Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling (Turaç) 9x19 Fişek İncelemesi
Selamlar.
Video yu evde izleyebileceğim. Ancak siz söyleyince tekrar baktım. Sterling.com.tr da ikiside 115 grain gözüküyor. Smile
Saygılarımla.

Alıntı

9 mm Parabellum ile 9 mm Luger aynı merminin yani 9x19 merminin farklı adlandırmaları değil midir? Yurtdışında Parabellum da dense Luger de dense istenenin 9x19 olduğu anlaşılmaz mı?

Sterling'in konu mermilerindeki fiyat farkını ve sitesinde yazılanlar doğru ise belirtilen basınç farkını da gözönüne alırsak; Luger, Parabellum'un düşük basınçlı versiyonu olsa gerek. Meraklısı için bir yazı yazar insan kendi web sayfasında.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Metro
(18-11-2018, 02:48 PM)blacksea demiş ki: ...Meraklısı için bir yazı yazar insan kendi web sayfasında.

Gerek var mı? Nasıl olsa başka seçenek yok, rekabet yok, malımı satamam derdi yok... 1000 tanesinde fiyat farkı 340 TL. Bir de yakında ortaya çıkması muhtemel "silahı yormaz", "eli yormaz" vb sözleri hesaba katarsak:

- MKE 2,40 TL, Sterling 2,16 TL
    - O zaman ver oradan Sterling

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Metro, blacksea
(18-11-2018, 04:01 PM)lenduha demiş ki: ...Bir de yakında ortaya çıkması muhtemel "silahı yormaz", "eli yormaz" vb sözleri hesaba katarsak:

O sözler çoktan ortaya çıktı Sn.lenduha. Smile

Sübliminal reklamı da böyle koymuş olalım...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
(16-11-2018, 04:21 PM)mimaslan demiş ki: Sn. Yyildiz;

Standart MKE fişekleri ve Sterling Parabellum fişekler 124 grain iken, Sterling Luger ismi ile satılan fişekler 114 grain olarak imal ediliyor.  

Turaç temsilcisinin bir etkinlikte yaptığı açıklamanın videosu;

https://www.facebook.com/PoligonClub/vid...368338786/

Saygılarımla.

(16-11-2018, 04:50 PM)yyildiz demiş ki: Selamlar.
Video yu evde izleyebileceğim. Ancak siz söyleyince tekrar baktım. Sterling.com.tr  da ikiside 115 grain gözüküyor. Smile
Saygılarımla.

Selamlar.
Sayın Mimaslan'ın mesajındaki videoda İstanbul satış sorumlusu eskisi 124 yenisi 114 grain olacak diyordu.
Benim sonraki mesajımı yazdığımda ise web sitesinde ikiside 115 grain yazıyordu. Ancak daha sonra sitede bu veriye ulaşamadım. Bu kısmını kaldırmışlar galiba. Sayın Ortaç'ın bugün izlediğim videosunda arka plandaki tanıtım flamalarında (02:45 civarında net gözüküyor) ikisininde 124 grain olduğu yazıyor.

Yılın sorusu. Bu mermiler kaç grain?

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
red, mimaslan, shelby, wubıh, lenduha, taarruz, tirendaz
(20-11-2018, 11:32 PM)yyildiz demiş ki: Yılın sorusu. Bu mermiler kaç grain?

Cavap: Bizzat ölçtük, 124 grain. Kendi sitesinde 115 grain yazıyordu, onu da kaldırmışlar.

Saygılar.

[Resim: IMG-5598.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Carbon12, mimaslan, yyildiz, ertdr
Sanki yoldan geçen birini çevirip "birader iki dakka video çekeceğiz, fabrika müdürü gibi davranır mısın?" demişler diyeceğim ama öyle değil beyefendi gerçekten fabrikanın müdürü!

Bir sürü müdür fıkrası biliyorum da neyse...

Sn. ORTAÇ'ın hatırına izlenesi var videonun...

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, yyildiz
(21-11-2018, 06:55 PM)Carbon12 demiş ki: Sanki yoldan geçen birini çevirip "birader iki dakka video çekeceğiz, fabrika müdürü gibi davranır mısın?" demişler diyeceğim ama öyle değil beyefendi gerçekten fabrikanın müdürü!

Bir sürü müdür fıkrası biliyorum da neyse...

Sn. ORTAÇ'ın hatırına izlenesi var videonun...

Saygılar

Selamlar.

Aynı şeyleri düşündüm inanın. Beyefendi çok kaliteli iyi bir yönetici olabilir. Orasını bilemem. Ölçmek değerlendirmek haddime değil. Ancak bu tanıtım işi kesinlikle onun harcı değil. Teknik ekipten birisi daha güzel açıklama yapabilirdi. Olmadı profesyonel hizmet alırsın. Parası neyse verirsin. Bir reklam yüzü ayarlarsın. Teknik ekip ona destek olur.
Gerçi ben ne anlarım. O kadar anlasam beni müdür yaparlardı.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Carbon12
Bu akşam birer kutu Sterling "Luger" ve MKE fişeği ile birlikte poligonun yolunu tuttum. Atışları Glock 19 ve Beretta 92FS ile gerçekleştirdim. Son 5 mermi MKE, ilk 5 mermi STR olacak şekilde şarjörlere 10 mermi basarak / sadece STR - sadece MKE basarak vb. çeşitli kombinasyonlarda toplamda 80 atış gerçekleştirdim.

Söyleyebileceklerim:
  • STR Luger geri tepme kuvveti farkedilecek derecede düşük ve gerçekten atışta rahatlık sağlıyor. Bunu her iki silahla yaptığım atışta gözlemledim.
  • Aynı nedenlerle STR ile isabet sanki her iki tabancada daha yüksek oldu.
  • STR ile Beretta'da 2 besleme, 3 tahliye sorunu oldu, MKE mermilerini atarken bu sorunlar olmadı. Bunu MKEK'den yeni aldığım silahın üzerindeki fabrika yağına ve alışma sürecine bağladım.
  • Glock'da hiçbir besleme ve tahliye sorunu olmadı.
  • Videodaki firma yöneticisini 30 sn izleyemedim. Yöneticiler "konuyu en iyi biliyor" zannından uzaklaşmalı ve hiç değilse bu işi mühendislerine bırakmalı. 
Videoda ilk 5 artış STR, son 5 ise MKE... Geri tepme ve patlama farkı, buradan bile görülebiliyor sanırım:

Besleme ve tahliye sorunları:

[Resim: IMG-5611.jpg]

[Resim: IMG-5610.jpg]

[Resim: IMG-5613.jpg]

[Resim: IMG-5614.jpg]

[Resim: IMG-5615.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
Yasin06, efe1753, PersonalDefence, madenci08, mimaslan, Carbon12, Sabri, yyildiz, sem, taarruz, shelby, red, wubıh, xeorx, Murata, al-me, Ahmet Efe, SSSalih
Anladığım kadarıyla barut türünü değiştirerek 20 m/s daha düşük namlu çıkış hızı olan bir mermi yapmışlar. Sn. Ortaç'ın atışlarında görüntü olarak namlu şahlanmasında ben pek fark göremedim. Sn. Ortaç da his olarak sanki biraz daha az teptiğini söylüyor zaten. Ben müdürün namlu çıkış hızında hızlı ve yavaş yanışlı barut işini de karıştırdığını sanıyorum.

Terminoloji olarak 9x19 para, 9x19 parabellum, 9x19 Luger, 9x19 NATO ayni merminin isimleri. Sterling birine parabellum diğerine Luger diyerek sanki farklı mermi gibi lanse etmeye çalışmış.

Kapsüle lak sürülmesi bazı ülkelerde askeri ve sivil mühimmatın ayırd edilmesi için kullanılsa da esas amacının kapsül aralarından baruta rutubetin ulaşmasını engellemek olduğunu düşünüyorum. Rutubetli ortamlarda laksız mermilerin bir süre sonra patlamadığını duyarsak şaşırmayacağım. Müdürün bunu bir üstünlükmüş gibi lanse etmesini de açıkçası anlamadım.

Fırsat bulursak iki merminin, tepme, isabet, gurupman özelliklerini ve de namlu çıkış hızlarını kronograf ile bir test etmeyi düşünüyoruz.

Saygılarımla

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
yyildiz, Carbon12, kut4, Metro, taarruz, lenduha, 1905sss, kepenek50, Murata, al-me

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi