Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz k11
Degerli forum üyeleri
Arkadaşlar silahımın fişek seçmesi ve seri atışlarda tutukluk yapması sebebiyle k11 almaya karar verdim ama k11 hakkında benim için degerli olan bilgiler hakkında yeterlı bilgi sahibi degilim.k11 kullanan arkadaşlar silah hakkında ne düşünüyorsunuz ?fişek seçimi yapıyor mu ?Seri atış performansı nasıl ? Teşekkürler

Alıntı

Sorun yaşadığınız silahız nedir?

Alıntı

Sayın üyeler,
forumda yeniyim, başlık açmak yerine benim de yeni aldığım K-11 tabancamda birkaç hata gözlemledim, izninizle paylaşmak ve değerli fikir-öneri-görüşlerinizi almak istiyorum.

[Resim: RES_M_1.jpg]

[Resim: RES_M_2.jpg]

1. ve 2. resimlerde görüldüğü üzere; iğnenin içinde olduğu kapak takımıyla tümleşik olan çelik bloğun, yani tırnak piminin olduğu yerde kendi kendine oluşan bir kesik var. tabanca ile sadece 20 adet fişek atıldı ve ondan hariç hep kasada saklandı. sanırım kapak takımı ileri geri manipüle olurken hangi parça yaptıysa artık bir kesik oluşturmuş.

[Resim: RES_M_3.jpg]

3. resimde; daha 20 günlük olmasına rağmen namlunun her yerinde freze-torna izleri, çizgisel ve dalgalı biçimde mevcut. sizce bu izler normal mi?

[Resim: RES_M_4.jpg]

upload picture

4. resim; sabit gez sola doğru en az 2 milimetre kayık. montaj sırasında sanıyorum fazla kaydırılmış.

[Resim: RES_M_5.jpg]

5. resim; hem atış esnasında hemde boşa tetik çekmede-ezmede sürekli bir kıtırtı-tıkırtı mevcut. yani hiç akıcı değil. çok anlamasam da biraz inceleyince problemin tetik sağ kolunda olduğunu gördüm. sol tetik kolu ile gövdenin arasında olması gerektiği gibi birkaç milimetre boşluk varken yani sürtünme yapmıyorken, sol tetik kolu gövdeye sürtünme yaparak tetiğin akıcı olmasını, dolayısıyla atış sırasında denge unsurunu bozarak hedefin tam isabet hassasiyetini kaybetmesine kullanıcının sebep olmakta.
bir de son olarak resmini yüklemediğim hata var ki; kabze vidalarını söktüğümde, sağ taraftaki vida birkaç milimetre girdikten sonra takılıyor-diş kapıyor. sanırım vida yuvası cnc de açılırken hatalı açılmış.
tüm bu yazdığım arızalar için fabrika ile temasa geçip giderilmesini talep edeceğim. çektiğim resimleride incelemeleri için kendilerine kolaylık olsun diye açıklamalı olarak göndereceğim. sizce sorunları halledebilirler mi? değerli yorumlarını bekliyorum.
Saygılarımla

Alıntı

(29-06-2017, 08:35 PM)taktikalkurt demiş ki: Degerli forum üyeleri
Arkadaşlar silahımın fişek seçmesi ve seri atışlarda tutukluk yapması sebebiyle k11 almaya karar verdim ama k11 hakkında benim için degerli olan bilgiler hakkında yeterlı bilgi sahibi degilim.k11 kullanan arkadaşlar silah hakkında ne düşünüyorsunuz ?fişek seçimi yapıyor mu ?Seri atış performansı nasıl ? Teşekkürler

sayın taktikalkurt,
ben tabancamı alalı 20-25 gün oldu. aldığım günün akşamı poligonda 20 adet mermi attım. hem yavaş hemde seri atışta asla tutukluk, fişek seçimi yapmadı. kesinlikle tavsiye ederim. tabi mermiler mkek menşei değildi. mkek nin mermilerini henüz denemedim. bu tabancayı tercih etmemin ilk sebebi üç ana parçanın dövme çelik olmasıydı. şahsi fikrim o dur ki; ben polimer gövdeli tabancalara hiç ısınamadım, bana güven ve mukavemet hissi vermiyor olması. tabiri yerindeyse; tabanca konusunda klasik çelik tutkumun olması  Shy
Saygılarımla

Alıntı

Envanterde birde yerli silah olsun düşüncesiyle aldığım 2012 üretimi K11 tabancada yaşanan aksaklıklar ve düzeltici işlemler.

ÜRETİCİ FİRMAYA HİTABEN : Ne yazıktır ki Whatsapp uygulaması üzerinden liseli aşıklar gibi yazışmaktan öteye gidememiştir.Bırakın sorunun çözümünü sorunu anlamaya bile muktedir değildir. Ürettikleri metaller maalesef ki çobanın olmadığı yerde keçi Abdurrahman Çelebi durumundadır. Bu konu firma sahiplerine iletildi ise de sorarsanız haberimiz yok diyeceklerinden adım gibi eminim. Bilmem ne Üniversitesi veya kurumu ile beraber çalışıyoruz söylemiyle bir yere varılamayacağı net. Ne demişler "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim".

1 - Sürgü kilit arızası : Sürgü kilit mandalı atış esnasında çıkıyor, son atışta sürgüyü kilitlemiyor. Fabrika ile yapılan görüşmede ücreti karşılığında yeni mandal gönderildi. Sorunlu mandalda kilit yay kanalının olmadığı görüldü. Sorunlu parçayı fabrika istedi. Gönderdim gidiş o gidiş.

[Resim: 20171020_134809.jpg]

free photo hosting

2 - Emniyet mandalı arızası : Atış esnasında kendiliğinden emniyete alma eğilimi gösteriyor ve gövdede sürtme sonucu aşınma var. Fabrika ile görüşüldü ve ücreti karşılığında yeni mandal gönderildi. Sorunlu mandalın kilit piminin sıkışmış olduğu ve açık pozisyonda kilitlemediği tespit edildi. Mandal arızası çözüldü ancak gövdeye sürtme devam ediyor.

[Resim: 20171020_134913.jpg]

3 - Tetik arızası : Silahta genel olarak sarma pimler kullanıldığı için zamanla malzeme kalitesiyle doğru orantılı olarak deforme olmuş ve tetikte aşırı boşluk yapmış. Bu da tetiğin yana salınımını artırıp kılıfa koyarken veya çevrede başka bir unsura takılıp horozu düşürüp tehlike oluşturmakta. Fabrika ile görüşüldü ücreti karşılığında yeni pim gönderildi. Ancak çözüm tetik ve pim yuvasına rayba salarak çapı eşitlendi tetik yayı ile kilitlenebilen diğer silahlarda olduğu gibi bir pim yaptırıldı. Sorun çözüldü.

[Resim: tetik_pim.jpg]

4 - Horoz arızası : Horozda tetik gibi pimlerin deformasyonu sonucu fazla salınım yapıyordu. Fabrika yeni pim gönderdi ücreti karşılığında. Bunu da yine horoz ve pim yuvası genişletilip raybalandı. CZ formunda cnc ile delinip bir pim ve emniyet sistemi yapıldı. Sorun çözüldü.

[Resim: 20171020_134408.jpg]

[Resim: horoz_pim.jpg]

5 - İğne emniyet arızası : Zaman zaman fişek patlatmama sorunu oldu. Yapılan incelemede iğne emniyetinin gerektiği gibi iğneyi bloke edip bırakmadığı, buna da tırnak piminin tam yerine çakılamadığı için sürgünün ileri ve geri hareketinde horoz kilit manivelasının iğne emniyeti baskı tırnağına sürterek deforme ettiği, atış sırasında tetik çekildiği halde bu kısmın iğne emniyetini gerektirdiği kadar serbest bırakmadığı, emniyet yayınında yetersizliği sonucu aksama yarattığı tespit edildi. Yine fabrika ile görüşüldü ancak silahın kendilerine bizzat getirmem gerektiği, işlem sonrasıda yine bizzat gidip almam yönündeki yasal düzenlemelerden ötürü, her ne kadar taşıma ruhsatlı olsa da mesafenin uzaklığı sonucu ve firmaya olan güvensizliğimden ötürü bu sorunuda kendi insiyatifimizle giderilmesi yoluna gidildi. Yeni iğne emniyeti ve yeni  horoz kilit manivelası ücreti karşılığında alındı. Ancak tam çakılamayan tırnak pimi de pim yuvası sürgü alt kısmına cnc ile kanal açtırıldı ve yeni formda çelik pim yaptırılıp takıldı. Sorun çözüldü.

[Resim: 20171020_135218.jpg]

Tüm bu aksaklıklar düzeltildi ancak emniyet mandalının gövdedeki aşındırıcı teması devam ediyordu. Bu da emniyet mandalının horoz kurma parçasına uyguladığı basınçla ileriye gitme eğiliminde olduğu bütün yükün mandala verildiği içinde hem mandalın gövdeye sürtmesine neden olduğu hemde mandalın hareketini sertleştirdiği görüldü. Bunun için yine mekanizma ara pimini uzatıp gövdeyede karşılığına gelecek şekilde cnc ile delinip gövde ve mekanizmayı birleştirerek mandaldaki yükü alıp hem mandal hareketi rahatlatılmış hemde gövdeye sürtmesi engellenmiş oldu.

Sonuç olarak tekerlek zaten icat olmuş. Üzerine bari karoseri düzgün koyun.

[Resim: 20171020_134523.jpg]

[Resim: g_vde_pim.jpg]

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
Tongel, FRD, Bertaraf3, Vectra, Kıraç Ata, lupus, blacksea, alpago, Zemre10, husrev, jeronimo, şahin44, 6patlar, alone61, sparus, MB277, defender45acp, Tonyukuk ÖTUKEN, Dr.Oz, xf7er
Arızalar için geçmiş olsun mu, yoksa yeni parçalar için hayırlı olsun mu desem bilemedim sayın Revoket. Sad  En içten dileklerimle hayırlısı olsun.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Revoket
Bizim Ülkemizde silah sevdası karşılıksız aşk gibi.Eski bir asker ve mühendis olarak ciddi kurumların yönetimini o işin erbaplarına vatan sevdalılarına ve yapılan işin ciddiyetine yakışanlara verilmesinden yanayım. Denetimde bunlarla aynı ciddiyette olmalı.Nice cevval eğitimli bilgili insan var bu ülkede.Asker Polis operasyonda olmalı, yönetimde değil.Silah firmalarında nereye baksanız asker polis kökenli kişiler.Soruyorum şimdi aldıkları silah eiğitimi neki üretim bilgileri ne olsun.Levazımcı Ordunatçı Uçak bakımcı Personelci.Ankarada bir silah firmasına girdim.Ben diyeyim beş siz deyin altı kişi.Adam bana şu cümleyi kurdu.Bizim silahımızın hammeddesi özel madenden çıkıyor.Ne işle uğraşıyorsunuz dedim, hepimiz emekli askeriz dedi.Utandım ve hemen ayrıldım ordan.Eski zihniyetler itibar görmüyor artık.Kaldıki tüketici vatandaşlık haklarını bilir, gerekli girişimleri yaparsa sonuçta alır.Yoksa bu gibi portallarda yazışıp dururuz.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, alpago, jeronimo, 6patlar, alone61, Kıraç Ata, iso, şahin44, xf7er, drmehmet
Merhabalar. Sarsılmaz K11 modelinde icra milini kısaltma şansımız var mı? Silah geride kitliykenki görüntüsü hoşuma gitmiyor. Bilgi verirseniz sevinirim.
İyi günler..

Alıntı

Sürgü takımının çalışma kursu ve geri getirme yayı çalışma holünün uygunsuzluğu nedeniyle Cz tarzı kısa pim kullanılamıyor."Tanfoglio long recoil rod" bulabilirseniz, bulamazsanız iyi bir CNC veya Tornacıya aşağıda çizimi verilmiş pimi yaptırıp kullanabilirsiniz.Ancak her şartta pim görünecek.

[Resim: Ekran_Al_nt_s.jpg]

[Resim: 1.jpg]

image
[Resim: 2.jpg]

s upload

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, defender45acp, ckenarli, sirflayer, lupus, Tonyukuk ÖTUKEN, LKT, alpago
Çok enteresan bir çizim. Smile

Gövde K-11, sürgü Light, gez K-12 ayarlı, horoz K-12 horozu. Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Revoket

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi