Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabancalar'da iğne vuruş gücü
Sayın forum arkadaşları,

Ülkemiz'de mâlum MKE'nin sert kovanlı 9mm MP5 mermilerini kullanıyoruz ve iğne vuruşu yeterli güç'te olmadığı zaman bazen fişekler'de patlamama sorunları ile karşılaşıyoruz.

Sormak istediğim:
- iğne vuruş gücünü örçmek mümkün mü?
- bir tabanca'nın bu sert kovanlı mermiler ile sıhhatli çalışması için en az iğne vurma gücü kaç olmalı?
- sonradan bir tabanca'nın iğne vuruş gücünü ayarlıya bilirmiyiz?
- ve son olarak hangi tabancaların MP5 mermileri ile sorunsuz çalıştığı ile bir bilginiz varmı?

Teşekkürler.

Alıntı

(23-06-2017, 06:10 AM)Sarıkeçili yörük demiş ki: - ve son olarak hangi tabancaların MP5 mermileri ile sorunsuz çalıştığı ile bir bilginiz varmı?

Sayin Sarıkeçili yörük

Sarsılmaz ürünleri yaninda verdigi kitapçikta özel olarak mp5 mermisi kullanmayın uyarısi var.

Saygılarımla..

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Sarıkeçili yörük
Cevabınız için teşekkürler sn. Defender45acp.

Bir'de düzeltme yapayım, "sert kovan" yerine "sert kapsül" yazsam daha doğru olur.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Arkadaşlar,

Şu iki video'yu paylaşmak istedim.
Su altında atış yapılan SigSauer p226 MK25 su'yun horozu düşürken yavaşlatmasından dolayı mermileri patlatmaz iken diğer video'daki Beretta fs92 sorunsuz çalışıyor.

Aradaki horozun iğne'ye vurma gücü açık.

Saygılar. 

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
drmehmet, Gazanfer
Sanırım tabancasını su altında ateşleme ihtimali herhangi birimizden çok daha fazla olan ABD Navy SEAL timlerini bu videoları seyretmemiş olsalar gerek ki, ABD Ordusu Beretta 92 ile donatılırken onlar SIG Sauer P226' yı tercih etmişler.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, blueokkes, scarface4086, Kimble, xeorx, Fruktoz23, kut4, drmehmet
Sn. Lupus,

Benim bu video'ları paylaşmak ile asıl göstermek istediğim, eğer bir gün sert kapsül'lü bir mermi'ye denk gelilir ise P226'nın FS92'ye nazaran mermi'yi patlatmama olasılığı'nın daha yüksek olduğunu düşünmemdir.
Yoksa eminimki ABD Navy SEAL timleri su altında tabanca ateşleme'nin gereksizliğini benden daha iyi biliyorlardır.

Saygılar.

Alıntı

Hangi tabancanın, hangi şartlarda, hangi fişekleri, hangi performansla ateşleyeceğini de bizden daha iyi bildiklerinden emin olabilirsiniz.

Kaç tane P226 ve Beretta 92 ile yan yana, kaç çeşit ve kaçar adet fişekle atış yaparak test ettiniz de Beretta 92' nin çok daha farklı fişeğin kapsülünü çok daha sağlıklı ateşleyebileceği kanısına vardınız? İnternette bulduğunuz bir tane videoya bakarak bu konuda karar verilmez. Fikir sahibi dahi olunmaz. Ki, videonun sahibi altta bizzat kendisi yine kendi denemelerine dayanarak su altında sadece iğneli tabancaların daha sağlıklı ateşleme yapacağını düşündüğünü yazmış. Evet, gerçekten de su altında sadece iğne ateşlemeli tabancalar daha sağlıklı ateşleme yapıyor. Eee... Şimdi ne diyeceğiz? '' Sadece iğneli tabancalar her şartta her kapsülü daha sağlıklı ateşler. '' mi diyeceğiz. Hayır. Çünkü MKEK fişekleri sayesinde bunu hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Bir tabancanın iğne yayı veya horoz yayının gücü, sadece kapsüle yapacağı vuruş göz önüne alınarak hesaplanmaz. Horozun sürgüye uygulayacağı direnç, sadece iğneli tabancalarda iğne yayı/irca yayının oranları tabancanın mekanik çalışma sıhhatini yakından ilgilendiren parametrelerdir. Yayların temel belirleyici unsurlardan olduğu tetik sistemlerinin hangi konsepte göre tasarlanacağı da apayrı bir konudur. O yüzden tabancaların yayları ile kafanıza göre oynayamaz, sertliklerini, uzunluklarını değiştiremezsiniz. Yarı otomatik tabancalar bir bütünün içerisinde uyum halinde çalışan parçalardan oluşan mekanik tasarımlardır. Bizim yerli üreticiler de konuya aynı sizin gibi bakıyor. '' Abi tabanca fişekleri ateşlemiyor ya... ''... '' Abicim iğne yayını sertleştirin azcık...'' ... '' Abi bu sefer de iğne sürgüyü asıyor, sürgü atışta yerine oturmuyor...''... '' Abicim irca yayını da sertleştirin biraz...'' ... '' Abi şimdi de boş kovanı atmıyor...''... Böylece son derece zorlu AR-GE çalışmaları sonucunda tasarım kemalata eriyor.

Neyse...Bu hamur çok su götürür. Eğer sizin için en önemli kriter her kapsülün ateşlenmesi ise, icat çıkarmaya çalışmak yerine bir On Dörtlü Browning alıp geçin...

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Kimble, asuspc, xeorx, Ahmet Özalp, Karagoz, usame, Fruktoz23, şekerlioğlu, Dr.Vatan, hunter 12, alone61, Kanuni, pasa_7676, OBERON01, baykaralper
Sn. Lupus, 

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, sorularıma cevap bulmuş oldum.

Sualtı örneğini'de sadece horozlu tabancalar için söylemiştim, "su horozun düşüşünü yavaşlatıyor" diye ama neyse..
Dediğiniz gibi sadece iğneli olan Glock G19'un su altında sorunsuz çalışan video'larınıda izlemiştim ama bir tanıdığımın sahip olduğu G19'un Mke fişekleri ile patlamama sorunları yaşadığının bilincindeyim.

Sayenizde silahlar hakkında çok bilgi edindim, sizle bu konular hakkında tartışmaya girmek istemem.

Saygılar.

Alıntı

Merhabalar;

Sn. Lupus yine doğru yazmış. Fakat Türkiye'de üretilen yaylar maalesef hesaplan tasarım ile üretilen yaylar istenildiği gibi sonuçlar vermiyor. Dolayısı ile prototip yay imalatı yaptırılırken 2-3 seçenek birden yaptırılıyor. Bir diğer yöntem ise boş kovandan iğne vuruş şekline bakılarak iğnenin geometrisi değiştirilebilir. Dolayısı ile iğne vuruşu sadece yaylar ile deil geometrik formla da belirlenebilir.

Saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sarıkeçili yörük
Selamlar
Saddam Hüseyin'in en büyük hafif silah ihalesini verirken; 1980 yılında FN'ye sunduğu şartnameyi duymuş olmalısınız. Dövme çelikle üretilen namlu, iğne benzeri parçalarda, çelik elde edilirken; demire verilen karbon, sanayi elması olacaktı: Bir efsaneye göre. 245 FZ Browning'imle 10 metreden bir tebeşiri- tebeşir kutusunu değil- vururken, efsane doğru olmalı diye düşünürdüm hep... Ne de olsa daha önce 2 BHP'yi çürüğe çıkartmışlığım var. Yani 245 PZ'yi çok az kullandım: O da huyunu anlamak için. Zaten kovanı namlunun ağzına tutunca, namlunun yeni mi yoksa işlem görmüş mü olduğu anında anlaşılır. Satmaya niyetlenirsem kayda geçsin... Malzeme açısından devrinin çok ötesinde olan PZ serisinin, iyi olmayan işçiliği alınan siparişin yüksekliği nedeniyledir. Genelde MKE'nin nikel kaplama eski tip mermileri yeğlesem de PZ'nin iğnesinin delemeyeceği bir kapsül cinsi düşünemiyorum. Bu arada üstün malzemeli MKIII'lerle 10 metreden bira kutusunu delen iyi nişancı statüsündedir, bana göre. Tabii sözünü ettiğim atışlar 25 yıl önceydiSmile))

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi