Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KAPSÜL, KOVAN, BARUT, FİŞEK Değerlendirmesi
Hocam emeğinize sağlık .

Sizden bir ricam olacak ,

B&P Whıte blackout  kurşunu incelemeniz . Kaplamasından tutun, isabeti , mantarlaşması ve haliyle durduruculuğuna kadar çok memnun olduğum bir fişek .

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, marlinspike
(04-04-2021, 06:39 PM)Xlll demiş ki: Sizden bir ricam olacak , B&P Whıte blackout  kurşunu incelemeniz . 

Sayın XIII,

Genelde kendi doldurduğum kurşunları inceliyorum. Hatırınıza binaen, Shot&Gun YouTube sitesindeki incelemeden kısaltarak bir kesit aldım:

Baschieri & Pellagri kendi sitesindeki verilere göre test namlusundan çıkış hızı 575 m/s (1886 fps) çok hızlı bir kurşun. Sanırım bu hızı ve gücü 2,40 gm Tecna barut ile sağlıyor.  Atım yatağı Basınç verisi 930 bar (Azıcık teptiğini düşündürüyor, ama tüfek ağırsa sorun değil Tongue

Sitesindeki 0-100 metre hız verilerinden hesap yaparsak BC si 0,065 olan üzeri beyaz teflon kaplı (namluyu kirletmez) 28 gram, tapası ile bütünleşik Fiochhi türü bir tek kurşun.
[Resim: Ekran-Resmi-2021-04-05-20-53-20.png]

Söylediğiniz gibi hem videoda hem de B&P sitesinde 5 kurşunluk grupmana bakarsak çok isabetli ve mantarlaşması da güzel. 100 metre içinde bir domuzu devirecek asgari 1000 ft/lb (1300 jül) enerjiye sahip.

Videoda 51 cm tüfek namlusu için namlu çıkış hızı 525 m/s ( 1722 fps) olarak ölçüldüğüne, eldeki balistik verilere ve sizin tüfeğinizin sıfırlamasının 25 m. için yapıldığına göre hesap yaparsak:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-04-05-14-14-50.png]
Fişek oldukça yatık bir mermi yolu çiziyor ve  10-75 metreler arası (av mesafesi içinde) Nişan noktası (POA) ile vuruş noktası (POİ) arasında genelde 1 en fazla 2 cm fark oluşuyor. Bu da çok isabetli bir kurşun olduğunun bir belgesi oluyor.

Tek sıkıntı piyasa fiyatlarına göre fişek başı 11,5 TL gibi bir fiyatı olması. Bunu dert etmeyen için başarılı, etkili bir fişek

Umarım beklentinize uygun bir inceleme olmuştur.

Saygılar

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
whistle, Xlll, marlinspike, BayUlgen, Ahmet Özalp, Alphawolf, Red Kit, wubıh, al-me, sem, ErhanG, kyle_katarn, padrinoberetta, Köstenceli1977, axoy68
Hocam emeğinize sağlık ,çok teşekkür ediyorum vakit ayırıp ayrıntılı anlatımınız için.

Fiyat yüksek gibi görünsede ,konu durduruculuk ,isabet ve namluya kurşun sıvaşmaması gibi artılarını düşününce tercih sebebi oluyor .

Saygılar .

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, ErhanG
Dün kendi doldurduğum 48 fişek ile çok parametreli bir çalışma için atış alanının yolunu tuttum.  Teşkilatı kurduktan sonra çalışmaya başladım:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-29-13-10-12.png]
Özellikle ultra yavaş çekim videolarını edit etmem biraz zaman aldığı için, bu gün bu çalışmanın bir bölümü olan S4n barutu ile ilgili değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istedim. 

[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-29-13-09-40.png]
Nobel Sport verilerine göre S4n çift bazlı (Nitrosellüloz+Nitrogliserin) gri renkli kare tanecikler halinde, yoğunluğu 620 gram litre, bir barut. 32 gram (saçma) yük için önerilen 12 çap için 1,45 gram V1 hızı 405 m/s ( 1328 fps ) 640 bar basınç bildiriliyor. 

Ben tek kurşun için GFS kovanı 63 mm ye indirip, U688 kapsül ile Özkara'nın modifiye ettiğim mavi tapası ile 32 gram gelen Foster'leri ile 1,50 gram S4n barutu ile dolum yaptım. Yaklaşık 6mm lik bir kıvırma payı oldu. (Bazı forumlarda S4 barutu için CX2000 kapsül önerenler de var)

Daha sonra 5 erli seri olarak 47 cm, 61 cm ve 71 cm namlu boyu olan tüfeklerimle atış yaparak kronograf ile V1.5 namlu çıkış hızlarını değerlendirdim:
[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-29-13-23-57.png]
Ortalama namlu çıkış hızları 47 cm namluda  1215 fps, 61 cm namluda 1328 fps, 71 cm namluda 1400 fps oldu.
Yukarıdaki  grafiklerde bunu sıralamaya çalıştım:

Bu çalışmadan çıkarttığım sonuçları şöyle özetleyebilirim:

1. Beklendiği gibi namlu boyu arttıkça namlu çıkış hızı arttı
2. İlginç olan namlu boyu arttıkça, çıkış hızları arasında standart sapma azaldı.Daha stabil ve tutarlı çıkış hızları ortaya koydu. Bunun yavaş (orta) yanış hızına sahip S4n in namlu boyu uzadıkça daha iyi yandığı şeklinde yorumluyorum
3. Namlu çıkış hızlarına ve namlu boyuna göre inç başına çıkış hızı artışını ortalama 20 fps olarak buldum (D20 barutu subsonik dolumlarında bu farkı inç başına 25 fps artış şeklinde bulmuştum. Süpersonik hızlarda tekrar test etmem gerekir)
4. Diğer ilginç bir bulgu da namlu çıkış hızı arttıkça isabet azalıp, grupman dağıldı. Bunun tapa deformasyonu ile ilgili olduğunu buldum (Tapa konusunu ayrı olarak yazacağım). Eğer tapa kötüyse "hız saçmanın düşmanıdır" deyişi tapasıyla bütünleşik giden tek kurşunlar içinde geçerli olacak demektir.  (Jerry Miculek 425 yards atışını 1300 fps namlu çıkış hızındaki fişek ile yapmıştı) 

Aynı çalışmayı A0 barutu ile de yaptım.Benzer veya yakın sonuçlar çıkmış olmasına rağmen, sanırım güneşin pozisyonu nedeniyle kronograf okuma hataları yaptığı için sağlıklı bir veri sunmam olası değil. O çalışmayı da tekrarlamam lazım.  

Saygılar

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Red Kit, marlinspike, absc42, ErhanG, karanlık ay, harun, mk39, whistle, kotucenk, werewolf, al-me, wubıh, waltherslv, Köstenceli1977, axoy68
(29-05-2021, 03:16 PM)Sabri demiş ki: Benzer veya yakın sonuçlar çıkmış olmasına rağmen, sanırım güneşin pozisyonu nedeniyle kronograf okuma hataları yaptığı için sağlıklı bir veri sunmam olası değil.

Gördüğüm kadarıyla kronografın siperliklerini takmamışsınız. Işık-gölge tetiklemesiyle çalışan kronograflarda doğru sonuç almak için tüm ışık ortamlarında mutlaka siperlikleri kullanmanız gerekir. Kapalı poligonlarda dahi ışıklandırma ile birlikte siperlikler kullanılmalıdır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, axoy68
Bir önceki yazımda geçtiğimiz cuma günü çok parametreli bir çalışma yaptığımı, tapa konusuyla ilgili bulgularımı bir sonraki yazımda söz edeceğimi yazmıştım.

Bildiğiniz gibi yivlilerde olmayan bir bölüm, yivsizlerdeki tapa. Ancak beraberinde hem yarar hem de zarar getiren bir kısım. Tapanın görevleri olarak 1. Barut ile yükü (saçma, tek kurşun) ayırması 2. yükü sevk etmesi 3. Amortisör gibi görev yaparak atım yatağı basıncını dengelemesi, yükün ezilmesine mani olması  4. Tapasıyla bütünleşik seyreden tek kurşunların ağırlık merkezini öne taşıyarak hem badminton topu gibi seyrini sağlamak hem de BC yi arttırmak gibi sayılabilir.

Sorunları ise, basınç ile deforme olup asimetrik ezildiğinde dümen gibi kurşun yönünü etkilemesi, tapası ile bütünleşik tek kurşunlarda seyir esnasında ayrılması sonucu isabeti etkilemesi ve bozması sayılabilir.

He ne kadar Özkara fosterleri tapaya 502 ile yapıştırmış olsamda tapanın tepesinin kurşuna tam oturmamasından olacak, 61 cm deki namlu basıncı ile yapışkanın kırılarak bu çalışmada ortaya çıkan sonuçlardan biri erken tapa ayrılması oldu. Aşağıdaki videoda bunu izleyebilirsiniz:

Diğer sorunlardan biri de basınca bağlı olarak tapa deformasyonu ve bunun isabeti bozması. US Patent 4587905 de tapanın, namluya 40/1000 toleransla oturan kurşunun tapa ittirmesi nedeniyle eylemsizlik sonucu bir yöne doğru asimetrik ittrilmesi, namludan çıkışta aşağıdaki çizimde görüldüğü gibi bir alfa açısıyla çıkış sonucu isabeti etkilediğini yazıyor. Bazı tapa türlerinde asimetrik bükülme bunu yarattığı gibi, atıştan sonra dümen gibi kurşunu farklı yöne sevk etmesi de söz konusu
[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-30-15-30-22.png]
Forumumuzdan Sn.Splendes ile görüşmelerimde, özellikle iv ve seti derin olan rifled slug türlerinde bu asimetrik bükülme ve kurşundaki asimetrik ezilmeyi, hedeften bulduğu kuşunlarda gözlediğini ifade etmişti. Geçen gün çektiğim aşağıdaki videoda bu sapmayı izleyebilirsiniz:

Asimetrik bükülmeyi engellemek için Özkara'nın kullandığı mavi tapa türünde yapılan esnek ilave (Tevfik Gün modifikasyonu-Solda)  bunu belirli bir basınca kadar dengelemektedir. Winchester yeni RackMaster fişeklerinde buna benzer bir mod yapmış (Ortada), ancak Swarog'un ezildikyen sonra bile namludan çıkarken ilk şeklini alan esnek tapası bence en başarılı tapa olarak görünüyor (sağda):

[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-30-17-10-03.png]
Hedefte bulduğum tapaları incelediğimde yüksek basınçta modifiye tapalarda bile bir asimetrik ezilme olduğunu gözledim:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-30-12-21-39.png]

Diğer firmaların (Sterling, Zuber vb.) Svarog benzeri (makas amortisörlü) kullandıkları tapa türü ise daha az deforme oluyor.

Bu tapayı kullanan DKC fosterler ile dolum yaptığım fişeklerde daha iyi bir isabet sağlanıyor ( Atış aralarını kaçırmamak için yavaş çekim Kamera ayarını "kalite öncelikli" den (2 sn kayıt)  "Zaman öncelikli" (4 sn kayıt) moda geçirdiğim için çok netlik yok ama fikir veriyor:

Piyasada mevcut Foster'leri incelediğimizde aralarında farklar olduğu görülüyor:

[Resim: Ekran-Resmi-2021-05-30-15-43-12.png]
Özkara FosterWinchester gibi bir sürme bandına sahip. Ancak setlerin açısı ve yapısı farklı. DKC foster ile Zuber foster arasında da gözle biraz zor seçilen farklar var: Ortadaki pembe zeminli resimde  Sağdaki Ateşçi Foster (bendeki DKCnin ateşçi hali) set tepeleri açılı kesilmiş, Soldaki Zuber yiv açısı tepede da aşağıya doğru genişliyor ve eteğe değen yivlerin açısı daha keskin ve nizami ama Winchester türü bir sürme bandı yok. Her ne ise piyasada bulunan en isabetli Foster türü kurşun Züber'inki.

Bu çalışmamdan çıkarttığım sonuçları şöyle özetleyebilirim:
1. Tapasıyla bütünleşik seyreden Yivsiz tek kurşunlarda isabetlilik açısından tapa önemli
2. Tapa kurşun ile sıkı sıkıya birleşmeli,kolayca ayrılmamalı,  tepe kısmı tapayı ittirebilecek yükseklikte olmalı ve etekler tapaya basmamalı
3. Tapa deforme olmayacak yapıda olmalı (kullanılan plastik türü, esnekliği önemli)
4. Tapanın gaz pistonu kovana kenarda boşuk bırakmayacak, gaz kaçağı yapmayacak kadar oturmalı
5. Atacağınız tüfeğe, namlu boyuna göre "Tapa deformasyonunu arttırmamak" için uygun barut türü ve miktarı kullanılmalı. Saçma atışlarında saçmaların ezilmesi ve balistiğini bozulması üzerine söylenen "Hız saçmanın düşmanıdır" deyişi gibi uygun tapa kullanılmadığında  "Aşırı basınç, tapa deformasyonuna neden olarak tek kurşunda da isabetin düşmanıdır" 

Saygılar

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Red Kit, splendes, Alphawolf, kotucenk, marlinspike, al-me, ErhanG, Köstenceli1977, axoy68, werewolf
Saygıdeğer Hocam,elinize,emeğinize ve bilginize sağlık bize yazacak çok fazla şey bırakmamışsınız.
Fişeğini kendisi dolduran avcı ve atıcı arkadaşlara nacizane tavsiyem atış ve av kurşunlarını ayrı malzemelerl(barutlarla) doldurmalarıdır, her tüfeğin muhakkak belli bir oranda isabetli attığı bir kurşun ve barut türü vardır ,onbinlerce deneme yapmış bir hobidaşınız olarak söyleyebilirimki bir çok tüfekte d20,csb1 ve tecna n gibi barutlar iyi sonuçlar verir.
Atış kurşunlarını d20 ve csb1 barut ile av kurşunlarınıda tecna n(yoksa s4 kullanılabilir) doldurmaları ve ideal oranları yakalamaları halinde çok keyifli avlar ve atışlar yapacaklarından emin olabilirler.
Tabi mobil şoklu tüfeklerde ardışık kurşun isabeti çok zordur ayrıca sabitleme somunu olmayan namlunun gövdeye sadece şarjör somunu ile bağlandığı tüfeklerdede ardışık tek kurşun isabeti zordur.
Aşağıda paylaşacağım videoların ilki atış için kullandığım kurşun dolusu diğeri domuz avında kullandığım dolulardır.
Öncelikli çabanız tüfeğinizin isabetli atacağı mühimmatı ve oranı bulmak olsun.
İyi seyirler, Keyifli atışlar dilerim .
Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, Xlll, kotucenk, marlinspike, yyildiz, al-me, ErhanG, Köstenceli1977
2 farklı zuber/dkc/ateşçi foster kurşun; daha yatık yivseti olan kurşunun eteğinde biraz hata var kırılabiliyor.

[Resim: SB6U6NPOpoQ.jpg?size=810x1080&quality=96...type=album]

[Resim: HLmSjm3vzRY.jpg?size=607x1080&quality=96...type=album]

[Resim: zy0Sq9i6090.jpg?size=810x1080&quality=96...type=album]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
axoy68, ErhanG
Kaptan avdan aldığım kıvırma makinesiyle yaptığım dolumlar besleme tahliye hatası vermeye başladı. Döner başlıklı tüfeklerde mükerrer ve hatalı kıvırma sebebiyle sorun yaşanabileceğini forumda okumuştum.

Kovanı uzun bırakmam, makinanın yetersizliği, kovanların dandikliği, sıcak havada ağızların beklemekten yamulmaları sebebiyle bir başlık yaptırdım elde kıvırmaya pek uygun değil yani matkapla daha sağlıklı oluyormuş ama son kapaması çok iyi. 

Kurşunların tepe noktasını ve kafasını sıyırmaması için boşluklu yaptırdım. Kovan ağzını da hafif içe doğru kıvrık bırakıyor, besleme tahliye sorununu çözeceğini düşünüyorum.

[Resim: SUlQbX1Ghko.jpg?size=687x897&quality=96&...type=album]

[Resim: z4b9I6Fo5k0.jpg?size=608x1080&quality=96...type=album]
İlk fotoğraflar kaptan Av ile kıvırdığım ve yeni başlıkla revizyondan geçirdiğim kurşunlar, aslında üşenmeyip tekrar doldursam olur ama vaktim yok.

[Resim: 6lurlfbiciQ.jpg?size=1280x1280&quality=9...type=album]
[Resim: ZxjeMxIozvw.jpg?size=1280x1280&quality=9...type=album]
[Resim: 6Qp0UXT8n78.jpg?size=607x1080&quality=96...type=album]

Fotoğraf kaptan av ile başlayıp, son 5mm'yi yeni makineyle tamamladığım tek kurşun dolumum.

[Resim: iSk0zRkAvr0.jpg?size=1280x1280&quality=9...type=album]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, ErhanG, splendes, harun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi