Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KAPSÜL, KOVAN, BARUT, FİŞEK Değerlendirmesi
#21
Elinize sağlık. Acizane bir iki küçük ekleme yapmak isterim.

Keçe tapanın altına plastik ara tapa koymadan verim almak pek mümkün değil.  Şimdilerde de eskisi gibi uygun plastik ara tapa bulmak kolay değil ne yazık ki. Alınan hız ve basınç yeterli olamıyor. Tabii bu durumda keçeyi kısaltmak gerekir.  Özellikle saçma atışlarında kendi tüfeğimle en sevdiğim dağılım ve avları altına bu ara tapadan koyduğum yada yine ara tapalı fabrikasyon keçe tapa ile yapmışımdır.

Şevrotin doldururken şahsen kovanın kıvrılmasını önlemek adına ince köftelik bulgur kullanıyorum. Kinetik yarı avtomat yada kırma tüfeklerimde bir sıkıntım olmadı. Gaz operasyonluda uzun soluklu atışlarda ne yapar bilemiyorum.

Yüksek barut hakkı ile dolum yapacağım fişeklerimde metal tablanın barut hakkı yüksekliğine denk gelebilecek seviyelerde yüksek olmasına dikkat ediyorum. Yüksek gram fabrikasyon fişeklerde de aynı şekilde olduğunu genellikle tablanın üstüne çıkmadığını  gözlemledim. İlk patlama anı asıncı karşılama ile ilgil endişelerden olabileceğini düşünüyorum. Kurşun namluda ilerlemeye başladıka basınç artıyor olsa bile  basıncı karşılayan yüzey ve malzeme de arttığından dengede oluyor olabilir. Kesin emin değilim.

Bir de kısa tablalı yüksek şarjlı keçe tapa altı ara plastik tapayla doldurulmuş fişeklerimde fişek plastiğinde ciddi oranda kopmalar gözlemledim. Ara tapanın bu yırtmaya sebep olduğuna denemelerimden dolayı ben eminim. Power, bior gibi tapalarda kısa tabla yüksek şarj olsa da benzer bir kopmaya hiç denk gelmedim.  Kovan ağız yırtığı gibi olmayıp boş fişeği ciddi kısalttığı için tahliye sıkıntısına gebe olacağını düşünüyorum.

Son olarak daha önce de bahsi geçtiği gibi şevrotin kısa mesafelerde kullanıldığı için optimum düzeyde biraz dağılmalı. Yoksa ihtiyacımız olan şey tek kurşun demektir.

 Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
#22
Sn. cnrabt,

Katkılarınız için teşekkür ederim. Önceki sayfada kalan yazımda elimdeki malzeme ile diye belirtmiştim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid343110

Ancak haklısınız, keçe tapanın altına gas seal koymayınca keçe kenarlarından kaçan gaz, basıncı düşürüyor. Bunu Sn. Ahmet Özalp de bana söylemişti. Aslında power tapanın en alt pistonu kovana çok iyi oturuyor, onu kesip kullanabilirdim. Keçe tapayı denemek için kullandım ama, esas amacının boşluk doldurmak olduğunu düşünüyorum.

Metal diplik boyunun barut miktarı ile ilgili yüksek olması bence çok gerekli değil, çünkü basıncı esas karşılayan atım yatağı duvarları. Fişek de buranın toleransı ölçüsünde ona uyuyor. Eğer kovan plastiği ısıya dayanıklı değilde, basınçtan değil ısıdan eriyerek kopuyordur.

Saçmaların üzerine kıvırmadan önce kapak konursa, isten yıldız, ister kıvırma düzgün kapatma mümkün. Elimde olmadığı için onu da kullanmadım, aslında kartondan kapak da kesebilirdim.


Belirttiğiniz gibi şevrotin biraz dağılmalı ama bunun ölçüsü ne olmalı? Yakında ülkemize geleceğini duyduğum Federal marka fişeklerden Federal Flite (flight) Control ile 25 yardada 5 inç grupman elde ediliyor.  Bizim elimizdekiler o mesafede 10 inçi geçen dağılım yapıyor.  Fazla dağılma avantaj değil, dezavantaj getiriyor.

Saygılarımla
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
madenci08
#23
Değerli forumdaşlarım,

Maalesef ülkemizde malzeme bulmak zor. Gelişen teknoloji le yivsizlerde de yeni yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Bu gün özellikle şevrotinler ve iri saçmalar için kullanılan bazı tapalardan sözetmek istiyorum.

Bunlardan birisi Federal tarafından imal edilen fişeklerde kullanılan FLITECONTROL (Flight control = uçuş kontrolu) tapa teknolojisi. Tapanın şekli şöyle:


[Resim: FLTCTRL_wad.png]

 Çalışma mekanizmasını şöyle açıklayabiliriz:


[Resim: Federal_flight_control_wad.png]

Fişek namludan çıktıktan sonra tapanın arkasında ve yanlarında kanatçıklar açılıyor, arkada açılan kanatçıklar çekme stabilitesi ile tapayı düz seyirde  tutarken, hem bunlar hem de yanlarda açılan kanatçıklar uçaklardaki hava freni gibi çalışarak tapayı yavaşlatıyor. Eylemsizlik dolayısıyla saçmalar yollarınna devam ederken sarsıntısız ayrılma nedeniyle, birirbirilerine de çarpıp balistik özellikleri bozulmadan toplu olarak hedefe doğru yol alıyorlar.

Bunun sonucunda hedefte küçük guruplar halinde net vuruş sağlanabiliyor:


Diğer bir tasarım benzeri, burada yandan kanatçık yerine kanallar açılıyor (3) buradan tapanın içine giren hava hem saçmaları iteliyor hem de tapayı yavaşlatıyor.
[Resim: Shot_Shell_Technology_FC_Flex_Wad.jpg]

Bir diğer tasarım da da üst üstü iki tapa var, birinci tapa (4) dan ayrılan ikinci tapa biraz kesme kurşun tarzı saçmaları yönelterek uzun mesafede daha toplu vuruşlar sağlıyor

[Resim: Shot_Shell_Technology_Page4_500_W_3_GM.jpg]
Saçmaların yakın mesafede dağılması mı, daha toplu gitmesi mi daha iyi ayrı bir tartışma konusu. Ama saçmaların daha uzağa gönderilebilmelerinin yolu açıldı, menzil daha da arttı diyebiliriz.

Güzel malzemelerin bizim tarafımızdan da kullanılabileceği günler dileğiyle

Saygılar
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Yasin06, PersonalDefence, tirendaz, madenci08, sirflayer, tsuba, Alphawolf, Xlll, lenduha
#24
(10-09-2017, 07:08 PM)Sabri demiş ki: Sn. cnrabt,

Katkılarınız için teşekkür ederim. Önceki sayfada kalan yazımda elimdeki malzeme ile diye belirtmiştim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid343110

Ancak haklısınız, keçe tapanın altına gas seal koymayınca keçe kenarlarından kaçan gaz, basıncı düşürüyor. Bunu Sn. Ahmet Özalp de bana söylemişti. Aslında power tapanın en alt pistonu kovana çok iyi oturuyor, onu kesip kullanabilirdim. Keçe tapayı denemek için kullandım ama, esas amacının boşluk doldurmak olduğunu düşünüyorum.

Sayın Sabri,
Ben henüz denemedim ama keçe tapanın etrafına sızdırmazlık için parafin gibi maddeler sürdüklerini okumuştum. Bu tip yağlar ve saçmaları korumak için kullanlan dolgu 'buffer' malzemeleri bana gazlı tüfeklerde sorun yaratabilir gibi geliyor.Ayrıca'buffer' kullanıldığında fişek yatağında daha yüksek basınç oluşuyor. Buna dikkat edilmeli.

Keçe tapayı ben, özellikle misketlerde boy ayarlamak için kullanıyorum. Çünkü tapalar kısa kalıyor ve çok derin kapatmak gerekiyor. Bunu önlemek için tapanın piston kısmını kesip yerine daha uzun keçe koyuyorum. Piston görevini keçe görüyor.'Gas seal' ı koruduğum için keçeyi parafinleme gereği duymadım.

Saygılar
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, Alphawolf, tsuba
#25
Sayın Ahmet Özalp ve değerli forumdaşlarım,

Bildiğiniz gibi zaman zaman forumda bazı araştırmalarımı yayınlıyorum. Son okuduklarımdan yola çıkarak bir konuda gülle (misket) dolumu yapan forumdaşlarımdan bir istirhamım olacak. Vaktim olsa ben de yapabilirdim ama şu sıralar bazı sorunlarım nedeniyle zaman ayıramıyorum.

Bildiğiniz gibi küre şeklindeki cisimler, sivri uçlu veya kanat şeklindeki cisimlere göre daha yüksek çekme katsayısına sahipler. Bu nedenle yivsizlerde kullanılan misketlerin isabetliliğinde sorun var. Zaten bu sorunu aşmak için Foster ve Brenneke kendi adları ile anılan çekirdekleri icat ettiler.

Küre şeklindeki cisimlerin hava içinde seyrederken arkalarında oluşan girdaplı hava akımı bu çekmeye neden oluyor. Golf topları ise bildiğiniz gibi üzerilerinde girintili bir yüzeye sahip. Seyir esnasında hava, bu nedenle yüzeye daha iyi yapışarak arkada oluşan vorteks (girdaplı hava akımı) ı azaltıyor. Üzeri pütürlü olan golf topu, üzeri düz olana göre iki misli daha uzağa gidiyor.


[Resim: Ekran_Resmi_2018_03_29_08_50_42.png]
Golf topunun balistiği ile ilgili aşağıdaki video, benim söylemek istediklerimi daha güzel anlatıyor:

Misket döken ve dolduran forumdaşlarımdan istirhamım şu: Düz satıhlı misketlerin yüzeyini, kumlama veya asid indirgeme (veya bulacakları başka bir yöntem) yoluyla (küre şeklini bozmadan) pürüzlü hale getirip normal misketlerle karşılaştırmalı bir isabet ve gurupman çalışması yapabilirler mi? 

Biraz Porof. Zihni Sinir procesi   Big Grin  gibi algılansa da, teorik olarak doğru gibi görünüyor. En azından bir denemek lazım diye düşünüyorum. Zor bir iş değil. Bu çalışmayı yapacak forumdaşlarımız ,sonuçlarını paylaşırsa katkısı olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
usame, Xlll, splendes, lupus, wubıh, Ahmet Özalp, tirendaz, harun, lenduha, sem, Yasin06, Gazanfer, tsuba, Murata
#26
Sayın Sabri,
Pütürlü yüzeyin üretim sırasında oluşması, sonradan yüzey işlemekten çok daha kolay olacaktır. Zaten malzeme kurşun olduğu için kimyasal yöntemleri baştan eleyebiliriz.
Üretim ister Döküm ister Pres metoduyla yapılsın, her halikarda yüzeyde istenen girintilerin negatifini bulunduran bir kalıp gerek. Döküm için Aluminyum iş görür, Pres için Çelik şart.
Tel erozyon makinası ile kısa zamanda yapılabilecek bir iş. Ancak 1 adet olunca kime yapmaz. Veya o 1 adet için 5-10K gibi rakamlar isterler diye düşünüyorum..
Bundan çok daha basit (örneğin şarjör borusuna diş açma) gibi işlerimi bile ücreti mukabilinde yaptımak için Ankara'da atölye bulamadım. Ostim'de son teknoloji tel erozyon, cnc lazer kesim vs. yapan birçok firma var. Ama ne hikmetse hepsi makinayı belli birşeyin seri malatına bağlamışlar nette oyun oynuyorlar zaten kalifiye elemanları da yok ve kimsede yeni bir şey yapmak, bir ürün geliştirmek gibi bir istek göremedim. Bu yüzden prototip üretemediğim birkaç projem var.
Bilemiyorum forum üyelerinden bu teknolojiye sahip ve bu tip projelerde yardımcı olacak kişiler var mıdır?
Ben çizimlerimi (adetli olmazsa) ürettirmenin yolunu bulamadım maalesef.
.
Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsuba
#27
Plastikten bir mini golf topu 3D printer ile basılabilir sanırım.
Eminim forumda bu teknolojiye gönül vermiş forumdaş vardır Smile
Kolay gelsin sayın Sabri.
Saygılarımla
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tsuba, Sabri
#28
Proje zihni sinir değil, gayet mantıklı. Çok uzun zamandır bilinen bir gerçek. Sanıyorum fişek üreticilerinin bunu yapmamış olmalarının en önemli nedeni, çekirdekten istenilen özelliğin sadece yüksek hız ve uzun menzil olmamasından kaynaklanıyor. Genelde av için tasarlanan çekirdeklerde, misket formu ile vuruş sonrası uygun genişleme yapmadığı, hatta hemen hemen hiç form bozmadığı için tercih edilmiyor. 

Ancak sadece uzun menzil ve hedef atışı odaklı bir çekirdek çalışmasına uygun olabilir. Bu da bizim gibi yivli zorluğu bulunan ülkeler için geçerli. (Savage'dan ürettiği 12 Ga yivli bolt action tüfeklerin yivsiz namlusunu yapmalarını istediğimde bana kafayı yemişim gibi bakmışlardı.) Tabii testler için doppler radar gerekecektir. Yoksa çekirdeğin yol boyu davranışını takip etmen çok zor olur.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Xlll, tirendaz, SSSalih, tsuba, Sabri, lupus
#29
Yarı otomatik tüfekler için, rodaj mermisi yapılabilir mi? İlla için de mermi olması gerekir mi? Gerekmiyor ise, maliyeti düşük olur belki.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#30
(30-03-2018, 02:08 PM)karabasan demiş ki: Yarı otomatik tüfekler için, rodaj mermisi yapılabilir mi? İlla için de mermi olması gerekir mi? Gerekmiyor ise, maliyeti düşük olur belki.

Yarı otomatik tüfekler rodaj mı gerektiriyor?
Gerektiriyorsa kaç fişekle rodaj yapılmalı?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi