Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özel Teknede Silah Bulundurma
Sayın Arkadaşlar,

Özel teknelerde, taşıma ruhsatı olan tabanca ya da yivsiz tüfek bulundurma konusunda bir engel bulunuyor mu?
Eğer bir kısıtlama yoksa yurt dışına çıkış ya da uluslararası sularda bu durum nasıldır?

Bu konuyla ilgili cevap ararken denizcilikle ilgili bir forumda da net bir görüş olmadığını gördüm. Sahil Güvenlik'e yazılı olarak sorulan ve cevaplanan bir açıklama var ama insanların kafasını daha fazla karıştırmaktan başka bir işe yaramamış.

O yazıdan benim çıkarımım ve genel olarak ilgili kanunlarda da bu konuda bir kısıtlama olmaması sebebiyle kendi karasularımızda taşınabileceğini düşünüyorum ama onca kişinin net bir görüşe varamaması da kafamı karıştırdı.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum.

Teşekkürler.

Alıntı

Sn. Hakan teknede silah bulundurulabiliyor. Şimdi ismini hatırlamadığım dünya seyahati yapmış emekli denizci bir yarbay/albay vardı o mesela bir Kırıkkale bir ppk bulundurduğunu Naviga dergisinde yazmıştı. Avustralya'ya yerleştiği için hatta silahlarını (biri kendisine verilen mezuniyet silahı ) meçiyle beraber denize atmıştı.

Genelde dünya seyahati yapanların çoğu silah bulundurmama yolunu seçiyor. Uluslararası sularda bir sıkıntı yok.Ama bağlandığınız limanın kanunlarına tabisiniz.Bazı ülkelerde neredeyse bakkaldan silah alır gibi silah alabiliyorsunuz ama bazı ülkelerde durum aynı değil.Silahınızı emanete alıyorlar.

Türkiye'de ruhsat mevfumu var ama dünyanın pek çok yerinde uygulama farklı.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Hakan_, taarruz
Sn Hakan_

Özel tekneden bahsediyorsanız ulusal karasularımızda taşıma ruhsatlı silahınızı bulundurmanın önünde bir engel yok. Ticari gemilerde ise kaptan dışında kimse silah bulunduramaz. Ancak kaptan da genel teamülde hiç silah bulundurmaz.

Uluslararası karasularında dilediğiniz tabanca, tüfek, aklınıza ne gelirse bulundurur-taşır, ateşlersiniz.

Yanaşacağınız limana ait ülke karasularında ise her türlü ateşli silah büyük ihtimal başınıza bela olur. Kimse bulundurmaz, taşımaz. Varsa da ülke karasularına girmeden denize atar.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Hakan_, taarruz
Türk karasularında, özel yada ticari teknede taşıma ruhsatlı silahınızı veya yivsiz tüfek ruhsatnamesi ile, yivsiz tüfeğinizi taşıma ve bulundurmada bir sıkıntı yoktur. Uluslararası sularda ise, ruhsatınızın yeminli tercüman tarafından türkçeye çevirttirilerek, noter tarafından onaylandıktan sonra, transit log belgesine (liman başkanlığı, gümrük muhafaza ve deniz polisi onaylı) kayıt ettirmek kaydı ile, uluslararası sularda da taşıyabilir veya bulundurabilirsiniz. Tabi bu hayli prosedürü olan ve meşaketli bir mevzuat olduğundan dolayı, uluslararası sulara çıkan özel veya ticari teknelerde pek silah bulundurmazlar. (first majör durumlar hariç)

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
madenci08, Hakan_, lenduha, foottwo, harun, Gazanfer, defender45acp, taarruz
Tüm arkadaşlarıma teşekkürler. Smile

Sayın pasa_7676,
İzninizle detaylı cevabınızı üstte bahsettiğim forumdaki arkadaşlarla da paylaşmak isterim.

Alıntı

İzin sizin, Sayın Hakan_.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Hakan_

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi