Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KAPSÜL, KOVAN, BARUT, FİŞEK Değerlendirmesi
Elinize sağlık. Acizane bir iki küçük ekleme yapmak isterim.

Keçe tapanın altına plastik ara tapa koymadan verim almak pek mümkün değil.  Şimdilerde de eskisi gibi uygun plastik ara tapa bulmak kolay değil ne yazık ki. Alınan hız ve basınç yeterli olamıyor. Tabii bu durumda keçeyi kısaltmak gerekir.  Özellikle saçma atışlarında kendi tüfeğimle en sevdiğim dağılım ve avları altına bu ara tapadan koyduğum yada yine ara tapalı fabrikasyon keçe tapa ile yapmışımdır.

Şevrotin doldururken şahsen kovanın kıvrılmasını önlemek adına ince köftelik bulgur kullanıyorum. Kinetik yarı avtomat yada kırma tüfeklerimde bir sıkıntım olmadı. Gaz operasyonluda uzun soluklu atışlarda ne yapar bilemiyorum.

Yüksek barut hakkı ile dolum yapacağım fişeklerimde metal tablanın barut hakkı yüksekliğine denk gelebilecek seviyelerde yüksek olmasına dikkat ediyorum. Yüksek gram fabrikasyon fişeklerde de aynı şekilde olduğunu genellikle tablanın üstüne çıkmadığını  gözlemledim. İlk patlama anı asıncı karşılama ile ilgil endişelerden olabileceğini düşünüyorum. Kurşun namluda ilerlemeye başladıka basınç artıyor olsa bile  basıncı karşılayan yüzey ve malzeme de arttığından dengede oluyor olabilir. Kesin emin değilim.

Bir de kısa tablalı yüksek şarjlı keçe tapa altı ara plastik tapayla doldurulmuş fişeklerimde fişek plastiğinde ciddi oranda kopmalar gözlemledim. Ara tapanın bu yırtmaya sebep olduğuna denemelerimden dolayı ben eminim. Power, bior gibi tapalarda kısa tabla yüksek şarj olsa da benzer bir kopmaya hiç denk gelmedim.  Kovan ağız yırtığı gibi olmayıp boş fişeği ciddi kısalttığı için tahliye sıkıntısına gebe olacağını düşünüyorum.

Son olarak daha önce de bahsi geçtiği gibi şevrotin kısa mesafelerde kullanıldığı için optimum düzeyde biraz dağılmalı. Yoksa ihtiyacımız olan şey tek kurşun demektir.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. cnrabt,

Katkılarınız için teşekkür ederim. Önceki sayfada kalan yazımda elimdeki malzeme ile diye belirtmiştim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid343110

Ancak haklısınız, keçe tapanın altına gas seal koymayınca keçe kenarlarından kaçan gaz, basıncı düşürüyor. Bunu Sn. Ahmet Özalp de bana söylemişti. Aslında power tapanın en alt pistonu kovana çok iyi oturuyor, onu kesip kullanabilirdim. Keçe tapayı denemek için kullandım ama, esas amacının boşluk doldurmak olduğunu düşünüyorum.

Metal diplik boyunun barut miktarı ile ilgili yüksek olması bence çok gerekli değil, çünkü basıncı esas karşılayan atım yatağı duvarları. Fişek de buranın toleransı ölçüsünde ona uyuyor. Eğer kovan plastiği ısıya dayanıklı değilde, basınçtan değil ısıdan eriyerek kopuyordur.

Saçmaların üzerine kıvırmadan önce kapak konursa, isten yıldız, ister kıvırma düzgün kapatma mümkün. Elimde olmadığı için onu da kullanmadım, aslında kartondan kapak da kesebilirdim.

Belirttiğiniz gibi şevrotin biraz dağılmalı ama bunun ölçüsü ne olmalı? Yakında ülkemize geleceğini duyduğum Federal marka fişeklerden Federal Flite (flight) Control ile 25 yardada 5 inç grupman elde ediliyor.  Bizim elimizdekiler o mesafede 10 inçi geçen dağılım yapıyor.  Fazla dağılma avantaj değil, dezavantaj getiriyor.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
madenci08
Değerli forumdaşlarım,

Maalesef ülkemizde malzeme bulmak zor. Gelişen teknoloji le yivsizlerde de yeni yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Bu gün özellikle şevrotinler ve iri saçmalar için kullanılan bazı tapalardan sözetmek istiyorum.

Bunlardan birisi Federal tarafından imal edilen fişeklerde kullanılan FLITECONTROL (Flight control = uçuş kontrolu) tapa teknolojisi. Tapanın şekli şöyle:

[Resim: FLTCTRL_wad.png]

Çalışma mekanizmasını şöyle açıklayabiliriz:

[Resim: Federal_flight_control_wad.png]

Fişek namludan çıktıktan sonra tapanın arkasında ve yanlarında kanatçıklar açılıyor, arkada açılan kanatçıklar çekme stabilitesi ile tapayı düz seyirde  tutarken, hem bunlar hem de yanlarda açılan kanatçıklar uçaklardaki hava freni gibi çalışarak tapayı yavaşlatıyor. Eylemsizlik dolayısıyla saçmalar yollarınna devam ederken sarsıntısız ayrılma nedeniyle, birirbirilerine de çarpıp balistik özellikleri bozulmadan toplu olarak hedefe doğru yol alıyorlar.

Bunun sonucunda hedefte küçük guruplar halinde net vuruş sağlanabiliyor:

Diğer bir tasarım benzeri, burada yandan kanatçık yerine kanallar açılıyor (3) buradan tapanın içine giren hava hem saçmaları iteliyor hem de tapayı yavaşlatıyor.
[Resim: Shot_Shell_Technology_FC_Flex_Wad.jpg]

Bir diğer tasarım da da üst üstü iki tapa var, birinci tapa (4) dan ayrılan ikinci tapa biraz kesme kurşun tarzı saçmaları yönelterek uzun mesafede daha toplu vuruşlar sağlıyor

[Resim: Shot_Shell_Technology_Page4_500_W_3_GM.jpg]
Saçmaların yakın mesafede dağılması mı, daha toplu gitmesi mi daha iyi ayrı bir tartışma konusu. Ama saçmaların daha uzağa gönderilebilmelerinin yolu açıldı, menzil daha da arttı diyebiliriz.

Güzel malzemelerin bizim tarafımızdan da kullanılabileceği günler dileğiyle

Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Yasin06, PersonalDefence, tirendaz, madenci08, sirflayer, tsuba, Alphawolf
(10-09-2017, 07:08 PM)Sabri demiş ki: Sn. cnrabt,

Katkılarınız için teşekkür ederim. Önceki sayfada kalan yazımda elimdeki malzeme ile diye belirtmiştim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid343110

Ancak haklısınız, keçe tapanın altına gas seal koymayınca keçe kenarlarından kaçan gaz, basıncı düşürüyor. Bunu Sn. Ahmet Özalp de bana söylemişti. Aslında power tapanın en alt pistonu kovana çok iyi oturuyor, onu kesip kullanabilirdim. Keçe tapayı denemek için kullandım ama, esas amacının boşluk doldurmak olduğunu düşünüyorum.

Sayın Sabri,
Ben henüz denemedim ama keçe tapanın etrafına sızdırmazlık için parafin gibi maddeler sürdüklerini okumuştum. Bu tip yağlar ve saçmaları korumak için kullanlan dolgu 'buffer' malzemeleri bana gazlı tüfeklerde sorun yaratabilir gibi geliyor.Ayrıca'buffer' kullanıldığında fişek yatağında daha yüksek basınç oluşuyor. Buna dikkat edilmeli.

Keçe tapayı ben, özellikle misketlerde boy ayarlamak için kullanıyorum. Çünkü tapalar kısa kalıyor ve çok derin kapatmak gerekiyor. Bunu önlemek için tapanın piston kısmını kesip yerine daha uzun keçe koyuyorum. Piston görevini keçe görüyor.'Gas seal' ı koruduğum için keçeyi parafinleme gereği duymadım.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, Alphawolf

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi