Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KAPSÜL, KOVAN, BARUT, FİŞEK Değerlendirmesi
Değerli Forumdaşlarım,

Daha önce yazdığım gibi şu anda ulaşabildiğim tek barut MKE dumansız barutu. Onun da özellikleri ve hangi şartta ne yapacağı bilinmiyor. Ben de MKE'nin yapması gerektiği halde yapmadığı şeyleri, elimdeki imkanlarla yapmaya karar verdim. Bu konudaki teorik ön hazırlıklarımı yaptım. Denemeye girmeden önce bunlarla ilgili bilgi aktarmak istiyorum:

Fişeğin isabeti ile ilgili ulaştığım bilgiler şöyle diyor:

Bir fişeğin isabetli olabilmesi için, fişekler arasında namlu çıkış hızlarının çok fark etmemesi gerekir. Fabrika dolumlarında bu genellikle 20 fps yi bulmaktadır. Pek az üretici 15 fps altında namlu çıkış hızı farkı olan fişek üretmektedir. Kendi dolumunu yapanların ideali, fişekler arasında en fazla 10 fps altında fark olmasıdır.

Kendi dolumlarımı yapmaya başlayınca ilk önce etkileyen faktörlerden biri olarak kapsülü standardize etmeye çalıştım. MKE barutu ile CX2000 kapsülü en az sapmayı verdi. Barutu hassas terazide ölçmeme rağmen Ama henüz 20 fps farkın altına düşemedim. (Elektronik tartıların +/-  0,05 mg yanılma payı var). Hacıma göre ölçeklendirmede yanılma payı fazla olacağından Barut doldurma işini Lee Load II ile yapmıyorum.

Diğer ulaştığım bir bilgi şöyle diyor:

Kendi dolumlarınızı yapıyorsanız Barut üreticisinin önerdiği en fazla miktarı kesinlikle aşmayın. Dolumlarınıza önce önerilen en fazla miktarın 2/3 ü ile başlayın, daha sonra bunu 1/10 - 2/10 grain  ( yaklaşık 6-12 mg) arttırarak hız ölçümleri ile ideal fişeğinizi bulmaya çalışın

İlginç bir bilgi de Sn. ardenne'in forumda paylaştığı transsonik bölge ile ilgili:
https://www.thehighroad.org/index.php?threads/velocity-vs-accuracy-sound-barrier.181798/

Eğer isabetli fişek elde etmek istiyorsanız namlu çıkış hızlarını 1050-1180 fps arasında ayarlamaktan kaçının. Sıcak ve yüksek yerlerde ses hızı 1115 fps civarındadır. Fişekleriniz 900 fps altında veya 1200 fps üzerinde namlu çıkış hızına göre ayarlanmalıdır. 

Namlu çıkış hızı ile isabet oranı arasında bir ilişki vardır. Her 25 fps hız artımı isabet oranının %0,75 arttırmaktadır.
 http://precisionrifleblog.com/2015/04/28...ty-matter/

Bu bilgileri göz önüne alarak MKE barutu değerlendirmesi için planım şu:

1. MKE dumansız barutu için önerilen en yüksek miktar 2,10 Gram. Ben çalışmaya 1,40 Gram barut ile başlayıp, 5 mg lık artışlarla 1,40 ile 1,90 arasında hangi değerleri elde edeceğimizi araştıracağım. Her miktar için 5 er fişek hazırlamayı düşünüyorum.

2. Değerlendirmeler için internette Balistik hesap makinasını ve Excel programımı kullanmayı planladım:
 http://www.shooterscalculator.com/ballistic-trajectory-chart.php?t=de90a3b8

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_07_09_06_48.png]

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_07_09_00_18.png]

Burada karşıma çıkan bir sorun, kullanacağım çekirdeğin Balistik Katsayısı oldu. Matematiksel olarak hesaplamak mümkün ama biraz sıkıntılı çünkü form faktörünü bulmakta zorlandım.:
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=118&t=199698&start=28
https://en.wikipedia.org/wiki/Ballistic_coefficient

Brenneke fabrika verilerinden faydalanarak Sellier-Bellot sitesindeki formülü kullanarak daha pratik olarak hesapladım.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_07_07_54_12.png]

Brenneke tarzı tapasıyla giden tek kurşun benim excel programında uzun silindir için gösterilen BC ile ayni çıktı.

Hazırlıklar tamamlandığına göre sadece "Barut" miktarının değişken olduğu çalışma için fişek doldurma zamanı.

Saygılar

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Karacula, Xlll, demirkağan, tirendaz, lenduha, sem, Ahmet Özalp, heisenberg, tsuba, Alphawolf
Sayın Sabri,
Programda Balistik Katsayı .86 alınmış görünüyor. Yakın zamanda araştırdığım için muhtelik kaynaklarda Brenneke tipi bir kurşunun 0.07 civarında kabul edildiğini gördüm. Brenneke sitesinde ise 0.06 olarak veriliyor.
http://www.brennekeusa.com/fileadmin/use...g_2014.pdf
Sanırım 10 misli yüksek hesaplamışsınız. Bende aynı hatayı yaptığımı Sayın Harun'un uyarısı ile farkettim.
Saygılar

Alıntı

Sn Ahmet Özalp ve Sn Sabri,

Havalı silahlarda balistik hesaplar için yaygın kullanılan "Chairgun" iPhone uygulamasının içerisinde şöyle bir opsiyon var:
Aynı mühimmata dair İki ölçüm değerini girip iki ölçüm arasındaki mesafeyi belirttiğinizde size bir BC değeri veriyor.

Örneğin aynı mühimmatı namludan 10 metrede ve 30 metrede kronograftan geçirip değerleri girer ve x=20 metre derseniz bir BC değeri veriyor.

Bu metodolojinin formülü nasıl işler, doğruluğu ne kadar olur onu bilmiyorum. Sadece çalışmalarınızda belki işe yarar diye belirtmek istedim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Aseyhan,
CED2 ve Labradar Kronografları ve Pressure Trace II Basınç ölçerleri üreten RSI firmasının sitesinde detaylı bir yazı var.
Exterior Ballistics and Coefficients
Özetle 1884'te Krupps tarafından üretilen model ölçüt alınarak, kütle/kesit verileri ile BC hesaplamanın gerçek değerleri vermediği, en doğru sonucun, söylediğiniz gibi 2 nokta arasındaki hız farkını ölçerek hesaplanabileceğini anlatmışlar.
Öte yandan Yivsiz tüfek etkili menzilini göz önünde tutarsak zaten BC'nin etkisi ihmal edilecek derecede önemsiz kalıyor.
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(13-07-2017, 12:47 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Öte yandan Yivsiz tüfek etkili menzilini göz önünde tutarsak zaten BC'nin etkisi ihmal edilecek derecede önemsiz kalıyor.

Bu konu ile ilgili bir video hazırlıyorum. Bu hafta içinde yayınlamayı düşünüyorum. Konuyu orada cevaplayacağım.

Saygılar

Alıntı

Değerli forumdaşlarım,

Kendi dolumlarımızı yapıyorsak güvenli fişek yatağı basınç sınırları aşmamamız gerekir. Bunu ölçemeyeceğimize göre, attığımız fişeklerin kovan ve kapsüllerini inceleyerek bir fikre varabiliriz. Aşağıdaki resimde kapsülde oluşan aşırı basınç bulgularını özetlemeye çalıştım (Büyük görüntüleme için resmin üzerine tıklayınız) :

[Resim: Kaps_lde_a_r_ba_n_bulgular.png]

Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
heisenberg, LAMRETOEJ, pasa_7676, tirendaz, Xlll, tsuba, Gazanfer, demirkağan
Değerli Forumdaşlarım,

Dünyadaki bütün barut üreticileri barut çeşitlerine göre, barutlarının özellikleri yanısıra, değişik dolum verilerini aktarırken, ülkemizde ulaşabildiğimiz MKE Av barutu için maalesef bilgiye ulaşmak mümkün değil.

Yanlış bilmiyorsam MKE av barutu, nitrogliserin tabanlı ve hızlı yanışlı bir barut. Kutusunun üzerinde dolum bilgisi olarak 1,50-1.70 gm arasında kullanılması öneriliyor. 

Benim merakım atıcılık nedeniyle yivsiz tek kurşunlar. Maalesef hızlı yanışlı barutlarla tek kurşun dolumlarında istediğimiz verimi elde edemiyoruz, tek kurşunlar için daha verimli fişek elde edebilmek için yavaş yanışlı barutlara ihtiyacımız var.

Bu çalışmada MKE av barutu ile, daha önce en yüksek verimi ettiğim CX 2000 kapsül ve Fiochhi şeffaf kovanlar, Özkara'nın global tek kuşunu kullanarak değişik gramaj MKE dumansız av barutu ile nasıl sonuçlar elde edebiliriz diye  Sn. Kanuni ile birlikte küçük bir deneme yaptık.

Forumumuzda fişek dolduran bir arkadaşımız daha önce boşluk doldurmak için kullandığımız keçe tapanın, barutun üzerine konmaması gerektiğini, Özkaranın global kurşununun pistonunun kesilip barut üzerine konup, onun üzerine keçe tapa konmasını önermişti. Dolumları o tarif üzerine yaptım (Ancak tapanın kısaltılmasının kurşunların takla atmasına neden olduğunu, daha öncekilerde takla olayına rastlamadığımı belirtmeden geçemeyeceğim)
[Resim: Ekran_Resmi_2017_08_13_10_31_50.png]

Böylece çekirdek ağırlığı tapasıyla yaklaşık 31 gram lık, boyu düz kıvırmadan sonra yaklaşık 63 mm değişik barut gramajlarında (herbiri 3 er adet) fişekler elde ettim.

Atışlar 35 derece sıcaklıkta, Güneyden 15 km civarında rüzgarlı bir ortamda 47 cm namlu uzunluklu Benelli Supernova ile yapılıp, kronograf ile hız ölçümü yapılıp, 36 metreden grupman değerlendirilmeye çalışıldı:

Maalesef daha sonra değerlendireceğim nedenlerle , daha önceki dolumlarımdaki gibi bir grup ve isabet elde edemedim.
1.70 Gram doluların ölçümlerinde sorun olduğu için kayda geçemedik. 

47 cm namlu ile değişik gramajlarda MKE dumansız barutu ile 3 metre kronograf mesafesinde elde ettiğim namlu çıkış hızları aşağıdaki gibidir:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_08_12_22_58_58.png]

Görüldüğü gibi MKE nin önerdiği 1.50-1.70 gram MKE dumansız barutu ile 31 gram tek kurşunların hızı ses altı veya ses hızı (1125 fps) hemen üstü hızlarda. Önerilen sınırı 0,05 gram arttırınca, istediğimiz 1300 fps hıza yaklaşabiliyor.(Bazı avcılardan barut hakkının 2.10 grama kadar çıkarttıklarını duydum ama güvenli bulmadığım için denemedim, daha önce 1.85 gram MKE barutu ile dolularımda bir sorun ve kapsül ve kovanda basınç bulgusuna rastlamadığımı belirtmek isterim)  Atışlar 3 erlik seri olduğu için istatistik veri maalesef sunamıyorum. ( Verileri 76 cm test namusu değerlerine irca etmek için verilere 60 fps, kronograf mesafesi hesap edilip gerçek namlu çıkış hızına irca etmek için 5 fps ilave edebiliriz)

Bu çalışmayı 28 gram tek kurşun ile 5 erlik seriler halinde tekrarlamayı düşünüyorum. Buradan elde ettiğim deneyimlerle daha iyi sonuçlar elde edebileceğimi düşünüyorum. 

Tüm forumdaşlarıma iyi bir pazar tatili diliyorum

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
demirci57, Alphawolf, Kara45, Pinus, demirkağan
(13-08-2017, 10:59 AM)Sabri demiş ki: Forumumuzda fişek dolduran bir arkadaşımız daha önce boşluk doldurmak için kullandığımız keçe tapanın, barutun üzerine konmaması gerektiğini, Özkaranın global kurşununun pistonunun kesilip barut üzerine konup, onun üzerine keçe tapa konmasını önermişti. Dolumları o tarif üzerine yaptım (Ancak tapanın kısaltılmasının kurşunların takla atmasına neden olduğunu, daha öncekilerde takla olayına rastlamadığımı belirtmeden geçemeyeceğim)
[Resim: Ekran_Resmi_2017_08_13_10_31_50.png]

Sayın Sabri,

Ben Tapayı modifiye ederken, resimde gösterdiğim yerlerden kesip, ince 4 ayağı tamamen çıkarıp, yerine yaklaşık aynı uzunlukta 1 tam Keçe tapa koyuyorum.

Dolayısıyla Barut'un üstüne konulan parçada mevcut  2 adet Gas Seal korunuyor, Kurşunun içine giren kısım  kurşunu ortadan ittirerek deforme olmasını önlüyor, ve tabanı 3.cü bir Gas Seal görevini görüyor.  Gaz kaçağı minimum oluyor.

Yani özetle Piston işlevi görmek için tasarlanmış ayakların yerine Piston gibi çalışacak Keçe tapa geliyor.
Ayakların ve Keçenin beraber kullanılması yüzünden randıman alamadığınızı düşünüyorum.

[Resim: 18254150_10155246712813659_739946195_1n.jpg]

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tsuba

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi