster tipi yivli kurşun dökmek için kalıp mevcut değil. Ancak ülkemizde Özkara imalatı Foster ve Brenneke tipi tapalı 12, 16, 20 ga kurşun satılıyor..  

Havalı silah pelletine benzeyen tek bir kalıp var.:
Formu çok uygun ancak biraz büyük 525 gr (34 g) ağırlığı yüzünden tercih etmiyorum.

Lee'nin 1 oz ve 7/8 oz kalıpları var bildiğimiz, çapları ideal değil, Power tapa içinde dolduruyoruz, ancak deneme için namludan geçirmeye kalktığımda geçmiyor. Çok zorlarsam birşeyle vurursam geçer. Ancak bir yerlerden hatırladığıma göre içinde kurşun olan tapa namlu ağzından 10-12 Lb (5-6 kg) bir güçle ittirildiği zaman tatlı sert kayması gerek, Lee Slug için denediğimiz bütün tapalar bundan çok fazla güç istiyor namludan geçmek için.

Haliyle bu durum namlu çıkış hızını düşürüyor. Önlemek için tapanın kanatlarını yarısına kadar kestim ama bu sefer mermi yolu bozulmaya başladı,isabet zorlaştı. Evet Lee ucuz pratik bir kalıp ama iyi bir tasarım değil. İçine Drive Key koyacak yerde dışına yiv koysalarmış daha iyi olurdu.

Amerikalı bu tapa mükemmel diyor ama bizde yok maalesef.

Sonuçta doldurup attım, sorun çıkmadı ama Barutun sağladığı enerjinin fazladan bir kısmının sıkışma yüzünden namluda sönümlendiğini düşünüyorum. Yatak basıncı ne kadar artıyor bilemiyorum tabi.

Bunlardan ayrı hemen her ebatta misket kalıbı mevcut.
.

Bunlar da iyi hoş,hem fazla bulaşmıyor deniyor ama BalistikKatsayı kötü, mermi yolu parabolu daha eğimli,menzil aynı
kütlede farklı formdaki kurşuna göre daha düşük vs

Başka kalıp yok dünyada seri üretilip satılan. Döndük yine en başa. .
Ya Özkaraya devam ya da Sn Abdullah Oruç'a müracaat edilip kalıp yaptırılacak.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
gaul, husrev
(02-12-2017, 12:50 PM)Sabri demiş ki: 100 metre mesafede transsonik bölgeye girmeyecek yivsiz tek kurşun namlu çıkış hızları ya 1050 fps (320 m/s) altında ya da en az 1600 fps (487 m/s) olmalı. 

Ancak, hedef atıcılığı yapacağım diyorsanız transsonik bölgeye girmeden, omuzumu yormadan isabetli ve keyifli atışlar yapacağım diyorsanız subsonik mühimmat daha avantajlı görünüyor.

Saygılar

Sayın Sabri
Subsonik konusunu pek araştırmamıştım. Hafif kurşunlar doldurduğum için subsonik hızlarda çok düşük enerjiye sahip olacaklardır diye düşünmüştüm ama verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı
Teşekkürler

Alıntı

(03-12-2017, 05:12 PM)Ahmet Özalp demiş ki: Ancak bir yerlerden hatırladığıma göre içinde kurşun olan tapa namlu ağzından 10-12 Lb (5-6 kg) bir güçle ittirildiği zaman tatlı sert kayması gerek, Lee Slug için denediğimiz bütün tapalar bundan çok fazla güç istiyor namludan geçmek için.

Haliyle bu durum namlu çıkış hızını düşürüyor. Önlemek için tapanın kanatlarını yarısına kadar kestim ama bu sefer mermi yolu bozulmaya başladı,isabet zorlaştı. Evet Lee ucuz pratik bir kalıp ama iyi bir tasarım değil. İçine Drive Key koyacak yerde dışına yiv koysalarmış daha iyi olurdu.

Sonuçta doldurup attım, sorun çıkmadı ama Barutun sağladığı enerjinin fazladan bir kısmının sıkışma yüzünden namluda sönümlendiğini düşünüyorum. Yatak basıncı ne kadar artıyor bilemiyorum tabi.
Sn. Ahmet Özalp,
Lee Drive Key Slug'ların isabetsizlikleri zaten bilinen bir konu. Bu konuda çok yazı bulabilirsiniz. Taofladermaus bu konuda bir çalışma yapmıştı:

Merminin atım yatağı basıncından yararlanması için zaten namluya sıkı oturması gerekiyor. İç balistik  açısından yivsizlerde kullanılan barut tipi ve miktarına bağlı olarak basınç 14.000 PSİ ye kadar çıkabiliyor. Kinetik sürtünme daha çok ısı enerjisine dönüşümü arttırıyor. Barut enerjisinin ortalama %3 kadarı sürtünmeyi yenmek için harcanmaktadır. Martin firmasının 2000 yılında aldığı patent de sürtünmeyi %50 azalttığınız zaman namlu çıkış hızını ancak %10 arttırabildiğiniz yazıyor.
Yivsizlerde uygun çaptaki mermi için sürtünme; namlu çıkış hızında ihmal edilecek kadar küçük bir faktördür. Bildiğiniz gibi namlu boyu uzadıkça sürtünme daha fazla olduğu halde namlu çıkış hızı artmaktadır. 
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
(03-12-2017, 07:50 PM)Sabri demiş ki: [quote='Ahmet Özalp' pid='345677' dateline='1512310379']
.
 Martin firmasının 2000 yılında aldığı patent de sürtünmeyi %50 azalttığınız zaman namlu çıkış hızını ancak %10 arttırabildiğiniz yazıyor.

Bu durumda, bu %10'u kaybetmesem 480 m/s çıkış hızını geçebilir ve amacıma ulaşabilirdim.
Saygılar

Alıntı

Sayın Ahmet Özalp,

Son derece güzel bir konu başlığı oluşturdunuz, içtenlikle tebrik ederim. Ahh bir de malzeme yokluğu çekmesek, demek ki neler çıkartacağız...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kaan han
Evet Sn. Gaul, Örneğin bağlantıdaki tapaların kanatları çok ince, Lee için ideal ancak bulamıyoruz.

https://imgur.com/a/8kGYt

Saygılar

Alıntı

Sayın Ahmet Özalp,

Lee Drive Key Slug konusundaki ısrarınızı şu nedenlerle anlayamıyorum:

1. Ağırlık merkezi önde olmadığı için çekme dengesi ve  shuttlecock stabilitesi olmayan dengesiz, isabetsiz, kısa mesafede takla attığı yavaş çekim videoları ile kanıtlanmış bir tek kurşundur

2. Sizin saçma tapası ile atma tasarınız bir çeşit sabot yaratmaktır, sabotların yivsiz namlu ile atıldıklarında isabetsizlikleri bilinen bir konudur. Taofladermaus testlerinde yivli şok ve yivli namlu ile atışlarda bile Lee tasarımının dengesizliği gösterilmiştir

Lyman türü havalı tüfek kurşunlarına benzer olan dökümler daha stabil ve isabetli seyir göstermektedir.

Yivsiz tekkurşunların tasarım olarak ağırlık merkezi önde olması, yivsiz balistiğine daha uygun olup, badmington topu gibi çekme stabilitesi ve denge açısından önemlidir. 

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi