12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sayın Harun,
Düzeltmeniz için teşekkürler. Matematik oldum olası sevemediğim bir konu.  0.735'' Misketin Balistik Katsayısı 0.104 olarak (Lyman) verilmiş ve daha küçük Misketlerin doğal olarak 0.1 den küçük olacağı aşikar iken, listeyi yanlış algıladığımı farketmem gerekirdi  Doğrusu 0.090 ve 0.095 olmalıydı. Gece 3'ten sonra hesabı yapmadan, kolaya kaçıp kopya çekince böyle oluyor işte.
Saygılar

NOT: Her seferinde aranacağıma BC'i hesplamayı öğreneyim dedim. Bir forumda Misket için bir başparmak hesabı buldum. BC= Kütle (grains) / 10640 x çap x çap
Her çapta misketin Balistik Katsayısını hesaplamak mümkün
Örneğin 0.735 RB 598 grain geliyor. 598 / 10640 x 0.735x0.735 = 0.104 (Lyman tarafından verilen değerin aynı)

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Yeni Projemi paylaşıyorum:

Lee Drive Key Slug

[Resim: Lee_drive_key_wad.jpg]

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, lenduha, tsuba, Gazanfer, Ruhsuz, Flobert
(13-07-2017, 01:40 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Yeni Projemi paylaşıyorum:

Lee Drive Key Slug

Sayın Ahmet Özalp,

Lee slug'ların yivli şoklu namlu ile atılmadıkça isabetsiz oldukları Taofladermaus çalışmalarında gösterilmiştir:

Yine Taofladermaus tarafından Fin stabilize sluglar daha yüksek isabet sağladıklarıda ifade edilmiştir:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_13_07_41_39.png]

Sizin yaptığınız Lee ye ilave edilmiş parça ile en azından subsonik hızlarda daha stabil bir seyir göstereceğini tahmin ediyorum. Bunu denemeleriniz ile gösterebilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, Yaşar Engin
Sayın Sabri,
Bu videoları forumda görmüş idim. Konuyu biliyorum,zaten isabetliliği arttırmak için çalışıyorum. Subsonic değil tam tersine hedefe vuruş anına kadar 1.1. Mach altına düşmemesini sağlayacak bir yapı tasarlamak amacındayım.
SAygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sayın Ahmet Özalp, piyasada satılan bütün boş kovanların kapsülü hazır montajlı mı geliyor ? Bir de kapsül sökme aparatı ile patlamamış canlı kapsülü güvenli bir şekilde sökebiliyor muyuz ?

Saygılar.

Alıntı

(24-07-2017, 03:30 PM)husrev demiş ki: Sayın Ahmet Özalp, piyasada satılan bütün boş kovanların kapsülü hazır montajlı mı geliyor ? Bir de kapsül sökme aparatı ile patlamamış canlı kapsülü güvenli bir şekilde sökebiliyor muyuz ?

Saygılar.
Sayın husrev,

Kapsülsüz satılan boş kovana hiç rastlamadım, aksi belirtilmedikçe alacağınız boş kovanlar kapsüllüdür. 

İkinci sorunuza ilişkin olarak, kendim LEE makine ile 300 kovandan "canlı" kapsül söktüm, bir sorun olmadı, ancak dikkatli olmakta fayda var...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
husrev, Sabri, kaan han, Ahmet Özalp
Cevabınız için teşekkür ederim sayın Gaul. Bulabileceğim tek aparat şu zımbaya benzer olanlardan. Ani haraketlerden kaçınırsam bir sorun çıkacağını sanmıyorum ama dediğiniz gibi dikkatli olmakta fayda var.

Saygılar.

Alıntı

(24-07-2017, 03:30 PM)husrev demiş ki: Sayın Ahmet Özalp, piyasada satılan bütün boş kovanların kapsülü hazır montajlı mı geliyor ? Bir de kapsül sökme aparatı ile patlamamış canlı kapsülü güvenli bir şekilde sökebiliyor muyuz ?

Saygılar.

Sayın Husrev,
SAyın Gaul'un cevabına ek olarak bildiğimi  paylaşayım. Aparatın ucu,kapsüldeki delikten büyükse hiç sorun yok.
Çok ince olup kapsülün ortasındaki eczalı kısıma basması iyi değil. Gerçi bir sefer kapsülsüz diyerek epey abandığım, hatta 1-2 de yumruk attığım birkovana bakıp kapsüllü olduğunu görünce iyi bir şok yaşamıştım.
Tecrübe hanesine yazdım ama yine de sadece Baskı yapmak doğrusu. Darbeden ve delikten küçük çaplı aparatlardan kaçınmak daha güvenli olacaktır.

[Resim: 20370693_10155537038183659_1799090845_n.jpg]
Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
husrev, Sabri, Gazanfer
Sayın Ahmet Özalp, değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Değerli Forumdaşlarım,

Kendi fişeklerimizi doldururken genellikle piyasa fiyatlarının altında ve daha isabetli, daha konforlu fişekler elde etmeye çalışıyoruz. Biraz araştırma yaparken önemli barut üreticilerinden Alliant'ın barutları ile ilgili bir el kitapçığına ulaştım:

http://alliantpowder.com/resources/catal...atalog.pdf

Burada dikkatimi çeken bir husus 12 Ga. el dolumları için verilen namlu çıkış hızlarının 1440 fps üstüne çıkmamasıydı. Gerçi yotube'da 1700 fps ye varan hızlarda Lee 1 oz için 43 grain (2,76 Gram) Blue Dot barut kullanılarak yapılan tarifler var, ancak 12 Ga için SAAMI standartlarında en çok 12.000 psi fişek yatağı basıncı verilmiş, bunu ne kadar aşar, ne kadar güvenlidir bilemiyorum.i

Namlu çıkış hızları yivliler için 24-26 inç, 12 Ga Yivsiz tüfekler için 30 inç (76 cm) namludan 3 feet ( Yaklaşık 91 cm) uzaktan yapılan ölçümler olarak veriliyor. Ben  ölçümlerimi 47 cm Benelli SN ile  namlu alevi ve patlamanın ölçüm hatası yaratmaması için 10 feet (yaklaşık 3 metre) mesafeden yapıyorum. Bu mesafeden ölçüm yapmam dolayısıyla, benim ölçülerim bir hesaba göre 10-20 fps arasında eksik çıkıyor. Ayrıca 47 cm namlu ile yaptığım ölçümü 76 cm namluya irca etmem gerekir mi bilemiyorum. Zira benim fişeklerim, benim namlumdan çıkış hızına göre davranış gösteriyor.

Eğer test namlusu için değerleri hesaplamam gerekirse aşağıdaki gibi bir hesaplama yapmam mümkün:

45th Edition of the Lyman Reloading Handbook da yer alan tabloya göre :

Namlu çıkış hızı 1000-2000 fps aralığında namlunun 1 inç değişmesi 5   fps fark
Namlu çıkış hızı 2001-2500 fps aralığında namlunun 1 inç değişmesi 10 fps fark
Namlu çıkış hızı 2501-3000 fps aralığında namlunun 1 inç değişmesi 20 fps fark
Namlu çıkış hızı 3001-3500 fps aralığında namlunun 1 inç değişmesi 30 fps fark
Namlu çıkış hızı 3501-4000 fps aralığında namlunun 1 inç değişmesi 40 fps fark yaratır.

Şimdi genelde el dolumlarında kullandığımız Lee, Lyman ve misket kurşunlara gelecek olursak:

[Resim: handload2.png]

Bunlar genellikle şoklu namludan saçma atmak  için tasarlanmış, kap şeklindeki tapaların içinde atılıyor. En başta bağlantısını verdiğim Alliant barutları kataloğundaki gibi genellikle 1200-1250 fps namlu çıkış hızında atılıyorlar. 1500 fps hıza çıkmak mümkün değil. 12 Ga. namlu çapı 0.729 inç, bunların çapı ise 0.682-0.690 inç. Burada karşımıza birkaç sorun çıkıyor. İlk önce namludan tam çapta çıkmadıkları için, bir sapma olabiliyor. Menzile ilerlerken birincisi, tapanın kanatçıkları açılıp mermi ayrılırken, sapmaya uğrayabiliyorlar. İkincisi kısa sürede transsonik bölgeye girip sürüklenme katsayısı değişip hız ve yön kaybedebiliyorlar. Böylece bu tür fişeklerle yüksek isabet kaydetmek de çok mümkün olmuyor. Genelde ifade edilen 50 metre içinde 10-15 cm lik guruplar oluyor.

Fabrika imalatı yivsiz tek kurşunların felsefesi daha farklı. Bunlar yüksek hızlarda, daha uzun mesafede isabetli atışlar için tasarlanmışlar. Yukarıdakilerden farklı tasarımdalar. Tapa içinde değil, tapa arkalarında ayrı veya bütünleşik olarak yer alıyor. 
[Resim: factoryload.png]

Gerek Foster gerek Brenneke tarzı kurşunların en geniş yerleri namlu çapından fazla. Aşağıdaki resimlerde Özkara'nın imalatı fabrikasyon kurşunlarda yaptığım ölçümlerin resimleri var. En geniş yerleri namlu çapından çok az da olsa fazla. 

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_28_22_00_21.png]

Namlu içinde ilerlerken arkalarında daha fazla basınç oluşuyor. Kanatçıklar ezilerek, tam namlu çapında çıkış yapıyorlar.

Elbette, kurşunu sertleştirmek için antimonu fazla kaçırılmış imalatlar, sıkıntı çıkarıyor. Bunu bazı yerli üreticilerin kurşunlarında gözlüyoruz.

Buradan yola çıkarsak, kendi dolumlarımızı yapmak ayrı bir zevk. Ancak Kapsülü, Kovanı, Barutu, Tapası, Kurşunu ve Kıvırması ile çok bilinmeyenli bir denklem gibi. İdeali bulmak uygun malzeme ve bilgi birikimi ile mümkün. Katkısı olan, bilgisini paylaşan üyelerimize müteşekkirim.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, husrev, Tonyukuk ÖTUKEN, demirkağan, tirendaz, Gazanfer, Yaşar Engin

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi