Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12ga FİŞEK DOLUMU ÇALIŞMALARIM
Sayın Forumdaşlar,
Zaman zaman uygun başlıklar altında paylaştığım fişek dolumu çalışmalarımı bu başlık altında toplamak istiyorum. Böylece edindiğim bilgileri ve tecrübelerimi, forumdaşlara azami fayda sağlayacak şekilde, sınıflandırarak bir araya getirmek amacındayım.
Fişek fiyatlarını biliyorsunuz. Av mevsimi öncesinde yeni zamlar gelmesi de bekleniyor. Fişek doldurmanın en önemli avantajı maliyet olmamasına rağmen, kendi dolumlarınızın piyasa fiyatının altına malolacağı da bir gerçektir. Bu bakımdan önümüzdeki aylarda, şimdiye kadar sıcak bakmayan arkadaşlardan bu işe niyetlenecekler olacağını düşünüyorum. Bildiğimiz gibi Türkçe olarak yeterli kaynak yok. Yabancı dili yetersiz üyelerimizin temel bilgileri bulabileceği bir kaynak oluşturabilirsem ne mutlu.

'Neden ve nasıl kendi fişeğimizi doldurmalıyız' başlığı altında incelenen sebepleri, muhteviyatı bilinen, amaca uygun tasarlanmış, randımanlı ve fişek yatağında aşırı basınç üretmeyen, sağlıklı fişek üretmek ve bir miktar ekonomi yapmak olarak özetliyebiliriz.
İthal fişek fiyatları el yakıyor. Yerli fişek ise fiyat olarak daha uygun olmasına rağmen, forumda okuduğum birçok yazıdan kalite sorunları yaşandığını biliyorum. Yaptığım araştırmalarda Yerli Fişeklerle ilgili hiç bir teknik araştırma veya test sonucu bulamadığım için, üretimin genel olarak afaki şekilde yapıldığını ve bir ARGE çalışmasının olmadığını düşünüyorum. Atıldığında top gibi mi yoksa tıslayarak mı patlayacağını bilmediğim bir fişek beni tedirgin ediyor. Her atıştan sonra çekilen ağrı, sızı da üstüne tüy dikiyor.
Barut hakkı gerektiğince ayarlanmış olduğundan, kendi dolumlarımdan sonra hiç ağrı, sızı çekmedim, en fazla bilardo oynamış kadar yoruluyorum.
Piyasa fişeklerini kullanırken en büyük sorunum (Özellikle Gualandi tip slug'larda) namluda temizliği saat(ler) süren aşırı kurşun sıvaşması idi. Kendi dolum tek kurşunlarımla namlu temizlik süresini 15-20 dakikalara indirdim. Dolayısıyla kendi dolumlarımı atmayı tercih ediyorum.
Fişek dolum ekipmanı için bir ön yatırım gerekiyor. Başlangıç olarak bir Vurgun fişek kıvırma aleti (30TL) ve bir Kapsül sökme takma aleti (30TL) işinizi görecektir. İnternette arayarak daha ucuz fiyatlara bile alınabilirler.

[Resim: vurgun.jpg]

[Resim: kaps.jpg]

Diğer gerekecek şeyler zaten her evde mevcuttur. İlerde istenirse, yaklaşık 300TL'ye Yurtdışından Yıldız kapama yapabilen bir Lee Load All II getirtebilirsiniz.

[Resim: lee.jpg]

how to upload pics

Sarf malzemesi olarak Kurşun, Kovan, Tapa ve Barut temel maddelerdir. Ayrıca çeşitli karton kapaklar da gerekecek. Bu malzemeler İnternette Fişek Dolum Malzemeleri şeklinde aranarak bulunabiliyor. Aramada çıkacak firmalar köklü yerleşik kuruluşlar değilse, İnternet üzerinden alış veriş yapmayın. Güncellenmeyen Web Siteleri, veya başka bir bakışla alancı sahtekarlar yüzünden, telefonla muhatap olmakta veya Kapıda ödeme seçeneğini seçmekte fayda var. Bir kaç sefer ertesi gün telefon edilip, 'Siz dün şunu almışsınız ama o taze bitti, şundan versek olur mu?' sorularına muhatap olup, bir kaç sefer de paketi açıp ilgisizbir şeyle karşılaşınca Peşin Ödeme yapmaktan sarfı nazar ettim. Ancak güvenilir satıcı olarak, ARES AV, E-TEMİN ve YABAN AV MALZEMELERİ'ni tavsiye ederim. OHAL yüzünden Barut sevkiyatı yapılamıyor, bizzat bir Av Bayisinden alınması gerek. Diğerleri zor olmasına rağmen bulunuyor, bulunduğunda 1 sene yetecek kadar bolca almakta fayda var.

Başlarda 40-45 kuruşa mal olacak kovanlar kapsülü yenileyerek bir kaç kere doldurulabilmektedir. Kapsülün 100 adedi15 TL'dir. Bu durumda mükerrer dolumlarla kovan maliyeti 20-25 kuruşa gelmektedir.  Örneğin her kovanı 2 defa doldurduğumuzu düşünürsek (45+15+15) / 3 = 25 Kuruş.

[Resim: kovan.jpg]

Poligonda düzgün kovanları toplayarak, hiçkovan satın almadan sadece kapsül masrafı ile adedi 15 Kuruşa kadar  düşürülebilir.

Diğer ana kalem Kurşun'dur. Piyasadaki 12 ga 28 gm Yivli Tek Kurşunun adedi tapalı olarak halen 75 Kuruştur.
E-Temin'de ÖZkara'nın çeşitli Kurşunları mevcut.
[Resim: kur_un.jpg]

Kilosu 25Tl civarına geliyor. 7 no. saçma 15 TL/kg, levha kurşun ise 12 TL civarında. Hurdacılardan belki daha ucuza temin edilebilir. 100-150 TL karşılığı Yurt dışında satılan Lee Kurşun kalıplarından getiritip, kurşunu da kendimiz dökersek önemli ölçüde tasarruf sağlanabilir.

Barut bulunduğunda kilosu 200 TL den aşağı bulunmuyor. OHAL yüzünden taşınmadığı için her bölgede farklı kaynaklar olabiliyor. Av Bayilerini gezerek sormak gerek. 1 kilo ile yaklaşık 600 fişek doldurduğumuzu varsayarak, fişek başına 30-35 Kuruş Barut maliyeti çıkıyor.

Tapaların adedi ortalama 10-20 kuruş civarında. Amaca uygun tapayı bulmak zor olsa da mümkün.

[Resim: tapa.jpg]

[Resim: ke_e.jpg]

Kovanları tekrar doldurup, Kurşunu satın aldığımızı varsayarak halen maksimum maliyetim şöyledir:
25 (Kovan)+30(Barut)+20(Tapa)+75(Kurşun) = 1.50 TL
Kurşun dökümünü de gerçekleştirdiğim zaman maliyeti 1TL/adet altına indirebileceğimi düşünüyorum.

Görüldüğü gibi İthal Fişeklere göre avantajlı olmasına rağmen Yerli Fişeklerle karşılaştırdığımızda önemli bir kazanç görülmüyor fakat kalite açısından çok daha randımanlı ve sağlıklı olacakları kesindir.

Saygılar.

Alıntı
27 üye teşekkür etti:
kuzeybuzulu, Kıraç Ata, LAMRETOEJ, heisenberg, Xlll, V-Ozdemir, Sabri, 1905sss, PersonalDefence, hunter 12, harun, serdaraktas, Ruhsuz, ThePulchra, Karacula, sem, tsuba, aseyhan, ALPTUG, Yasin06, husrev, Alphawolf, Oberon, Gazanfer, Murata, Yaşar Engin, grknkntr
TRAP FİŞEĞİ
24 gm 7 No. Saçma Dolumu,  Lee Load All II Pres kullanımı

Saçma dolumlarını Trap çalışması yapmak için kullanıyorum. Bulunabilen Barutla biraz deneme yaparak Inertia sistemli Benelli M3'ü de çalıştıran bir tarife oluşturdum. Yeni Kovan kullandığımda markalı fişeklerden farksız, yeniden doldurduğum kovanlarla buna yakın kalitede dolum yapabiliyorum.

Lee Load All II, 6'lı ve 8'li Yıldız kapama yapabilen, 6 istasyonlu, amatörlere yönelik bir makina olmasına rağmen, sağlam ve iyi çalışan, amacını yerine getiren bir prestir. Yivsiz Fişek söz konusu olduğunda Dünya'da mevcut en ucuz alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

[Resim: 19858696_10155464870973659_1963162467_n.jpg]

Daha önce Tek Kurşun atılmış Kovanlar, çok düzgün şekilde Yıldız kapama yapılabiliyor. Ağızları düzgün olanları seçerek, makinada kapsülleri söküp haddeliyoruz. Patlayan fişeklerin Dipliği şişiyor ve haddelenmeden tekrar doldurulursa yatakta sıkışıp tahliye sorunu yaratıyor. Bunu önlemek için haddelemek gerekli.

[Resim: 19755966_10155462620308659_2000419206_n.jpg]

Haddelenen Kovanları kapsül takmadan önce sıcak su ve sıvı sabunla yıkayıp yanık barut kalıntılarını temizliyoruz. Bu Fişek atılmadan önce bekleyecekse barutun yanık kalıntılarıyla reaksiyona girip bozulması
ihtimalini önlemek amacıyla yapılıyor. İyice çalkalayıp kuruttuktan sonra 2.ci istasyonda Kapsül takıyorum.

[Resim: 19849168_10155462620268659_1210012586_n.jpg]

Kullandığım kapsül Nobel 688 Hızlı yanışlı kapsül. Kapsül takıldıktan sonra dolum öncesi son kontrolu yapıyorum. Bu noktada gözden kaçmış hasarlı kovanlar varsa eleniyor.

[Resim: 19758000_10155462620238659_1330438914_n_1.jpg]

3.cü istasyonda sırasıyla Barut, Tapa ve Saçma dolduruluyor.

Sürgüyü sağa kaydırarak Barut koyuyorum:
[Resim: 19668322_10155462620208659_1779334346_n.jpg]

Sürgü çok güvenilir değil, her seferinde homojen miktar vermeyebiliyor. Bu yüzden Barut miktarını tartarak kontrol ediyorum. Makinanın Barut'la temas eden bölgelerinin önceden grafit tozu ile silinmesi, statik elektriği ve Barutun plastik yüzeylere yapışıp düzensiz miktarlar verilmesini önlüyor. Yine de ben her seferinde tartıp kontrol ediyorum, çok zaman almıyor.

[Resim: 19758151_10155462620158659_560576733_n.jpg]

Tapa'nın namludan çıktıktan sonra açılması ve geride kalması gerek, bunun için kanatları kesip  ayırıyorum.

[Resim: 19692542_10155462620138659_148393902_n.jpg]

[Resim: 19858650_10155462620098659_1520086662_n.jpg]

Tapa'yı yerleştirirken baruta oturmasına ve boşluk kalmamasına dikkat etmeli. Sonra Saçma'yı dolduruyorum.
Daha sonra tartıp, sürgüden kaçan barut var mı diye kontrol ediyorum.
[Resim: 19679769_10155462619908659_565099707_n.jpg]
Bu tartım işleri biraz zaman alsa da hepaynı standartta tutarlı bir üretim için faydalı oluyor.

Kapatmadan önce Saçmanın üstüne ince bir kapak koyarak, açıklık kalırsa dökülmesini önlüyorum.

[Resim: 19679502_10155462619878659_384945630_n.jpg]

4.cü istasyonda öndeki soket 8'li arkadaki soket 6'lı Yıldız için. Hangisi isteniyorsa onda ilk baskıyı yapıyorum.
[Resim: 19758001_10155462619818659_566416731_n.jpg]
Son istasyonda Fişek kapatılıyor.

[Resim: 19758245_10155462619688659_622372466_n.jpg]

Kapatılmış fişeği 1-2 tur Kıvırma makinasından geçirerek ağız formunu mükemmel hale getiriyorum.

[Resim: 19849110_10155462619613659_320647227_n.jpg]

Bitmiş Fişek:

[Resim: 19858523_10155462619658659_1855836272_n.jpg]

Önceden hazırlanmış kovanlarla 1 gecede yapılan üretim.
[Resim: 19848790_kapaması bazen 1015546261967865...9463_n.jpg]
Tekrar doldurulan kovanlarda ağız çok bozuksa kapama tam simetrik ve düzenli olmayabiliyor. Bu sadece estetik bir sorun olup, asıl olan Fişeğin biraz baskı oluşturacak şekilde az kıvrılarak kapatılması aynı zamanda kolayca açılabilir olmasıdır.

Üstte görünenler, test için hazırlanmış çeşitli misket tek kurşun örnekleridir.
Nasip olursa bir sonrakinde, bunların test değerlerini ve  yapım detaylarını paylaşacağım.

Saygılar

Alıntı
37 üye teşekkür etti:
harun, Xlll, heisenberg, rainman, gunman, Ruhsuz, osman08, kuzeybuzulu, S@riyerli, Sabri, ThePulchra, Karacula, sem, lupus, şekerlioğlu, tsuba, PersonalDefence, demirci57, gaul, Tongel, serdaraktas, pasa_7676, al-me, LAMRETOEJ, nineteeneleven, Dr.Oz, ALPTUG, alone61, husrev, Alphawolf, Red Kit, Oberon, Yaşar Engin, alpi, galaba, Murata, Guven Guven
Sayın Ahmet Özalp,

Güzel bir başlık olmuş, teşekkürler. 24gr trap fişeği doldurmak için hangi barut cinsinden kaç gr kullanıyorsunuz? Yaptığınız trap fişeklerini kronograf ile ölçme şansınız oldu mu namlu çıkış hızı nedir?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Sayın Gaul,
Maalesef bilindiği gibi ülkemizde Barut bulmak zorlaştı, bu yüzden olması gereken değil, bulabildiğim Barutla denemeler yaparak dengeli bir dolum datası oluşturmaya çalışıyorum. Gerçi kullandığım Barut ve miktarı resimlerde görülüyor ama bunlar henüz test edileceği için Dolum datasını bir tavsiye veya tarife biçiminde paylaşmak istemedim. Bu konuda BARUT başlığı altında daha detaylı yazmayı planlıyorum.

İnternette forumlarda birçok Dolum datası mevcut, fakat üreticiler dışında doğrulanmamış kaynaklardan gelen dataya, ki buna benimkiler de dahil, kuşkuyla yaklaşılması gerek. Çünkü fişeğin etkisi, sadece Barut hakkı değil, yapılış şekli, ağız formu, sıkıştırma oranı gibi şeylerle de değiştirilebilir. Güvenilir kaynaklarda verilen data ise, kovan, kapsül, tapa vs bire bir aynı yapılmış ve 30 inç test namlusu ile atılmış fişeklerle elde edilendir.
Deneme yanılma süreci kaçınılmaz oluyor.

Başladıktan kısa bir süre sonra, ölçüm ve testler yaparak çalışmalarımı analiz etmek ve sağlamak için  kronograf edindim. Elimde Caldwell Ballistic Precision haricinde, temsilci firma tarafından büyük jestle tarafıma geçici olarak test amacıyla verilen Steinert akustik kronograf da var. Açıkçası Steinert min. 1.1 Mach (376 m/s) ölçtüğü için, fişeklerimin çoğunda işe yaramadı ( Çünkü 375-400 m/s aralığında, 100 mt.ye kadar en fazla 15-20 cm yükseklikte bir eğri çizecek, aynı zamanda atış rahatlığına sahip fişek yapmaya çalışıyorum), Caldwell ise her hızda başarılı şekilde çalışıyor.
Optik  Kronografın Saçma ölçümü için asla kullanılmaması gerektiğini yabancı forumlarda okudum. Fakat Sayın Gunman'le gözlemlerimize göre denemekte sakınca görmedik ve başarılı bir şekilde ölçüm yaptığını gördük. Namlu çıkışına 1.5 m mesafede yerleştirildiği için, pek bir şey denk gelmesi mümkün görünmüyor. Tapa gelirse diyerek, ekranın önüne bir koruyucu koydum. Bir dahaki atışımızda 5 'li bir grup kayıt ederek paylaşacağım.

Saygılar   .

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
gaul, tirendaz, lupus, Sabri, lenduha, blueokkes, Yaşar Engin
Trap Fişeği Kronograf Ölçümleri
Dün Sayın Gunman ile yaptığımız atışta, 7 no. 24-25 gm  saçma, 1.45-1.50 arası D20 Barutu, 8 tipi ve Xwad 24 gm tapaları, Nobel Sport 688 kapsül kullanarak daha önceden atılmış çeşitli kovanlara Lee Load All II'de yıldız kapama ile doldurulmuş Trap fişeklerini ölçtük. 66 cm namluya çeşitli şoklar takarak denedik.
Kronograf GPS kurulumunu doğru yapamadığım için Isı 15 C' görünüyor, aslında 25 C'nin üstündeydi.
Bir ara zaman ayırıp template'ler oluşturmam gerekiyor.

[Resim: 7no1.jpg]

[Resim: 7no2.jpg]

Hız genelde 400 m/s üzerinde çıktı. Daha sonra 40-50 mt mesafeye koyduğumuz şişelere isabetli atışlar yaptık.
Sayın Gunman benim havaya attığım şişeleri de hemen her seferinde vurdu, benim uçar-kaçar tecrübem olmadığı için isabet sağlıyamadım. Bu fişeğin dolum datasını belirlediğime karar verdim bu yüzden paylaşıyorum.
Ancak, bu datanın başka dolum şartlarında, ve başka tüfeklerde kullanılabilirliği uygulayıcının kendi sorumluluğundadır. Özel şartlar değerlendirilmeli, her durumda dolum sırasında temel Güvenlik önlemleri uygulanmalıdır. Fişek Dolumu Güvenlik Kuralları .
Atış ortamımız:
İlerde turuncu Steinert kronograf görünüyor. Bir kaç sefer baktık Caldwell'e yakın sonuç verdiğini gördük, ama her seferinde gidip bakmak zor olduğundan bir süre sonra takip etmeyi bıraktık. Caldwell'in cep telefonuna bağlanması büyük kolaylık.

[Resim: DSC_0571.jpg]

Ben büyük ciddiyetle hizalama yaparken:

[Resim: DSC_0568.jpg]

Sonunda rahatsızlığın tenteyi yanlış kurmamızdan kaynaklandığını anladık. Ters çevirip siyah yüzü içe, beyaz'ı dışa alınca serinledik.
[Resim: DSC_0576.jpg]

Masamız da var ama malzeme çok karışıklık kaçınılmaz.

[Resim: DSC_0577.jpg]

12 ga misketlerle 350 m/s civarında kötü sonuçlar aldım, bu yüzden paylaşmadım. Ayrıca atış konforu ve isabetlilik de kötüydü. Doluma ilk başladığımda bilinçsizce aldım. 16 ga da aynı işi görüyor, Gergedan Avı'na çıkmayacağıma göre 33.5 gm kurşuna gerek yok, belki bir daha denerim ama herhalde bunları değiştirecek veya eritip Lee Drive Key dökeceğim.

16 ga Misket Dolumlarımı ayrıca paylaşacağım.
Saygılar

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Sabri, heisenberg, PersonalDefence, harun, Alphawolf, Karacula, Xlll, Tongel, Gazanfer, lupus, Murata, Guven Guven
Misket Dolumu Kronograf Ölçümleri

16 ga

Bu dolumlar isabet ve konfor olarak iyi sonuç verdiler ancak hız amaçladığım altında. İlk grupta Krono'yu çalıştırmayı unutmuşuz, Bu grupta 1.55 gm Barut'la 390-360-391 m/s sonuçlar aldık. Kapsülü de değiştirerek yeni dolumlar yapıp tekrar ölçeceğim. 385-395 m/s hız amacındayım.

[Resim: 161.jpg]

[Resim: 162.jpg]

[Resim: 164.jpg]

12 ga

Bu Misketlerin işime yaramıyacağına karar verdim. 33,5 gm geliyor, tapa vs toplam 38 gm'ı buluyor. Kullandığım Barut yetersiz kaldı ve hızlar düşük çıktı diye düşünüyorum. Buna rağmen çok fazla tepme ve isabet zayıflığı gördüm. Barutu arttırsam zaten Yerli top mermilerinden farkı kalmayacak. Eriteceğim herhalde.

[Resim: 163.jpg]

[Resim: 165.jpg]

[Resim: 166.jpg]

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Xlll, al-me, Tongel, lupus, Guven Guven
Sayın Ahmet Özalp,

Çalışmalarınızı takdir, hayranlık ve ilgi ile izliyorum

Affınıza sığınarak bazı konularda size katkıda bulunmak istiyorum.

Çalışmalarınızı büyük oranda gülle (pumpkin ball) üzerine yoğunlaştırmış görünüyorsunuz. Bu tür mermiler 30-40 metre içinde iyi sonuçlar alınmasına rağmen, kesit yoğunluğunun (sectional density) kötü oluşu, Balistik katsayısının (Ballistic coefficient) 0.47 olması, vuruş enerjisi ve uzun mesafede isabet sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu nedenledir ki, uzun mesafede isabetsizlikleri nedeniyle 19. yy da A.B.D. de Foster, Almanyada Brenneke tasarımları, gülle ile olan sorunları aşmak üzere keşfedilmişlerdir.

Kişisel görüşüm olarak isabetli, daha hızlı, daha konforlu dolumlarınızı Lyman veya Lee tipi veya Özkara'nın 29 gram tek kurşunlarıyla sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Ağırlıklarının gülleye göre daha az oluşu, tapası ile gittiğinde daha iyi balistik katsayı (Brenneke 0.86) size daha konforlu ve isabetli dolular yapma imkanı sağlayacaktır. 50 metrede 1,5-3 cm lik, 100 metrede 10 cm lik guruplar elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Daha önce forumda yazdığım gibi dolularınızın transsonik zonda olmaması isabet oranını arttıracaktır. 320-360 m/s hızları arasında namlu çıkış hızları tercih etmememiz tavsiye ediliyor.

Eğer hedef atıcılığı yapacaksanız, omuzunuzu yormayacak, subsonik hızlarda çok isabetli fişekler yapma imkanınız var. Bunların 50 metreden sonra düşmesi fazla olacağından uzun mesafede tüfeğinizin sıfırlamasına göre önleme alarak yine isabetli atış imkanı vardır.

Namlu çıkış hızları forumu izleyen bir çok kişi için gözde canlandırılamıyor.  İnternette Shooter Calculator kullanarak ( http://www.shooterscalculator.com/ballis...t=de90a3b8 ) hem tablo hem de grafik olarak dolumlarınızın sonuçlarını daha anlaşılır şekilde sunabilirsiniz. Arzu ederseniz size Excell'de yapılmış balistik programını da gönderebilirim.

Verdiğiniz krono çıktılarında mesafe 1 foot,  ballistic coefficient 1.00 , Bullet weight 0.0 yazıyor. Eğer bu faktörler kullandığınız kronografın hesaplarını etkiliyorsa tekrar değerlendirmenizi naçizane tavsiye ederim.

Umarım eleştirilerimi olumsuz algılamazsınız, çalışmalarınızı takdir ve ilgi ile izlemeye devam edeceğim.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
MB277, Oberon, Kıraç Ata, Xlll, demirkağan, gaul, lupus, Yaşar Engin
Sayın Sabri,
İlginize teşekkür ederim. Forumda okuduğum detaylı araştırmalarınız benim için özendirici ve yönlendirici oldu. Yapıcı yorum ve eleştirilerden memnun olurum.
Özkara'nın Yivli Kurşunları ile iyi sonuçlar aldım. Elimdekilerin hepsini doldurdum. Şimdi mevcut, 12 ve 16 ga Misket, 150'şer adet Kurşun için reçete oluşturmaya çalışıyorum. 16 ga herhalde bir sonraki atımda belirlenmiş olacak. 12 ga dan ise ümidimi kestim.
Daha sonra ise, (nasipse bu Kış) Lee Drive Key 7/8 oz. kalıbı ile dökeceğim Kurşunları kullanmayı planlıyorum.
Ekonomik problemler maalesef öncelikli oluyor. Kurşun (Kovan'la beraber) fişek maliyetinde önemli yer tutuyor.  Döküm işini öğrenirsem başka tip kurşun kullanmam herhalde.
Caldwell kronograf' yazılımında Yeni Grup için girilebilecek değerler 4 adet::
Dist to Chrono (ft)
Ballistic Coefficient:
Bullet Weight (gr):
Altitude(ft)
GPS yoluyla Isı ve Basınç değerlerini kendisi buluyor.
Bu değerlerin hız ölçümüne etkisi yok diye düşünüyorum. Boş bıraktığımda ve doldurduğumda ölçümlerde bir fark gözlemedim.  Kronograf'ta bu işi yapabilecek bir mikroişlemçi yok ve bu konuda herhangi bir yorum okumadım. Grupla ilgili tüm datayı kayıt altına alarak, Balistik Programlarla işlenebilmesi amacıyla yapılmış herhalde sanıyorum..
Önden farklı şablonlar hazırlanabiliyor. Bu noktada BC'yi belirleme konusunda zorlandım.

http://www.gunnersden.com/index.htm.muzz...ullet.html  sitesinde RB için şöyle bir tablo verilmiş:

[Resim: BCchart.jpg]

ShotgunWorld'deki bu ilmek'te ise BC konusunda referanslar var.
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopi...8&start=28

[Resim: BCek.jpg]

Bunlara bakarak, Ballistic Coefficient'ı   16 ga  .660 RB için 0.90, 12 ga  .705 RB için ise 0.95 olarak almamın makul olacağını düşündüm.  
Foster tipi Yivli Kurşunlar için ise 0.07 gibi düşük bir değer belirtilmiş. Sizin Brenneke için verdiğiniz 0.84
katsayısı bu bilgilere göre sanki çok daha düşük olmalı diye düşünüyorum.

BC değerlerini BC hanesine giremedim. Default olarak 1.000 yazan haneye giriş yapmak isteyince, E^n formunda bir değer bekliyor.  0. şeklinde ondalık değerleri kabul etmiyor ve 1.000 olarak gösteriyor. Matematik özürlü olduğum için çözemedim henüz, forumlara bakıp bulmaya çalışıyorum.

Girilebilecek diğer bir önemli veri, Group Size(inch) hanesi. Bunun da 36 mt. mesafede elde edilen grupman olduğunu varsayıyorum.  Henüz elde edilen Balistik verileri yorumlayacak bilgim yok. Balistik disiplini konusunda yeterli bilgi ve tecrübe bu saatten sonra pek mümkün değil, bu yüzden çok kasmıyorum.   Hızların yeterli ve çok farklı olup olmadıklarına bakıyorum şimdilik. SD'nin düşük olması istenilyor diye biliyorum.
Yine de verileri tam ve doğru girmek benim için önemli.
Saygılar

DÜZELTME: Kalınlaştırdığım değerleri yanlışlıkla 10 misli yüksek almışım,doğrusu 0.090 ve 0.095 olacaktır

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, Xlll, demirkağan, lupus, Yaşar Engin
(10-07-2017, 06:54 PM)Ahmet Özalp demiş ki: Bunlara bakarak, Ballistic Coefficient'ı   16 ga  .660 RB için 0.90, 12 ga  .705 RB için ise 0.95 olarak almamın makul olacağını düşündüm.  

Verdiğiniz tablodaki değerler 0,049 ile 0,080 arası; yani yüzde 4,9 ile yüzde 8. Alıntı yazınızdaki en yüksek değerler yüzde 10 civarında.

Siz yukarıda 0,90 ve 0,95 yazmışsınız; yüzde 90 ve yüzde 95. Ciddi bir 10x hatanız var.

0,90-0,95 BC'ler çok az yivli tüfek çekirdeğinin (CheyTac .375 gibi) ulaşabildiği rakamladır.

Alıntı

Teşekkürler Sayın Harun,
Matematik oldum olası ısınamadığım bir konu. Gece 3'te uyku kaçınca hesap yaparsam böyle oluyor. Doğrusu 0.090 ve 0.095 olmalıydı. Üstelik 12 ga Misketin BC'i 0.104 olarak okuyup, 'Bu RB ile Brenneke arasında maşallah iyi fark varmış' diye düşündüğümü hatırlıyorum. Daha küçük Misketlerin BC değerleri 0.1 den küçük olması gerektiği halde değerleri tablodan yanlış algıladığım aklıma gelmedi.
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi